چرایی تخفیف دادن طلافروشان

فراموشی حساب و کتاب قانونی در بازار طلا و جواهر

چند روزیست که بازار طلا و جواهر با چالش‌هایی روبرو شده است. در حالیکه خبرهایی مبنی بر تعطیلی مغازه‌های طلافروشی در پاساژهای تهران، نور و بازار زنجان به دلیل اعتراض به بالا بودن میزان مالیات بر ارزش افزوده مطرح شده است،

  1. ۸ ماه قبل
  2. ۱
طلافروشان
نوآوران -

 اتحادیه طلافروشان تهران این موضوع را رد نکرد و رییس اتحادیه طلا و جواهر زنجان نیز تعطیلی طلافروشی‌های این استان را به دلیل بالا بودن میزان مالیات بر ارزش افزوده تایید کرد. پس از این اتفاق رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا ضمن اشاره به مکاتبات انجام شده با نهاد ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، از احتمال کاهش شش درصدی مالیات بر ارزش افزوده طلا خبر داد . اما آیا واقعا دلیل کسادی بازار طلا و جواهر بالا بود مالیات بر ارزش افزوده است یا دلایل دیگری دارد.  

مردم ایران علاقه بسیار زیادی دارند تا در زمان خرید کالا با فروشنده بحث کنند تا بتوانند در نهایت با گرفتن تخفیف حداقل وجدان خود را آرام کنند که پول کمتری پرداخت کردند. فروشندگان نیز برای اینکه بتوانند مشتری خود را راضی نگه دارند و هم حاشیه سود خود را حفظ کنند به قیمت اجناس خود اضافه می کنند تا هم بتوانند تخفیف دهند و هم سود ببرند. حتما شما هم به بهانه‌های مختلف به طلا فروشی برای خرید یا فروش زیورآلات مراجعه کرده اید و مشاهده کردید که در زمان حساب و کتاب طلا فروش با محاسبه‌های پی در پی با ماشین حساب در نهایت قیمت را به شما اعلام می کند و تخفیفی هم می دهد تا ناراضی از مغازه خارج نشوید اما آیا طلا فروشان هم مانند بسیاری از کاسبان واقعا تخفیف داده اند یا اینکه پیش از تخفیف به قیمت طلا اضافه کرده اند؟! قیمت هر گرم طلا را می‌دانید اما اینکه قیمت نهایی چگونه محاسبه می‌شود همیشه برای شما گنگ و پیچیده بوده‌است.

طبق اطلاعات سایت اتحادیه طلا و جواهر ایران می توان نحوه محاسبه قیمت طلا را متوجه شد اما قبل از آن لازم است برخی اصطلاحات که در محاسبه قیمت نهایی دخیل هستند، تعریف شوند.

قیمت روزانه طلا 18عیار براساس هماهنگی لازمه بین اتحادیه طلا و جواهر با بانک مرکزی ایران مشخص می‌گردد و همچنین تغییر در اوضاع سیاسی و نحوه ثبات اقتصادی در آن دخیل است، بطوری‌که همزمان با افزایش نابسامانی سیاسی در هر کشوری قیمت طلا نیز بعلت پشتوانه بودن آن در حال افزایش خواهد بود.

حتما شما با اجرت ساخت آشنا هستید و مطمئنا می‌دانید که علاوه بر ارزش طلا شما می‌بایست دستمزد و حقوق کسانی که بر روی آن قطعه طلای خام کار کرده‌اند را هم بپردازید؛ پس به مقدار پولی که بابت هر گرم ساخت به کارخانه و کلاً به بنکدار پرداخت می‌گردد، اجرت می‌گویند. اجرت کار، تنوع خاصی دارد و کارهایی که مدل جدیدتری باشند، معمولاٌ اجرات بالاتری دارند. اجرت در جواهرسازی به‌علت دقت زیاد کار و همچنین احتمال کسری زیادتر و استفاده از سنگ‌های قیمتی که احتمال شکستن آن وجود دارد، معمولاً بالاتر است و بعضی اوقات تا ۴ الی ۶ درصد قیمت طلا نیز رسیده‌است.

عامل دیگر مالیات بر ارزش افزوده است که میزان آن تقریبا 9درصد است. همچنین سود فروشنده و کاسب نیز مهم است که طبق عرف عام در بازار بین ۵ الی ۱۰ درصد است و در نهایت با داشتن این چهار عامل می‌توان قیمت فروش را به سهولت محاسبه نمود.

      محاسبه طلا با روش قانونی

طبق قانون فرمول محاسبه طلا به این صورت است که ابتدا باید قیمت طلای خام در گرم آن ضرب شود سپس 9درصد مالیات بر ارزش افزوده به آن اضافه شود و عددی به دست می‌آید. همچنین اجرت ساخت نیز محاسبه می‌شود و در حدود 7درصد از سود فروشنده نیز به آن اضافه می شود. عدد به دست آمده با را با قیمت قبلی جمع می کنیم و در نهایت پولی که می‌بایست به طلا فروش پرداخت کنیم محاسبه می شود. به عنوان مثال اگر قیمت هر گرم طلا 110000تومان باشد و اجرت ساخت برای هر گرم از یک انگشتر 10000تومان باشد و وزن آن را سه گرم فرض کنیم روش محاسبه به این صورت است که ابتدا قیمت طلای خام را محاسبه می کنیم یعنی 3×110000 که می شود 330000هزار تومان. سپس 9درصد مالیات بر ارزش افزوده به آن اضافه می کنیم که برابر می شود با 359700تومان. حال اجرت ساخت برای سه گرم 30000تومان می شود که با اضافه کردن 7درصد سود طلا فروش در حدود 32100تومان می شود. جمع این عدد با عدد قبل 391800تومان می شود که شما باید به طلافروش پرداخت کنید.

     روش طلافروشان

اما روش طلا فروشان در حال حاضر متفاوت است. آن‌ها ابتدا اجرت و قیمت طلای خام را با هم جمع می کنند سپس در گرم طلا ضرب می‌کنند و بعد از آن 7 درصد سود خود را روی این عدد می‌کشند و در نهایت مالیات بر ارزش افزوده را در کل جمع می کنند. به عنوان مثال برای انگشتر قبل فروشنده قیمت 420000تومانی به شما اعلام می کند و 10000تومان هم تخفیف می‌دهد تا شما با رضایت کامل انگشتر را خریداری کنید. لازم به ذکر است این فرمول در سایت اتحادیه طلا و جواهر فروشان قرار دارد روشی است که اتحادیه از آن همایت می کند.

 با این اوصاف به نظر می رسد اگر طلافروشان قیمت اجناس خود را قانونی حساب کنند به دلیل پایین آمدن قیمت نهایی بازار آن‌ها نیز می‌تواند از رکود خارج شود.


خبرنگار: امیرحسین چرایی