مجید توکلی:

فیلم دهه65 متعهد به زمان خودش است

«مجید توکلی» که در گذشته روزنامهنگار بوده است و در کارنامه کاری خود چند فیلم مستند و کوتاه هم دارد او این روزها فیلم«دهه65» را در نوبت اکران دارد که اولین کارگردانی سینمایی او محسوب میشود. با او درباره اینکه چگونه وارد سینما شد و روند ساخت فیلمش چگونه پیش رفت صحبت کردیم.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
فیلم دهه65 متعهد به زمان خودش است
نوآوران -

مجید توکلی درباره اینکه چرا از روزنامه نگاری به سینما و فیلمسازی گرایش پیدا کردهاست به «نوآوران» میگوید: به نظر من این دو رشته بی ارتباط با هم نیستند و هر دو در قالب رسانه هستند. ما روزنامهنگارانی داریم که در رشتههای دیگر رسانه مانند نقاشی و سینما هم فعالیت میکنند و من هم به دلیل داشتن حس کنجکاوی خبرنگاری به سمت سینما و کارگردانی گرایش پیدا کردم و این کار را مستند سازی شروع کردم.

توکلی که در کارنامه کاری خود فیلم تلویزیونی «زیگزاگ» و مستندهای «سلطان»، «سرو ساعی» و «میم مثل سمیرا» و فیلمهای کوتاه «دوئل»، «پیتوک»، «تراکنش با موفقیت انجام شد» را دارد و اولین فیلم سینمایی او «دهه65»که بر اساس طرح اولیه و کارگردانی خودش در نوبت اکران است درباره روندی که برای این مسیر طی کرده است، میگوید: فکر میکنم مسیری که برای کارگردانی طی کردهام مطابق با عرف بوده است،ابتدا با مستندسازی،فیلم کوتاه و دستیاری کارگردانی شروع کردم و بعد کارگردانی فیلم سینمایی. که البته این مسیر سختیهای بسیاری هم داشت ولی این سختیها را برای موفقیت در هر مسیری باید گذراند و سینما هم از این قاعده مستثنا نیست. یک دورهای در فضای مجازی همه شعر میگفتند ولی نمیتوان نام شاعر به آنها داد درباره سینما هم همینطور است، ممکن  است هر کسی امکاناتش را داشته باشد و فیلم بسازد اما این مهم است که ماندگار شود.

او درباره عناصر ماندگاری یک اثر و اینکه آیا کارهای خودش هم این عناصر ماندگاری را دارند توضیح میدهد: به نظر من متعهد ماندن به زمان و اینکه مردم را خوب بشناسی و برای آنها فیلم بسازی از دلایل ماندگاری یک اثر است. من فکر میکنم که مستند«علی پروین» این ویژگیها را داشت. او همچنین درباره فیلم اخیرش گفت: دهه65 متعهد به زمان خودش است و سعی کردم که بلاتکلیفی ایجاد شده توسط شرایط اقتصادی را نشان دهم.

«متولد 65» اولین فیلم بلند سینمایی مجید توکلی در مقام کارگردان است که محمد مهدی عسگرپور تهیه کنندگی آن را برعهده دارد. او که خود از متولدین دهه 60 است درباره قصه این فیلم میگوید:‌‌‌این فیلم داستان دختر و پسری است که یک روز تصمیم میگیرند بر خلاف جریان آب شنا کنند. بلندپرواز باشند و مانند آدمهای ثروتمند زندگی کنند.

کارگردان این فیلم درباره اینکه روند ساخت این فیلم به عنوان اولین کار سینمایی او چگونه پیش رفته است میگوید:همه چیز به لطف حضور تیمی درجه یک، خوب پیش رفت و هر نقصی که وجود داشته باشد از جانب من به عنوان کارگردان است و اگر هم کار خوب باشد نتیجه زحمات همه عوامل است. خوشبختانه در جشنواره فیلم فجر داوران،منتقدان و مردم فیلم را دوست داشتند و در دو بخش نامزد دریافت سیمرغ شد. فکر میکنم که در اکران عمومی هم با تبلیغ خوب با موفقیت رو به رو شویم.مجید توکلی گفت: دوست دارد در برنامههای آیندهاش ساخت سریال داشته باشد چون از طریق سریال ارتباط مستقیم با مردم دارد و بازخورد مثبت و منفی کار به راحتی دریافت میشود. او همچنین یک طرح فیلمنامه دارد که در آینده برای سینما کار کند.این فیلم که با حضور بازیگرانی چون: هنگامه حمیدزاده، پدرام شریفی، مریم سعادت، احسان امانی، علیرضا استادی، کامران ملکی، مهتاب ثروتی، لادن نازی، مجید رضایی و حضور افتخاری آنا نعمتی و عوامل تولید مجید توکلی: کارگردان، جمیله دارالشفایی: نویسنده براساس طرحی از مجید توکلی، مسعود سلامی: مدیر فیلمبردار، سعید بجنوردی: صدابردار، محمد کشفی:صداگذار، پالیز شاهمحمدی:موسیقی، سپیده عبدالوهاب:تدوین، مهرداد میرکیانی: چهرهپرداز، غزاله معتمد: طراح صحنه و لباس، محمدرضا منصوری:مدیر تولید، حمید حاجیزاده:مدیر تدارکات، ندا آصف:منشی صحنه، مهدی دلخواسته:عکاس، جواد حسینی: دستیار کارگردان، لیلا رنگرزان: دستیار تهیه کننده، امیر سحرخیز: جلوه های ویژه بصری،محمدمهدی عسگرپور:تهیهکننده تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی،قرار است مهرماه به اکران عمومی در بیاید.