هاتف عسگری:

در عرض 2 دقیقه شبکه تهران را منحل کردند

چندی پیش شبکه «تهران» یا همان«HD» سابق که چند ماهی بود برنامه هایی را روی آنتن می فرستاد بنا به تصمیم مدیران سیما منحل شد و شبکه «تماشا» بعد از چند ماه وقفه به مدیریت حسین کرمی که شبکه «نسیم» را نیز مدیریت میکند فعالیت خود را آغاز کرد و جایگزین آن شد؛ و شبکه پنج باز هم به عنوان شبکه استان تهران فعالیت خود را شروع کرد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
در عرض 2 دقیقه شبکه تهران  را منحل کردند
نوآوران -

بنابراین ماموریتهای شبکه «تهران» را  از این به بعد به عهده شبکه پنج خواهد بود و برنامه‌‌‌ای نظیر «در شهر» از این شبکه به روی آنتن خواهد برد البته از سویی دیگر برخی رسانهها اینگونه اعلام کردند که شبکه 5 همچنان ماموریت اقتصادی خود را حفظ میکند و ممکن است شبکه جدیدی برای استان راهاندازی شود. همچنین این روزها مدیریت «سازمان صدا و سیما» نیز تغییر کرده است و وعدههایی مبنی بر بهبود برنامهسازی داده شده، که امیدواریم بر همه اینها جامه عمل پوشانده شود. با هاتف عسگری کارگردان یکی از برنامههای شبکه «تهران» در مورد متوقف شدن کارشان و منحل شدن شبکه
صحبت کردیم.

هاتف عسگری که پیش از این گزارشگر باشگاه خبرنگاران جوان بوده است چندی پیش در «شبکه تهران» برنامهای در دست داشت که به تغییرات ناگهانی شبکه دچار شد. او درباره این برنامه به «نوآوران» میگوید: «مشغول کارگردانی و اجرای برنامه مستند «تهرانگرد» بودم که هر شب پخش میشد و جزو معدود برنامههای تولیدی شبکه بود. این برنامه بر اساس قالب شبکه مجری محور بود، هر روز یک سوژهای با محوریت تهران و موضوعات آزاد از قبیل خیابانهای تهران گرفته تا بررسی کاخ گلستان،  تهران گرانترین شهر ایران و مسائل تاریخی مربوط به تهران مثلا راجع به ورود سینما به تهران انتخاب و بررسی میشد. و بینندهها هم راضی بودند این را از بازخوردها، نظرات مثبت و ایدههایی که برای برنامه به ما میدادند متوجه شدیم. همچنین در فضای مجازی  زیر پستهای برنامه از شبکههای ماهوارهای مثل GEM  دیدگاه داشتیم که این برنامه را تایید کرده بودند و میگفتند که جزو بهترین برنامههایی بوده که با آن رقابت میکردند».

او در راستای متوقف شدن برنامههای شبکه «تهران» یا همان «‌HD‌» گذشته توضیح میدهد: «آن روز من حدود یک دقیقه رفتم تا بستهای را که پیک برایم آورده بود تحویل بگیرم وقتی برگشتم خبر دادند که برنامهها کنسل شده‌‌اند. و در کمتر از 2 دقیقه در حالیکه مشغول نوشتن نریشنهای برنامه بودیم به ما گفتند که نوشتن را متوقف کنیم و ماموریتهای شبکه تهران به شبکه5 منتقل میشود». کارگردان «‌‌تهرانگرد» در این مورد ادامه میدهد: «ما از قبل خبر نداشتیم که قرار است همچین اتفاقی بیافتد حتی دو گروه از همکاران ما برای ضبط بخشهایی از برنامه ماموریت بودند، که ما حتی نتوانستیم با آنها تماس برقرار کنیم و اطلاع دهیم که کار متوقف شده است. و آنها برنامه را به طور کامل ضبط کردند و وقتی به تهران برگشتند متوجه این موضوع شدند. شاید از این به بعد شبکه5 شروع کند به برنامهسازی مخصوص تهران ولی تا الان به صورت جدی راجع به این موضوع با ما صحبت نشده است، شاید با تهیه کننده صحبتهایی شده باشد اما من رغبتی در او برای این کار نمیبینم». عسگری میافزاید: «از سمت شبکههای دیگر پیشنهاداتی به ما مبنی بر اینکه تیم خود را حفظ کنیم و برنامههای در قالبهای دیگری مثلا با مفهوم کلیتر ایران گردی بسازیم شدهاست. چون ما فیچر میساختیم و در ایران برنامههایی با این سبک کم بود».

در حالیکه مدتی است تلویزیون روند رو به افولی را در برنامهسازی و جذب مخاطب طی میکند و به همین دلیل شبکههای ماهوارهای توانستهاند جایگزین خوبی برای گذران اوقات فراغت مردم باشند. همچنین این روند که تاثیر مستقیم روی شرایط کاری همه اهالی تلویزیون داشته است اعتراضهای این قشر را از گوشه و کنار در اینباره میشنیدیم. حالا خبر تغییر مدیریت «سازمان صدا و سیما» و وعدههایی که برای برنامهسازی بیشتر و بهبود شرایط داده شد، ما را امیدوار میکند که شاید اتفاقات بهتری بیفتد و اوضاع تلویزیون رو به راه شود. در این باره عسگری بیان میکند: «در مورد مدیریت سازمان در سطحی نیستم که بخواهم نظری بدهم، ولی امیدوارم که اتفاقات بهتری بیفتد. اما سیاست سازمان تا به حال برنامهای برای جذب مخاطب نداشته است و بهترین تدبیرها برای جذب مخاطب را آقای محسن سرفراز داشته است. البته زمانی از مدیریت جدید نمیگذرد و باید فرصت داد، امیدوارم که همه چیز بهتر شود».