مراسم رونمایی از مجموعه آثار کارگردان «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» برگزار شد

پوران درخشنده: به ما اعتماد کنید!

موسسه رسانه‌های تصویری در ادامه فعالیت‌هایش برای انتشار آثار مهم سینمای ایران در قالب مجموعه‌های مدون این بار به سراغ پوران‌ درخشنده رفت. پوران درخشنده‌ای که سال‌هاست سعی می‌کند دغدغه‌های اجتماعی‌اش را روی پرده سینما به تصویر کشد. آنهم دغدغه‌هایی که کمتر کسی به سراغ‌شان می‌رود فیلم‌هایی همچون «بچه‌های ابدی» یا «هیس! دختر‌ها فریاد نمی‌زنند» از این دسته فیلم‌ها هستند.

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
پوران درخشنده: به ما اعتماد کنید!
نوآوران -

فیلمسازان و هنرمندان همگی در عصر سه شنبه 17 شهریورماه در موزه سینما گرد هم آمدند تا از مجموعه آثار درخشنده رونمایی کنند. هر چند که هیچکسی نتوانست به سوالی که درخشنده در این مراسم رونمایی پرسیدپاسخ دهد؛ «چرا کارهای مرا تلویزیون نشان نمی‌دهد؟ هر جا دردی دیده‌ام دنبال آن رفته‌ام و سفارشم را فقط از مردم می‌گیرم.»

     ایوبی: شاید شما هم متهم به سیاه‌نمایی شدید اما امروز همه از این مشکلات آگاه هستند

حجت‌الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی در این مراسم با بیان این که سوال اصلی دنیای امروز از ما این است که زن در کشور شما چه جایگاهی دارد؟! گفت: «همه‌ تلاش ما این است که چهره‌ای خوب و درخشان از ایران ارائه بدهیم. چقدر باید هزینه می‌کردیم و رایزن فرهنگی به نقاط مختلف دنیا می‌فرستادیم تا چهره‌ای را که پوران درخشنده از زن ایرانی در مجامع سینمایی دنیا نشان می‌دهد، به دنیا معرفی کنیم؟» این مدیر سینمایی با بیان این که امروز از کسی تجلیل می‌کنیم که دیروز و امروز و فردای سینمای ایران است خطاب به پوران درخشنده اظهار کرد: «خوشحالیم که فیلم می‌سازید و امیدواریم همه قدر شما را بدانند. شما با فیلم‌های‌تان زبان گویای مشکلات اجتماعی شدید. شاید شما هم متهم به سیاه‌نمایی شدید اما الان که مدیران هم متوجه مشکلات جامعه شده‌اند، امیدواریم همه قدر شما و آثارتان را بدانند و انتشار این مجموعه، کوچک‌ترین کاری بود که می‌توانستیم برای شما انجام دهیم.»

     ابطحی:موضوع اصلی فیلم‌های درخشنده پاسداشت حرمت آدمی است

مصطفی ابطحی، مدیر عامل مؤسسه‌ رسانه‌های تصویری نیز با بیان این که سینمای ملی ایران روزهای خوبی را سپری می‌کند و آرزوهای بزرگ سینماگران در آستانه تحقق است، گفت: «جای خوشحالی است که برای رونمایی از آثار پوران درخشنده اینجا جمع شده‌ایم. او در طول حضورش در سینما آثار ماندگاری را مانند گنجینه‌ای به جامعه تحویل داده است و مخاطبان کارهای او را فراموش نمی‌کنند چون موضوع اصلی کارش «پاسداشت حرمت آدمی است.» او با بیان این که درخشنده واقعیت‌های اجتماعی را به جامعه بازتاب می‌دهد گفت: «جامعه ما التهابات زیادی دارد و او به خوبی به آن‌ها می‌پردازد. آثاری که امروز رونمایی می‌شود برجسته‌ترین آثاری است که از یک بانوی خلاق ایرانی در ژانر اجتماعی قابل ارائه است و با وجود زیرنویس انگلیسی امیدواریم مورد استفاده مخاطبان خارجی هم قرار بگیرد.» ابطحی ادامه داد: «آشتی مردم با سینما و اشتیاق برای دیدن فیلم‌های ایرانی رونق خوبی به این هنر صنعت داده و فروش فوق‌العاده سینما در سال جاری نشانگر هجوم سرمایه‌ها به سمت سینماست که موجب تولید زیرساخت‌ها، سالن‌های سینما، آمدن تکنولوژی و تولید فیلم سینمایی است که این چرخه به نوبه خود به اقتصاد سینما نیز رونق بیش‌تری می‌دهد.» او با اشاره به این که استفاده از تکنولوژی نوین در حوزه نمایش خانگی و استفاده از تکنولوژی O.T.T برای ایجاد شبکه V.O.D اتفاق خوب دیگری در سینماست اظهار کرد: «با تحقق V.O.D‌ مخاطبان فیلم‌ها در داخل و خارج از چند هزار نفر به چند میلیون نفر می‌رسد و همه می‌توانند با نصب یک نرم افزار روی دستگاه شخصی‌شان آثار برجسته سینما را ببینند.»

     درخشنده راهش را فراموش نکرد و تغییر نداد

مسعود جعفری جوزانی نیز با بیان این که پوران درخشنده در سینما مثل حسین علیزاده در موسیقی است و از پیشتازان سینمای بعد از انقلاب است گفت: «در جهان کنونی که با شتاب تغییر می‌کند و اخلاق را دگرگون می‌کند آدمی مثل درخشنده برای من عزیز است چون در این تغییر هدفش را گم نکرده و آن هدف انسانیت است.»

در ادامه ابوالحسن داوودی نیز با بیان این که ۴۴ سال از آشنایی‌اش با پوران درخشنده می‌گذرد گفت: «در سینمای ایران کسانی کار می‌کنند که بحران‌های مختلف را پشت سر گذاشته‌اند. آن‌ها به دلایل مختلف وارد سینما شده‌اند اما برخی آمدند که حرفی بزنند و به چیزی که اعتقاد داشتند بپردازند. خیلی‌ها برای گفتن حرف‌شان به مشکل خوردند و مسیرشان عوض شد اما پوران درخشنده به جای این که دنبال موقعیت خودش باشد مسیرش را بدون لغزش پیموده و برای حفظ موقعیتش مسیرش را عوض نکرده است.»

     درخشنده: به ما اعتماد کنید!

پوران درخشنده نیز در سخنانی با بیان این که دوران پر فراز و نشیبی را در کارش سپری کرده است گفت: «من ۹ سال کار نکردم به دلیل این که فیلمی ساختم که حرف آن برای عده‌ای از مسوولان آن زمان خوشایند نبود و شرایطی را به وجود آوردند که مانع کارم شدند اما من ناامید نشدم و راهم را در پژوهش و تدریس در دانشگاه ادامه دادم و از نو شروع کردم.» کارگردان «رویای خیس» ادامه داد: «دهه ۸۰ به دلیل تحولات اجتماعی دهه بحران نوجوانان بود و من آن زمان فیلم رویای خیس را ساختم که در حق آن ظلم شد و کنار گذاشته شد و من متضرر شدم اما ادامه دادم. در دهه ۹۰ اتفاقات خوبی افتاده است. آقای ایوبی تلاش می‌کند تا به سینما کمک کند. اما من به عنوان فیلمساز می‌خواهم بتوانم حرفم را بزنم و فیلمم برای مردم نمایش داده شود و تلویزیون که رسانه ملی است آن را نشان دهد.»

درخشنده با بیان این که مشکلات فرهنگی زیادی است که باید بتوانیم درباره آن‌ها حرف بزنیم گفت: «من جز این که دلم برای جامعه می‌سوزد هیچ قصد و نیتی ندارم.

معتقدم پشت دوربین باید نگاه سلامتی باشد و با این نگاه سالم باید درباره دردها حرف زد. بعد از این همه سال خودمان یاد گرفته‌ایم چه چیز را می‌توانیم بگوییم و به چه چیزهایی نمی‌توانیم نزدیک شویم. به ما اعتماد کنید. آزادی اندیشه باید وجود داشته باشد نه این که تمام مدت نگران باشیم که نکند صحنه‌هایی از فیلم‌مان را حذف کنند.» او با بیان این که باید آسیب‌های اجتماعی را با نگاه امنیت روانی به طور جدی ببینیم گفت: «تنها درخواستم این است که فیلم بسازم و دغدغه نداشته باشم که چه بلایی سرمان می‌آید . چرا کارهای مرا تلویزیون نشان نمی‌دهد. هر جا دردی دیده‌ام دنبال آن رفته‌ام و سفارشم را فقط از مردم می‌گیرم. امیدوارم فیلم‌هایی ساخته شود که مردم احساس کنند مال آن‌هاست و فقط برای سرگرمی ساخته نشده است.»