شادپیمایی عروسک‌ها در روزهای سیاست‌زده پایتخت

برومند: امیدوارم ‌ بچه‌ای وحشت‌زده نخوابد

پایتخت ایران در ماههای اخیر مثل بسیاری از کشورهای جهان سایه ی سنگین سیاست و اقتصاد در هوای خودش استشمام میکرد.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
کارناوال عروسکی تهران مبارک
نوآوران -

هوایی که وضعیت اقتصاد و سیاست زدگی آن را به حالتی مصنوعی در آورده بود و هوایی که هیچوقت برای کودک و عروسکش معنایی ندارد. دیروز پایتخت تهران با حرکت مشترک کودکان و عروسکهای نازنین که هیچوقت در مقابل این جهان پر از سردرگمی خودشان را عوض نمی کنند، عوض شد و باز هم کودکان و عروسکهایشان نشان دادند که همیشه در شرایط دشوار و حتا غیر قابل زندگی مشغول نقاشی های زیبا کشیدن هستند. یک چیز در گلویم جامانده که اینجا می نویسم دیروز جای کودکان سوری و عراقی و افغان در این کارناوال خالی بود چراکه کودکان همیشه بدون مرز خوشحالی می کنند و برای این خوشحالی از هیچکس روادید نمی خواهند.

دیروز جلوی تالار وحدت غوغایی بود. همه کودکان آمده بودند و همه همراهان به ظاهر بزرگ‌سالشان یکباره کودک شده بودند. قرار بود شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران – مبارک به دبیری مرضیه برومند افتتاح شود و همه می‌خواستند در کارناوال شادی حضور داشته باشند.

کسی نبود که لبخند نزند یا چهره‌اش بشاش نباشد. کودکان عروسک‌های خودشان را به همراه داشتند اما نوجوانان و جوانان هم آمده بودند آن‌هم با عروسک‌های دوران کودکی‌شان. بازار عکس سلفی گرفتن با عروسک‌ها داغ بود.

عروسک‌های غول پیکر آبادانی، عروسک مبارک، عروسک چاپلین، گروه‌های مختلف شرکت‌کننده در جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران و البته ربات‌ها هم جا نمانده بودند و در کنار عروسک‌های محبوب قدیمی خودنمایی می‌کردند. گروه موسیقی ترانه‌هایی از قدیمی‌ترین فیلم‌ها و سریال‌های عروسکی را می‌نواختند.

 «خونه مادربزرگه»، «کلاه قرمزی و پسر خاله»، «گلنار» و... . مردم در کنار گروه موسیقی از جلوی تالار وحدت به طرف مجموعه تئاتر شهر حرکت می‌کردند و ترانه‌های قدیمی این فیلم‌ها و سریال‌ها را می‌خواندند. هیچ عابر پیاده‌ای نبود که بتواند بی‌تفاوت از کنار این کارناوال رد شود. به خیابان ولیعصر که رسیدیم همه از هم می‌پرسیدند چه خبر است؟ چه اتفاقی افتاده؟ حتی پیرمرد‌های داخل پارک دانشجو هم به این کارناوال توجه می‌کردند.

 نیما نهاوندیان یا همان «عمو نیما» مجری برنامه پنگول میکروفون را به دست گرفته بود و کودکان را به شادی دعوت می‌کرد. حمید جبلی، آزاده پورمختار، مریم سعادت، بهرام شاه‌محمدلو از جمله هنرمندان مهمانی بودند که به جایگاه آمدند و به همه کودکان خوشامد گفتند. در نهایت این مرضیه برومند بود که با گفتن آرزوهایش شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران «مبارک» را افتتاح کرد؛‌ « جشنواره را به نام خدا شروع کنم.

دعا می‌کنم که آسمان همه عروسک‌ها و همه بچه‌ها آبی باشد. آرزو می‌کنم که صلح و امنیت همیشه و در همه جای دنیا برقرار باشد. آرزو می‌کنم هیچ بچه‌ای در هیچ کجای دنیا شب را با وحشت سپری نکند. آرزو می‌کنم عدالت در همه جای دنیا برقرار باشد و آرزوی شادی و شادمانی برای همه خانواده‌ها و بچه‌ها به ویژه خانواده‌ها و بچه‌های ایرانی دارم.» سپس بادکنک‌ها در آسمان آبی تهران رها شدند و جشنواره عروسکی آغاز شد.