شایقی در گفت‌وگو با نوآوران مطرح کرد:

عناصر انسانی در کشتی‌گیران مرا راغب به ساخت «پسرانی با گوش‌های شکسته» کرد

فیلمساز جوان فیلم مستند «پسرانی با گوش‌های شکسته» از چگونگی ساخت این اثر سخن به میان آورد.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
شایقی
نوآوران -

نیما شایقی کارگردان فیلم مستند «پسرانی با گوش‌های شکسته» در مورد ساخت اولین فیلم بلندش گفت: سوژه این فیلم در واقع به نوعی خودش به سراغ من آمد، چرا که در آن مقطع در حال کار روی یک فیلمنامه بلند داستانی که پیرامون زندگی یک پسر نوجوان کشتی‌گیر بودم به همین جهت در راستای تحقیقاتم پیرامون زندگی این پسر نوجوان به باشگاه‌های مختلف کشتی سر زدم و در آنجا با ابعاد مختلف ورزش کشتی و نوجوانان کشتی‌گیر آشنا شدم. همانجا بود که مجذوب زندگی آنها شدم و تصمیم گرفتم که ساخت آن فیلم داستانی را به زمان دیگری موکول کنم و این فیلم مستند را بسازم.

او در مورد اضافه کردن بار درام به فیلمنامه این کار خاطر نشان کرد: به نظرم این شخصیت‌ها بدون معرفی خانواده و فضایی که آنها از آنجا آمده اند اصلا شکل نمی‌گرفتند و فیلمی وجود نداشت؛ دغدغه و کلنجار شخصیت ها در گذر زندگی شان که قرار گرفته بودند، مسئله‌ی اصلی بود و این شخصیت ها بدون معرفی فضایی که آنها از آنجا آمده اند اصلا شکل نمی گرفتند و فیلمی وجود نداشت. و همه این مسائل هستند که بعدا در مسابقات به صورت کوله باری همراه شان می آید و ما را درگیر می کند.

این فیلمساز تصریح کرد: من اصولا به یک اتیکت اخلاقی در مستند پایبندم. چون در دنیا مستند خیلی سریع دارد عام می‌شود و در سینماها کم‌کم اکران می‌شود، یک سری کارهای غیراخلاقی در مستند دارد رایج می‌شود. در حقیقت سوژه‌ها، بدون این‌که بدانند چه چیزی در انتظارشان است جلوی دوربین می‌آیند و از آن‌ها سواستفاده‌هایی می‌شود. در مستندسازی دو اصل دارم. یکی این‌که براساس دیتای شخصی خودم کسی را قضاوت نکنم و دوم این‌که در زندگی شخصی سوژه به خاطر فیلم دخالت نکنم. مصاحبه‌های زیادی با بزرگان کشتی داشتم اما در فیلم استفاده نکردم چون می‌خواستم آخر سر داستان داستانِ بچه‌ها باشد و حس زندگی آن‌ها دربیاید. در فیلم یک بار بیشتر به تمرین بزرگسالان نمی‌رویم همان هم وقتی است که بچه‌ها دارند تمرین بزرگسالان را می‌بینند.

شایقی تصریح کرد: با وجود اینکه من کشتی گیر نبودم، اما با ورزش قهرمانی تا حدی آشنا بودم، ولی برایم مهم تر از همه چیز موضع انسانی شخصیت ها در قالب داستان این فیلم بود که همه این ها را در زیرمجموعه های کلی مثل شجاعت، جنگ، قسمت و تقدیر و... در قسمت های مختلف فیلم و درگیری شخصیت ها را با آنها مشاهده کرد. برای آشنا کردن خودم با فضای کشتی، تحقیقی شش ماهه انجام دادم؛ از مسائل مذهبی گرفته تا ایران باستان و مسائل قهرمانی. این موارد برایم پس زمینه ای شد که بتوانم راحت تر در آن فضا و جان مایه اصلی داستانی که می خواستم روایت کنم، قرار بگیرم.

وی در مورد علت انتخاب نام «پسرانی با گوش های شکسته» برای فیلمش گفت: کلمه پسران را در واقع به این خاطر انتخاب کردم که این کشتی‌گیران هنوز نوجوان هستند و انتخاب کلمه شکسته هم به این دلیل بود که در سن کم برای این بچه ها شکستگی خاصی به وجود می‌آید ومثل یک تجربه عشق به فنا رفته ای در آنها اتفاق می افتد. مثلا محمد طلایی که قهرمان کشتی و سرمربی تیم ملی نوجوانان هستند در طول صحبت‌هایی که با ایشان داشتند، می‌گفتند به خاطر حجب و حیای زیادی که در کشتی گیران است به گوش شکستهها معروف شده‌ایم و به همین جهت یک حس مهم و پیچیده در این افراد به وجود می‌آید.

شایقی با اشاره به اینکه  یکی از معضلاتی که در ورزش مخصوصا کشتی وجود دارد به خاطر فشار روانی روی بچه‌هاست، خاطرنشان ساخت: حالا روبرتو باجو ۱۲۰ دقیقه بازی می‌کند و بعد پنالتی می‌زند، در کشتی در سه دقیقه باید تکلیفش مشخص شود. به نظرم در سنین پایین‌تر یکی از کارهایی که باید بشود این است که از لحاظ روانی بتوانند با بچه‌ها کار کنند. الان بیشتر این کار را مربی‌ها دارند انجام می‌دهند اما مربی‌ها خیلی کارهای دیگری هم دارند. یک کسی باید باشد که این بچه برد یا باخت بتواند جمعش کند.

کارگردان فیلم مستند «پسرانی با گوش‌های شکسته» در پایان گفت: امیدوارم با اضافه شدن به سانس‌های این فیلم، مخاطبی که علاقمند به این سبک آثار است فرصت تماشا کردن این فیلم را بیابد.

نیما شایقی در پاسخ به این سوال که معمولا فیلم‌های با موضوع ورزشی در سینما موفق عمل نمی‌کنند گفت: به هر حال خوشحالم پس از سه سال از آخرین نمایش این فیلم در جشنواره فجر شرایط اکران آن در سینما فراهم شد. به هر حال در طول ساخت این فیلم من سعی کردم در کنار نگاه مستندگونه، بار دراماتیک فیلم را هم حفظ کنم و با توجه به اینکه فیلم به مسابقات ورزشی نظیر جام جهانی به شکل مستندی می پردازد فکر می کنم این اثر بتواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند.

شایقی در پایان گفت: هم‌اکنون مشغول تولید فیلم مستندی با عنوان اولیه «چهار فصل» هستم. در این فیلم نیز مانند دیگر مستندهای من نریشن ندارد و در آن رابطه بین مردم و هنر موسیقی، بدون آنکه قضاوت کارگردان در آن دخیل باشد به تصویر کشیده می‌شود.

فیلم «پسرانی با گوش‌های شکسته» ساخته نیما شایقی، زندگی پنج کشتی‌گیر نوجوان، عضو تیم ملی، را روایت می‌کند که سودای قهرمانی در المپیک را در سر می‌پرورانند، اما در عمل با واقعیت‌های کشتی و زندگی خود روبرو شده و بر سر دو راهی ادامه دادن یا ندادن این ورزش قرار می‌گیرند. تهیه‌کننده این فیلم سیامک شایقی است.


خبرنگار: مسعود احمدی