مهراب قاسمخانی به« نوآوران» گفت :

شبکه GEM را نمی بینم

این روزهاکه همه در تب و تاب المپیک هستند،زوج هنرمند مهراب قاسمخانی و شقایق دهقان برنامه ای طنز درباره حواشی المپیک به نام «ریو فانتزی»اجرا می کنند که در شبکه های تلویزیونی اینترنتی پخش می شود. با مهراب قاسمخانی به بهانه این برنامه و شبکه های اینترنتی و ماهوارهای، حضورش جلوی دوربین و مجریگری و کیفیت برنامه های تلویزیون گفت وگو کردیم.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
شبکه GEM  را نمی بینم
نوآوران -

  درباره شکلگیری برنامه «ریو فانتزی» که رویدادهای طنزآمیز المپیک را پوشش میدهد برای ما  حرف بزنید این یک کار متفاوت از مهراب قاسمخانی است؟

ایده اولیه از طرف آقای خدادی و آقای احمدی تهیه کننده و کارگردان کار بود که برنامهای در مورد حاشیههای المپیک ساخته شود و با من برای اجرا صحبت کردند که اجرایش را من و شقایق انجام دهیم و خوشبختانه در فضای مجازی بود و دستمان در شوخیها باز بود و به پیشنهاد من یکی از همکارانم احسان ابراهیمی را برای نویسندگی کار آوردیم چون با وجود اینکه اجرا با من است نمیتوانستم هر دو را انجام دهم.

  برنامه ریزی کار چطور پیشرفت به لحاظ زمان دچار مشکلی نشدید؟

خیلی زمان کمی داشتیم و در کل این برنامه از مطرح شدنش تا نوشتن و شروع به کار کردن یک هفته بیشتر طول نکشید. در یک فرصت دو روزه تصمیم گرفتیم که به مسائلی مثل حواشی،تاریخچه المپیک و گفتوگوهایی بازسازی شده بپردازیم. احسان مینویسد، من و شقایق هم اجرا میکنیم.

   شما در فضای مجازی بسیار فعال هستید. نظرتان درباره این فضا چیست؟ برخی هنرمندان نسبت به این فضا دیدگاه منفی دارند و از برخوردهایی که در این فضا با آنها میشود، گله‌‌مند هستند.

فعالیت من در فضای مجازی بدون آنکه برایش برنامهریزی کنم یا روی آن حساب کنم من را به سمت و سوی دیگری کشاند و در یکی، دو ماه اخیر  پیشنهاداتی به من داده شد که اصلا ربطی به فیلمنامهنویسی من نداشت.  و به گونه­ای مورد توجه قرار گرفته که وقتی یکی از کارگردانان من را میبیند اصلا به سابقه کاری من که مثلا 20 تا فیلمنامه نوشتم کاری ندارند و درباره­اش صحبتی هم نمی­شود و میگوید آخرین پستت چقدر خوب بود.خلاصه اینکه اینستاگرام درهای جدیدی را به روی من باز میکند که قبلا نبود. برای مثال من در طی 10 سال اخیر شاید فقط 1یا2 تا پیشنهاد کارگردانی داشتم اما الان بیشتر شدهاست و من از این طریق دوباره شناخته شدم.

   پیش از این در جلوی دوربین ظاهر نشده بودید، چرا تصمیم گرفتید جلوی دوربین قرار بگیرید و اجرا داشته باشید؟

من همیشه پشت دوربین بودهام و در برنامهام نیست که حالا به این دلیل که آمدم جلوی دوربین و برایم لذتبخش بوده در تصویر باقی بمانم. و به دلیل ممنوعالکاریام در تلویزیون هم دیگر تمایل چندانی ندارم که بخواهم کار کنم.‌‌‌تصویر تجربه بسیار جذابی است و من قبل از این هم در یک برنامهای به اسم «چارگوش» با زهرا عاملی هم اجرا داشتم که برایم بسیار خندهدار بود که چرا به من این پیشنهاد را دادهاند اما خودم هنوز این برنامه و ریو فانتزی را ندیدهام،درحقیقت جرأت نمیکنم ببینم چون میزان توانایی خودم را در مقابل دوربین میدانم.ولی در برنامه «چارگوش»  حضور زهرا عاملی و در این برنامه هم حضور شقایق که به اندازه کافی تجربه مقابل دوربین بودن را داشته است به من کمک کرد و ضعفهایم را پوشاندند و از اینکه کنار شقایق دارم کار میکنم بسیار خوشحالم.

  بازهم قرار است به اجرا در این سبک برنامهها ادامه دهید؟

راستش را بخواهید اگر بیکار باشم و از نظر مالی به این دست کارها نیاز داشته باشم انجام میدهم اما اگر مشغول نوشتن باشم نه،چون ترجیح میدهم کاری را که فکر میکنم بیشتر بلد هستم و علاقه دارم انجام دهم.

   تضمینی هم برای مخاطب داشتن برنامههایی شبیه «چارگوش» و «ریو فانتزی» که در فضای مجازی منتشر میشوند، وجود دارد؟

اصلا فکر نمیکنم که تضمینی بر دوام این شبکهها وجود داشته باشد به خاطر اینکه تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است. سایتها و اپلیکیشنهایی را میبینیم که روز به روز در حال پیشرفت هستند،بنابراین تضمینی نیست که تا یک سال دیگر این شبکهها باقی بمانند یا نه چون گزینههایی جدیدی مطرح شود.

 اما با این حال خوبی شبکههای تلویزیون مجازی این است که تازه متولد شدهاند و من خبرهایی درباره اینترانت(شبکه اینترنت خصوصی) شنیدهام که سرعت بیشتری خواهد داشت و مردم با استفاده از آن میتوانند بیشتر و راحتتر دسترسی داشته باشند.متاسفانه هم مردم هم مسئولین ما در پذیرش اتفاقهای جدید کمی میترسند اگر این مساله به خوبی تبلیغ شود و در بین همه جا بیفتد به نظرم خیلی خوب است. چون در حال حاضر تلویزیون هم  شرایط مالی خوبی ندارد، تعدادی از همکاران ما که پرکار بودند حضورشان کمرنگ شده است، آن­ها هم میتوانند در این فضاها کار کنند.‌‌ساخت بعضی از برنامهها به نظرم میتواند به تلویزیون کمک کند چون وقتی میتوان بهتر بود و پیشرفت کرد که در رقابت قرار بگیریم،اگر یک محصولی انحصاری در اختیار ما باشد و آن را در اختیار مخاطبان قرار بدهیم که چه خوب یا بد انتخاب دیگری نداشته باشند درست نیست. برای همین راستش از وجود شبکهای مثل GEM خوشحالم با اینکه خودم نگاه نمیکنم چون این باعث ایجاد رقابت میشود. ممکن است یکی از جنبه منفی آن را بررسی کند که حالا این شبکه فرهنگ ما را نابود میکند و تاثیر بد روی خانوادهها میگذارد پس ماهوارهها را از پشتبام بیندازیم پایین یا پارازیت بفرستیم ولی در انتها باید از یک جایی درس بگیرند مثل زمانیکه ویدئو ممنوع بود ولی با این وجود فراگیر شد و الان هم عادی شده است. نمیتوانند جلوی چیزی را بگیرند،همین ماهوارهها را از پشت بام جمع کردن هم یک مقدار بیات و قدیمی شد.به نظر من به جای این کارها باید کمی به این فکر کنند که خوب این شبکه هست و مردم هم جذبش میشوند،کارشناسی بررسی و عواملی که مردم به آن جذب میشوند را پیدا کنند. قطعا مردم از قسمتهای بیاخلاقی آن خوششان نمی­آید چیزی که دوست دارند تفکر به روز است،حالا آنها این تفکر را در آن قالب و دیدگاه استفاده میکنند ما اینجا میتوانیم این به روز بودن را با دیدگاه خودمان ارائه دهیم. بنابراین به نظر من باید شبکههای ماهوارهای و مجازی هر دو باشند تا تلویزیون در رقابت با اینها قرار بگیرد و خودش را موظف را بداند که محتوا،کیفیت و تکنیک برنامههایش را افزایش دهد و اگر معتقد بر این است که مردم نباید شبکههای ماهوارهای را نگاه کنند با برنامههایش از آن جلوگیری کند.

   چه نظری درباره تبلیغاتی که برای کالاهای ایرانی و فیلمهای سینمایی از شبکه GEM پخش میشود دارید؟ باتوجه به اینکه برخی نسبت به تضاد محتوای این شبکهها با محصولات ما انتقاد داشتند و همین موضوع باعث ایجاد حاشیههایی در سینما شد.

‌‌برنامههایی که در این شبکه پخش میشود با موازین ما همخوانی ندارد اما با موازین کشوری که در آن ساخته میشود دارد،پخش میشود و هم کسی که در ایران است میتواند تماشا کند هم ایرانیهایی که در کشورهای دیگر هستند یعنی لزوما برای ما در ایران پخش نمیشود. این ترس و جلوگیری از تبلیغ کالاها و فیلمهای ایرانی هم چیزی است که یک مدت انجام میدهند اما در نهایت به این نتیجه میرسند که واقعا نمیتوانندجلوی آن را بگیرند چون آنها میتوانند این تبلیغات را از تلویزیون ایران ضبط کنند.‌‌یک مدت تهیه کنندهها با هزینههای کلان با تلویزیون قرارداد میبستند و چون قائده قانونهای خیلی سختی دارند، تیزرهایشان کاملا به صورت سلیقهای پخش میشد یعنی قسمتهایی از فیلم را که خودشان مناسب میدیدند که شاید خنثی بود و هیچ جذابیتی نداشت پخش میکردند و حتی تبلیغ یکسری فیلمهایی که دوست نداشتند را انجام نمیدادند اما حالا انحصار میشکند،این شبکه با هزینه اندک این کار را انجام میدهد و سینمای ایران را طی چند ماه تکان میدهد. در حقیقت به سینمای ما خدمت کرده است و محتوایی را پخش میکند که ما در اینجا برای پخش آن مجوز گرفتهایم و غیر قانونی نیست و باعث شده است که مردم به سمت یک سرگرمی سالم بروند.‌‌این تبلیغات سینمایی را که آمادگی ورشکسته شدن را داشت نجات داده است و با این کار تهیه کنندگان ما نیز مشتاق میشوند که فیلمهای بیشتری که مردم استقبال میکنند، بسازند.

 این­که شبکه ماهوارهای دارد این کار را انجام میدهد اتفاق خیلی خوبی است چون با این کار مردم را که تشویق نمی­کند که بیشتر GEM نگاه کنند،بلکه آنها را تشویق میکند که هفتهای 3 بار به سینما بروند و فیلمهایی که خودمان ساختیم را نگاه کنند. در نهایت میخواهم بگویم که نمیشود از رقابت و از پیشرفت تکنولوژی فرار کرد. پسفردا شاید شما بتوانید بدون دیش هم همه برنامههای ماهواره را از تلویزیون ببینید.کاش تلویزیون بداند که من برای اینکه دلم خنک بشود این حرفها را نمیزنم بلکه دوست دارم که یک پیشرفت اتفاق بیافتد.

   اوضاع سریالنویسی امروز را چطور میبینید؟

زمانی بود که فقط 5 فیلمنامه نویس در تلویزیون بود که روی آنها حساب میکردند و من واقعا از آن شرایط راضی نبودم. یعنی دوست نداشتم که با خودم بگویم؛ خب هرکس بخواهد کمدی بسازد در نهایت سراغ من میآید. آن زمان ما همیشه مشغول تولید بودیم،ولی مدام از مسئولان تلویزیون میخواستیم که دورههایی آموزشی ترتیب دهد که کسانی­که استعداد دارند از طریق این کلاس­ها سریالنویسی یاد بگیرند،تا با این کار ما هم رقیب پیدا کنیم که بهتر کار کنیم و بهتر بنویسیم. ­در دو سالی که ممنوعالکار بودم 15نفر از کسانی را که میدانستم استعداد دارند انتخاب کردم و تقریبا 1 سال تمام با آنها کار کردم و بعد جاهای مختلف معرفیشان کردم و الان در تلویزیون مشغول هستند. احساس خوبی دارم که چند نویسنده جوان که هم انرژی دارند و هم انگیزه به تلویزیون اضافه کردم چون خودم نه خیلی انرژی دارم و نه انگیزه ‌‌برای خودم رقیب تراشیدم،من اگر خوب باشم باز هم میتوانم جای خودم را پیدا کنم. به نظرم اینطوری کیفیت تلویزیون هم بالا میرود.­

   در حال حاضر کار جدیدی در دست دارید؟

پیشنهاداتی هست که هنوز قطعی نشدهاند و یکی، دوسریال برای رسانه هم به من پیشنهاد شده که در حال صحبت درباره آنها هستیم. اما تا پایان المپیک فقط درگیر برنامه ریو فانتزی هستم.