لادن مستوفی در گفت‌وگو با «نوآوران»:

رسانه‌ها باید بی‌واسطه آثار نمایشی صداوسیما را به چالش بکشند

لادن مستوفی از جمله بازیگرانی است که حضور در چند سریال موفق تلویزیونی باعث رشد و شکوفایی او شد به طوری که بازی مستوفی درسریال «دوران سرکشی» به شدت مورد توجه منتقدان قرار گرفت و از آن پس او را در شمایل‌های مختلف و گوناگون تماشا کردیم، هر چند که شاید در سال‌های اخیر لادن مستوفی را بیشتر روی صحنه تئاتر تماشا کردیم ولی وی همواره از زمره بازیگرانی است که از بازی در نقش‌های چالش‌برانگیز سرباز نزده است و همین مسأله موجب ماندگاری چهره او نزد مخاطب شده است.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
لادن مستوفی
نوآوران -

در همین ارتباط در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات با لادن مستوفی گفت‌وگو کردم که متن آن به شرح ذیل است.

لادن مستوفی بازیگر سینما و تلویزیون با اعلام این‌که در سالیان اخیر هنرمندان و اصحاب رسانه در حوزه تلویزیوین کوتاهی کردیم به نوآوران گفت: آثار هنری و سیاست‌های تلویزیون را به چالش نکشیدند، شاید اگر امروز مخاطب به تماشا شبکه‌های ماهواره‌ای تمایل پیدا کرده، اتفاقی است که ذره ذره در این سال‌ها شکل گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به این‌که خیلی از هنرمندان با حضورشان در آثار تلویزیونی از وقوع این اتفاق می‌توانستند، جلوگیری کنند، بیان کرد: مطبوعات بی‌واسطه و درست‌تر تلویزیون و محصولاتش را به چالش بکشند و ارزیابی درستی از پیمودن نتیجه مسیری که تلویزیونی طی می‌کند را ارائه دهند دیگر شاهد این اتفاق نباشیم و این مسأله شاید رسالت اصلی هر رسانه‌ای می‌تواند، باشد.

این بازیگر در ارتباط با وقفه حضورش در تلویزیون و نقش‌آفرینی در سریال «پریا» خاطرنشان ساخت: کلا اصراری به حضور در تلویزیون یا حتی سینما ندارم، چراکه اعتقاد دارم آن چیزی که درست است باید انجام شود و اگر این اتفاق منجر به موفقیت در یک اثر نمایشی نشود، ترجیح می‌دهم که در آن اثزر به ایفای نقش نپردازم.مستوفی با بیان این‌که متأسفانه در سال‌های اخیر سینمای ما به دست‌اندازهای شدیدی خورد، ادامه داد: الان به شکل دیگری خودش را پیدا می‌کند و اتفاق خوبی برای سینما می‌افتد و زبان جدیدی برای بیان کارهای نمایشی و گفتمان جدیدی بین فیلمساز و مخاطب ایجاد می‌شود. این قضیه التزام امروز است. چیزی که سال‌ها مورد توجه قرار نگرفته بود این بود که بر اساس نیازهای روز و نیازهای اجتماعی مخاطب کار کنید، امیدوارم افقی که پیش روست روشن باشد و به جایگاه بهتری برسیم.

مستوفی افزود: هیچ‌وقت خودم را محدود نمی‌کنم و اگر احساس کنم که حضور در سریال‌های تلویزیونی موفقیت‌آمیز خواهد بود، حتماً بازی خواهم کرد.

این هنرپیشه‌ با تأکید بر این‌که افق روشن آینده بین هنرمندان است نه بین سیاستگذاران، افزود: من حتی اگر در فیلمی حضور داشته باشم، وقتی یک اثر خوب می‌بینم خوشحالم چون این اتفاق خوب است؛ اما تأسف من از این است که سیاستگذاران فرهنگی ما با افرادی که در این حوزه کار می‌کنند همگام نیستند و خیلی از آنان عقب‌ترند. به خاطر خیلی از محدودیت‌ها هنرمند همیشه راه خود را از میان هزارتوی سختی‌ها و مشکلات پیدا می‌کند که همین روح خاصی به کار هنری می‌دهد اما سیاستگذاران فرهنگی ما کمکی نمی‌کنند. اتفاقات این عرصه را که من در اندازه‌ای کوچک می‌بینم و قطعا یک سیاستگذار باید از بالا به تمام تحولات آن اشراف داشته باشد و حمایت کند؛ اما این‌که حمایتی نمی‌کنند تأسف‌برانگیز است.

این بازیگر که آخرین بار با نمایش موفق «سقراط» در تالار وحدت روی صحنه رفت، درخصوص فعالیت‌های تازه‌اش نیز گفت: در حال حاضر مشغول بررسی چند کار سینمایی و تئاتری هستم، امسال قرار است دو کار تئاتر داشته باشم اما کارهای سینمایی فعلاً قطعی نیست.

بازیگر «دوران سرکشی» درباره حضور خود در سریال «پریا» یادآور شد: آخرین تجربه تلویزیونی من سریال «خانه‌ای در تاریکی» باز هم با اسماعیل عفیفه تهیه‌کننده بود. بعد از آن جز یک تله‌تئاتر دیگر با تلویزیون کار نکردم چراکه دوست ندارم در یک قالب تلویزیونی و یا حتی تئاتری و سینمایی جا بیفتم بلکه می‌خواهم با فاصله باشد. در این چند سال آقای عفیفه از من در کارهای دیگری هم دعوت کرد که نتوانستم در آن‌ها حضور داشته باشم.این بازیگر با اشاره به این‌که از مسیری که در عرصه بازیگری طی کردم، راضی هستم، بیان کرد: برخی مواقع شاید انتخاب‌های که کردم براساس شرایطی بوده که در ان بازه زمانی با ان دست‌و‌پنجه نرم می‌کردم، اما در مجموع از بیشتر انتخاب‌های خودم راضی هستم  و از نقش‌آفرینی در آن‌ها خوشحال هستم.

مستوفی در پایان گفت: بعد از این سریال هم کارهایی به من پیشنهاد شد اما طوری نبود که بخواهم کار کنم؛ دوست دارم با تلویزیون همکاری داشته باشم اما باید کاری باشد که مخاطبی که به من اعتماد کرده است، پاسخ اعتمادش را بگیرد و همانطور که خدمتتان عرض کردم باید با سناریو درست و حسابی مواجه شوم، سپس برای نقش افرینی در آن حرکت کنم حالا تلویزیون و سینمای آن برایم مهم نیست.


خبرنگار: مسعود احمدی