عباس غزالی در گفت‌وگو با «نوآوران»:

«قیچی» مرا به چالش فرا خواند

عباس غزالی بازیگر جوان سینمای ایران که این روزها با فیلم سینمایی «قیچی» بر روی پرده سینماها قرار دارد در چند سال اخیر توانسته خود را به عنوان یکی از جوانان مستعد بعد از نقش آفرینی در سریال «وضعیت سفید» به جامعه هنرهای نمایشی معرفی کرد.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
عباس غزالی
نوآوران -

غزالی در زمره بازیگرانی قرار می‌گیرد که بازی بیرون گرا وی سبب شده است که خیلی از سینماگران و حتی علاقه مندان به هنرهفتم او را با بازیگرانی چون حامد بهداد، نوید محمدزاده و میلاد کی مرام مقایسه کنند که مصداق بارز آن نقش افرینی غزالی در فیلم سینمایی «اعترافات ذهن خطرناک من» به کارگردانی هومن سیدی بود که با  بازی عجیب و اگزوتیگ وی منجر به ساخت شمایل جدیدی از او در ذهن مخاطبان شد.

غزالی طی مدت کوتاه حضور سینمایی خود توانسته است تجربه های متفاوتی را از خود به نمایش بگذارد. از بازی در فیلم «قیچی» که تقربیا تمام طول فیلم را در تنهایی و سکوت بازی کرد تا فیلم تجربی «دلبری» که درآن فیلم هم هنگامه قاضیانی تک بازیگر فیلم بود.

این بازیگر سال گذشته با فیلم سینمایی «دلبری» جلال دهقانی اشکذری در سی‌و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور یافت و تماشاگران این اثر پذیرای ایفای نقش متفاوت تری از عباس غزالی بودند اما این بازیگری که این روزها شاید کمتر در آثار تلویزیونی دیده می‌شود و بیشتر به دنبال آمال و آرزوهایش در مدیوم سینما است و لاغیر.

غزالی بازیگر جوان جویایی نامی است که تاکنون موفق به تثبیت حضور خودش در سینما شده است، اتفاقی که به سختی برای تازه حضور یافتگان به عالم بازیگری رخ میدهد با این حال او جزء بازیگرانی است که همواره کوشیده مسیر رو به رشدی در سینما طی کند، حال با بازیگر فیلم سینمایی «قیچی» در خصوص علت و چگونگی حضورش در مقابل دوربین کریم لک زاده به گفتگو پرداختیم که متن آن به شرح ذیل است.

عباس غزالی بازیگر نقش اصلی فیلم «قیچی» که این روزها در هنر و تجربه اکران می شود در مورد بازی اش در این فیلم گفت: وقتی فیلمنامه «قیچی» را خواندم به شدت جذب آن شدم و حس کردم این نقش من را به چالش فرا می‌خواند. راما بر خلاف اکثر نقش‌هایی که تاکنون ایفا کرده بودم از دیالوگ کمی برخوردار بود و درون گرا به شمار می‌رفت. نشان دادن جلوه‌های درونی چنین کاراکتری با آن حجم از گره‌های روحی کار ساده ای نبود.

وی ادامه داد: به هر حال پس از جلسات زیادی که با کارگردان این فیلم، کریم لک‌زاده داشتم توانستم لایه‌های مختلف شخصیت راما را کشف کنم و به طراحی درستی در مورد این شخصیت برسیم.

غزالی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه کریم لک‌زاده یک کارگردان کار اولی به شمار می‌رفت، اما از دانش زیادی در عرصه فیلمسازی برخوردار بود و تسلط زیادی به حوزه کارگردانی داشت به همین خاطر نه تنها استرسی برای حضور جلوی دوربینش نداشتم بلکه با خیال راحت به او اعتماد کردم و خودم را به وی سپردم.

این بازیگر با اشاره به این موضوع که فیلمبرداری «قیچی» به دلیل شرایط مالی و ساختاری، سه بار متوقف شد، گفت: برای من ایفای نقش راما به قدری درگیرکننده بود که نه تنها توقف این کار خللی در انگیزه‌های من ایجاد نمی‌کرد بلکه مصمم‌ترم می کرد تا این نقش را به سرانجام برسانم.

وی تصریح کرد: بازی‌ در این فیلم با توجه به وقفه ای که در آن رخ داد نزدیک به شش ماه طول کشید و من در این مدت نه تنها دست به گریمم نزدم بلکه تمامی نقش‌هایی که به من پیشنهاد می‌شد را رد کردم؛ چون می خواستم راما را به سرانجام برسانم. برخی از دوستان بازیگرم می‌توانند همزمان در چند اثر ایفای نقش کنند اما من جزو آن دسته افراد قرار ندارم و زمانی که در کاری حضور دارم همه توجه و حواسم به چگونگی ارائه نقش معطوف می‌شود.

بازیگر نقش راما اضافه کرد: برای ایفای این نقش ریاضت زیادی را کشیدم و فضاهایی را تجربه کردم که برایم بسیار بکر و جدید  بود اما از نتیجه کار بسیار راضی هستم حس می کنم به نوعی پاداش این ریاضت را گرفتم.

عباس غزالی در پایان در مورد اکران این فیلم در گروه هنر و تجربه گفت: به نظر می رسد اکران «قیچی» در گروه هنر و تجربه، با توجه به فضای روایتش یک انتخاب هوشمندانه باشد، اما موضوعی که در این میان وجود دارد این است که برنامه منظمی برای اکران فیلم‌ها در این گروه وجود ندارد و تعدد فیلم‌هایی که روی پرده قرار دارد باعث می‌شود اطلاع‌رسانی ضعیفی در مورد آنها صورت بگیرد و در نهایت مخاطب شانس دیدن این آثار را به دلیل سردرگمی زمان بندی نمایش فیلم‌ها از دست بدهد. به نظر می‌رسد اگر برنامه ریزی منسجم‌تری در این حوزه صورت بگیرد این فیلم‌ها بتوانند مجال بهتری برای برقراری ارتباط با مخاطبان پیدا کنند.

وی در خصوص تازه‌ترین فعالیت های سینمایی خود، اظهارداشت: در حال حاضر چندین پیشنهاد تلویزیونی و سینمایی دارم ولی هنوز قراردادی با هیچکدام از آنها انعقاد نکردم چرا که فیلمنامه و نقش هیچکدام از انها مورد توجه ‌ام قرار نگرفته است و بیشتر به دنبال تجربه فضای متفاوت و جدیدتری به نسبت سایر آثاری که در گذشته ایفا کردم، هستم.

«قیچی» اولین فیلم بلند سینمایی لک‌زاده است که در کارنامه‎اش کارگردانی فیلم‎های کوتاه متعددی به چشم می‏‎خورد. این فیلم در سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر در بخش هنروتجربه به نمایش درآمد و این روزها برپرده سینماهای هنروتجربه است. عباس غزالی نقش اصلی فیلم را بازی می‌کند و در کنار او نیز بهزاد دورانی، سروش صحت، محمدرضا داودنژاد، مونا محمود‌زاده و سونیا سنجری از دیگر بازیگران این فیلم هستند.


خبرنگار: مسعود احمدی