کدام فیلم‌ها می‌توانند نماینده ایران در اسکار باشند

فروشنده فرهادی یا شش گزینه دیگر

در حالی که کمتر از یک ماه دیگر باید نماینده ایران برای حضور در بخش فیلم خارجی‌زبان هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار معرفی شود، هنوز هیاٌت انتخاب برای این امر تشکیل نشده و این در حالی است که تاکنون حدود 20 کشور نمایندگان خود را برای شرکت در این بخش به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کرده‌اند و کشورهای دیگری هم فهرست اولیه فیلم‌های منتخب خود برای حضور در اسکار آماده کرده‌اند

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
فروشنده فرهادی یا شش گزینه  دیگر
نوآوران -

. طبق قوانین آکادمی اسکار، فیلم‌هایی که از 9 مهر 94 (اول اکتبر 2015) تا 9 مهرماه 95 (30 سپتامبر 2016) در کشور مبداء اکران شده‌اند، می‌توانند به عنوان نماینده کشورشان در جوایز امسال حضور داشته باشند.

رأی‌گیری برای انتخاب نامزدهای اسکار فیلم خارجی‌زبان در دو مرحله انجام می‌شود. ابتدا 9 فیلم به فهرست کوتاه راه پیدا می‌کنند و در نهایت پنج فیلم به عنوان نامزدهای نهایی معرفی می‌شوند که اسامی آن‌ها پنجم بهمن (24 ژانویه 2017) همراه نامزدهای دیگر بخش‌های جوایز اسکار اعلام خواهد شد. برندگان جوایز اسکار هم بامداد دوشنبه 9 اسفند به وقت ایران (26 فوریه) در مراسمی در دالبی تیه‌تر در لس آنجلس معرفی می‌شوند.

توجه به این موضوع ضروری است که فیلم‌هایی امکان دیده شدن در بخش فیلم خارجی‌زبان را دارند که داستان آن‌ها قابلیت جهانی شدن را دارد. ضمن اینکه حضور در جشنواره‌های بین‌المللی و از آن مهم‌تر، داشتن پخش‌کننده قوی، شانس راه‌یابی فیلم‌ها به بخش اسکار خارجی‌زبان را بیشتر می‌کند.

با در نظر گرفتن این موارد، در میان لیست فیلم‌های اکران شده در یک سال اخیر می‌توان به "فروشنده" به کارگردانی اصغر فرهادی، "اژدها وارد می‌شود" به کارگردانی‌ مانی حقیقی، "چهارشنبه 19 اردیبهشت" به کارگردانی وحید جلیلوند، "ناهید" به کارگردانی آیدا پناهنده و "لانتوری" به کارگردانی رضا درمیشیان اشاره کرد.

"فروشنده" در جشنواره فیلم کن امسال جوایز بهترین فیلنامه و بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) را برد و به زودی در بخش نمایش‌های ویژه جشنواره تورنتو هم روی پرده می‌رود. تورنتو دیرباز نقطه شروع فصل جوایز سینمایی و آشنایی با رقبای احتمالی اسکار بوده است. فیلم جدید فرهادی در این فاصله در چند جشنواره سینمایی دیگر هم حضور داشته است.شرکت ممنتو فیلمز در پاریس حق پخش و فروش بین‌المللی "فروشنده" را در اختیار دارد. این شرکت در کن حق پخش "فروشنده" را به آمازون و کوهن میدیا گروپ فروخت و برای پخش در دیگر کشورها هم ده‌ها قرارداد دیگر امضاء کرد. گذشته از این، فرهادی نامی آشنا برای اعضای آکادمی است. او با "جدایی نادر از سیمین" برنده جایزه اسکار فیلم خارجی‌زبان شد و پیش از این چند فیلم دیگرش هم به نمایندگی از ایران در اسکار رقابت کرده است. "اژدها وارد می‌شود" حقیقی سال گذشته یکی از فیلم‌های بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره فیلم برلین بود. شرکت آلمانی مچ فکتوری که پخش‌کننده آثار کارگردان‌های مطرحی چون جیم جارموش و آکی کوریسماکی است، حقوق پخش و فروش بین‌المللی "اژدها وارد می‌شود" را در اختیار دارد.

"چهارشنبه 19 اردیبهشت" جلیلوند سال گذشته در بخش مسابقه افق‌های جشنواره فیلم ونیز حضور داشت. "ناهید" پناهنده سال گذشته یکی از فیلم‌های بخش نوعی نگاه جشنواره کن بود و جایزه "آینده روشن" این بخش را دریافت کرد. "لانتوری" درمیشیان هم سال گذشته در بخش پانوراما جشنواره فیلم برلین نمایش داده شد.

"ابد و یک روز" به کارگردانی سعید روستایی و " ایستاده در غبار" به کارگردانی محمدحسین مهدویان، دو برنده اصلی جشنواره فیلم فجر سال گذشته هم هرچند حضور جشنواره‌ای برجسته‌ای ندارند، اما می‌توانند از گزینه‌های سینمای ایران برای بخش فیلم خارجی‌زبان باشند.

امید است مسئوولان سینمایی کشور درباره این رخداد مهم سینمایی فرصت‌سوزی نکرده و هرچه زودتر و با فراغ بال و آرامش خاطر به دور از هر گونه نگاه جناحی بهترین فیلم سینمای ایران را به عنوان نماینده‌ای شایسته به اسکار 2017 معرفی کنند.