شهردار ارومیه:

آذربایجان غربی می‌تواند پایانه صادراتی انگور کشور باشد

شهردار ارومیه جشنواره انگور را فرصتی برای بیان مشکلات باغداران عنوان کرد.به گزارش ایسنا، محمد حضرت‌پور، در گفت‌وگو با رسانه‌ها درباره چهارمین جشنواره انگور اظهار کرد: این جشنواره فرصتی برای بیان مشکلات باغدارانی است که سال‌ها در سایه حضور دلال‌ها نتوانسته‌اند به بیان دردهای خود  بپردازند و چه بسیار افرادی که در غفلت مسوولان باغات خود را فروخته و به شغل‌های کاذب روی آورده‌اند.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
آذربایجان غربی می‌تواند پایانه صادراتی انگور کشور باشد
نوآوران -

شهردار ارومیه افزود: سالی قرار داریم از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان اقتصادمقاومتی و اقدام و عمل نامگذاری شده است و از این رو ملزم به حرکت در راستای سیاست‌ها و اهداف اقتصاد مقاومتی هستیم و نمود آن را در چهارمین جشنواره انگور خواهیم دید. شهردار ارومیه گفت: توسعه کشاورزی و ایجاد فرصتی برای معرفی تولیدات و همچنین صادرات آن یکی از اساسی‌ترین راهکارها برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و خواهیم کوشید که با معرفی انگور این محصول پربرکت به تاجران و سرمایه‌گذاران زمینه صادرات هرچه بیشتر و همچنین سرمایه‌گذاری در راستای صنایع تبدیلی را فراهم سازیم.

 وی یادآور شد: ارومیه و آذربایجان غربی یکی از قطب‌های مهم محصول انگور است و از این رو می‌طلبد که توجه بیشتری به این منطقه و محصولات تولیدی آن شود و چهارمین جشنواره انگور این ظرفیت را دارد تا شهر و استان‌مان را در دایره توجه افکار عمومی و رسانه‌ها قرار دهد.

حضرت‌پور با بیان این که در سایر نقاط کشور نیز جشنواره‌های مشابهی برگزار می‌شود، تصریح کرد: شاهد آن هستیم که در دیگر مناطق همدلی و اتحادی ارزنده در راستای مطرح شدن شهر و یا منطقه مورد نظر وجود دارد که تنها و تنها در راستای منفعت رسانی به اهالی، مطرح کردن منطقه، داشتن برند خاص در سطح کشور و حتی بین المللی و جذب سرمایه‌گذار است و امید آن داریم که در ارومیه نیز شاهد آن باشیم و به دور از انتقادات احتمالی که مطرح می‌شود و باید نیز مطرح شود، ما ملزم به در نظر گرفتن منافع شهر ارومیه هستیم.

وی تأکید کرد: این جشنواره گرچه در ارومیه برگزار می شود اما فرصتی برای معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های تولیدات کشورمان درباره این محصول در کشورهای منطقه می‌تواند باشد، به ویژه این‌که آذربایجان غربی در همسایگی سه کشور و مجاورت پنج کشور قرار دارد و ظرفیت تبدیل شدن به پایانه صادراتی انگور کشور را دارد. حضرت پور در ادامه بحث ایجاد پایانه صادراتی کشور برای محصولات مختلف انگور در آذربایجان غربی را مطرح کرد و گفت: ارومیه و آذربایجان غربی این ظرفیت و توانمندی را دارد و می‌توان با ایجاد صنایع تبدیلی و همچنین بسته بندی گامی مهم در این راستا برای ایجاد ارزش افزوده و همچنین ارزآوری ونیز کمک به اقتصاد داخلی کرد، چون علاوه بر هم مرز بودن و مجاورت با چندین کشور دروازه ورود اروپاست و این ظرفیت در هیچ یک از مناطق کشور وجود ندارد.

 وی با دعوت از رسانه‌ها برای پوشش اخبار این جشنواره و برنامه‌های ویژه برگزار شده در آن اظهار کرد: با تمام احترامی که به اصحاب رسانه داشته و بدون آنها اقدامات خود و مجموعه شهرداری را ناقص می‌دانم اما سال گذشته برخی رسانه‌ها به جای پوشش تمامی ابعاد جشنواره به  پوشش برخی حواشی آن نیز پرداختند که در واقع یک صدم جشنواره عظیم انگور نیز نبود. شهردار ارومیه افزود انگور در فرهنگ آذربایجان از جایگاه بسیار ویژه‌ای برخوردار است.