گلایه عضو سابق حزب جمهوری اسلامی از اقتصاد فاسد کشور:

یاران دیرین انقلاب بدون این‌که گلوله بخورند شهید شده اند

مبارزه با فساد اقتصادی از همان آغازین روزهای مبارزه با رژیم پهلوی مطرح شد و امام خمینی(ره) همراه با مردم روی این مسأله تاکید ویژه ای داشتند.

  1. ۷ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
مشایخ
نوآوران -

با پیروزی انقلاب اسلامی مردم مسلمان و همیشه در صحنه ایران همراه با مسئولین دست به خشکاندن ریشه های فساد باقی مانده از دوران تیره و تار پهلوی زدند. با این حال پس از گذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی آن گونه که باید و شاید موارد مفسده انگیز همچون قاچاق، ربا و ... در کشور وجود دارد که لازم است برای بقای این نظام هرچه سریع تر مرتفع شوند.

      شرایط بوجود آمده در دوران جنگ تحمیلی حکومت را به سمت نادیده گرفتن قاچاق برد

محمد صادق مشایخ عضو سابق حزب جمهوری اسلامی که جزو بنیان گذاران و اعضای ارشد جامعه انجمن های اسلامی اصناف و بازار کشور است در گفت و گویی تفصیلی با خبرنگار نوآوران در همین رابطه گفت: در حدود 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می گذرد و این به ما می فهماند که کسانی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دنیا آمده اند حداکثر 38 سال سن دارند که امروز از آن ها با عنوان نسل های سوم و چهارم انقلاب یاد می شود و این یعنی اداره کشور در حال حاضر توسط نسلی صورت می پذیرد که دوران پهلوی را نه دیده اند و نه درک کرده اند و حتی همین نسل توانسته اند سمت های حساسی همچون نمایندگی مجلس را نیز به دست بگیرند و به زودی باید کشور آماده شود که نسل سوم انقلاب سمت هایی همچون وزارت را نیز به دوش بکشند.

در طول 8 سال جنگ تحمیلی در حالی که زیرساخت های اقتصادی ایران به صورت نا جوانمردانه در حال بمباران بود و فرصتی را برای دولت وقت باقی نمی گذاشت که بخواهد زیرساخت های اجتماعی کشور را اصلاح کند، جمعیت ایران از 35میلیون نفر به 50میلیون نفر افزایش پیدا کرد. در این مدت علاوه بر این که نتوانستیم زیرساخت های اقتصادی همچون بنادر و کارخانه ها را توسعه دهیم، 1000میلیارد دلار نیز به اقتصاد کشور آسیب وارد شد. همچنین جمعیت کشور روز به روز افزایش پیدا کرد در حالی که نتوانستیم زیرساخت مناسبی همچون مسکن، غذا، پوشاک، درمان و آموزش برای آن ها فراهم کنیم و روز به روز در تامین مایحتاج نسل های سوم و چهارم انقلاب عاجزتر بودیم. بنابراین پس از پایان جنگ تحمیلی توقعات مردم به شکل کاملا منطقی بالا رفت، زیرا در طول جنگ آن ها تمام سختی ها را در راه سربلندی کشور تحمل می کردند اما از سال 1368 مردم انتظار زندگی در امنیت و رفاه کامل را خواستار بودند.

بنابراین با توجه به نبود زیرساخت لازم برای تامین مایحتاج مردم، حکومت به اجبار به سمت واردات روی گرداند و سعی کرد نیازهای مردم را از بازارهای خارجی تامین کند. مانع دیگری که بر سر واردات کالاهای اساسی وجود داشت این بود که بانک ها توان تامین منابع مالی جهت خرید این اجناس را نداشتند و نظام از روی ناچاری مجبور شد چشمش را روی بسیاری از واردات غیر سیستماتیک و یا همان قاچاق کالا ببندد تا نیازهای مردم تا حدی برطرف شود، البته انتظارات مردم از دولت در سال های پس از جنگ را نباید در بروز چنین رفتاری از سوی حکومت بی تأثیر دانست.

پیش از انقلاب قاچاق به این صورت بود که شخص قاچاقچی به یکی از شهرهای بندری ایران مثل خرمشهر می رفت و یک طاقه پارچه تترون را در خرمشهر می خرید 180تومان و در تهران به قیمت 210 تومان می فروخت. و این یک طاقه پارچه را در بین بارهای مختلف پنهان می کردند که مبادا کسی از وجود آن با خبر شود. اما رویه قاچاق امروزه استراتژیک شده است و به اندازه 30درصد واردات رسمی کشور پدیده شوم قاچاق وجود دارد و به عنوان مثال یک طاقه پارچه قاچاق تبدی شده به چندین کانتینر و حتی یک کشتی پارچه قاچاق، و این بدین معنی است که همه چیز در حال سوخته شدن است.

      کالای خارجی قاچاق از سر و کولمان بالا می رود

این که حکومت تا به امروز نتوانسته ذره ای در برابر پدیده خانمان سوز قاچاق کالا ایستادگی کند، نشان می دهد کسانی که دست به این عمل شوم می زنند قدرت بسیار زیادی دارند. محمد باقر قالیباف شخصیتی است که در طول سالیان جنگ تحمیلی همراه با رزمندگان اسلام رشادت های زیادی را در جبهه های جنگ به نمایش گذاشتند و در زمان تصدی فرماندهی نیروی انتظامی به خوبی توانست راهکار مقابله با پدیده قاچاق را کشف کند. فراموش نکنیم که در دهه 70حجم قاچاق کالا و ارز در حدود 6میلیارد دلار بود که با راهکارهای سردار قالیباف در حال خشکانده شدن بود اما به ناگهان وی تغییر کرد شخص دبگرب جایگزین او شد و قاچاق به اندازه ای رشد کرد که امروز 30میلیارد دلار از واردات سالیانه را به خود اختصاص داده است. طبق یک بررسی که صورت گرفته در حدود 400هزار نفر با پدیده قاچاق دست به گریبان هستند و به نوعی از راه قاچاق کسب درآمد می کنند، اما تولید همین 30میلیارد دلار کالا در ایران برای 8میلیون نفر در کشور شغل ایجاد می کند و می تواند معضل اشتغال کشور را به تنهایی برطرف کند.

با این وضعیت من به عنوان کسی که از ابتدای انقلاب اسلامی در صحنه های مختلف حضور داشته و عضو حزب جمهوری اسلامی بوده، دیگر حس ایرانی بودن ندارم. زیرا نقطه ای نمانده که نروم و کالای خارجی قاچاق را نبینم. چین که تا 30 سال قبل جایگاهی در اقتصاد کشور نداشت امروز بازار ایران را در اختیار خود گرفته است و ایران تبدیل به یکی از دفاتر اصلی چینی ها شده است. وضعیت امروز اقتصاد کشور تمامی عزت ایرانی و حسینی بودن را از یک شهروند مسلمان می گیرد زیرا دیگر چیزی برای عرضه ندارد. انقلاب اسلامی ایران با خون اباعبدا... حسین شکل گرفت اما نسل سوم و چهارم این انقلاب امروز درگیر فساد چین و ترکیه و تایلند شده است. بنابراین من به عنوان فردی که انقلاب کرده دیگر نمی توانم سرم را بالا بگیرم و بگویم انقلاب اسلامی کرده‌ام.

      با این حجم از فساد و فحشا چکونه ادعای حکومت اسلامی داریم؟!

چگونه امکان دارد تنها کشوری که در دنیا ادعا دارد حکومت اسلامی شیعی بر آن حکم فرماست امروز لبریز از فساد شود و سمبل معیارهای مختلف مفسده انگیزی در دنیا باشد و جز چند کشور اول فاسد دنیا باشیم. حتی براساس معیار های اسلامی نیز کشور ما جز فاسد ترین کشورهاست. ربا و نزول عاملی است که قرآن کریم به شدت آن را حرام می داند و از نزول با عنوان حکم جنگ با خدا یاد کرده است. امروز بسیاری از مراجع عظام تقلید سیستم بانکداری فعلی را ربوی می دانند و این بدین معناست که اقتصاد پولی کشوری که ادعای اسلامی بودن دارد، به جنگ خدا رفته است. در حال حاضر در بسیاری از اداره جات و سازمان ها یک شهروند ایرانی مسلمان مجبور به پرداخت رشوه می شود زیرا اگر این کار را نکند حقش خورده می شود. هر روز خبر از یک اختلاس و کلاه برداری کلان در کشور را می شنویم.

امیرالمومنین (ع) امر به صادق بودن مسئولین با مردم داده و گفته مسائل کشوری را تا حد امکان برای مردم باز کنید اما در کشور ما همه چیز محرمانه شده و مردم مدام در حال مشاهده دعواهای سیاسی مسئولان هستند زیرا مصلحت اندیشی نابجا چنان مردم را در فضای مه آلود قرار داده که نمی دانند چه کسی مقصر و فاسد است و چه کسی پاک و بی گناه. با این اوصاف که پول حرام در ذره ذره این مملکت نفوذ کرده، دیگر نمی توانیم در دنیا ادعا کنیم که حکومت و دولت ما اسلامی است و تمام احکام اسلام شیعی در آن اجرا می شود، در حقیقت با این نحوه اداره کشور در حال بدنام کردن اسلام و تشیع در دنیا هستیم.

در حال حاضر امثال من به عنوان کسانی که انقلاب کرده اند، بدون این که گلوله ای بخورند شهید شده اند، زیرا ما انقلاب کردیم که در کشورمان فقر و فساد و فحشا نباشد و در واقع تفکر نظام سرمایه داری و سلطه حکم فرمایی نکند. هدف والای انقلاب اسلامی ایران این بود که بتواند خود را به دنیا عرضه کند و در کشورهای دیگر پیاده سازی شود. با وجود این حجم از فقر و فساد و اعتیاد در کشور دیگر کسی در دنیا به این فکر می کند که از انقلاب ما الگو برداری کند؟ در حقیقت ما با این نوع حکومت داری راه امام و شهدا را برعکس رفته ایم و آن ها را نیز بدنام کرده ایم. در حقیقت امثال ما و تمام مسئولان مملکتی باید شرمنده امام خمینی (ره)، شهدا و نسل سوم و چهارمی باشیم که پس از انقلاب متولد شده اند، زیرا نتوانستیم به هیچ یک از شعارهایی که پیش از انقلاب و در طول 8سال دفاع مقدس دادیم عمل کنیم و حتی شعارها و وعده های امام راحل را به صورت معکوس در کشور پیاده سازی کردیم.

      نقش رسانه ها در مبارزه با فساد

رسانه ها باید آن قدر به این مسأله بپردازند تا مسأله مباره با فساد تبدیل به یک مطالبه عمومی شود. مردم شریف ایران اگر بخواهند، می توانند ریشه این فساد را بخشکانند؛ همان گونه که تا به امروز توانسته اند موانع پیش روی این انقلاب را یکی پس از دیگری برطرف کنند. اما اگر نتوانند حرف مردم را بزنند و از ترس بسته شدن و توقیف شدن و یا حتی با وعده های مالی، دست به  خود سانسوری بزنند باید منتظر روزهای بسیار تیره و تار برای این مملکت و انقلاب عزیمان باشیم.  


خبرنگار: امیرحسین چرایی