اظهارات مرضیه برومند خطاب به قالیباف

از شما میخواهم که شهردار تهران بمانید

مرضیه برومند در اختتامیه‌ی پنجمین جشنواره تئاترشهر خطاب به شهردار تهران گفت: از شما می‌خواهم که شهردار تهران بمانید چون علاوه براینکه خوش چهره هستید برای صاحب‌خانه شدن عروسکی‌ها هم به شما نیاز داریم.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
از شما میخواهم که شهردار تهران بمانید
نوآوران -

دبیر جشنواره تئاتر عروسکی تهران در آیین پایانی جشنواره تئاترشهر که با اجرای احسان کرمی در پردیس تئاتر تهران برگزار شد، با اشاره به روزهای درگذشت داود رشیدی بیان کرد: در آن دوران تلخ، از سوی محمدباقر قالیباف (شهردار تهران) خبری به گوشمان رسید که عروسکی‌ها صاحب خانه می‌شوند. آقای قالیباف، همه ما می‌دانیم شما چه کارهایی برای ما کرده‌اید و چه کارهایی را نتوانستید به انجام برسانید. از شما می‌خواهم که شهردار باقی بمانید، شما را زمانی‌که در مدیریت پلیس بودید به یاد دارم و تفاوت را نیز آن زمان احساس کرده‌ام، اما از شما می‌خواهم به فکر رفتن از شهرداری نباشید چون شهردار ما بسیار خوش‌تیپ و خوش‌قلب است و تمایل داریم این شهردار خوش‌قیافه کنار ما باقی بماند. بسیار مهم است که شهردار شهر آدم خوش‌چهره باشد و باعث مباهات ما ‌شود.

برومند با بیان اینکه خانه عروسک هنوز آماده نیست، گفت: آقای قالیباف یکی دیگر از دلایلی که نمی‌خواهیم شما از شهرداری بروید این است که مکان خانه عروسک در حال حاضر یک زمین لخت است که باید با کمک شما این خانه ساخته شود و عروسکی‌ها صاحب یک خانه عروسک شوند. البته این‌که عروسکی‌ها صاحب خانه‌ای شوند طبق نیازشان انجام شده اما این اتفاق باز هم نیاز دارد که شما یاور ما باشید و در شهرداری باقی بمانید.

او ادامه داد: اتفاق بسیار خوب دیگری که در آن زمان رخ داد این بود که گفتید آخرین آرزو و خواسته داوود رشیدی برای تئاتر ایران را به یاد دارید و نسبت به برآورده شدن آن اقدام می‌کنید. امیدوارم سلامت باشید، شهردار باقی بمانید و این خواسته که ساخته شدن سالن تئاتری در کنار سنگلج است را برآورده کنید.

مرضیه برومند سپس لوح تقدیری را به شهردار تهران تقدیم کرد و قالیباف نیز در پاسخ به مرضیه برومند اعلام کرد که یکی از سالن‌های پردیس تئاتر تهران را به نام داوود رشیدی نام‌گذاری می‌کنند.

شهردار تهران: احساس شرمندگی می‌کنم

شهرار تهران همچنین در سخنانی با بیان اینکه «شرمنده جوانان عزیز فعال در عرصه فرهنگ و هنر کشور و همچنین پیشکسوتان این عرصه هستم که فرصت و زیرساخت مناسب برای بروز استعدادها وجود ندارد»، اظهار کرد: وقتی به گذشته نه چندان دور در عرصه فرهنگ و هنر کشور نگاه می‌کنم، بعضی افراد را می‌بینم که شاید مدت‌های مدیدی در سطوح مختلف عرصه فرهنگ و هنر، مدیریت اجرایی و مسئولیت داشته‌اند اما آنچنانی که باید و شاید نتوانستند در این عرصه خدمت قابل توجهی انجام دهند. متاسفم که به جای ابراز تاسف از این‌که نتوانستند در این زمینه موفق باشند، برخی از آن‌ها قضاوت‌های غیرمنصفانه‌ای نسبت به فعالیت‌های انجام شده در این عرصه دارند. یکی از بحث‌های آنان این بود که مدیریت شهری به موضوعات فرهنگی، هنری و اجتماعی شهر بی‌تفاوت است.

وی افزود: هیچ‌کس از من به عنوان یک مدیر اجرایی توقع نداشت که دست به قلم ببرم و کار تولید محتوا را انجام دهم، اما این توقع بود که حداقل سالن‌های سینما و سالن‌های تئاتر این شهر و عرصه‌های توسعه فرهنگی شهر را در این دوره زمانی کوتاه چند برابر کنم. امروز نیز خوشحال هستم که بخش کوچکی از این وظیفه را انجام دادم، اما نتوانستیم آنچنانی که زیبنده شما پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر و خصوصا استعدادهای جوان است، کار کنیم. من نتوانستم این زیر ساخت‌ها را به گونه‌ای توسعه دهم که یکایک شما بتوانید در این عرصه خلاقیت‌های خودتان را به خانواده‌ها و پدر و مادرانتان نشان دهید و وقتی این کم کاری را از سوی مسئولان می‌بینم، احساس شرمندگی می‌کنم.

قالیباف با اشاره به اینکه در زمان حضور خود در نیروی انتظامی اولین و مهم‌ترین بحثی که با مردم و جوانان داشت رسالت‌اش من در پلیس برای تبدیل امنیت از یک نگاه تهدید محور به یک نگاه جامعه محور بوذد گفت: از همان زمان رویکرد فرهنگی و اجتماعی اولویت اول ما در اقدام و عمل ما بوده است. در آن برهه جشنواره فیلم‌های کوتاه ۱۱۰ ثانیه‌ای را در کشور آغاز کردیم. به نحوی که بیش از چند هزار فیلم از سراسر کشور به این جشنواره ارسال شد و جوانان هنرمند از اقصی نقاط کشور حتی از روستاها در جشنواره حضور پیدا کردند. به طوری که هنوز هم ۲۵ فیلم ۱۱۰ ثانیه برگزیده از میان چند هزار اثر واصله، در ذهن من نقش بسته است. جشنواره فیلم پلیس در آن زمان آغاز شد و آثاری همچون «خواب و بیدار» به عنوان یک کار خوب سینمایی و انیمیشن «سیا ساکتی» در آن زمان استارت خورد. ممکن است من یک هنرمند نباشم اما با همه وجود اعتقاد دارم که عناصر اصلی ارتقای کیفیت زندگی و مولفه‌های مهم فرهنگی در جامعه هنر و هنرمندان هستند و هرگز از این موضوع غفلت نکرده‌ام.

در این مراسم همچنین با حضور داریوش اسدزاده، محمود صلاحی و محمدباقر قالیباف از مریم معترف و اکبر زنجان‌پور تقدیر شد و قطب‌الدین صادقی هم نامه‌ای را از سوی رکن‌الدین خسروی درباره اکبر زنجان‌پور قرائت کرد.

برگزیدگان پوستر و بروشور و موسیقی در پنجمین جشنواره تئاتر شهر بدین شرح معرفی شدند:

بخش خیابانی:

 طراحی پوستر و بروشور:

هیات داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از مسعود ماهینی برای طراحی بروشور نمایش «هرچه سنگه مال پای لنگه» تقدیر کرد.

 موسیقی:

هیات داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از محسن چاه شوری و مهدی منفرد برای نمایش «هرچه سنگه مال پای لنگه» تقدیر کرد.

هیئت داوران جایزه موسیقی برگزیده شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم کرد به امیرحسین انصافی و پیام رضایی برای نمایش «چهارگوشه»

بخش کودک و نوجوان:

 موسیقی:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به سهند بهادری برای نمایش «رویای ماه» از ایشان تقدیر کرد.

در این بخش هیئت داوران جایزه موسیقی برگزیده را شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم کرد به امیرحسین انصافی برای نمایش‌های «جادوی عروسک و گرگ سیاه زشت»

بخش صحنه‌ای:

 موسیقی:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به پویا علی نیا برای نمایش «هنوز تمام نشده»از او تقدیر کرد.

هیئت داوران در این بخش جایزه موسیقی برگزیده شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم کرد به کیان حسین برای نمایش «آفتاب کاران»

برگزیدگان بخش طراحی صحنه و لباس در پنجمین جشنواره تئاتر شهر

خیابانی:

بخش طراحی فضا و لباس و ساخت عروسک:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از زهره فضلی برای طراحی فضای نمایش «چهارگوشه» و سارا دبیری و زهرا مریدی برای طراحی لباس و عروسک نمایش «پسر من» تقدیر کرد.

کودک و نوجوان:

جایزه طراحی لباس:

هیئت داوران در این بخش لوح تقدیر و جایزه نقدی را به روشنک کریمی برای نمایش «دم پنبه ای» اهدا کرد.

در این بخش هیئت داوران جایزه موسیقی برگزیده را شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به ونوس ابوذری برای نمایش «گرگ زشت» اهدا کرد.

جایزه طراحی صحنه:

هیئت داوران در این بخش لوح تقدیر و جایزه نقدی را به ساسان فرهادپور برای نمایش «جادوی عروسک» اهدا کرد.

هیئت داوران در این بخش جایزه طراحی صحنه برگزیده شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به الهه میرزایی و هانیه زحمت کش برای نمایش «رویای ماه» تقدیم کرد.

صحنه ای:

بخش طراحی لباس:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به مرضیه رادمنش برای نمایش «دوشیزه‌گان باغ لیمو» از این هنرمند تقدیر به عمل آورد.

جایزه طراحی لباس برگزیده شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به شادی افخمی برای نمایش «هنوز تمام نشده» اهدا شد.

بخش طراحی صحنه:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به مه‌سیما بزرگی مهر برای نمایش «گربه‌ها و آقاها» از او تقدیر به عمل آورد.

در این بخش هیئت داوران جایزه طراحی صحنه برگزیده را شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به ابراهیم نائیچ برای نمایش «ویار» تقدیم کرد.

برگزیدگان بخش مسابقه عکاسی تئاتر پنجمین جشنواره تئاتر شهر

لوح تقدیر اهدا شد به عکاسان شایسته تقدیر ساینا قادری، تبسم ارگی و فاطمه خواجه نوری

گروه برتر مسابقه عکاسی:

تندیس جشنواره و لوح تقدیر به استاد راهنما روشن نوروزی

لوح تقدیر و جایزه نقدی به امیر خوارزمی، پرنا بهارعلی، تبسم ارگی، سیاوش حمیدی، فاطمه خواجه نوری، کیارش سرسپار، مهرناز محمدی

نفرات برگزیده عکاسی برتر

جایزه سوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به سیاوش حمیدی

جایزه دوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی حامد ملک پور

جایزه اول شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به پرنا بهارعلی

*برگزیدگان بازیگری زن در پنجمین جشنواره تئاتر شهر*

خیابانی:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از الهه پورجمشید و باران ستوده برای بازی در نمایش «چهارگوشه» تقدیر کرد.

در این بخش هیئت داوران جایزه برگزیده بازیگری زن شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم کرد به مارال ایزدبخش برای بازی در نمایش «هرچه سنگه مال پای لنگه».

کودک و نوجوان:

هیات داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به نیلوفر دهقان برای بازی در نمایش «سفر به شهر قصه‌ها» از او تقدیر کرد.

جایزه برگزیده این بخش شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم شد به فهیمه باروتچی ، فرشته اعظمی و شیرین کاشفی برای بازی در نمایش «جادوی عروسک».

3-صحنه‌ای:

بخش ویژه بازیگر کودک و نوجوان صحنه‌ای:

هیئت داوران در این بخش ضمن تقدیر از حضور موفق بازیگران کودک و نوجوان لوح تقدیر و هدیه جشنواره را به چهار بازیگر اهدا کرد به: صبا میرزا نژاد–آرمان دولت‌کیا–رایا نویدی شمالی–رادین میرباقری در نمایش «آفتاب کاران»

بخش بازیگری زن:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به سه بازیگر زن تقدیر به عمل آورد، باران ستوده برای نمایش «تیغ کهنه»، سحرناز عباس‌زاده برای بازی در نمایش «کمی آنسوتر»، ملیحه کیا برای بازی در نمایش «آپارتمان طبقه شش»

هیئت داوران در این بخش جایزه بازیگر زن برگزیده را شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم کرد به آبان حسین‌آبادی برای نمایش «ویار»

*بازیگری مرد در پنجمین جشنواره تئاترشهر*

خیابانی:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به ابوذر چهل‌امیرانی برای بازی در نمایش «دریافت حق شارژ از مرده» ، امین وحیدی‌پور برای بازی در نمایش«جادوگر بلا ،مبارک ناقلا و گاهی بگو نه» و وحید عبدالله‌زاده برای بازی در نمایش «جامانده» تقدیر کرد.

هیئت داوران در این بخش جایزه برگزیده بازیگری مرد شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم کرد به محمدهادی عطایی برای بازی در نمایش «چهارگوشه»

کودک و نوجوان:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به امیرحسین انصافی برای نمایش «جادوی عروسک» و هادی ابوالقاسم برای نمایش «سفر به شهر قصه ها» از این هنرمند تقدیر کرد.

در این بخش هیئت داوران جایزه برگزیده شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم کرد به محمد نوحیان برای نمایش «رویای ماه» ، حمیدرضا ملاحسینی برای نمایش «رویای ماه» ، مهدی داودی برای نمایش «گرگ سیاه» و آرین ناصری‌مهر برای نمایش «جادوی عروسک»

صحنه‌ای:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از سه بازیگر مرد تقدیر به عمل آورد. مجتبی واشیان برای بازی در نمایش «زنگ زدگی» - مسعود رمضانی برای بازی در نمایش «گربه ها و آقاها» - پژمان عبدی برای نمایش «آپارتمان طبقه شش»

هیئت داوران در این بخش جایزه بازیگر مرد برگزیده را شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم می‌کند به آقای امیرعباس توفیقی برای نمایش «آفتاب کاران»

*برگزیدگان نمایشنامه نویسی در پنجمین جشنواره تئاتر شهر*

خیابانی:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به سامان خلیلیان برای نمایش «چهارگوشه» و ابوذر چهل امیرانی و جمشید عسکری برای نمایش «دریافت حق شارژ از مرده» از او تقدیر کرد.

هیئت داوران در این بخش جایزه برگزیده نمایشنامه نویسی را شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را تقدیم کرد به علی غابشی برای نمایش «جامانده»

کودک ونوجوان:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از مریم کاظمی برای نمایش «رویای ماه»تقدیر کرد.

هیئت داوران در این بخش جایزه نمایشنامه برگزیده شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به امیرمحمد انصافی برای نمایش «جادوی عروسک» اهدا کرد.

صحنه‌ای:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی سه نمایشنامه‌نویس را شایسته تقدیر دانست، پویا پیرحسین‌لو برای نمایشنامه «آفتاب کاران»، سلما سلامتی برای نمایشنامه «آپارتمان طبقه شش»، کامران شهلایی برای نمایشنامه «کمی آن سوتر».

هیات داوران در این بخش جایزه نمایشنامه نویسی برگزیده را شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به رها سلیمانی برای نمایشنامه «ویار» اهدا کرد.

مسابقه نمایشنامه نویسی:

* تقدیر ویژه شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به نیاز اسماعیل‌پور برای نمایشنامه «می‌رسم با تو به خانه»

* تقدیر ویژه شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به سعیدرضا خوش‌شانس برای نمایشنامه «رویای کولی آشفته»

* جایزه سوم شامل جایزه نقدی و لوح تقدیر به علی بیگدلی برای نمایشنامه «چنگار»

* جایزه دوم شامل جایزه نقدی و لوح تقدیر به محسن عظیمی برای نمایشنامه «تفنگ و تنبور»

* جایزه اول شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به هاله مشتاقی نیا برای نمایشنامه «زندگی تا حدودی مشترک»

*برگزیدگان بخش کارگردانی در پنجمین جشنواره تئاترشهر*

خیابانی:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به محمد هادی عطایی و زهره فضلی برای نمایش «چهارگوشه» و رضا نورانی برای نمایش «جامانده» تقدیر کرد.

در این بخش هیئت داوران جایزه برگزیده کارگردانی را شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به مارال ایزدبخش برای نمایش «هرچه سنگه مال پای لنگه» اهدا کرد.

کودک و نوجوان:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از امیر محمد انصافی برای نمایش «جادوی عروسک» تقدیر کرد.

جایزه کارگردانی برگزیده شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به احسان مجیدی برای نمایش «رویای ماه»

صحنه‌ای:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی سه کارگردان را شایسته تقدیر دانست، پویا پیرحسین‌لو برای نمایش «آفتاب کاران»، حمیدرضا فلاحی برای نمایش «آپارتمان طبقه شش» و محمد لارتی و کامران شهلایی برای نمایش «کمی آنسوتر»

هیئت داوران در این بخش جایزه کارگردانی برگزیده را شامل تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به ابراهیم نائیچ برای نمایش «ویار» اهدا کرد.

همچنین در این بخش جایزه ویژه کارگردانی شامل دپیلم افتخار ، تندیس جشنواره و جایزه نقدی اهدا شد به محمد محقق منتظری برای نمایش «مرگ آسیدکاظم»

جوایز ویژه پنجمین جشنواره تئاتر شهر

خیابانی:

تقدیر ویژه: هیات داوران در این بخش با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی به افشین قاسمی برای تبحر در عروسک گردانی و ارائه تیپ‌های مختلف در کار با عروسک در نمایش «خم بازی»، محمد فرجی به خاطر ارائه مفهوم زیبا و تلاش شایسته تقدیر در کار کردن با کوتاه‌قامتان در نمایش «بادبادک» ، زهرا مریدی به خاطر نگاه خلاقانه به دغدغه‌های تربیتی نوجوانان در نمایش «پسر من»

کودک و نوجوان:

هیات داوران در این بخش، لوح تقدیر و جایزه نقدی را به حمید دربانی و حسین محبی برای نمایش «هملت و لوبیای سحرآمیز» تقدیم کرد.

بازیگر نوجوان: محمدرضا معقولی برای نمایش «اگر پدرم را دیدی»

گریم: حسین تبریزی برای نمایش «دم پنبه ای»

شعرنمایشی: هادی ابوالقاسمی برای نمایش «سفر به شهر قصه ها»

نمایش برگزیده:

بخش خیابانی:

نمایش «هرچه سنگه مال پای لنگه» به کارگردانی مارال ایزدبخش

بخش کودک و نوجوان:

نمایش «رویای ماه» به کارگردانی احسان مجیدی

نمایش «جادوی عروسک» به کارگردانی امیرمحمد انصافی

بخش صحنه‌ای:

نمایش «ویار» به کارگردانی ابراهیم نائیچ

در اختتامیه‌ی جشنواره‌ی تئاتر شهر، ستاد برگزاری جشنواره ضمن تقدیر از مشارکت و حضور موثر همه هنرمندان شرکت کننده با اهدا لوح تقدیر و تندیس جشنواره از هنرمندان زیر تقدیر کرد:

* اسماعیل خلج پیشکسوت درام نویسی ایران برای اجرای نمایشنامه ‌خوانی چند اثر برگزیده

* غلامرضا عربی برای اجرای نمایش «فصل بهارنارنج» با گروه هنرمندان نابینا

* آریان رضایی برای برگزاری بخش تئاتر شورایی جشنواره تئاتر شهر