منصور لشگری قوچانی تهیه‌کنندة فیلم مسعود کیمیایی در گفت‌ وگو با نوآوران

تلویزیون برد سابق را ندارد

گروهی از تهیه‌کنندگان سینمای ایران که از زمستان قبل  تبلیغات فیلم‌هایشان از شبکه های ماهواره‌ای پخش شده بود به دادگاه احضار شدند. موضوع از این به بعد جدی است. قوه قضاییه معتقد است تهیه‌کنندگان سینمای ایران بر خلاف قانون عمل کرده‌اند. فعلا زمزمه‌های یک‌سال محرومیت آن‌ها از تهیه و تولید فیلم به گوش می‌رسد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
منصور لشگری
نوآوران -

سعید قاضی نژاد - خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر: دادگاه تهیه‌کنندگان سینمای ایران که در ابتدا چندان جدی تلقی نمی‌شد این‌روزها به بحث اول اهالی سینما تبدیل شده است. گروهی از تهیه‌کنندگان سینمای ایران که از زمستان قبل  تبلیغات فیلم‌هایشان از شبکه های ماهواره‌ای پخش شده بود به دادگاه احضار شدند. موضوع از این به بعد جدی است. قوه قضاییه معتقد است تهیه‌کنندگان سینمای ایران بر خلاف قانون عمل کرده‌اند. فعلا زمزمه‌های یک‌سال محرومیت آن‌ها از تهیه و تولید فیلم به گوش می‌رسد. اتفاقی که در هر صورت به نفع هیچ کدام از دو طرف نیست. چه از این نظر که چرخة اقتصادی سینمای ایران به تازگی به گردش افتاده و چه از این نظر که ترساندن و محرومیت هیچ‌وقت پاسخ مناسبی نبوده است. گردش چرخ اقتصادی سینمای ایران حتی اگر قبول کنیم که با کمک شبکه‌های ماهواره‌ای رخ داده، کمکی است به اقتصاد داخلی و گردش مالی‌اش در داخل کشور خواهد بود. اما بسیاری معتقدند چرا چنین برخوردها و محرومیت‌هایی شامل بخش‌های اقتصادی نمی‌شود؟ تیزرهای تبلیغاتی بسیاری از برنج و تن ماهی تا روغن و شامپو از این شبکه‌ها پخش می‌شود که کسی پاسخگوی آن‌ها نیست. اگر خلافی از نظر پخش تیزر رخ داده است شامل روغن و برنج هم خواهد شد. منصور لشگری قوچانی یکی از تهیه‌کنندگان سینمای ایران است که روز گذشته بخاطر پخش تیزر فیلمش به دادگاه رفته بود در گفت‌و‌گویی با نوآوران از حوادث و اتفاقاتی حرف زد که در این دادگاه رخ داده است.

طبیعتاً باید از نتیجه دادگاه بپرسیم اما من می‌خواهیم به دلایل بروز این اتفاق بپردازیم، اما ابتدا از نتیجه دادگاه بگوئید.

دادگاه نخستین جلسه‌اش برگزار شد و بصورت کاملاً اتفاقی حضور من مصادف با بازدید آقای لاریجانی رئیس محترم قوه قضائیه شد. در این مورد صحبت کردیم و به ایشان هم گفتم که نباید به دنبال مجرم باشید، صنعتی که توان بلند شدن و رقابت ندارد نیاز به تشویق و حمایت دارد ، نه تنبیه. باید به سینمای ایران کمک کنیم. نباید برای سینمایی که به تازگی و بعد از مدت‌ها رکود کمی گیشه بهتری پیدا کرده تهدید جدی  باشیم.

می‌خواهیم برسیم به دلیل این اتفاقات. این‌که چرا باید تیزرها از شبکه‌های ماهواره‌ای پخش شود؟ مهم‌ترین دلیل پخش تیزرهای تبلیغاتی از شبکه‌های ماهواره‌ای  چیست؟

قیمت تیزرهای تبلیغاتی برای پخش از صدا و سیما بسیار بالاست. هزینه‌های گزافی که یک تهیه‌کننده برای تبلیغات فیلمش در بخش‌های مختلفی مثل تیزرهای تلویزیونی، تبلیغات محیطی باید بپردازد اصلا به شکلی نیست که صرفة اقتصادی داشته باشد. ضمن اینکه همین تبلیغات هم محدودیت‌هایی دارد. گاهی بازیگری بنا به سلیقه یک مدیر ممنوع التصویر می‌شود و پخش تصویرش از تیزر تلویزیون با اشکال مواجه است. ضمن این‌که اگر قرار باشد بر اساس یک شیوة درست تبلیغاتی و پوشش رسانه‌ای و محیطی فیلم جلو برویم در نهایت فروش و هزینه تبلیغات یکی خواهد شد. هزینه تیزرهای شبکه‌های ماهواره‌ای جدا از بُرد تبلیغاتی‌اش بسیار بسیار نازل است.

چند ماه پیش این اتفاق برای فیلم «جامه‌دران» رخ داد که هر دو بازیگر اصلی‌اش یعنی باران کوثری و پگاه آهنگرانی از بازیگرانی بودند که پخش تصاویرشان از تلویزیون ظاهراً ممنوع است. در نتیجه تیزری که پخش شده بود چیزی بی سروتهی بود که بیشتر از اینکه تشویق کننده باشد پس زننده بود. اگر بخواهیم رقمی را تعیین کنیم مثلا برای تبلیغات محیطی به چه عددی می‌رسیم؟

ببینید این‌که می‌گویم هزینه‌ها گزاف است بهانه نیست. من دوست دارم فیلمم پرفروش باشد. تبلیغات درست و اصولی هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است اما وقتی تنها تبلیغ محیطی که باید برای یک اتوبوس بپردازم رقمی در حدود هشت میلیون تومان است شما ارقام بعدی را حساب کنید. با این سازوکاری که رقم تیزرهای تبلیغاتی صداو سیما دارد اصلا پخش تیزر از تلویزیون صرفه اقتصادی ندارد.

رقم‌های دیگر به چه صورت است؟ بیلبوردهای تبلیغاتی مثلا.

در مجموع یک تبلیغ درست و تاثیر گذار شاید به رقمی نزدیک به چند میلیارد برسد. ضمن این‌که تلویزیون جدا از قیمتی که برای تبلیغات درخواست می‌کند دیگر آن برد سابق را ندارد. فکر می‌کنم باید بجای حکم دادن و محکومیت جلسه بگذاریم تا در نتیجه بتوانیم به سینمای ایران کمک کنیم. سینمای ایران ورشکسته است.

بر اساس آن‌چه از دادگاه شما به گوش رسید به شما اعلام شد که پخش تیزر از شبکه‌های ماهواره‌ای جرم است اما مسئلة اساسی در این تبلیغات معرفی آن به فارسی زبان‌هایی است که در  جهان زندگی می‌کنند. در واقع در تمام این تبلیغات شاهد معرفی فیلم و اعلام اکران آن‌ها در اروپا و آمریکا هستیم. طبیعتاً برای اکران فیلم‌ها در سینماهای خارج از کشور نیاز به تبلیغات هست.

به این مسئله پرداخته شده است. اینکه اصلِ دلیل پخش این تیزرها معرفی فیلم به ایرانی‌های مقیم در خارج از کشور است. این اولین مسئله. دومین و مهم‌ترین نکته اختیار پخش کننده است. در واقع کسی که حق فیلم و پخش آن در اروپا و آمریکا را از ما خریداری کرده برای معرفی فیلم نیاز به تبلیغ دارد. دیگر تهیه‌کننده‌هایی که تیزر فیلمشان از شبکه‌های ماهواره‌ایی پخش شده به این نکته اشاره کرده‌اند. از چه راهی باید فیلم را به آن‌ها معرفی کرد؟ لازم است صدا و سیما، مخابرات و شهرداری در بحث اطلاع رسانی، سینما را یاری کنند. وگرنه با این بحث‌ها واقعا به جایی نخواهیم رسید.

نتیجة چنین برخورد و دادگاهی چه خواهد بود؟

نمی‌خواهم منفی به ماجرا نگاه کنم. تقریبا ده روز دیگر باید به دادگاه بروم و در همین جلسه هم برخوردها مثبت بود در نتیجه امیدوارم به نتیجه مطلوب برسیم و این اتفاقات باعث کمک به جریان تبلیغات برای فیلم‌ها باشد.

ظاهرا برای همکاری با مدیر جدید سازمان صداوسیما هم قول‌هایی داده شد؟

در دادگاه گفتم پیشگیری از جرم بهتر از برخورد با مجرم است. آقای لاریجانی هم دستور پیگری پخش تیزر فیلم‌ها از طریق وزارت ارشاد و صدا وسیما را صادر کرده است که جای امیدواری است. رییس قوه قضاییه امیدوار است با تغییر مدیر صداو سیما و آمدن آقای علی عسکری، تعاملات خوبی در زمینه اطلاع رسانی امور فرهنگی صورت بگیرد و ظاهراً قرار است جلساتی هم برگزار شود.