همواره دغدغه پیشرفت و سازندگی کشور را داشت

غصه معیشت مردم آیت الله هاشمی را از پای درآورد

هنگامی‌ که‌ آیت الله اکبر هاشمی‌‌رفسنجانی پس از جنگ تحمیلی و گذشت یک دهه از پیروزی انقلاب به ریاست قوه‌مجریه انتخاب شد، کشور در وضعیت شکننده‌ای به‌سر می‌برد.

  1. ۵ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۱
هاشمی
نوآوران -

 اقتصاد بیمار دوران پهلوی در مان نشده باقی مانده بود، دفاع مقدس تازه به پایان رسیده و زخم‌های عمیقی بر پیکر کشور به جای مانده بود. دولت می‌بایست در سریع‌‌ترین زمان ممکن با کاهش هزینه‌های خود بر درآمدهایش می‌افزود تا هر چه سریع تر مردم از بحران های بوجود آمده رهایی یابند تا به یک رفاه نسبی دست پیدا کنند.  

به جرات می‌توان گفت که شخص هاشمی رفسنجانی نقش بارزی در رفع بحران های کشور بازی کرد. وی از متخصصان هر حوزه برای سرعت بخشیدن به روند بازسازی کشور استفاده کرد و برنامه کلان کشور به سمت نوسازی و بازسازی زیرساخت‌ها و صنعت و تولید حرکت کرد. نتیجه برنامه های او نیز به سرعت خودش را نشان داد. از کاهش بیکاری به واسطه نیاز به نیروی کار در پروژه‌های متعدد عمرانی گرفته تا رونق تولید داخلی.

     خسارت 1000میلیارد دلاری در پایان جنگ تحمیلی

محمد صادق مشایخ عضو سابق حزب جمهوری اسلامی و از نزدیکان آیت الله هاشمی رفسنجانی در گفت و گو با نوآوران در خصوص عملکرد اقتصادی آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران پس از جنگ تحمیلی عنوان کرد: جنگ تحممیلی به عنوان طولانی ترین جنگ قرن بیستم ثبت شد که تمام دنیا راعلیه جمهوری اسلامی ایران به صف کشید؛ ثمره این 8سال خسارت 1000میلیارد دلاری به اقتصاد و زیرساخت های توسعه کشور بود که بسیاری از مردم و حتی کارشناسان خبره اقتصادی ایران و جهان ذره ای احتمال نمی دادند که این خرابی ها قابل اصلاح شدن باشد.

هر چه قدر از استعدادها و عملکرد آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران سازندگی تعریف کنیم باز هم نمی توانیم حقش را بیان کنیم. هر زمان که جلسه من با او به پایان می رسید و فکر می کردم نهایت اطلاعات وی در همان حد است در جلسات بعدی متوجه می شدم که من اشتباه کردم و نهایت علم و استعداد او بسیار بیشتر از آن چیزی است که من فکر می کردم. در واقع حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی موهبتی به نظام جمهوری اسلامی بودند که در طرز تفکر ایشان در آینده نیز موجب رسد و تعالی این نظام و این کشور خواهد شد.

             بازسازی زیرساخت های صنعتی و انسانی

ذهنیت آیت الله هاشمی رفسنجانی به این صورت بود که لازمه توسعه و پیشرفت کشور این است که تمامی افراد جامعه باسواد و دانشمند شوند زیرا تفکر متعالی جوانان تحصیل کرده سبب می شود تا مسیر توسعه به درستی پیموده شود، بنابراین با پیشنهاد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی تلاش کرد تا توسعه و تعالی کشور به نحو احسنت انجام شود.

در زمان ریاست جمهوری وی تلاش های بسیاری صورت گرفت تا زیرساخت های اقتصادی همچون کارخانه ها و پالایشگاه ها که در این مدت آسیب های زیادی دیده بودند، بازسازی شوند که البته به دلیل عمق خرابی ها و کمبود منابع این هدف به صورت کامل محقق نشد و حتی تا به لحظه نیز آن گونه که باید و شاید زیرساخت های از بین رفته بازسازی نشده اند. یکی از نکات بسیار ارزشمند که در دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی اتفاق افتاد، کشف و تربیت وزیرانی کارآمد و مقتدر بود.

به عنوان مثال بیژن نامدار زنگنه وزیر کنونی نفت که با برنامه های اصولی و عملکردی مقتدر صنعت نفت ایران را متحول ساخته است و کارنامه موفق و درخشانش در آینده بیشتر به چشم خواهد آمد، تربیت شده در دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی است. بنابراین عملکرد این بزرگوار فراتر از یک دوره 8ساله ریاست جمهوری است زیرا با تربیت مدیرانی موفق همچنان اثرات مثبت تفکر خود را روی اقتصاد کشور باقی خواهد گذاشت.

علاوه بر این ایشان اعتقاد وافری داشتند که بهترین و به روزترین تکنولوژی دنیا باید وارد ایران شود تا به کمک آن بتوان دانش و اقتصاد کشور را تعالی بخشید و این عقیده را داشتند که این تکنولوژی اگر در انحصار آمریکا هم باشد می بایست در اختیار جوانان و متخصصان ایرانی قرار گیرد، نه به این صورت که برای به دست آوردن آن ما به سمت کالاها و تجهیزات چینی برویم زیرا این تجهیزات با تکنولوژی پایین مردم را در آینده دور و نزدیک به زحمت خواهد انداخت، بسیاری از مشکلات امروز هم نتیجه زیر پا گذاشتن این تفکر است.

          ضربات دولت‌های نهم و دهم او را خرد کرد

بارها و بارها مشاهده کرده بودم که وزاری اقتصادی ما در دوران های مختلف به دلیل دانش بالای آیت الله هاشمی رفسنجانی، او را به عنوان مشاور خود انتخاب می کردند و گزارش های خود را به صورت متوال خدمت وی می رساندند.

تمام این موارد در حالی گفته شد که تا به امروز بنده شخصی با تواضع و منش آیت الله هاشمی رفسنجانی مشاهده نکردم. تا به این لحظه نتوانستم برای خود این مسأله را هضم کنم که چگونه می شود شخصی با این سطح از هوش و عزت به این اندازه افتاده و متواضع باشد. احترام و محبتی که برای مهمانان خود قائل بودند حتی به فرزندان و اهالی خانواده شان هم نمی گذاشتند. بارها به بنده می گفتند زمانی که وضعیت نابسامان اقتصادی ملت شریف ایران را مشاهده می کردند، اشک از چشمانشان جاری می گشت. ضرباتی که دولت های نهم و دهم به کشور زد باعث شد تا آرزوهای والای او برای مردم ایران پایمال شود و به نظر من این اتفاق ها در سال های اخیر بیش از هر زمانی به روح بزرگ او ضربه زد و جسم و جانش را از بین برد زیرا او توان دیدن این حجم از مصیبت و سختی برای مردم ایران را نداشت.   

          سکان داری شجاع

پرویز کاظمی وزیر رفاه و تامین اجتماعی دولت نهم، در گفت و گو با نوآوران در خصوص نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در بازسازی زیرساخت های اقتصادی ایران پس از پایان 8سال دفاع مقدس گفت: به هر حال زمانی ایشان سکان اجرایی کشور را بر عهده گرفتند که از پایان جنگ تحمیلی تنها مدتی اندک می گذشت و مردم انتظار داشتند که ویرانی های صورت گرفته هر چه سریع تر بازسازی شود. در این بین نباید وضعیت نابسامان اقتصاد کشور را که از زمان رژیم پهلوی باقی مانده بود نادیده گرفت، زیرا بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی کشور با حجوم رژیم بعثی عراق مواجه شد و دیگر فرصتی برای دولتمردان باقی نماند که بخواهند نابسامانی های اقتصاد کشور را اصلاح کنند.

مقابله با این مشکلات شجاعتی مثال زدنی را طلب می کرد که شخصی حاضر باشد پا به میدان بگذارد و اوضاع اقتصادی مملکت را سر و سامان بخشد، ویرانی های جنگ تحمیلی را بازسازی کند و برای آینده و بلند مدت برنامه ای جامع و مدون پایه ریزی کند. مشکلات در آن زمان به حدی گسترده بود که دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی با شعار سازندگی وارد این میدان شد و حتی موفق شد بسیاری از زیر ساخت های توسعه همچون سدها، نیروگاه‌ها، مترو و ... را در آن زمان پی ریزی کند.

          حفظ سنگر حتی پس از پایان ریاست جمهوری

حتی با پایان یافتن دوران ریاست جمهوری سعی کرد با مشاوره های خود و نقشی برجسته ای که در نظام داشتند به رشد و توسعه کشور یاری رسانند. در واقع اکثر اقتصاد دانان با وجود اذعان به مشکلات و کاستی ها در دوران سازندگی، نمره به قبولی به عملکرد دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی می‌دهند.

آینده نگری وی به حدی بود که در آن زمان برای نخستین بار بحث اقتصاد آزاد و خصوصی سازی در کشور اجرا شد زیرا تا پیش از آن و حتی در دوران پهلوی اقتصاد کاملا دولتی بود و زیرساخت های اقتصادی به طور کامل در اختیار حکومت و دولت بود. متاسفانه همچنان اقتصاد کشور میان دولتی بودن، اسلامی شدن و خصوصی شدن باقی مانده است زیرا نتوانستیم در این سال ها تعریف درست و مناسبی از اقتصاد اسلامی داشته باشیم و حتی دولت و حکومت، با وجود تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای درست اصل 44قانون اساسی، تمایلی به خصوصی سازی اقتصاد به شکل درست ندارند.

          راه حل اقتصاد ایران در برنامه های هاشمی نهفته است

بحث اقتصاد آزاد که در دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی مطرح شد متاسفانه در همان دوران باقی ماند و نتوانست به درستی در کشور اجرا شود. اجرای کامل این طرح نقش دولت و بخش خصوصی را در کشور به درستی نمایان می کند و بسیاری از مشکلات فعلی را برطرف خواهد کرد. اجرای کامل و درست این طرح قانون گذاری مناسب، پی ریزی فرهنگی و پشتیبانی درست و به موقع دولتی را می طلبد.

به هر حال خصوصی سازی درست در کشور باعث می شود حجم عظیمی از سرمایه که دست ایرانی ها است به چرخه اقتصاد تزریق شود که این امر علاوه بر این که سرمایه گذاری خارجی در کشور را توسعه می دهد، سبب می شود تا خونی تازه در رگ های اقتصادی کشور جاری شود و بهبود وضعیت مردم را نیز به طور حتم در پی خواهد داشت.

البته اجرای کامل این طرح به زمان نیاز دارد و امیدواریم دولت مردان با عملی کردن آن علاوه بر این که اقتصاد را رونق می بخشند، هدف نیمه تمام آیت الله هاشمی رفسنجانی را نیز به ثمر نشانند.


خبرنگار: امیرحسین چرایی