عملکرد اقتصادی دولت در گفت وگوی نوآوران با نمایندگان مجلس بررسی شد

تنهایی دولت در مواجهه با رکود اقتصادی چند لایه

«وعده دولت درباره رشد اقتصادی 5 درصد در سال 95 با همراهی مردم محقق خواهد شد.» این را رئیس جمهوری کشورمان در جمع پر شور مردم استان البرز بیان کرد.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
روحانی
نوآوران -

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که برای انجام آخرین سفر دوراول سفرهای استانی خود به البرز سفر کرده ،در اجتماع عظیم مردم استان درورزشگاه مخابرات کرج اظهار کرد:ما توانستیم دربرابر تورم بی مهار و خطرناک اولین قدم های مهم را برای مهار آن برداریم.

وی تصریح کرد: آن روزی که ما کار را شروع کردیم و تورم 45 درصدی بود، وقتی می گفتیم روزی باید به تورم تک رقمی زیر 10 درصد برسیم، عده ای به ما لبخند می زدند، لبخند تمسخر می زدند، می گفتند که تورم تک رقمی، چه آرزوهایی. برخی نیز می گفتند که آرزو بر جوانان عیب نیست که البته ما جوان که نیستیم، اما با شما ملت با قدرت، شما کارآفرینان، شما کارگزاران، دانشگاهیان، کشاورزان، صنعتگران، روستائیان و شهرهای مختلف، کلانشهرها دست به دست هم دادیم و اسب تورم را مهار کردیم.

وی افزود: تورم را به یک رقمی رساندیم که این افتخار از آن ملت ایران است به ما می گفتند از تورم می توان گذشت، اما رکود قابل گذشتن نیست، اما امروز موج خوبی در کشور شاهد هستیم.

روحانی افزود: عده ای می خواهند مردم را به سمت یاس دعوت کنند، مردم ما آگاه و بیدار هستند آمارها با ما سخن می گوید. در 7 ماه اول امسال 49.6 درصد تسهیلات بانکی برای بخش صنعت، کشاورزی،خدمات و برای حرکت به سمت تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر شده است.

وی خاطرنشان کرد: 15 هزار واحد صنعتی متوسط و کوچک در طول این 7 ماه ایجاد و از طرف همه استاندارهایی که با آنها صحبت می کنم، همه جا حرکت آغاز شده است. وعده ای که امسال به مردم دادیم شکستن رکود است، شکستن خاموشی اقتصاد است، شروع رونق اقتصادی است و رشد 5 درصدی اقتصاد تا پایان امسال با کمک شما تحقق می یابد.

    جلوگیری از رشد تورم با عملکرد دولت میسر شد

غلامرضا حیدری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به عملکرد دولت در زمینه اقتصادی و با اشاره به اظهارات روز چهارشنبه  رئیس جمهوری در میان مردم البرز، گفت: برای این که عملکرد و میزان توفیق دولت تدبیر و امید در عرصه های اقتصادی مورد ارزیابی قرار گیرد، باید نوعی مقایسه نسبی میان سال هایی که وضعیت اقتصادی کشور به سمت تباهی و ویرانی می رفت با اکنون و اقدامات دولت یازدهم در زمینه های متفاوت اقتصادی صورت پذیر و بر همین اساس آن چه به عنوان نتیجه از این مقایسه استخراج می شود، نمره قابل قبول و نمودار روبه بالای دولت روحانی است.

وی همچنین با اشاره به این مهم که آن چه دولت یازدهم توانست از گسترش و افزایش آن جلوگیری کند، همانا رشد تورم بوده است، افزود: دولت تدبیر و امید توانست با راهکارهایی از رشد تورم جلوگیری کند، اما برای این که دستاورد چنین مهمی در زندگی مردم لمس شود باید صبر کرد و منتظر گذشت زمان بود.

این نماینده مجلس با اشاره به این که کشور اکنون گرفتار رکود عمیقی است، ادامه داد: به گفته اقتصاددانان رکود موجود در کشور چند لایه است و برای رفع آن دولت به تنهایی نمی تواند کار تاثیرگذاری را انجام دهد.

به گفته حیدری برای خروج از وضعیت رکود در کشور لازم است تا تمام ارکان حکومت با اراده ای قوی عزم خود را جزم کرده و به همکاری با یکدیگر بپردازند که در این میان نقش تمام قوا قطعا تاثیرگذار خواهد بود.

وی در ادامه  با اشاره به حرکت روبه جلوی دولت در مسیر تحولات اقتصادی، گفت: بسیاری از عوامل داخلی از جمله برخی از جناح ها و جریان‌های سیاسی سعی دارند تا در مسیر اهداف دولت موانع متعدد و سنگ اندازی های بی شماری را ایجاد نمایند که این مهم می تواند بزرگترین عامل جلوگیری از تحولات مثبت در عصه های اقتصادی و در زمان فعلی باشد.

این نماینده مجلس میزان تعامل و ارتباط خارجی دولت را یکی دیگر از مهم ترین عوامل پیش برنده مسائل اقتصادی در زمان پیش رو دانست و افزود: در کنار تعاملات خارجی، اقتصاد زیرزمینی و انواع قاچاق کالا یکی معضلات اساسی است که باعث کاهش فرصت های شغلی در جامعه و افزایش بیکاری می شود و برای جلوگیری از ادامه روند آن و البته ریشه کن کردن چنین آفتی دولت به تنهایی نمی تواند وارد میدان شود.

حیدری با بیان این که در ایجاد مشکلات و موانع اقتصادی پارامترهای متعددی دخیل هستند، افزود: دولت برای رفع موانع مزبور نیازمند تلاش و همکاری است که باید تمام ارکان حکومت و همه قوا را درگیر خود کند.

    با شروع هر صبح شاهد تغییر نرخ مایحتاج مردم نیستیم

محمد نعیم امینی فرد، نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره عملکرد دولت روحانی در عرصه های اقتصادی کشور تاکنون به «نوآوران» گفت: اگر بخواهیم عملکرد دولت را در زمینه اقتصادی مورد ارزیابی قرار دهیم بیش از هر چیزی نیاز به نوعی قضاوت عادلانه داریم.

وی همچنین افزود: در وهله نخست باید دید که آن زمان که روحانی دولت را از احمدی نژاد و تیم منسوب او تحویل گرفت، وضعیت اقتصادی کشور در چه نقطه ای بوده و امروز به چه مرحله ای رسیده است.

امینی فرد ادامه داد: دولت تدبیر و امید در شرایط نابسامانی بر سر کار آمد و اقتصادی با رشد منفی 5/3 درصد را از دولت مهرورزی تحویل گرفت. پس از آن با مجموعه تعاملاتی که با محیط خارجی انجام شد و به واسطه مدیریتی که از سوی دولتمردان تدبیر و امید در داخل اعمال شد، ظرفیت ها و پتانسیل های داخلی کشور به کار گرفته شد و شاهد رشد مثبت در عرصه اقتصادی کشور بودیم.

این نماینده مجلس با بیان این که اکنون به میزانی از ثبات اقتصادی دست پیدا کرده ایم، گفت: آن دورانی که با شروع هر صبح شاهد افزایش قیمت‌ها و جهش زیاد نرخ مایحتاج مردم بودیم، پایان یافت و ثبات قیمت ها برای این دوره علامت بسیار روشنی برای این است که امکات سروسامان داده به اوضلع اقتصادی کشور وجود دارد.

وی با بیان این که هنوز به طور کامل از رکود خارج نشده ایم، اما رکود تورمی تمام شده، ادامه داد: با یک نگاه واقع بینانه ای می توان گفت که درهنوز بخش هایی از اقتصاد کشور همچون عرصه های صنعت رکود تا حدودی وجود دارد و رفع آن مسلتزم مشوق های اقتصادی است.

امینی فرد با تاکید بر این که برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور نیاز است تا محدودیت های اقتصادی در برخی از عرصه ها برداشته شود، گفت: تشدید درآمدهای مالیاتی عملا باعث رکود در اقتصاد می شود و این به نوبه خود علامت مثبتی نیست.

نماینده مردم ایرانشهر همچنین بیان کرد: درصد قابل توجهی از درآمد دولت ها وابسته به میزان مالیات های دریافتی است که اگرچه امری مثبت است، اما در شرایطی که رکود وجود دارد نیاز است تا مشوق های مالیاتی در دستور کار قرار گیرد.

امینی فرد ضمن اشاره به اجرای مولفه های اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است، افزود: در بین تحصیلکرده های نواحی پیرامونی به طور مثال جوانان شهرستان هایی همچون خوزستان، کهکلویه و بویر احمد و غیره بیکاری گسترده ای وجود دارد که توجه عمده ای را به خود می طلبد.

به گفته وی اگرچه تاکنون عملکرد دولت در زمینه های اقتصادی مثبت ارزیابی شده، اما برخی از معضلات جامعه کنونی از جمله مشکلات بیکاری و کمبود اشتغال تحرک جدی تری را می طلبد و این تحرک بیش از هر چیز نیاز به تغییر رویکرد ها دارد.

این نماینده مجلس در ادامه با اعتقاد بر این که برای رفع مشکلات اقتصادی نیاز به مقداری شجاعت است و این چیزی است که فضای کنونی اجازه تحقق آن را نمی دهد، افزود: دولت تا زمانی که درگیر یارانه ها و میزان بالای حقوق کارمندان خود باشد، نمی تواند از بخش تصدی گری رها شود و به حل معضلات اقتصادی بپردازد.

امینی فرد گفت: چیزی کمتر از 20 درصد صرف عمران و ساختارهای مولد می شود و این به دلیل مشکلاتی است که برای این دولت از گذشته به ارث رسیده است. در چنین شرایطی نیاز است تا در نحوه پرداخت یارانه ها تجدیدنظر شود و این همان مهمی است که در آستانه انتخابات بسیار دشوار است.

    توفیقات دولت در تمام عرصه ها را باید در کنار یکدیگر ارزیابی کرد

محمدباقر سعادت، نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی به در گفت وگو با «نوآوران» ضمن اشاره به اظهارات روز چهارشنبه  رئیس جمهوری در میان مردم البرز گفت: به اعتقاد من توفیقات دولت روحانی در تمام عرصه ها را باید در کنار یکدیگر ارزیابی کرد. برای مثال موفقیت این دولت در عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی غیر قابل انکار است و هرکس که تلاش دارد این پیروزی ها را نادیده بگیرد، از انصاف به دور است.

وی با اشاره به توفیقات دولت یازدهم در مهار تورم افزود: این که دولت تدبیر و امید توانست تورم را در مقایسه با سال های گذشته کاهش دهد، مشخص است، اما در خصوص نتایج تحولات اقتصادی به گونه ای که آن نتایج در جامعه و برای مردم ملموس باشد، نیاز به برنامه ریزی های درازمدت وجود دارد.

این نماینده مجلس ادامه داد: آن چه امروز برای جامعه بسیار مشکل آفرین شده، مباحث مربوط به اشتغال و بیکاری است. برای حل موانع موجود بر سر راه حوزه هایی همچون مسکن، اشتغال، صنعت و غیره نیاز به همکاری و اهتمامی لازم از سوی دولت و تمامی نهادهای تاثیرگذار در کشور هستیم.

سعادت با بیان این که دولت تدبیر و امید وارث بی‌برنامگی ها و مشکلاتی است که از دولت قبلی به ارث رسیده، ادامه داد: از محدودیت های اعمالی در بانک ها گرفته تا مسائلی همچون پرداخت یارانه ها که هر ماه مبلغی سنگین را بر دوش دولت قرار می‌دهد، می توان به عنوان مواردی یاد کرد که به نوعی روند توسعه اقتصادی کشور را کند کرده است.این نماینده مجلس با بیان این که ایران دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی همچون منابع عظیم نفتی است، ادامه داد: در بسیاری از استان‌هایی که نیروگاه های عظیم اتمی وجود دارد نباید معضلی به اسم بیکاری دامن گیر جوانان باشد.وی در آخر ضمن مثبت ارزیابی کردن عملکردهای اقتصادی دولت افزود: هنوز در بسیاری از زمینه ها آن چه مورد انتظار مردم است، تحقق نشده است و این مهمی است که نیاز به گذر زمان دارد.


خبرنگار : بهناز لطفعلی زاده