سعید خانی در گفت‌وگو با «نوآوران»:

تهیه‌کنندگان سینما نباید تاوان حرکت خودسرانه شبکه «جم» را دهند

معاونت سینمایی وزارت ارشاد برای دومین مرتبه به دفاتر پخش سینما هشدار داد تا از سفارش پخش تیزر آثار سینمایی خود به شبکه معاند جم پرهیز کنند و در صورت عدم تمکین از این ابلاغیه به شکل جدی از پخش فیلم مذکورجلوگیری و فعالیت دفتر پخش فیلم مربوطه را متوقف می‌کنند. شروع پخش تیزر آثارسینمایی در شبکه جم تقریباً به بعد از سی‌وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر ختم می‌شود، بزرگترین رویداد فرهنگی در سال گذشته با درخشش «ابدو‌یک‌روز» سعید روستایی و «ایستاده در غبار» محمد حسین مهدویان خاتمه پیدا کرد و آثاری چون «من سالوادور نیستم» با هنرنمایی و نقش‌آفرینی رضا عطاران ستاره بی‌بدیل این سال‌های سینمای ایران و فیلم سینمایی «50‌کیلو آلبالو» به کارگردانی مانی حقیقی بر روی پرده سینماها قرار گرفتند.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
سعید خانی
نوآوران -

فروش این آثار بنا بر پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد و استقبال مخاطبان با افزایش قیمت بیست درصدی بلیط‌ها سبب شد که فروش آن‌ها در یک روز معادل فروش ماهیانه بعضی از آثار خنثی درسینمای ایران است که کسی از شروع و پایان نمایش عمومی آن‌ها خبردار نمی‌شود.

 با شروع اکران نوروزی به طور ناگهانی شبکه جم پخش تیرزهای آثاری چون «کوچه‌بی‌نام» هاتف علیمردانی، «من سالوادور نیستم» منوچهرهادی، «پنجاه‌کیلو‌آلبالو»، «ابدویک‌روز» سعید روستایی، «خشم و هیاهو» هومن سیدی را آغاز کرد که در میان آن‌ها تنها فیلم سینمایی «بادیگارد» از لطف مدیران شبکه «جم» محروم شده بود که پس از تعطیلات آغازین سال آرام‌آرام از راهروهای وزارت ارشاد در بهارستان صدای برخورد با مختلفان بخوانید «سفارش دهندگان» به رسانه‌ها درز پیدا می‌کرد.

اولین برخورد با سفارش‌دهندگان تیزر آثار سینمایی به شبکه جم مشمول حال پیمان جعفری تهیه‌کننده فیلم سینمایی «عادت نمی‌کنیم» به کارگردانی ابراهیم ابراهیمیان شد که چند روز اکران این اثر سینمایی متوقف ماند و سپس با حسن نیت مسئولان قوه قضاییه اکران این اثر از محاق خارج شد و با آسودگی خاطر سازندگان این فیلم موفق به ادامه اکران فیلم خود در سینماها شدند.

اما این پایان ماجرا نبود و اول شهریور حبیب ایل‌بیگی؛ معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی خبر از ممنوعیت فعالیت مصطفی کیایی، علیرضا سرتیپی، عبداله علیخانی، سیدامیر پروین حسینی و رضا میرکریمی به‌عنوان تهیه‌کنندگان فیلم‌هایی چون «بارکد»، «دراکولا، «زاپاس»، «دختر» و«آب‌نبات چوبی» و سه دفتر پخش سینمایی فیلمیران؛ به مدیریت علی سرتیپی، نورتابان؛ به مدیریت محمدرضا صابری و پویا فیلم؛ به مدیریت عبداله علیخانی داد که جرم یا تخلف یادشده در حکم ابلاغی از قوه قضاییه به سازمان سینمایی پخش تیرز این آثار در شبکه معاند و بیگانه‌ای چون جم ذکر شده بود.

البته پس از چند روز این حکم توسط جعفری دولت آبادی دادستان تهران تکذیب شد و تقریباً سینما بدون توجه به شبکه جم و پخش تبلیغاتی تیزرها به کار خودش ادامه می‌داد که اکران فیلم سینمایی «یتیم‌خانه‌ایران» به کارگردانی ابولقاسم طالبی توسط شرکت فیلمیران به مدیریت علیرضا سرتیپی توقیف شد که پس از چند روز علت آن همان پخش تیزر آثاری که توسط این دفتر پخش اکران می‌شد، ذکر شد.

اما بیانیه سازمان سینمایی و اخطار به دفاتر پخشی که با شبکه جم همکاری می‌کنند به صورت کاملاً آشکار تایید می‌کند که تهیه‌کنندگان و دفاتر پخش سینمایی برای تبلیغ آثار خود با شبکه جم همکاری می‌کردند که در این ارتباط متن ابلاغیه سازمان سینمایی را با دقت مطالعه فرمایید.

«درپی تذکرات گوناگون به بعضی از سینماگران که مصالح عمومی سینمای ایران را رعایت نکرده و نسبت به پخش تیزر فیلم‌هایشان از شبکه جم اقدام کرده‌اند به اطلاع می‌رساند پس از گفت‌وگو و توافق‌های انجام شده با قوه محترم قضاییه و با توجه به تذکرات متعدد و اعلام مسوولان عالی‌رتبه قضایی، همکاری با شبکه‌های معاند، معاونت در جرم تلقی می‌شود. با توجه به همکاری بسیار خوب اکثریت سینماگران محترم، در موارد اندکی تخلف فوق الذکر مشاهده می‌شود. بار دیگر تأکید می‌شود درصورت پخش آگهی تبلیغاتی در شبکه‌های معاند از جمله جم، سازمان سینمایی با متخلفان به شدت برخورد و ادامه نمایش فیلم در سینماها و شبکه نمایش خانگی در هر مرحله‌ای که باشد متوقف خواهد شد. بی‌تردید اهالی سینما در این شرایط رونق و موفقیت‌های بی‌مانند، اجازه نخواهند داد که برخی با رفتارهای سودجویانه منافع کلیت سینما را با ایجاد حاشیه‌های بی‌مورد تهدید نمایند.»

اما آیا واقعاً پخش آثار سینمای ایران در شبکه‌های ماهواره‌ای یا به اصطلاح فارسی زبان به نوعی تهاجم فرهنگی است یا آیا پشت پخش تقریبا رایگان تیزرهای سینمایی در شبکه «جم» سیاست و استراتژی نهفته است که در این ارتباط با سعید خانی یکی از تهیه‌کنندگان و مدیر دفتر پخش کننده شرکت «نسیم صبا» گفت‌وگو کردیم که وی سخنان خود را این‌گونه آغاز کرد: بخشی از آمار فروشی که امسال از کسب اکران آثار سینمایی به دست آمده است نسبت مستقیمی با پخش تیزرها در شبکه جم دارد و مدیران ارشاد هم همواره فروش امسال فیلم‌های سینمایی را فوق‌العاده قلمداد کردند پس نباید به این مسأله بی توجه باشند.

وی در ادامه با اشاره به این‌که لحن و ادبیات این ابلاغیه محترمانه نبوده است، اظهار داشت: ای کاش مدیران وزارتخانه ارشاد درارتباط با این مسأله در کنار هنرمندان قرار بگیرند زیرا همانطور که اعلام کردم ابتدا از فروش خوب آثار سینمایی سخن به میان می‌آوردند و حالا سینماگران، تهیه کنندگان و دفاتر پخش را محکوم می‌کنند؟

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «من» با اعلام این‌که چرا با تبلیغات دیگر محصولات و کالاها در شبکه جم برخوردی صورت نمی‌گیرد، گفت: متأسفانه برخورد یکسانی در این زمینه صورت نمی‌گیرد، سینما تنها در این میدان مظلوم واقع شده است و تبلیغات دیگر محصولات داخلی در جم با کوچکترین پاسخگویی از جانب مدیران آن کارخانه‌ها همراه نمی‌شود.

خانی در ادامه اضافه کرد: همانطور که عرض کردم، خیلی از شبکه‌های ماهواره‌ای، سایت‌ها، هتل‌ها و... اقدام به پخش فیلم‌های ما بدون کوچکترین هماهنگی می‌کنند، چرا قوه قضاییه به این مسأله ورود نمی‌کند تا درحق سینماگران پیش از این اجحاف صورت نگیرد، اگر از نمایش خودسرانه این اثر جلوگیری شود، رسانه‌های متقاضی خرید آثار سینمایی ما به تهیه کننده و پخش کنندگان مراجعه می‌کنند و درآمد سازندگان این اثر را چندین برابر ارتقا می‌دهند.

مدیر دفتر پخش «نسیم صبا» در پایان بیان کرد: من برای فیلم سینمایی «من» اصلا به جم تیزری برای پخش نداده‌ام و مسأله‌ای که سازمان سینمایی و وزارتخانه ارشاد باید به ان توجه کند، این است که خیلی از تیزرهای آثاری که در جم پخش شده است به صورت سرخود بوده است در چنین حالتی تهیه‌کنندگان سینمای ما نباید تاوان این

حرکت را بدهند.


خبرنگار: مسعود احمدی