به مناسبت روز ملی سینما

ایوبی به دیدار سینماگران رفت

رئیس سازمان سینمایی با همراهی دبیر جشنواره فیلم فجر در آستانه 21 شهریور ماه روز ملی سینما به دیدار تعدادی از سینماگران رفت.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
ایوبی به دیدار سینماگران رفت
نوآوران -

این دیدارها در روز جمعه ۱۹ شهریورماه از منزل داوود رشیدی آغاز شد؛ لحظاتی پیش از ورود مدیران سینمایی، کیومرث پوراحمد دیگر هنرمند سینما و از دوستان نزدیک داوود رشیدی که همزمان با درگذشت این هنرمند به دلیل درگذشت همسر خواهرش نتوانسته بود در مراسم‌ها حضور پیدا کند به دیدن احترام برومند و لیلی رشیدی همسر و فرزند داوود رشیدی آمده بود.

پوراحمد به سختی متاثر شده بود که عصر روز جمعه شاهد جای خالی دوستش بود؛ دوستی که به گفته او دیگر جای خالی‌اش نه تنها در سینما و تئاتر که در زندگی هم پُر نمی‌شود. هنوز دقایق زیادی نگذشته بود که حجت‌الله ایوبی -رئیس سازمان سینمایی- و محمد حیدری مدیر موزه سینما و دبیر جشنواره فجر نیز به این جمع پیوستند.

ایوبی با ابراز خرسندی از برگزاری مراسم‌های بزرگداشت داوود رشیدی گفت: قدر شناسی مردم در تمام این مدت جای خوشحالی دارد. همچنین احترام برومند نیز توضیحاتی درباره‌ وضعیت داوود رشیدی در آخرین روزهای زندگی‌اش داد و گفت: دیروز که سر خاک داوود رفته بودیم دست کم صد نفر از مردم حضور داشتند.

او همچنین به برگزاری مراسمی اشاره کرد که اخیرا در کلاردشت برگزار شده است.

احترام برومند خطاب به ایوبی گفت: ما در کلاردشت خانه‌ای داشتیم و برایمان جالب بود روزی که داوود درگذشت تمام همسایه‌ها با در دست داشتن سبدهای گل کنار خانه ما ایستاده بودند و در یکی، دو روز گذشته نیز مراسمی بسیار زیبا برای او برگزار کردند و مدیر کل ارشاد کلاردشت نیز به زیبایی در مورد داوود سخن گفت.

در ادامه فیلمی از اولین دیدار ایوبی و رشیدی را تماشا کردند که در آن داوود رشیدی شعری را به زبان فرانسوی می‌خواند.

پور احمد نیز خاطراتی شیرین از بازی رشیدی در نقش رضاشاه فیلم «کمال‌الملک» تعریف کرد.

 احترام برومند یادگارهای داوود رشیدی را به موزه سینما می‌دهد

 همچنین در این دیدار احترام برومند خطاب به محمد حیدری گفت که قصد دارد بخشی از وسایل رشیدی را به موزه سینما اهدا کند.

او اضافه کرد: داوود عادت نداشت از مدیران برای خودش چیزی بخواهد بلکه همیشه برای دیگران کمک می‌گرفت. او به ما یاد داد آدم هرگز نباید متکی به دیگران باشد بلکه باید فقط به خودش اتکا کند. داوود هرگز گله نکرد و همیشه کار می‌کرد چون به ذات کار احترام می‌گذاشت و علاقه‌ای به گله و شکایت نداشت.

در آخرین لحظات حضور این چهره‌ها، سینا بانکی (فرزند لیلی و نوه داوود رشیدی) نیز به این جمع پیوست. او با بیان خاطره دردناکی از درگذشت پدر بزرگش افزود: روز جمعه مادر و مادر بزرگم به سختی این خبر را از من پنهان کردند اما در مدت کوتاهی تمام اینستاگرام از عکس‌های پدربزرگم پُر شد و فهمیدم چه اتفاقی افتاده است و بسیار سخت بود.

این پسر نوجوان ۱۷ ساله ادامه داد: رابطه من و پدر بزرگم فقط رابطه نوه و پدربزرگ نبود بلکه ما با یکدیگر رابطه پدر و فرزندی و دوستانه هم داشتیم.

   وظیفه وزارت بهداشت است تا میان پزشکان متعهد و غیرمتعهد فرق بگذارد

در ادامه دیدارهای حجت‌الله ایوبی با سینماگران در آستانه‌ روز سینما، این مدیر سینمایی با منیژه حکمت کارگردان و تهیه‌کننده سینما که اخیرا عمل جراحی باز قلب داشته است،دیدار کرد.

منیژه حکمت در این دیدار از مشکلات بیماری قلبی‌اش گفت و اینکه هر روز ناچار است به بیمارستان برود.

تهیه‌کننده «شهرموشها» 2 همچنین از مدیران سینمایی، دوستان و همکاران سینماگرش و بچه‌های مطبوعات قدردانی کرد که در تمام دوره بیماری همراهش بوده‌اند و از حالش جویا شده‌اند.

حکمت یادآور شد: در موقعیت بیماری آدم اعتماد به نفسش را از دست می‌دهد اما متشکرم که در این مدت همه به من لطف داشتند و احوال پرسی آن‌ها باعث دلگرمی‌ام بود، امیدوارم بیماری برای دوستانم پیش نیاد اما اگر هم چنین شد همه باید هوای یکدیگر را داشته باشیم.

او در ادامه از تیم پزشکی بیمارستان «پارس» قدردانی کرد و افزود: وقتی بیمارستانی تا این اندازه با بیماران متحد است و ارتباط خوبی بین کادر و بیمار شکل می‌گیرد باید از آن‌ها تشکر و قدردانی کرد.

حکمت همچنین با یادآوری روند درمان کیارستمی و مشکلاتی که برای او پیش آمد، تصریح کرد: وظیفه وزارت بهداشت است که میان پزشکان متعهد و غیرمتعهد تفاوت قائل شود.

او با نام بردن از پزشکانی چون اسلامی، رضایی، معظمی و کادر پرستاری و پرسنل بیمارستان «پارس» افزود: از بودن چنین پزشکانی در کشور خوشحالیم.

  در میانه این دیدار همسر ایوبی هم به این جمع پیوست

منیژه حکمت در بخش دیگری از سخنانش گفت: به عنوان یک ایرانی؛ پای انقلاب، جنگ، اصلاحات و روند رو به پیش‌رفت کشور ایستاده‌ایم و باید بتوانیم پای نظام پزشکی کشور هم بایستیم. باید تفاوت تیم خوب و متعهد پزشکی و پزشکان غیرمسئوول مشخص شود تا بتوانیم کشور را بسازیم، ما به عنوان شهروندان این کشور باید حق سوال کردن داشته باشیم بنابراین خواستار پاسخگویی پزشکان غیرمتعهد هستیم.

وی در ادامه با اشاره به تعدد جشنواره‌های سینمایی افزود: در این مدت جشنواره‌های رنگارنگی برگزار می‌شود که فیلم‌های ما را نشان می‌دهند اما در همان جشنواره به ما فحش می‌دهند، کسانی که این جشنواره‌ها را برگزار می‌کنند باید بابت بودجه برگزاری آن پاسخگو باشند. باید به جای اینکه این بودجه صرف برگزاری جشنواره‌هایی شود که هیچ ثمره‌ای ندارند، این هزینه ها را صرف امور سینماگرانی کنیم که در شرایط دشواری به‌سر می‌برند.

کارگردان «زندان زنان» از رئیس‌جمهور و وزیر ارشاد درخواست کرد تا هزینه برگزاری این جشنواره‌های رنگارنگ را مشخص کنند.

حکمت خاطر نشان کرد: جشنواره‌هایی مانند سلامت، محیط زیست و غیره چه ثمره‌ای داشتند؟ این جشنواره‌ها هیچ اثری در زندگی مردم ندارند. البته بعضی از دوستان ما در برپایی این جشنواره‌ها همکاری دارند و حتما پولی دریافت می‌کنند اما ارزش ندارد که دوستان ما به این جشنواره‌های بی تاثیر کمک کنند. جشنواره‌هایی که به نام سینما هزینه می‌شود بنابراین حق سینماگران است که بدانند با چه کسانی طرف هستند؟!

      از هشدار به علاقه‌مندان بازیگری تا تاسف از برخی مهاجرت‌ها

رئیس سازمان سینمایی در ادامه به دیدار محمد علی کشاورز بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون رفت.

حجت‌الله ایوبی خطاب به کشاورز گفت: دوست داشتیم خدمت شما برسیم حتی اگر مزاحم باشیم! اما خوشحالیم در آستانه روز ملی سینما به شما اعلام کنیم که خوشبختانه سینمای ما روزگار خوبی را سپری می‌کند، مردم به خوبی از فیلم‌ها استقبال می‌کنند و جوانان آثار قابل توجهی می‌سازند، این ها ثمره زحمات هنرمندانی همچون شماست.

کشاورز نیز با ابراز خرسندی از رونق سینما در عین حال از مهاجرت تعدادی از جوانان هنرمند به کشورهای دیگر ابراز تاسف کرد و افزود: جوانانی که به آمریکا و دیگر کشورها می‌روند چه کرده‌اند؟

 بیرون از این کشور هیچ خبری نیست و باید در سرزمین خودمان که تاریخ طولانی در جهان دارد، بمانیم و کار کنیم.

بازیگر فیلم «مادر» گفت: کجای دنیا مثل مولوی، سعدی و حافظ دارد؟

 جوانانی که می‌خواهند در سینما کار کنند اول باید فرهنگ‌ و اقلیم‌های کشور خود را بشناسند تا بعد بتوانند آثار قابل توجهی خلق کنند.

او با ابراز خرسندی از موفقیت سینمای ایران در عرصه جهانی خاطرنشان کرد: آدم از دیدن موفقیت اصغر فرهادی خوشحال می‌شود. ببینید او در جهان چه کرده است! همچنان که خدا رحمت کند عباس کیارستمی را که چگونه در عرصه جهانی می‌درخشید. من با او کار کرده ام او معمولا با هنرپیشه‌های آنچنانی کار نمی‌کرد اما همیشه آثارش قابل توجه بود.

کشاورز در ادامه خطاب به دختران جوانی که علاقه مند به ورود به سینما هستند هشدار داد که گول نخورند که چهره‌شان در سینما دیده شود چون اینها سینما نیست و اگر کسی می‌خواهد در سینما بماند باید فرهنگ کشور خود را بشناسد.

او در عین حال با ابراز تاسف از مهاجرت برخی هنرمندان ادامه داد: فیلم‌های ما همان اندازه که باید برآمده از فرهنگ خودمان باشد جهانی هم باید باشد چون سرزمین ما جهانی است.

کشاورز با بیان خاطراتی از زمان فعالیت خودش در سینما افزود: من هرچند هنرمندی ایرانی هستم اما با هنرپیشه‌های گردن‌کلفت جهانی کار کرده‌ام و می‌دیدم هنرمندی مانند آنتونی کوئین چه پرسش‌هایی در مورد شاعران بزرگ ما داشت.

 او همچنین از علی حاتمی و اکبر خواجویی به عنوان هنرمندانی ماندگار و نجیب یاد کرد.

کشاورز همچنین خاطره‌ای از زنان کرمان تعریف کرد که با دیدن او ، او را پدرسالار نامیده بودند و مقداری کشک به او هدیه کرده‌ بودند.

این هنرمند پیشکسوت در پایان سخنانش خطاب به جوانان گفت: بچه‌ها کار کنید و غُر نزنید.

ایوبی نیز در این دیدار هنرمندانی مانند کشاورز را سعدی و حافظ زمانه دانست و ابراز خوشحالی کرد که چشم‌انداز سینمای ایران روشن است.