آنا نعمتی در گفت‌و‌گو با «نوآوران»:

«ماحی» ماجرای زنان قربانی کشورم است

آنا نعمتی جزء آن دسته از بازیگرانی است که سینما وی را در شمایل مختلف و گوناگون به خود دیده است و حالا وی با سابقه نزدیک به دو دهه فعالیت در پرده سینما به جایگاه تثبیت شده‌ای رسیده است به طوری‌که طی این سال‌ها سعی نموده خودش را طوری در سینما به مخاطب نشان بدهد که پس زمینه ذهنی مخاطب از وی فراموش شود به همین سبب با این بازیگر نام‌آشنا بابت نقش‌آفرینی در «ماحی» به گفت‌وگو پرداختیم که وی از برونگرایی بی‌‌‌حد و حصر و مرز نابودی کاراکتر خود در این فیلم سخن گفت که متن آن از دیدگانتان می‌گذرد.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
آنا نعمتی
نوآوران -

آنا نعمتی بازیگر فیلم سینمایی «ماحی» در ارتباط با علت نقش‌آفرینی در این اثر سینمایی، اظهار داشت: سناریو «ماحی» یکی از کاملترین فیلمنامه‌ها بود که در این 19 سال حضورم مطالعه کردم و واقعاً لذت بردم.

وی در همین ارتباط اضافه کرد: «ماحی» شاید دومین یا سومین اثری است که در این سال‌های اخیر با تمام وجودم و با قلبم در آن بازی کردم و بدون اغراق می‌گویم که از حضور در این فیلم بسیار خوشحال هستم.

این بازیگر از سال گذشته تا به حال پیگر وضعیت اکران این اثر بودم، بیان کرد: پس از پایان فیلمبرداری فیلم شاید اتفاق‌ها و لطمه‌هایی به فیلم وارد شد که این مسأله تقریباً بعد از پایان فیلمبرداری فیلم‌ها رخ می‌دهد ولی با تمام این اوصاف نقشی که در «ماحی» ایفا کردم به شدت برای من با ارزش بود و نقش، منفعلی نبود به عبارت دیگر نقشی بود که باید آن را زندگی می‌کردید و «ماحی» یکی از قربانیان زن کشور من است که بارها و بارها آن را دیدم و باز هم خواهیم دید و ای کاش با تماشای «ماحی» این نقش زن بودن و نگاه ابزاری به آن با توجه به این‌که کمتر قانونی حامی وی است، زن مادر است، همسر است و نگاه ابزاری در اجتماع به آن همیشه بوده، خوشبختانه نقشم در «ماحی» بسیار کامل بود و تعلق خاطر زیادی به آن دارم.

نعمتی افزود: مختصات شخصیت‌پردازی «ماحی» اصلا آرام نیست و فراز و فرودها در بخشی از صحنه‌ها خیلی برون‌گرا است و در بخش دیگر آنقدر این کاراکتر در  درون خودش غرق شده و به عمق رسیده که کاملاً انگار وجود ندارد.

این بازیگر با اعلام این‌که نقش‌آفرینی در «ماحی» چندین گام رو به جلو در کارنامه کاری من به حساب می‌آید، توضیح داد: کانسپت اصلی قصه را نقش من در مقابل شخصیت مرد به دوش می‌کشد، ماجراها و درگیری‌های عاطفی، خشم و .... این شخصیت همه چیز دارد و به نوعی از برونگرایی تا مرز نابودی را در نقش من مشاهده می‌کنید.

وی با اشاره به این‌که این نقش قطعاً در کارنامه کاری من ماندگار خواهد بود، گفت: طی این چند سال اخیر نقش «ماحی» یکی از بهترین نقش‌هایی بود که ایفا کردم و تفاوت آن را با سایر نقش‌های که در آن خودم را به بازی گرفتم، خواهید دید و به همین علت می‌گویم که این نقش برای من با ارزش بود که شبیه هیچ‌کدام از نقش‌های که بازی کردم، اصلاً نیست.

وی در پاسخ به این‌که آیا سینمای ایران موفق به استفاده از تمام ظرفیت‌های بازیگری آنا نعمتی شده است، خاطرنشان ساخت: اتفاقاً در این موضوع با داود خیام کارگردان «ماحی» صحبت می‌کردیم که وی گفت: چرا کم‌کاری؟ منم در جواب گفتم دوست دارم نقشی را بازی کنم که با تمام وجود در آن حضور پیدا کنم، چراکه ایفای یک نقش به لحاظ روحی و روانی وقتی ارضا می‌کند مرا، دیگر بازی در نقش‌های که جای کار ندارد را نمی‌توان قبول کرد و بعد از بازی در «ماحی» تنها در یک فیلم سینمایی بازی کردم که آن نقش هم در نوع خودش برایم متفاوت بود.

وی در ارتباط با همکاری با داود خیام کارگردان «ماحی»، گفت: وی از جمله فیلمسازانی به شمار می‌رود که دغدغه‌های زیادی دارد و «ماحی» یکی از دغدغه‌های وی است که مقابل دوربین رفته و مطمئن هستم که در این راه حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند چون که با علم و دانش خوبی وارد این عرصه شدند، همین مسأله ضامن موفقیت وی خواهد شد.

این بازیگر در خاتمه، بیان کرد: امیدوارم که شرایط خوبی برای اکران این فیلم تدارک دیده شود، چون فیلم شاخص‌های موفقیت را دارد و امیدوارم به لحاظ تبلیغاتی به خوبی بر روی آن کار شود.