نادیده گرفتن «‌خواب تلخ‌» تبلیغی هالیوودی است

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
نادیده گرفتن «‌خواب تلخ‌» تبلیغی هالیوودی است
نوآوران -

محسن امیریوسفی کارگردان فیلم «‌خواب تلخ‌»، از قرار نگرفتن فیلمش در لیست نمایندگان اسکار گلایه کرده است و البته تاکید داشته که هیچ‌گونه اعتراضی به نحوه انتخاب هیأت داوران و فیلم‌هایی که در گروه نمانیندگان اسکار قرار گرفته‌اند ندارد. او معتقد است که اصلا نیازی به تشکیل گروه برای این کار نیست و می‌شود «‌فروشنده‌» را مستقیم به اسکار فرستاد و نیازی به صرف وقت و هزینه نبود، مگر این‌که بخواهد شرایط رقابتی دلخوش کننده به وجود آورده شود. امیر اسفندیاری سخنگوی هیأت انتخاب نمایندگان اسکار به در صحبت‌هایش به تعیین کننده بودن تعداد آرا برای انتخاب هر فیلم اشاره کرده است.

امـیر اسفندیاری (‌معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی‌) عضو و سخنگوی هیأت انتخاب نمایندگان اسکار سال جاری در مورد انتخاب نشدن فیلم «‌خواب تلخ‌» به عنوان نماینده‌ای از گروه «‌هنر و تجربه‌» برای اسکار گفت: «‌این یک تصمیم جمعی است و 9 نفر هستند که به فیلم‌ها رأی می‌دهند. آن 8 و 5 فیلمی هم که انتخاب شد بر اساس رأی هیأت انتخاب است. و این گروه، 8 فیلم را مرور کردند و طبیعتا آن فیلم‌هایی در فهرست کوتاه آمدند که اکثریت آرا را به خودشان اختصاص دهند.‌»

 امیر اسفندیاری چند روز گذشته در مورد نحوه انتخاب فیلم‌ها گفته بود: «‌ این فهرست، کلیه عناوینی که در فاصله زمانی مورد نظر اکران شده اند و حتی فیلم هایی که در نوبت اکران قرار دارند را شامل می شود و اعضای هیات با ابراز رضایت از کثرت عناوینی که قابلیت مباحثه جدی دارند و در مجامع ملی و بین المللی، ظرفیت هایی غیر قابل انکار را بروز داده اند، در این مرحله، بررسی های تکمیلی جهت معرفی نماینده ای شایسته را با تعیین ۸ فیلم در فهرست کوتاه اولیه در دستور کار قرار دادند.» که در ادامه فهرست 8 فیلمی که برای بررسی در لیست داوران قرار دارند این‌گونه اعلام شد: «‌ «ابد و یک روز» (سعید روستایی)، «اژدها وارد می شود» (مانی حقیقی)، «ایستاده در غبار» (محمد حسین مهدویان)، «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» (وحید جلیلوند)، «دختر» (سیدرضا میرکریمی)، «فروشنده» (اصغر فرهادی)، «لانتوری» (رضا درمیشیان) و «ناهید» (آیدا پناهنده)». این لیست در روز پنج‌شنبه 25 شهریور‌ماه منتشر شد، ولی لیستی که در طی بررسی‌های هیأت انتخاب در تاریخ 26 شهریور‌ماه منتشر شد به این صورت است: «‌در فهرست کوتاه، پنج فیلم منتخب به ترتیب حروف الفبا شامل فیلم‌های «ایستاده در غبار» (محمد حسین مهدویان)، «دختر» (سیدرضا میرکریمی)، «فروشنده» (اصغر فرهادی)، «لانتوری» (رضا درمیشیان) و «ناهید» (آیدا پناهنده) هستند.‌» و فیلم‌های «‌ابد و یک روز‌» (سعید روستایی)، «‌اژدها وارد می‌شود‌» (مانی حقیقی) و «‌چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت‌» (وحید جلیلوند) از این فهرست بازماندند.

اسفندیاری در مورد معیارهای انتخاب فیلم‌ها، و این‌که «‌خواب تلخ‌» کدام معیار را نداشته که انتخاب نشد، توضیح داد:‌ «‌بعضی از فیلم‌ها با تعداد رأی زیر 5 تا در آن لیست 5تایی نیامدند. و معیارهایی که ذکر شد و بیانیه‌های اول و دوم که داده شد، چه مسائل داخلی فیلم‌ها و مضمون‌شان، موفقیت‌های ملی و بین‌المللی در نظر گرفته شد. به فیلم «‌خواب تلخ‌» هم به عنوان فیلمی که جایزه جشنواره کن را دریافت کرده بود توجه شد، مانند فیلم‌های دیگری که معیار‌های این‌چنینی داشتند و به آن‌ها توجه شد اما رأی حد نصاب را دریافت نکردند که در لیست هیأت انتخاب قرار بگیرند.‌» او ادامه داد: «‌ افتادن چنین اتفاقی بدیهی است، و هر هیأت انتخابی ممکن است خروجی‌های متفاوتی داشته باشد و تمام المان‌هایی که از نظر یک هیأت انتخاب می‌تواند یک فیلم را به عنوان نماینده خوبی از کشورمان برای حضور در آکادمی وجود داشته باشد، در نظر گرفته شده و در مورد آن صحبت شده است و برآیند این‌ها آن دو فهرستی بود که منتشر شد.» یکی از اعضای هیأت انتخاب اعلام کرده بود که باز هم احتمال بازبینی مجدد در مورد فیلم‌ها وجود دارد و تا لیست نهایی مشخص نشود هیچ چیز معلوم نیست، اسفندیاری سخنگوی این هیأت در این باره بیان کرد: «‌هیأت انتخاب به هر حال تا تصمیم نهایی را بگیرد می‌تواند هر کاری را به اتفاق آرا انجام دهد بنابراین این موقعیت برای هیأت انتخاب وجود دارد. وقتی برای هر انتخابی می‌نشینند و بحث می‌کنند می‌توانند نظر‌های خودشان را اعلام کنند.‌»