آیا کیارستمی در فرانسه ضربه ی مغری شد؟

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
اعلام نظر درباره فوت کیارستمی چهارشنبه است
نوآوران -

مریم دهنوی/ خبرنگار

پرونده ی عباس کیارستمی به جاهای باریکتری می رسد که با گذشت سه ماه از مرگ این فیلمساز بزرگ جهانی هنوز بیشتر اخبار رسانه های داخلی به این ماجرا می پردازد و این در حالی است که قرار است دوستداران عباس کیارستمی در یک فراخوان خود جوش به علامت اعتراض به حکم صادره از دستگاه قضایی بر سر مزار این فیلمساز حاضر شوند و با اهدای شاخه گلی بر مزار او اعتراض خود را نسبت به این حکم و رفتاری که با یک هنرمند مولف سینمای جهان شده است اعلام کنند. در این میان بیشترین واکنش های اخیر را در فضای مجازی و رسانه ها بهمن کیارستمی داشته است که به شدت بدنبال روشن شدن وضعیت پرونده ی پزشکی عباس کیارستمی است اینها در حالی صورت می گیرند که جامعه ی هنری ایران در این مدت واکنش های بسیاری را در این باره از خود نشان داده اند از حرکت داریوش مهرجویی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و گریستن و درخواست اعدام پزشک معالج کیارستمی تا واکنش های حامد بهداد همه و همه این جریان را به جایی رسانده است که امکان بروز هر اتفاقی را در جامعه و مطبوعات نشان می دهد. اما نکته ی مهمی که دوباره این ماجرا را وارد فاز دیگری از التهاب کرد گفتگوی جنجالی است که روزنامه ی پزشکی ایران « سپید » با دکتر میر پزشک معالج عباس کیارستمی است که در واقع شکستن سکوت این پزشک بعد از تمام این اتفاقات است. او در این گفتگو به نکاتی اشاره کرده است که جای تامل بسیاری دارد و تقریبا هیچکدام از اهالی مطبوعات به آن اشاره ای نکرده اند او در بخشی از گفتگویش در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که:« شما پرونده استاد کیارستمی در فرانسه را دیدید؟» پاسخ می دهد:« نه راستش. اصلاً پرونده‌ای نفرستاده‌اند که ما ببینیم. اصلاً هیچ مدرکی نفرستاده‌اند که ما ببینیم و تنها به برخی صحبت‌های گوشه و کنار اکتفا شد. من چند بار که از برخی از دوستان پرسیدم می‌گفتند گویا سازمان نظام پزشکی فرانسه هیچ‌گاه مدرک پزشکی برای کسی نمی‌فرستد اما من دقیق نمی‌دانم چون در فرانسه کار نکرده‌ام. شاید اگر فرزندان ایشان درخواست کنند به آنها گزارشی ارائه شود اما اینکه بخواهند نامه‌نگاری کنند خیلی کم اتفاق می‌افتد و من هیچ وقت در خارج ندیدم که این اتفاق بیفتد. مگر اینکه شکایتی مطرح شود و پزشکان به نظام پزشکی آن کشور مجبور به پاسخگویی باشند. به گفته‌ای ایشان سرشان به یک جایی برخورد کرده بود و از آنجا که داروی ضد انعقاد هم مصرف می‌کردند خونریزی مغزی کردند و فردا صبح فوت شده پیدایشان کردند. اگر واقعاً خونریزی مغزی دلیل مرگ بوده، نباید آن بخش از پرونده مورد بررسی قرار بگیرد؟ حالا این پزشک و این نظام پزشکی در این شرایط چه بنویسد؟»

صراحتا پزشک معالج عباس کیارستمی از مسئله ای سخن به میان می آورد که تا کنون درباره اش صحبتی نشده است و بحث ضربه ی مغزی این هنرمند فقید پیش روی ما قرار می گیرد. در تمام این روزها لبه ی تیغ بر روی پزشکان ایرانی آخته شده است و شرایط اسفباری را در این مورد ایجاد کرده و به هیچ وجه کسی از احتمال ضعف پزشکان فرانسوی بحثی به میان نمی آورد و اینجا انگار مرغ همسایه همچنان غاز می نماید و ما فقط در یک پروسه و دریک مجال بدنبال گناهکار ماجرا می گردیم و پزشکان فرانسوی هم تنها سکوت اختیار کرده اند و در یک مورد گفتگوی بی مایه ای هم روزنامه ی شرق با پزشک فرانسوی کیارستمی کرده بود که بود و نبود آن گفتگو با هم فرقی نمی کرد چنانکه هیچکس از آن گفتگو حتا به ضرر پزشک ایرانی فکتی بدست نیاورد. اما مسئله ی دیگری که دکتر میر در گفتگویش بیان می کند و بسیار تکان دهنده است این است که او در پاسخ سئوال که: «اتفاقاتی که در این مدت افتاد چه تاثیری در زندگی شخصی شما داشت؟» پاسخی تکان دهنده می دهد با این مضمون که: «خیلی تأثیر گذاشته. احساس می‌کنم که در درون خودم خیلی شکننده‌تر شده‌ام. من از خانواده‌ای پزشک هستم و سومین نسل از این خانواه جراح هستم. پدربزرگم، پدروعموهایم، همه جراح بودند و همیشه با اعتماد به نفس خیلی زیادی کار می‌کردم و این پیشه را به شدت دوست داشتم و فکر می‌کردم من همیشه کار درست را انجام می‌دهم. ممکن است موقعی یک مشکلی پیش بیاید اما این موضوع برای هر پزشک یا بهیاری ممکن است پیش بیاید و فکر می‌کردم که پاسخگو خواهم بود و کار اشتباه کم می‌کنم. چون هیچ کس نمی‌تواند بگوید کار اشتباه نمی‌کند. خطای پزشکی نمی‌کنم. امروز با این جوی که ایجاد شده، نگران می‌شوم. دیروز خانمی به مطب من آمد به سرطان سرپانکراس مبتلا شده و هیچ کس در تهران حاضر به عمل او نشده است. او اصرار می‌کرد مرا عمل کن اما دست و پایم می‌لرزد. چون این عمل عوارض زیادی دارد. از همه بدتر ممکن است نشت روی پانکراس اتفاق بیفتد و به مرگ بیمار منجر شود و این بسیار بالاست اما خیلی تلاش هم که بکنید بیمار نهایتاً یک سال زنده می‌ماند و بیماری او دوباره تشدید می‌شود. به همین دلیل من هم به این نتیجه می‌رسم که بهتر است فرد دیگری او را عمل کند. چرا من عمل کنم که این مشکل را پیدا کردم و دیگر وقتش نیست که یکبار دیگر همین مشکل برایم ایجاد شود. زمانی که استاد کیارستمی روی تخت بیمارستان بود، علی‌رغم اینکه او را می‌شناختم، آقای کیارستمی را عمل نکردم، بلکه یک بیماری را که مثل تمام بیماران دیگر است، جراحی کرده‌ام. حتی زمانی که پدرم، مادرم، عمویم، پسرم و همسرم را جراحی کردم، زمانی که جراحی می‌کردم به خودم نمی‌گفتم این زن من است یا این پدر من است و ممکن است هرلحظه برایش مشکلی پیش بیاید. بلکه فکر می‌کردم او هم یک بیمار است مثل تمام بیماران دیگر و هر کاری که برای بهبود این بیماران از دستم بر می‌آمد انجام دادم. این‌ها هم ممکن بود دچار عارضه بشوند. دیروز کسی از من سؤال می‌کرد که شما چقدر به آقای کیارستمی رسیدگی کردی؟»

این ماجرا به حدی روی ذهنیت این پزشک حاذق تاثیر گذاشته است که برای هر احتمالی از سوگند پزشکی خودش حداقل برای اولین بار عبور می کند و جان یک انسان دیگر که بالطبع چون عباس کیارستمی صاحب شهرت نیست به خطر می افتد و این در واقع گناهی دو سر طلاست که گریبان همه ی ما را خواهد گرفت.

اما در ادامه ی این مسائل بهمن کیارستمی که در مراحل اولیه به هیچ وجه از دکتر میر شکایت نکرده بود در واکنشی از تریبون رسمی و حامی خودش یعنی روزنامه ی شرق درباره ی حکم صادره از سوی دستگاه قضایی حرفهای جالبی می زند و رسانه ها متن این سخنان را به این شرح منتشر می کنند: « با انتشار حکم پرونده پزشکی عباس کیارستمی که در آن پزشک معالج این کارگردان فقید سینمای ایران به سه ماه محرومیت از طبابت در بیمارستان جم محکوم شد، رئیس دادگاه بدوی رسیدگی به این پرونده پزشکی با اعلام این‌که حکم منتشر شده در رسانه‌ها جعلی است، خانواده عباس کیارستمی را تهدید به شکایت کرد. بهمن کیارستمی در واکنش به این ادعا، سازمان نظام پزشکی را به فرافکنی متهم کرده و گفته حکم منتشر شده در رسانه‌ها همان است که به دست وکلای خانواده کیارستمی رسیده است.


پیش از انتشار مصاحبه دکتر احمد میر پزشک و جراح معالج عباس کیارستمی، مهم‌ترین حاشیه‌ای که برای رسیدگی به پرونده پزشکی عباس کیارستمی به وجود آمد، موضع‌گیری دکتر ایرج خسرونیا رییس هیات بدوی دادگاه رسیدگی به این پرونده بود. خسرونیا معتقد است که حکمی که خانواده کیارستمی، در رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، جعلی است و به دلیل انتشار این حکم، از خانواده این کارگردان پرافتخار سینمای ایران و جهان شکایت خواهد کرد.

اما امروز بهمن کیارستمی با بیان این‌که حکم صادر شده را بعد از دریافت از وکیل خانواده در اختیار رسانه‌ها قرار داده، در پاسخ به این سؤال که با وجود تأکید رئیس دادگاه ، مبنی‌بر منتشرنکردن حکم تا 10 روز آینده، دلیل انتشار این حکم چه بوده است، به روزنامه شرق می‌گوید: «ایشان در مقام ریاست یک دادگاه انتظامی در سازمان نظام‌پزشکی از لحاظ حقوقی در جایگاهی نیستند که در رابطه با مسائل خارج از حوزه تخصصی دادگاه تحت ریاستشان اظهارنظر کنند. حکم این دادگاه اعلام شده و اعلام عمومی آن هم بلامانع است، تنها یک مسئله می‌تواند در این مورد مطرح باشد؛ اینکه آیا اسامی‌ای که در این حکم ذکر شده قابل انتشار بوده یا خیر؟ با توجه به اینکه دادگاهی که در مورخ ٢٨ شهریور برگزار شد، علنی بوده و رسانه‌ها در آن حضور داشتند و این اسامی قبلا در رسانه‌ها منتشر شده، بنابراین منع قانونی برای انتشار اسامی نداشتیم.»

فرزند عباس کیارستمی در رابطه با تنها جلسه علنی دادگاه برگزارشده در تاریخ ٢٨ شهریورماه اضافه کرد: «نکته جالب توجه در رابطه با حکم صادرشده این است که هیأت بدوی که نظام‌پزشکی روز گذشته رأی آن را ابلاغ کرد، در تاریخ هجدهم شهریور تشکیل جلسه داده و رأی خود را اعلام کرده، در صورتی که دادگاه نظام‌پزشکی با حضور پزشکان و وکلای ما در تاریخ بیست‌وهشتم شهریور برگزار شده؛ یعنی ١٠ روز بعد از ختم رسیدگی هیأت بدوی به پرونده و اعلام نظر آنها که خود نشان‌دهنده ماهیت دادگاه برگزارشده است».

بهمن کیارستمی که در روزهای گذشته به دلیل انتشار حکم رسیدگی به پرونده پزشکی پدرش، به نوعی از سوی رییس دادگاه بدوی به شکایت تهدید شده است، سازمان نظام پزشکی را به فرافکنی و حاشیه سازی متهم کرده است: «حکم در اختیار من است و کلمه‌به‌کلمه‌اش همانی است که در خبرگزاری‌ها منتشر شده و اگر لازم شد تصویرش را منتشر می‌کنیم؛ اما مسئله مهم‌تری وجود دارد و آن عادت سازمان نظام‌پزشکی به فرافکنی و حاشیه‌سازی است، همان‌طور‌که پیش از اعلام رأی ترجیح دادند با طرح مسائل حاشیه‌ای مثل پرونده بیمارستان فرانسه و وصیت و اجازه دفن اصل موضوع را از دستور کارشان خارج کنند، امروز هم ترجیح می‌دهند به‌جای پرداختن به مباحث طرح‌شده حول حکم صادرشده، به مسائل حاشیه‌ای و بی‌ارتباط با پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی بپردازند.»


او در ادامه یادآوری کرده است: «یادمان نرود که این دادگاه، مرجع رسیدگی به تخلفات پزشکی است و اگر صلاحیتی داشته باشد تنها در همین حوزه است و خارج از آن نمی‌تواند اعلام نظر کند، آقای خسرونیا می‌تواند در دادسرای عمومی از شخص بنده (و نه خانواده) به دلیل انتشار حکم دادگاه تحت ریاستش طرح شکایت کند، همان‌طورکه حق شکایت از ایشان در دادسرای انتظامی قضات به دلیل نشر اکاذیب و ارعاب شاکی در دادسرای انتظامی قضات برای بنده محفوظ است؛ گرچه همین حرف بنده هم بوی تهدید متقابل می‌دهد و ترجیح می‌دهم در دامی که آنها پهن کرده‌‌اند نیفتم. به‌هرحال آقای خسرونیا، پزشک هستند و تحصیلات حقوقی ندارند و آشنایی ایشان با مباحث حقوقی از بنده بیشتر نیست؛ اما متأسفانه بسیار بی‌محابا و بی‌مبالات صحبت می‌کنند و نظر می‌دهند؛ ولی بدون شک طرح مسائل حاشیه‌ای از این قبیل جدی نیست و بیشتر همان کاربرد تهدید و ارعاب را دارد»

کیارستمی با اشاره به دلیل انتشار این حکم، ابراز امیدواری می‌کند که سازمان نظام پزشکی شرح کامل گزارش پرونده پزشکی کارگردان برنده نخل طلا جشنواره کن را منتشر کند تا در این رابطه شک و شبه‌ای باقی نماند: «این گزارش دو بخش دارد، طبعا بخش پایانی آن، رأی هیأت بدوی است که به نظرم بیش از حد لزوم راجع به آن حساسیت به وجود آمده و اساسا اهمیت چندانی ندارد، اما بخش اول آن که به اختصار به شرح قصورات پزشکی می‌پردازد بسیار مهم است، چراکه به اعلام نظر هیأتی از افراد معتبر و متخصص می‌پردازد که در این پرونده اعلام نظر کرده‌‌اند و این اولین‌بار است که سازمان نظام‌پزشکی هرچند به اختصار به نظر کارشناسان این پرونده اشاره می‌کند. حالا اینکه چه حکمی برای خطاهایی که در این گزارش آمده صادر می‌شده اساسا برای ما بی‌اهمیت است. دلیل انتشار این رأی هم همین بود؛ اینکه بالاخره خطاهایی که مورد ادعای ما بودند و بر سر اثباتشان پافشاری کردیم، از سوی سازمان نظام‌پزشکی پذیرفته و اعلام شدند و در این رابطه شک و شبهه‌ای باقی نماند. حالا اینکه حکم دست‌کاری شده یا چه زمانی باید این حکم اعلام می‌شده یا حتی اینکه جرم ارتکابی با حکم صادرشده متناسب هست یا خیر، تا حدودی بحث‌های حاشیه‌ای است که نباید اصل موضوع را تحت‌الشعاع قرار دهد. هنوز امیدواریم سازمان نظام‌پزشکی شرح مفصل‌تری از گزارش پزشکی را که در اختیار دارد منتشر کند».

از سوی دیگر مانوش منوچهری یکی از وکلای خانواده کیارستمی در پاسخ به ادعای دکتر ایرج خسرو نیا، مبنی بر جعلی بودن حکم منتشر شده در رسانه‌ها به سلامت آنلاین گفت: «این حکمی که در دست ماست جعلی نیست و همانطور که آقای بهمن کیارستمی گفتند اگر نیاز به اعتراضی در این رابطه است ، بهتر است از طریق مراجع صالحه اقدام شود. انتشار حکم از نظر ما جرم نیست. پیش از این سازمان نظام پزشکی بارها در مورد مفاد کیفرخواست در رسانه ها صحبت کرده اند. با اینکه در مرحله صدور کیفرخواست هنوز اتهامی به متشاکی وارد نشده و به اثبات نرسیده است. ضمن این که آن چه منتشر شده نمی تواند عنوان مجرمانه نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی داشته باشد. چرا که حکم هیأت بدوی در دست ماست و وجود دارد.» اینها بخشی از ماجرایی است که هنوز به قوت خود باقیست اما این نکته هنوز برای ما سئوال است: « آیا عباس کیارستمی در فرانسه ضربه ی مغزی شد؟ »