مریم بوبانی در گفت‌و‌گو با نوآوران:

روایت‌های مذهبی به شکل سریال مختارنامه، جذابیت بیشتری دارند

مریم بوبانی، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون گفت: به نظر من خوانش ساده روایت‌های مذهبی جذابیت زیادی ندارد اما زمانی که تبدیل به رمان یا داستانی پر فراز و فرود می‌شود، تمام مسائل و احساسات انسانی در آن لحاظ و برای مخاطبان زیباتر و جذاب‌تر می‌شود.

  1. ۶ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
بوبانی
نوآوران -

مریم بوبانی بازیگر سریال «مختارنامه» درباره حضور خود در این سریال مذهبی گفت: مردم لطف زیادی به من داشتند و نقش من را در این سریال تأثیرگذار دانستند. بارها و در مصاحبه‌های مختلف گفتم که نقش دلهم، نقش بسیار برجسته‌ای بود که به من داده شد و طبق گفته کارگردان سریال، برای من خلق کرده بود.

وی افزود: من برای حضور در سریالی درباره امام‌‌حسین(ع) و یارانش خیلی خوشحال بودم و با این‌که نقش سختی را برای من در نظرگرفته بودند، باز هم آن را دوست داشتم. واقعیت این است که روایت‌های مذهبی باید شکل‌های مختلفی را در بیان و طرح موضوع تجربه کنند. زیرا خوانش ساده روایت‌های مذهبی جذابیت زیادی ندارد اما زمانی که تبدیل به رمان یا داستانی دارای فراز و فرود و تمام مسائل و احساسات انسانی در آن لحاظ می‌شود، برای مخاطبان زیباتر و جذاب‌تر است.

این بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون با اشاره به کارگردانی و پرداخت موفق و خوب در سریال «مختارنامه» گفت: از نظرمن بعد از بهرام بیضایی، داود میرباقری یکی از بهترین ازکارگردان‌هایی است که می‌تواند مسائل مذهبی را در قالب فیلم وسریال به خوبی ارائه کند و به تصویر بکشد. این دو کارگردان فرهیخته کشور تنها کسانی هستند که در نمایش هرچه زیباتر و کامل‌تر موضوعات در کشور رقیب ندارند.

بازیگر نقش دلهم همسر زهیربن‌قین در ادامه اظهار کرد: این نقش با وجود سختی‌های فراوان شیرینی زیادی داشت و باعث می‌شد من بیشتر واقعه کربلا را حس کنم و از این پیوند قلبی و حسی و عاطفی با نقش دلهم، خیلی خوشحالم. چراکه این پیوند، باورپذیری مردم را نسبت به نقش بیشتر کرد. اساساً تأثیر فیلم‌ها و آثار هنری مذهبی هم از همین جا ناشی می‌شود که بسیاری از مخاطبان ممکن است با شخصیت‌های برجسته تاریخی آشنا نباشد. برای مثال بسیاری از مخاطبان «مختارنامه»، دلهم و همسرش زهیر و نقش‌شان را در تاریخ نمی‌شناختند و این سریال توانست آن‌ها را بهتر معرفی کند. این نقش با این که کوتاه بود اما توانست در یادها بماند تا جایی که هنوز هم بسیاری از هموطنان با دیدن من از نقشم در «مختارنامه» یاد می‌کنند.

بوبانی همچنین خاطرنشان کرد: فلسفه وجودی کربلا و دلیل حضور امام‌‌حسین علیه‌السلام در صحرای کربلا، نپذیرفتن ظلم و زیر بار حرف باطل نرفتن است. این موضوع درس خوبی برای من و همه مردم است شد تا هیچ زمانی حرف باطل و ناحق را نپذیریم و در برابر دشمنی‌ها مقابله کنیم.

وی با حمایت از دومین سوگواره فرهنگی و هنری عبرات عنوان کرد: سوگواره عبرات نیز مثل بسیاری از رویدادهایی که با محوریت موضوعات مذهبی خلق می‌شوند، می‌توانند واقعه‌های بزرگ مثل اربعین را برجسته و در هنر نمایان کند.

وی افزود: من وقتی به تهران آمدم همه آمال و آرزوم بازیگری بود ولی هر جا که مراجعه کردم با درِ بسته مواجه شدم. از سر ناگزیری تنها راهی که پیدا کردم که هم راه سلامتی بود و هم راهی بود که به اتکاء دانشم در این حیطه کار کنم «کارگاه» بود. از این ماجرا اصلاً پشیمون نیستم. معمولن این طور است که نقطه عطف کار من را از همین شروع کار تصویر می دانند. اما من قبل از آن تئاتر هم کار کرده بودم و حتی تئاتر هم کارگردانی کرده بودم.

بوبانی بیان کرد: من هیچ شکی ندارم این خانم‌های میانسال همه پیشینه درخشانی دارند. حالا چه طور شده که در این برهه به این نتیجه رسیدند که خانم‌های میانسال از نظر قدرت بازیگری ناتوان هستند. من اصلاً این حکایت‌ها رو قبول ندارم. اما خوب این اتفاقات می‌افتد و متأسفانه سبب می‌شود که باز هم آقایون ارجحیت بیشتری پیدا کنن و این ظلم مضاعفی است که متأسفانه اتفاق می‌افتد.

گفتنی است دومین سوگواره فرهنگی و هنری عبرات در 10 بخش بخش، شعر، نثر ادبی، نماهنگ، نقاشی، تصویرسازی و کاریکاتور، فیلم و مستند، تولیدات رادیویی، مقاله‌های علمی، عکس و نگارگری برگزار می‌شود. حجت‌الاسلام دکتر حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و حامد نگارش دبیر اجرایی این سوگواره از مسؤولان برگزاری آن هستند. این سوگواره که فراخوان‌های خود را در پیاده‌روی اربعین حسینی منتشر کرده است و میزبان هنرمندان و مردمانی از 40 ملیت مختلف است، تا بیستم دی ماه آثار علاقه‌مندان را برای شرکت در این رویداد پذیراست.

تاکنون هنرمندانی نظیر مژده لواسانی مجری سیما و محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون به ارسال فیلم‌هایی کوتاه به این جشنواره اقدام کرده‌اند و حضوری افتخاری در این رویداد دارند.


خبرنگار: مسعود احمدی