سکه ۲۰ هزار تومان گران شد

کنترل بازار با چماق سکه

محمود جامساز: بازار طلا بخشی از سپرده های بانکی را جذب کرده است

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
کنترل بازار با چماق سکه
نوآوران -

مرتضی مدنی: بهای سکه بهار آزادی طرح جدید با ۲۰ هزار تومان افزایش در بازار روز گذشته (یکشنبه 20 تیر) به یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسید. بانک ملی در پی افزایش بهای سکه تصمیم گرفته است سکه های دولتی را به حراج بگذارد. ظاهرا حراج مجموعه سکه های بانک ملی با نظر بانک مرکزی و به قصد کنترل افزایش بهای سکه انجام می گیرد. افزایش بهای سکه با خطر سرازیر شدن سرمایه های سرگردان به بازار طلا و ارز همراه است که به منزله زیان سرمایه صنعتی و گسترده تر شدن هر چه بیشتر سرمایه تجاری است. افزایش سرمایه تجاری در سال های گذشته به خصوص در دولت احمدی نژاد باعث رونق بازارهای طلا و ارز و مسکن و... شده است، در حالی که بنگاه های تولیدی یکی پس از دیگری تعطیل شدند و کالاهای وارداتی بازار را در اختیار گرفتند.

حراج مجموعه سکه های بانک ملی برعهده بانک کارگشایی قرار داده شده و در روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هر هفته از ساعت 4 تا 6 بعد از ظهر انجام می گیرد. این حراج تا زمان اتمام مجموعه سکه های بانک ملی ادامه خواهد داشت. دولت احمدی نژاد نیز در اوج نوسانات ارزی تصمیم به حراج سکه گرفته بود، سیاستی که با شکست محض همراه بود و بهای طلا و ارز مرزهای پیش بینی فعالان بازار سرمایه و کارشناسان اقتصادی را پشت سر گذاشت. چنین سرنوشتی اگرچه برای دولت روحانی محتمل است، اما این مساله در نهایت به بهای جهانی طلا و سیاست های اتخاذی این دولت برای هدایت سرمایه های سرگردان به بخش تولید بستگی دارد.

مولفه های افزایش بها

بهای طلا از ابتدای سال 2016 تاکنون به دلیل احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا 28 درصد بالا رفته است. خبرگزاری رویترز گزارش داده است بهای هر اونس طلا در هفته جاری میلادی در بازار لندن 0.9 درصد و در بازار کامکس (COMEX) نیویورک 1.3 درصد در مقایسه با هفته پیش از آن افزایش یافته و برای ششمین هفته متوالی روند صعودی را ثبت کرده است. این خبرگزاری نوشته است که بهای طلا به دلیل نگرانی از چشم اندار بازارهای مالی پس از رای بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا بالا رفته است.

افزایش 20 هزار تومانی بهای سکه در ایران در پرتوی افزایش جهانی قیمت طلا قابل تفسیر است، اما نمی توان تاثیر کاهش نرخ سود سپرده بانکی به 15 درصد بر این افزایش بها را نادیده گرفت. کارشناسان اقتصادی در پی تصمیم بانک ها برای کاهش نرخ سود سپرده به 15 درصد هشدار داده بودند که در شرایط نامناسب برای تولید، این اقدام به هدایت سرمایه ها به بازارهای غیرمولد از جمله طلا و مسکن منجر خواهد شد. 

محمد کشتی آرای، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در این باره می گوید معاملات طلا و سکه در کشور به دلیل ترس از افزایش یا کاهش یکباره قیمت جهانی طلا کماکان با احتیاط انجام می شود و در هفته گذشته به حداقل رسیده بود. هفته گذشته (12 تا 18 تیر ماه) شاهد میانگین رشد 24 دلاری بهای جهانی هر اونس طلا بودیم، در حالی که قیمت ارز روند نزولی داشت. به نظر می رسد بازارهای جهانی کماکان متاثر از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا است و همین مساله سبب تمرکز ویژه سرمایه گذاران وفعالان بورس بر بازار طلا شده است.

گفتنی است مردم انگلیس در سوم تیر ماه امسال در یک همه پرسی به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند. انگلیس 43 سال عضو اتحادیه اروپا بود.

بانک مرکزی موفق می شود؟

محمود جامساز، کارشناس اقتصادی در رابطه با مولفه های موثر بر افزایش 20 هزار تومانی بهای سکه به «نوآوران» گفت: تغییرات بهای طلا را که این روزها روند افزایشی به خود گرفته است، می توان به عوامل داخلی و بین المللی معطوف دانست. در بعد جهانی بهای هر انس طلا پس از رای گیری خروج انگلستان از اتحادیه اروپا که اکثریت را حائز شد، رو به افزایش گذاشت. البته آثار اقتصادی و سیاسی خروج انگلستان از اتحادیه اروپا که به طور کامل ظرف چند سال آینده انجام خواهد گرفت، در اروپا و خود انگلستان تاثیر گذار خواهد بود که ورود به آن خارج از بحث ما است.

او ادامه داد: در حوزه داخلی نظر به کاهش سود سپرده بانکی به 15 درصد و زمزمه کاهش بیشتر آن تا مرز 12 درصد، اسباب خروج بخشی از سپرده های بانکی را از بانک ها به بازارهای دیگری نظیر طلا فراهم ساخته است. بازار ارز هم البته یک روند افزایشی داشته است، اما این بازار هنوز نتوانسته است جذابیت گذشته خود در جذب سرمایه ها را به دست آورد. اما طلا و مسکوکات طلا از جمله سکه بهار آزادی که این روزها روند افزایشی را تجربه می کند، مورد اقبال قرار گرفته و به واسطه افزایش بهای جهانی طلا از یکسو و رشد تقاضا از سوی دیگر، قیمت آن افزایش یافته است و به همین دلیل بخشی از سپرده ها را جذب کرده است.

این اقتصاددان با اشاره به مداخله بانک مرکزی برای کنترل قیمت سکه بهار ازادی، تصریح کرد: البته برای کنترل این بازارها یعنی بازار طلا و ارز بانک مرکزی همواره مداخلاتی در جهت به تعادل رساندن عرضه و تقاضا داشته است، اما موفقیت بانک مرکزی در این امر معطوف به مدیریت عرضه و تقاضای طلا و ارز و همچنین میزان طلا و ارز در اختیار بانک مرکزی بوده است. متاسفانه در حال حاضر به علت تحریم هایی که هنوز اعمال می شوند، درآمد دولت به حدی نیست که بتواند بازار ارز را مدیریت کند، به نحوی که نبض بازار را در دست بگیرد. بازار ارز تحت تاثیر عرضه و تقاضای خرد در یکی، دو سال اخیر قرار داشته و از آنجایی که تجارت خارجی در حال رکود است، بنابراین بهای ارز در دامنه محدودی نوسان می کند.

شکست دولت احمدی نژاد

جامساز با اشاره به استفاده از ذخایر طلا برای کنترل قیمت ها، گفت: بانک مرکزی قادر است از اندوخته های طلای خود استفاده کند و طلا را ضرب کند و به عنوان عرضه کننده مقتدر، سکه را وارد بازار کند. در این صورت مسلما بهای سکه کاهش خواهد یافت، اما با توجه به افزایش بهای جهانی طلا این کاهش نیز بسیار محدود خواهد بود. دولت احمدی نژاد نیز در اوج نوسانات بهای طلا و ارز این سیاست را اجرا کرد، اما به دلیل شکاف به وجود آمده در قیمت ها به موفقیت دست پیدا نکرد. دولت های نهم و دهم در سال های 82 تا 92 حدود 800 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتند که می شد این ارز را به صورت علمی اداره کرد،‌ اما سیاستی در پیش گرفته شد که باعث شد قیمت پول ملی سقوط کند. 150 هزار میلیارد تومان هزینه برای مسکن مهر و 42 هزار میلیارد تومان هزینه در سال برای پرداخت یارانه دست به دست هم دادند  تا تورم به وضع وحشتناکی افزایش یابد، به طوری که در پایان دولت احمدی نژاد به 44 درصد رسید.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: تاسف برانگیزتر در رابطه با درآمدهای سرشار نفتی دولت که می بایست در فرایند تخصیص بهینه قرار می گرفت و محرکی قوی برای تولید داخلی می شد، سیاستی نادرست و غیرعلمی اتخاذ شد تا آنجا که دولت وقت برای به دست آوردن ریال، ارز را به واردات اختصاص می داد. بدین ترتیب کالاهای بی کیفیت وارد کشور شدند و تولید متوقف شد و بسیاری از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط از دور خارج شدندو رشد اقتصادی به منفی 6.8 درصد رسید که نقطه عطفی در کارنامه منفی دولت های پس از انقلاب به حساب می آید.

...

در کادر:

کدام سکه ها حراج می شوند؟

یکی از تفاوت های دور جدید حراج سکه در بانک کارگشایی به نوع سکه ها باز می گردد. در این حراج  قرار است سکه هایی وارد بازار شوند که ضرب سال 58 و از مجموعه های یاد بود بانک ملی هستند. ضمن آنکه برای اولین بار در سال های اخیر قرار است سکه های پنج بهار آزادی وارد بازار شود. این سکه ها با طرح حرم حضرت علی هستند که دارای عیار 900، وزن 40.7 گرم و قطر 40 میلیمتر هستند. این سکه ها در قالب سه مجموعه به حراج گذاشته می شوند که مجموعه اول شامل سکه پنج بهار آزادی، 2.5 بهار آزادی، یک بهار آزادی و نیم بهار آزادی می باشد. مجموعه دوم شامل سه نوع سکه در دو بخش است. بخش اول شامل سه نوع سکه 5 بهار آزادی با ضرب های مختلف و بخش دوم شامل سکه های پنج بهار، 2.5 بهار و یک بهار آزادی است. بانک کارگشایی مجموعه های سکه را با قیمت بازار به حراج خواهد گذاشت. قیمت سکه پنج بهار آزادی در این مجموعه ها با توجه به قیمت این روزهای سکه در بازار آزاد حدود پنج میلیون و 450 هزار تومان، سکه 2.5 بهار حدود دو میلیون و 700 هزار تومان، یک بهار حدود یک میلیون و 100 هزار تومان، نیم بهار هم حدود 500 هزار تومان خواهد بود. بنابراین ارزش یک مجموعه پنج تایی سکه شامل 5، 2.5، 1 و نیم بهار آزادی حدود 10 میلیون تومان خواهد بود. همچنین قرار است سکه های پنج و 2.5 بهار آزادی به همراه سکه های گرمی به حراج گذاشته شوند. در این بخش سکه های 5 بهار در بسته های 10 تایی، سکه های 2.5 بهار در بسته های 20 تایی و سکه های گرمی در بسته های 20 تایی فروخته می شود.

...