احمدی‌نژاد مخالف یا همگام آمریکا

سـکوت رسانه‌ای، هزینه 2مـیلیارد دلاری

منتقدان دولت تدبیر و امید که در سه سال گذشته و از زمان پیروزی حسن روحانی در انتخابات سال 92 به هر بهانه ای به دولت حمله می کردند و هر اتفاق ناگواری را به اعتدالیون نسبت می دادند و در مواردی حتی سعی داشتند تا کم کاری ها و خطاهای دولت نهم و دهم را به گردن دولتی بیاندازند که تازه روی کار آمده.

  1. ۴ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
قانون
نوآوران -

قدرت رسانه ای و سیطره ای که بر فضای اطلاع رسانی کشور دارند سبب شد تا پس از گذشت سه سال و چند ماه از آغاز به کار دولت یازدهم، جو عمومی کشور به گونه ای قلم‌داد شود که گویا دوبت پاکدستان از تمامی اتهامات تبرئه شده است.

اوایل سال جاری بود که با اقدام دادگاه فدرال امریکا مبنی بر پرداخت تقریبا 2 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران به خانواده های آمریکاییان کشته شده در حملات سال 1983 میلادی در مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت، موجی از حملات گسترده رسانه ای از سوی جناح تندرو و افراد به ظاهر دلواپس علیه دولت یازدهم به راه افتاد. این در حالی است که پشت ادعاهایی که آن ها در زوهای ابتدایی عنوان می کردند منطق قابل قبولی وجود نداشت و با یک تحلیل ساده پر واضح بود که پشت این بهانه ها تنها اهداف سیاسی جای گرفته است که به دنبال مخفی نگه داشتن واقعیات هستند.

امکان اعاده دادرسی در دادگاه بین المللی لاهه

صباح زنگنه کارشناس قوه قضاییه در امور بین‌الملل در گفت و گو با نوآوران با اشاره به ثبت لایحه تفصیلی ایران علیه آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری، گفت: با توجه به این که یکی از دادگاه های آمریکایی این حکم را صادر کرده است، دولت جموهری اسلامی ایران و مرکز حقوق بین‌الملل نهاد ریاست جمهوری می تواند با ارائه مستندات لازم و کافی حق ملت ایران را از آمریکایی ها بازپس گیرد.

البته برخی عنوان کرده اند دیوان دادگستری لاهه صلاحیت رسیدگی به این گونه پرونده ها را به دلیل برخی مسائل از دست داده است. با این وجود این امکان وجود دارد که دادگاه بین المللی لاهه در صورت ارائه مستندات لازم از سوی مقامات ایرانی، رای دادگاه آمریکایی را مورد بازنگری قرار دهد.

امکان بازگشت اموال ایران در دولت نهم

زنگنه در خصوص کوتاهی مقامات دولت نهم در رابطه با پیگیری بازگشت این اموال به کشور پیش از صدور رای نهایی دادگاه آمریکایی، گفت: جابجایی این اوراق و بازگرداندن آن ها به کشور کاری زمان بر و سخت بوده و اصولا امکان بازگرداندن آن ها به صورت دلار وجود نداشته اما دولت با توجه به فرصت یک سال و نیمه ای که در اختیار داشت می توانست اوراق بهادار را که 2میلیارد دلار ارزش داشتند را در قالب سایر ارزها همچون یورو به کشور وارد کند.  

برای روشن شدن واقعیت تنها لازم بود تا بررسی ساده صورت پذیرد تا متوجه شویم در وحله اول اموالی که مصادره شده چه هستند و در گام بعدی؛ این دارائی ها در چه زمانی خریداری شده اند و به آمریکا برده شده‌اند. هجمه تبلیغاتی رسانه های منتقد در مقصر جلوه دادن دولت یازدهم در حالی صورت می گیرد که بر اساس اسناد و مدارک، اوراق قرضه یادشده سال ها پیش و در سال 2003 خریداری شده است.

در  سال 2007 که دولت مطبوع رسانه های دلواپس امروزی بر سر کار بود، هزار خانواده امریکایی که از جمله  قربانیان  حملات سال 1983 به پایگاه نیروهای تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت بودند  شکایتی را به دستگاه قضایی امریکا ارائه کردند و خواستار برداشت 2 میلیارد دلار از اموال و دارایی های ایران به عنوان خسارت به خانواده قربانیان آن رویداد شدند. دادگاهی در نیویورک حکم به توقیف اموال ایران می دهد اما بانک مرکزی ایران به حکم صادره اعتراض می کند . در همان زمان و در حالی که اموال ایران شامل اوراق بهادار دلاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی در حساب سی تی بانک نیویورک بود شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر آمریکا مستقر در نیویورک طی حکمی اعلام کرد که این اموال می تواند به به خانواده قربانیان آن رویداد تعلق بگیرد. نهایتا اموال مذکور یک سال و نیم بعد توقیف و از دسترس ایرانی ها خارج می شود.

کش و قوس های حقوقی نهایتا تا سال 2012 ( 91 ) در مرحله بدوی ادامه یافت و ظاهرا تا آن زمان همه چیر بر علیه ایران بوده است و ظاهرا نه اقدامات حقوقی و نه حتی دیپلماسی نتوانست مانع از اجرای حکم مزبور شوند و سر انجام حکم نهایی دیوان عالی امریکا  به ضرر ایران چهارشنبه گذشته قطعی می شود .  این موارد در حالی است که روز گذشته یکی از اعضای کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی ایران با استناد به منبعی موثق اعلام کرد دولت اوباما به محض در اختیار گرفتن قدرت به رئیس جمهور و دولت وقت ایران اعلام می کند که ایران باید هرچه سریع تر سپرده های خود را از بانک های مذکور خارج کند، در غیر این صورت ما پس از حکم دادگاه نمی توانیم اموال مصادره شده را به ایران برگردانیم. احمدی نژاد که در این زمان سکان امور اجرایی کشور را در اختیار داشت بدون این که نگرانی از بابت تهدید شدن اموال مردم داشته باشد در خونسردی کامل می گوید: «آمریکایی‌ها هیچ غلطی نمی تواند بکند.»

در این میان چند نکته مهم حائز اهمیت است که شاید اصلی ترین عامل این باشد که چرا دولت وقت با وجود فرصت زمان نسبتا طولانی یک سال و نیمه که در اختیار داشته اقدام به خروج اموال ملت ایران که در معرض تهدید بوده نکرده است؟ در واقع دولت نهم با وجود این که در جریان جلسات رسیدگی به شکایات خانواده قربانیان حادثه بیروت بوده و طبق ادعاهای خود، بر این امر واقف بوده که دولت ایالات متحده آمریکا قابل اعتماد نیست، چرا نسبت به تهدید شدن اموال جمهوری اسلامی ایران تا این اندازه بی تفاوت بوده است؟ رسانه هایی که تا چند ماه پیش سعی داشتند این اتفاق را به هر نحو ممکن به برجام ربط دهند چگونه شد که پس از غبارآلود کردن فضای رسانه ای کشور و مشوش کردن اذهان عمومی جامعه، به ناگهان سکوت کردند؟

رسانه های که وظیفه اصلی اشان را فراموش کرده‌اند

این رسانه ها که بعضا ادعا می کنند وام دار و جانب دار هیچ دولتی نبوده اند، امروز که معلوم شده مقصر قطعی هدر رفت 2میلیارد دلار از اموال ملت ایران کیست، آیا وقت آن نشده که بابت آلوده کردن ذهن مردم و پنهان نگه داشتن اصل ماجرا با گفتن واقعیات عذرخواهی کنند؟ (البته اگر واقعا دلسوز مردم و نظام هستند) در واقع اگر این رسانه ها به این اندازه که امروز دلواپس همه چیز هستند، در آن زمان هم نگران بودند و واقعیات را برای مردم بازگو می کردند و مطالبه عمومی به راه می انداختند، از بروز چنین واقعه ناگواری جلوگیری می شد.


خبرنگار: امیرحسین چرایی