کمال تبریزی به حاشیه‌های جشن خانه سینما پاسخ داد

یک رای هم می‌تواند جایزه را جابه‌جا کند

انگار جشن خانه سینمای امسال هم قرار نبود بدون حاشیه برگزار شود و البته محروم شدن فیلم‌های «گروه هنر و تجربه» از شرکت در رقابت‌های این خانه مهم‌ترین موضوعی بود که به حاشیه‌ها دامن زد و تا مدت‌ها در صدر تیتر اخبار بود.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
یک رای هم می‌تواند جایزه را جابه‌جا کند
نوآوران -

حتی معترضان تا جایی پیش رفتند که گروهی 1600 نفره در تلگرام تشکیل دادند و نامه‌ای را به امضا رساندند. در نهایت همین پیگیری‌ها و اعتراضات بود که منجر به برقراری جلسه‌ای دوستانه میان دبیر جشن سینمای ایران و نمایندگان گروه هنر و تجربه شد. اما با گذشت سه روز از برگزاری این جشن،کمال تبریزی که دبیری این دوره جشن خانه سینما را برعهده داشت درباره حواشی حضور فیلم‌های گروه هنر و تجربه به «ایسنا» گفته است؛ «من خودم یکی از طرفداران این نظریه هستم که در آیین‌نامه‌ جشن خانه سینما این بند را بگنجانیم و همه از وزارت ارشاد و خانه سینما این توجه را داشته باشیم که هر فیلمی جدا از فرمتش و حتی منهای اینکه در مرحله‌ پروانه‌ ساخت چه نوع پروانه‌ای گرفته است، همین که در سالن سینما، اکران عمومی شده باشد، می‌تواند در این رقابت حضور داشته باشد، چون حتی اگر فیلمی به اندازه‌ یک هفته هم بلیت‌فروشی داشته باشد، به نوعی در چرخه‌ اقتصادی سینما وارد شده است و توانسته در معرض دید مخاطبان خاص خودش قرار بگیرد.»

      با اضافه شدن یک بند با توافق همه صنوف، همه فیلم‌های هنر و تجربه در جشن  شرکت کنند 

او خاطر نشان کرد: «همه‌ فیلم‌ها لزوما فیلم‌هایی نیستند که مخاطبان گسترده‌ای داشته باشند، بعضی از آن‌ها مخاطب خاص دارند و با یک تبلیغ درست می‌توانند با مخاطبی که به فیلم علاقه دارد، ارتباط برقرار کنند. من همیشه فیلم «ماهی و گربه» را مثال می‌زنم و می‌گویم، فیلمی است که کاملا از نوع هنر و تجربه است ولی توانسته با مخاطبانش خیلی خوب ارتباط برقرار کند؛ بنابراین ما می‌توانیم در بند آیین‌نامه‌ خانه سینما با توافق همه‌ صنوف، حضور فیلم‌های هنر و تجربه را که اکران سینمایی داشته‌اند در رقابت جشن بپذیریم.»

      ملاک شرکت در رقابت، اکران سینمایی باشد

تبریزی اینطور ادامه می‌دهد که؛ «به این ترتیب از این به بعد همه داوران باید در سالن‌های نمایش فیلم ببینند و درباره‌ آن‌ها قضاوت کنند، پس تمام فیلم‌های هنر و تجربه که ‌توانسته‌اند اکران سینمایی و بلیت‌فروشی داشته باشند، می‌توانند در چرخه‌ قضاوت قرار گیرند. من خودم با این روش موافق هستم و تلاش خواهم کرد با کمک همراهان دیگر آیین‌نامه نهایی را به‌گونه‌ای تدوین کنیم که منهای اینکه چه کسانی (عضو خانه سینما هستند یا نیستند) و اینکه فیلم را در چه فرمتی ساخته‌اند، فقط ملاک اکران سینمایی باشد.» او در پاسخ به اینکه آیا افراد خارج از صنف هم آثارشان داوری می‌شود؟ گفت: «این به تشخیص خود صنف بستگی دارد، یعنی فیلم در چرخه‌ قضاوت قرار می‌گیرد، منتها ممکن است صنفی تصمیم بگیرد به کسانی که عضو نیستند رای ندهد. این در اختیار خود اصناف خواهد بود، اما اجازه دهیم همه فیلم‌هایی که در سینما به نمایش درمی‌آیند چه هنر و تجربه و چه سینمای مخاطب خاص و عام بتوانند در چرخه‌ قضاوت جشن خانه سینما قرار بگیرند و با هم رقابت کنند.»

      25 فیلم هنرو تجربه امسال قضاوت شد

این کارگردان و دبیر جشن خانه سینما تعداد فیلم‌های هنر و تجربه را که امسال طبق مقررات داوری شدند، 25 فیلم معرفی و اضافه کرد: «امسال 25 فیلم هنر و تجربه را که پروانه‌ سینمایی داشتند داوری کردیم و تنها تعداد 11 فیلم از این قضاوت خارج ماندند، بنابراین می‌توانیم بگوییم از مجموعه‌ 36 فیلم هنرو تجربه، 25 فیلم در چرخه‌ رقابت بود. پس این امکان می‌تواند قابل قبول باشد که با نوعی تساهل و تسامح تمام فیلم‌های هنر و تجربه را با شرط اکران سینمایی در چرخه داوری قرار دهیم.»

      هیچ کدام از داوران جشن توجهی به فجر نداشتند

او همچنین درباره‌ شباهت داوری جشن خانه سینما با جشنواره‌ فیلم فجر و اینکه آیا بروز حاشیه‌هایی را پیش‌بینی می‌کند؟ گفت: «امیدوارم این اتفاق نیفتد. فکر می‌کنم نوع اجرا به گونه‌ای بود که همه‌ سلیقه‌ها را راضی می‌کرد. البته در خصوص رای‌گیری هم باید به همه سینماگران اطمینان بدهم که تمامی آرا در نهایت دقت شمرده و صورت‌جلسه شد و نتیجه‌ نهایی حاصل تجمیع واقعی و بی کم و کاست داوران نهایی بود. درباره شباهتی که اشاره شد هم مطمئن هستم که هیچ کدام از داوران خانه سنیما، هیچ توجهی به جشنواره‌ فجر نداشتند و از نزدیک شاهد بودم که با حس مسوولیت بالا، توجه، دقت کافی و استقلال داشتند که رای‌ خود را به کدام فیلم بدهند و اگر فیلمی را ندیده‌اند، حتما به نحوی آن را ببینند. بنابراین فکر می‌کنم تعداد مشخصی از فیلم‌ها خوب بودند که هم در جشنواره‌ فجر و هم در جشن سینما به طور طبیعی به آن‌ها توجه نشان داده شد. البته ممکن است این اتفاق در سال‌های آینده تکرار نشود. به دلیل نوع داوری و قضاوتی که در جشن خانه سینما می‌شود داوری به معنای جشنواره صورت نمی‌گیرد و بیشتر به سمت نوعی نظرسنجی و رای‌گیری مستقل و شخصی گرایش دارد.»

      تبریزی: نامزدی در یک رشته به معنی بهترین است

تبریزی در ادامه‌ این گفت‌وگو درباره‌ گفته‌های خود در ابتدای برگزاری جشن مبنی بر اینکه بخشی از آرا را در مراسم اختتامیه شمرده و اینکه آیا واقعا نمی‌دانسته بهترین فیلم کدام است؟ گفت: «ابتدا بگویم که به همه‌ دبیران آینده‌ جشن خانه سینما پیشنهاد می‌کنم شخصا تمام نامزدها را برای مراسم دعوت کنند و از آن‌ها بخواهند که اصراری مبنی بر اینکه بدانند برگزیده شده‌اند یا نه، نداشته باشند. باید همه توجه کنیم که نامزدی در یک رشته به معنای بهترین است و همین برای بهترین بودن کافی است. شب جشن شما شاهد حضور نامزدهایی در مراسم بودید که هیچ کدام نمی‌دانستند واقعا چه کسی برنده می‌شود؟! من فکر می‌کنم این تربیت خوبی است که همه ما یاد بگیریم صرف نامزد شدن کافی است که در جشن شرکت کنیم و از برنده سوال نکنیم. نامزدها یعنی افرادی که واقعا بهترین هستند و جایزه‌شان را با نامزدی از صنوف گرفته‌اند و حالا با یک اختلاف کوچک جایزه به یک نفر مشخص تعلق می‌گیرد.»

      یک رای هم تاثیر دارد

او ادامه داد: «خیلی از برندگان با اختلاف 2، 4 و 5 رای برگزیده شدند، یعنی برای مثال، رقیب دوم 40 رای آورده و برنده 43 رای آورده بود. بنابراین آرا خیلی به هم نزدیک بودند و نکته مهمی که اینجا اهمیت دارد این است که همه داورانی که انتخاب می‌شوند برای اینکه رای بدهند باید بدانند رای‌خود را باید با قضاوت دقیق و عادلانه بدهند چون رای‌شان بسیار تاثیرگذار است. اصلا نباید گفت من یک رای هستم و چه فرقی می‌کند! واقعا تاثیر دارد حداقل در داوری نهایی تاثیر بسیار دارد. داوران باید برای رایی‌ که می‌دهند ارزش کافی قائل باشند برای اینکه یک رای می‌تواند یک جایزه را جابه‌جا کند.»

      چرا امسال به برنده‌ها لوح افتخار داده نشد؟

او گفت: «دلیل اینکه من 50 رای را نگه داشتم و گفتم شمارش در محل جشن انجام شود، این بود که وقتی رای شمارش و صورت‌جلسه می‌شود ممکن است دیگرانی از آن آگاه شوند، بنابراین بقیه‌ آرا در لحظه‌ آخر شمرده شد و نتیجه‌ نهایی حدود یک ساعت قبل از آغاز جشن معلوم شد. اگر توجه کرده باشید ما امسال به برنده‌ها لوح افتخار ندادیم، چون همین جا آرا مشخص شد. به هرحال، به محض اینکه شما نتیجه را به چاپخانه بفرستید دیگرانی از جایزه‌ها باخبر می‌شوند و دیگر هیجانی در اعلام برندگان وجود نخواهد داشت! امسال لوح‌ مربوط به دیپلم افتخار برندگان در روزهای آینده و سر فرصت برای آن‌ها ارسال خواهد شد.»