بر اساس گزارش های منتشره

انتظار پرداخت وام های 80 میلیونی

صندوق پس‌انداز «یکم» به سپرده‌گذارانی که تحت شرایط مشخص، مبالغی را در حساب بانک مسکن برای دوره زمانی معین سپرده‌گذاری کنند، سه نوع وام خرید 80، 60 و 40 میلیون تومانی به ترتیب به ساکنان تهران، شهرهای بزرگ و مناطق شهری کوچک پرداخت می‌کند.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
انتظار پرداخت وام های 80 میلیونی
نوآوران -

گروه اقتصاد: بر اساس طرحی که ثبت نام آن در اردیبهشت و خرداد ماه سال گذشته انجام شده استو اجرای آن از فردا(سه شنبه)آغاز می شود، صندوق پس‌انداز «یکم» به سپرده‌گذارانی که تحت شرایط مشخص، مبالغی را در حساب بانک مسکن برای دوره زمانی معین سپرده‌گذاری کنند، سه نوع وام خرید 80، 60 و 40 میلیون تومانی به ترتیب به ساکنان تهران، شهرهای بزرگ و مناطق شهری کوچک پرداخت می‌کند. سقف مدت بازپرداخت این وام ها12 سال است که درصورت بازپرداخت 12 ساله میزان قسط ماهانه برای وام 80 میلیونی؛ یک میلیون و 150 هزار تومان، برای وام 60 میلیونی؛ 862 هزار تومان و برای وام 40 میلیونی 575 هزار تومان خواهد بود که به‌عنوان مثال مجموع بازپرداخت سالانه برای وام 80 میلیونی 13 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود. وام مسکن برای خانه اولی‌ها، مشروط به سپرده‌گذاری 50 درصدی است.

بر اساس گزارش های منتشره ،وام 80 میلیونی در قالب مصوبه "صندوق پس‌انداز یکم" به عاملیت بانک مسکن و از محل وصولی‌های مسکن مهر، فقط به زوج‌های خانه اولی و فقط با سپرده‌گذاری تعلق می‌گیرد و مکانیسم اوراق تسهیلات شامل آن نمی‌شود.

فارس در این باره گزارش داده است این روزها که بازار مسکن چندان حال و روز خوشی به جهت خرید و فروش ندارد ورود این وام ها می تواند تا حدودی یخ خرید و فروش را آب کند.به باور برخی کارشناسان اگرچه ورود وام های 80 میلیونی می تواند حجم معاملات مسکن را افزایش دهد اما از سوی دیگراستفاده از این وام برای اقشار میانی جامعه که قصد خرید آپارتمانهای کمتر از 70 متر را دارند مناسب است و برای سایرین پیشنهاد ویژه ای محسوب نمی شود.

بهبود حجم معاملات در بازار مسکن و افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ شده و مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک را به شهرهای بزرگ به ترتیب از مزایا و معایب این طرح برشمرده شده است.

چندی پیش،رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران از کاهش 90 درصدی خرید مسکن در سه سال اخیر خبر داده بود.همچنین نتایج برخی گزارش ها نشان می دهد،تعداد معاملات مسکن کل کشور در ماه‌های مهر، آبان، آذر، دی و بهمن سال گذشته به ترتیب 77 هزار، 81 هزار، 85 هزار، 107 هزار و 106 هزار مورد بود و البته در اسفندماه نصف شد و به 57 هزار مورد رسید. پیش‌بینی می‌شود کسادی بازار در اردیبهشت هم ادامه یابد و احتمالا در خردادماه شاهد افزایش معاملات خواهیم بود.

گفتنی است بر اساس گزارش های منتشر شده،حجم معاملات مسکن در اردیبهشت ماه امسال نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است،بنابراین ورود وام 80 میلیونی می‌تواند این وضعیت را بهتر کند.همچنین، در اردیبهشت ماه امسال حجم معاملات در تهران 17 هزار و 83 قرارداد بوده است و نسبت به سال گذشته در همین موقع تغییری نداشته است.کارشناسان معتقدند پرداخت این وام ها اگرچه در دراز مدت کمکی به بهبود اوضاع مسکن نمی کند اما می تواند بازار را از رکود به صورت نسبی خارج کند.