عرضه مرغ دولتی برای شکستن قیمت مرغ تصمیم تازه وزارت کشاورزی

سرگیجه های مرغی دولت

نوسانات قیمت مرغ در ماههای گذشته باعث شده راهکارهای تازه ای برای متعادل کردن قیمت مرغ در بازار ارائه شود.افزایش قیمت مرغ در بازار و خرده فروشی ها در یک ماهه ی گذشته ودرست پس از ماه رمضان موجب شده قیمت مرغ از کیلویی کمتر از ۷۰۰۰ تومان به ۸۰۰۰ تومان برسد. افزایش قیمت مرغ باعث شده وزارت کشاورزی فکری به حال متعادل کردن بازار مرغ کند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
مرغ 22222
نوآوران -

در آخرین خبر، مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام از عرضه ذرت با قیمت دولتی در بورس کالا و همچنین عرضه مرغ منجمد به قیمت دولتی در بورس کالا و میادین میوه و تره بار از روز یکشنبه خبر داده است. خبری که شاید در وهله اول امیدها را برای متعادل شدن بازار این کالا بیشتر کند اما تجربه ناموفق دولت در یکسان سازی قیمتها و متعادل کردن نرخ ها در بازارهای نه چندان مشابه مانند سکه وطلا نشان می دهد چندان نمی توان به استراتژی دولت برای تثبیت و متعادل کردن بازار مرغ گوشتی خوشبین بود. در همین رابطه محمد یوسفی رییس انجمن مرغداران گوشتی در گفتگویی با نوآوران معتقد است، دولت باید راهکاری ارائه دهد که به کمک آن بتواند قیمت مرغ عرضه شده در بورس کالا را با قیمت فروش آن برای تولید کننده هماهنگ کند در غیر این صورت عرضه مرغ دولتی که در حال حاضر هم انجام می شود به تنهایی به شکستن قیمت ها کمکی نخواهد کرد.

عرضه مرغ دولتی

 در حالیکه قیمت مرغ روز به روز بالاتر می رود برخی فعالان بازار معتقدند سیاست های دولتی برای کاهش قیمت و متعادل ساختن قیمت این محصول اگر با نظارت و کنترل سودجویان همراه نباشد به هیچ وجه موفق نخواهد بود و روند افزایشی قیمت مرغ در فصل گرم سال روز به روز افزایش خواهد داشت.

در این میان رشد روزانه قیمت مرغ در برخی خرده فروشی ها و تفاوت بالای میانگین قیمت های این خرده فروشی ها با قیمت مرغ در میادین تره بار باعث شده دولت به فکر تزریق ذرت و مرغ منجمد دولتی در بورس کالا و همزمان در میادین میوه و تره بار باشد. نکته ای که با توجه به هدف گذاری دولت بر دو بازار اصلی یعنی بورس کالا و میادین میوه و تره بار، همچنان بازار غیررسمی (خرده فروشی ها) را به حال خود رها می کند. با این همه مشخص نیست استراتژی دولت برای مهار افسارگسیخته قیمت مرغ در بازارهای خرده فروشی و سودجویی برخی فروشندگان این کالای ضروری در سفره ایرانی چیست.

در همین حال مدیر عامل شرکت شرکت پشتیبانی اموردام اعلام کرده است، از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار تن گوشت مرغ منجمد در مناسبت های مختلف عرضه شده و استراتژی دولت این است تا در روزهای آینده ۴۰ هزار تن گوشت مرغ منجمد که به روش کاملا بهداشتی و با نظارت سازمان دامپزشکی تولید شده است را در بورس کالا و میادین میوه و تره بار عرضه کند.او همچنین به این نکته تاکید کرده است که عرضه گوشت مرغ منجمد در بورس کالا و میادین میوه و تره بار به اندازه نیاز بازار و بدون محدودیت صورت و قیمت آن کیلویی ۵۱۰۰ تومان درنظر گرفته شده است.

نگرانی های بی دلیل

در همین رابطه محمد یوسفی ریس انجمن مرغداران مرغ گوشتی  با بیان این مطلب که نگرانی ها در خصوص بالارفتن قیمت مرغ بی دلیل است به نوآوران می گوید: آنقدرها هم که می گویند قیمت مرغ بالا نرفته که باعث ایجاد نگرانی برای مردم شود.اگر در یک نقطه از شهر قیمت مرغ 8000 تومان است این مسئله را نمی توان به تمام شهر تسری داد.

او معتقد است افزایش قیمت و نواساناتی که در بازار فروش مرغ اتفاق می افتد ناشی از نظارت غیرمتمرکز بر مراکز خرده فروشی این کالاست.

او ادامه می دهد: در حال حاضر قیمت مرغ در بازار میوه و تره بار در میادین سطح شهر 7180 تومان است که مردم می توانند به این میادین مراجعه کنند و به این شکل با تحریم گرانفروشان قیمت مرغ را در سطح متعادل نگه دارند.

به گفته او قیمت متعادل مرغ در حال حاضر کیلویی 7500 تومان است که با توجه به زیان دیده بودن تولیدکنندگان مرغ در دو سال گذشته قیمت قابل قبولی است.

یوسفی در این باره می گوید: دو سال تمام به دلیل سیاست های غلطی که اتخاذ شد مرغداران زیان دیدند و در حال حاضر تازه به یک نقطه تعادل رسیده اند انوقت اینکه ادعا شود قیمت مرغ بالاست واقعا قابل قبول نیست.

کنترل دولت بر بورس کالا

وی در خصوص عرضه مرغ دولتی برای شکستن قیمت مرغ در بازار و متعادل کردن قیمتها می گوید: مدتهاست که دولت در حال عرضه مرغ دولتی است و این مسئله تازه ای نیست. در حال حاضر مرغ منجمد دولتی به قیمت حدود 5000 تا5100 تومان عرضه می شود که در بورس کالا نیز با همین قیمت عرضه می شود.

یوسفی در خصوص عرضه مرغ در بورس کالا و سوء استفاده های برخی سودجویان بازار مرغ از این مسئله می گوید: در حال حاضر هم مرغ دولتی و هم مرغ بخش خصوصی در بورس عرضه می شود که باعث برخی سوء استفاده ها شده و نتایجش را در فروش مرغ با قیمت های 800 تا 8330 تومان در نقاطی از شهر می بینیم.این مسئله نشان دهنده سودجویی هایی است که از بازار فروش مرغ می شود. بنابراین اگر قرار است دولت حرکتی در این خصوص انجام دهد که منجر به تک نرخی شدن قیمت مرغ شود، باید سازوکاری را ایجاد کند که مرغ با قیمتی در بورس  عرضه شود که با قیمت فروش تولید کننده  هماهنگی داشته باشد.

او مثالی هم در این خصوص می زند و می گوید: اگر قیمت تمام شده برای مرغدار مثلا همان 7000 تومان است شرکت پشتیبانی نباید با قیمت 7500 تومان این مرغ را عرضه کند چون این مسئله یقینا به تولید لطمه می زند. یوسفی می گوید وجود چنین سیاست های ناهمگونی در بورس کالا باعث شده در طول ماههای گذشته به دلیل زیان دیده شدن مرغداران شاهد رکود در تولید باشیم.

گرانی ذرت و جوجه

او دلیل افزایش قیمت مرغ زنده را هم نتیجه افزایش حدود 40 درصدی قیمت ذرت و جوجه در طول 4ماه گذشته می داند. بر اساس گزارش ها ، طی یک ماه گذشته قیمت جوجه یک روزه با افزایش بیش از دو برابری از ۸۵۰ تومان به حدود ۱۸۰۰ تومان به ازای هر قطعه و قیمت ذرت نیز از کیلویی ۸۰۰ تومان به ۱۰۵۰ تومان رسیده است.

در همین حال برخی گزارش ها از افزایش قیمت مرغ زنده در اثر افزایش دمای هوا خبر می دهند که یوسفی در این باره می گوید: اینکه می گویند چون هوا گرم شده قیمت مرغ زنده افزایش پیدا کرده بیشتر شبیه شوخی است. مردم در هوای گرم آب دوغ خیار می خورند نه مرغ. او ادامه می دهد: دلیل اصلی  این مسئله کاملا برمی گردد به افزایش قیمتی که در عرضه ذرت و جوجه در 4 ماه گذشته شاهدش بودیم. در طول این ماهها ما با افزایش 40 درصدی قیمت ذرت و جوجه مواجه شدیم که این مسئله روی بالارفتن قیمت مرغ زنده اثر گذاشت.

ریس انجمن مرغداران گوشتی همچنین در خصوص سازو کارهای دولتی در خصوص متعادل کردن بازار فروش مرغ می گوید: در صورتیکه دولت و دستگاه‌های نظارتی در خصوص برخورد با گرانفروشان و سودجو.یان قاطعانه عمل کنند می توانیم شاهد تعادل در بازار عرضه مرغ باشیم .