سعید پیردوست در گفت‌وگو با نوآوران:

کمدی خوب منوط به چند کارگردان شده است

سعید پیردوست از جمله بازیگرانی است که طی این سال‌ها کمتر مجالی برای فرصت و عرض اندام پیدا کرده است و به قول خودش بیشتر اوقات روزانه خود را یا در خانه سپری می‌کند یا در کنار دوستان و همکارانش مشغول صحبت است.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
پیردوست
نوآوران -

این بازیگر پیشکسوت در گفت‌وگوی خود با نوآوران ازعدم حضورش در آثار مهران مدیری و همکاری با مسعود کیمیایی تا وضعیت بازیگری سخن به میان آورده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

سعید پیردوست در ارتباط با نحوه حضورش در آثار نمایشی، خاطرنشان ساخت: من در یکی از جنوبی‌ترین مناطق تهران کوچه آبشار و بازارچه حمام نواب به دنیا آمدم. پدر و مادرم آدم‌های بسیار ساده‌ای بودند و زندگی ما هم ساده و معمولی بود. پدرم کارمند اداره پست بود. شرایط زندگی‌مان طوری بود که مجبور بودم کار کنم تا زندگی‌ام را بچرخانم به همین دلیل بعد از گرفتن دیپلم سرکار رفتم.

 وی در ادامه اضافه کرد: با اشاره به این‌که کارهای مختلفی کردم یک دوره‌ای کارمند بانک بودم، بعد رفتم شرکت ماک و در بخش مالی ـ اداری آنجا مشغول کار شدم که آخرین پستم در این شرکت مدیر امور مالی بود. تا سال 67 در این شرکت کار کردم. البته سال 51 بود که کارم را در سینما با آقای کیمیایی که از دوستان و بچه‌محله‌ بودیم شروع کردم. دیپلم که گرفتم دوست داشتم مثل بقیه دوستانم (مسعود کیمیایی، فرامرز قریبیان، اسفندیار منفردزاده و…) وارد کار سینما شوم. اما چون شرایط زندگی‌ام فرق می‌کرد، نتوانستم. اما آنقدر این حرفه را دوست داشتم که سال 51 از آقای کیمیایی خواستم در فیلم‌هایش به من نقش بدهد و او هم نقشی کوتاه در فیلم خاک به من داد و این گونه بود که وارد سینما شدم.

سعید پیردوست درباره مشکلات بازیگران هم نسل خود این گونه توضیح داد: یکی از دلایل حضور بازیگرانی نظیر من در عرصه سینما کمبود قصه های خوب و با ارزش برای کار است. در سینما و تلویزیون گرایش به جوان های جدید زیادتر شده است.

وی در ادامه اضافه کرد: در بعضی موارد با فیلم و پیشنهادی مواجه می‌شویم که رضایت بخش نیست تنها یک نقش کوچک یا به اصطلااح مکمل می‌دهند تا از اسم ما سوء استفاده کنند. مگر نقشی که به ما ارائه می‌شود که آن هم از نظر پرداخت پول همیشه با مشکل های خودش همراه بوده است، چون برای گرفتن پول هیچ مرجعی نیست که بازیگر بتواند حق و حقوقش را بگیرد.

این بازیگر در ادامه درباره مشکلات مالی که بازیگران پیشکسوت و قدیمی دارند که بازیگران امروز زیاد با آن برخورد ندارند، خاطرنشان کرد: در دوران ما تنها با عشق به سمت بازیگری می‌رفتیم، همه تمرکز خودمان را روی بازیگری می‌گذاشتیم، اما جوانان امروز در کنار فعالیت‌هایشان بیزنس و تجارت  هم راه می‌اندازند و همراه بازیگری به رستوران داری کافی شاپ و... می پردازند.

پیردوست از فعالیت های اخیر خود برای تلویزیون و سینما، گفت: فعلا اثری را برای سینما کار نکرده ام اما دو تله فیلم آماده پخش دارم یکی به نام «زندگی در دست تعمیر» به نویسندگی و کارگردانی سید محسن میرحسینی که قرار است در اسفند ماه پخش شود و دیگری هم تله فیلم «بدهکاران به بهشت نمی روند» ساخته بهمن گودرزی است که 8 ماه است از فیلمبرداریش گذشته است. طنز خوبی است اما معلوم نیست که از تلویزیون پخش شود یا در رسانه خانگی، همچنین اثری دیگری را به عنوان «شهر هزار رنگ» به کارگردانی جوادمزدآبادی  که زمان آن نود دقیقه است را اماده نمایش دارم.

بازیگر سریال «شب های برره» درباره مقایسه کارهای طنز امروز و گذشته، تصریح کرد: در گذشته کارهای طنز خوب تنها محدود می شد به  چند کارگردان که با قصه و عوامل خوبی که داشتند باعث رونق کار می شد و مردم با ولع خاصی این مجموعه هارا دنبال می کردند. کار طنز ارزش زیادی دارد و باید برایش فکر زیادی گذاشت اما امروزه خیلی ها که تا دیروز اکشن کار می کردند و اطلاعاتی درباره کارهای طنز ندارد دست به کار شده اند که این خود برای پیشرفت طنز اصلا خوب نیست.

بازیگر پیشکسوت تلویزیون و سینما درباره مجموعه های طنز مهران مدیری و حواشی آن این گونه تصریح کرد: مردم عاشق ایشان و سریال هایشان هستند اما مسولین وقت متاسفانه انقدر دست و پای او را بستند و برای او شرایط سخت را به وجود آوردند و با بی اعتنایی و کم محلی او را رنجیده خاطر کردند که واقعا شرایطش سخت شد اما او همچنان به فعالیت هایش به خاطر مردم ادامه می دهد حال به خاطر حواشی مجموعه جدید مهران مدیری با نام «عطسه» نباید خیلی آن را بزرگ کنند ممکن است سو تفاهمی به وجود آمده باشد که با یک تذکر می تواند رفع شود ونباید بر او دستبند بزنند.

سعیدپیردوست درباره نحوه انتخاب بازیگران گفت:من هیچ وقت به خودم اجازه نمی دهم که برای گرفتن نقشی به دفترهای سینمایی و یا کارگردانان سر بزنم .کارگردانان شرایط مرا می دانستند حتی مسعود کیمیایی که در گذشته هم با او فعالیت هایی داشته ام شرایط مرا می داند.

این بازیگر پیشکسوت در خصوص نحوه ورود جوانان علاقه مند به بازیگری در خاتمه این گفتگو، بیان کرد: اگر جوانی علاقه‌مند به سینماست اول به این نکته توجه کند که باید استعداد این کار را داشته باشد، بازیگر باید ذاتا بازیگر باشد. به زورِ کلاس‌ نمی‌توان بازیگر شد. با پارتی و پول شاید بتوان یکی دو نقش به دست آورد اما نمی‌توان بازیگر ماند. دوم این که با این نگرش وارد سینما شوند شاید خیلی‌ جاها حقشان خورده شده است، پس چه بهتر که درست وارد این عرصه شوند.


خبرنگار: مسعود احمدی