لیمو ترش و آلبالوی قاچاق در بازار عرضه شد

قاچاقچیان بی مرز

داستان ورود میوه های بدون مجوز داستان تازه ای نیست. این روزها از همان پرتقال مصری که میل می کنید تا لیمو ترش آفریقایی آبداری که از تره بار و میوه فروشی ها می خرید و روی سالاد سبزیجاتتان میریزید، خیلی هایشان وارداتی است و بعضی وقتها حتی بدون مجوز و طی استانداردهای قانونی به دست من و شمای مصرف کننده می رسد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
قاچاقچیان بی مرز
نوآوران -

لیلا رزاقی : قاچاق چیان میوه راه های دور زدن سازمانهای نظارتی را یاد گرفته اند و از شگردهای جدیدی برای برای ورود کالاهای قاچاق استفاده می کنند. با وجود این هنوز مشخص نیست پشت سر مافیای قدرتمند ورود میوه های قاچاق چه میگذرد که علی رغم همکاری سه نهاد بالادستی برای مبارزه با قاچاق میوه هنوز دست غول آخر رو نشده است.

ورود آلبالو و لیموترش قاچاق

اگرچه سه نهاد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعزیرات حکومتی پیگیر قاچاق میوه در بازار تره بار کشور هستند اما گویا مافیای قاچاق میوه گردن کلفت تر از این حرفهاست. بعد از جمع شدن گلابی هندی و مگنوتین  و آووکادو از برخی بازارهای میوه، حالا خبر می رسد پای آلبالو و لیمو ترش قاچاق هم به کشور باز شده است. میوه هایی که می توانند بازار مناسب داخلی خود را به راحتی تامین کنند با ورود مشابه قاچاقشان عملا کف قیمت ها را به سمت چند نرخی شدن جهت می دهند و تولید کننده داخلی را با بحرانهای مختلف فروش میوه های فصلی مواجه می کنند.

در این میان مصرف کنندگان هم در امان نیستند.مبادی ورود میوه های قاچاق دقیقا مشخص نیست و معمولا هیچ مقام مسولی نمی تواند یا نمی خواهد اظهار نظری قطعی در خصوص چگونگی ورود و پخش شدن میوه های قاچاق به کشور ارائه دهد.با این همه آنچه قابل انتظار است و به نظر ورود غیرقانونی میوه قاچاق را قابل مهار می کند، این است که ورود و خروج بسیاری از ترانزیت های حامل میوه های خارجی باید توسط گمرک ها ثبت و ضبط شود و محموله های آنان مورد نظارت نهادهای نظارتی این ارگان قرار گیرد اما به باور بسیاری عدم اجرای سازوکارهای قانونی در همین مبادی ورود خروج باعث آسفالت  شدن جاده های پروپیچ و خم برای قاچاقچیان میوه می شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در خصوص تشدید برخوردها با فروشندگان میوه قاچاق می گوید: میوه های قاچاق حدود 25 قلم بوده و در حال حاضر به 4 قلم رسیده می گوید:این مسئله نشان می دهد سه نهادی که از آنها نام بردید کارخودشان را انجام داده اند اما مسئله ورود غیرقانونی میوه چیزی نیست که به این سرعت انتظار حل شدنش را داشته باشید.

مهاجران ادامه می دهد:آن چهار قلم هم که از آن نام بردم مثل پرتقال مصر و لیموترش برزیل و یکی دوقلم دیگر از میوه ها با وجود قاچاق بودن در ظرفهای داخلی توزیع می شود یعنی به عنوان جایگزین فصلی برای همان میوه خریدار پیدا می کنند.پس بنابراین حجم سه چهار ماه پیش از بین رفته و الان تناژ بسیار اندکی از این محصولات باقی مانده که به دلیل نیاز متقاضی است.

او در پاسخ به این پرسش که آیا میوه های قاچاق از طریق مبادی رسمی وارد کشور می شوند می گوید: ما هنوز نمی دانیم رسمی است یا غیر رسمی.فقط می توان گفت در حال حاضر برخی از اینها مانند لیمو و آلبالوی قاچاق به دلایل تمام شدن فروش بهاره داخلی در کشور خریداران بیشتری پیدا کرده اند.

مهاجران  ادامه می دهد: حدود دو ماه دیگر پرتقال و لیموترش میناب به بازار می آید و حجم تقاضای مشتریان آبگیر برای محصول خارجی کاهش پیدا می کند به این ترتیب باید این را در نظر بگیریم که افزایش یکباره برخی میوه های قاچاق بستگی به تقاضای مصرف کننده هم دارد.وقتی لیمو ترش ایرانی موجود در بازار نمی تواند مصرف کننده آبگیر و مصرف کنندگان مجلسی را راضی کند به سراغ محصول قاچاق می رود که الزاما به خاطر آبدار بودنش بازار را تسخیر کرده است.

ریس اتحادیه میوه وسبزی می گوید: با آمدن اینها دیگرواردات بدون مجوز لیمو ترش خارجی توسط قاچاقچیان به صرفه نخواهد بود و اگر هم وارد شود در حجم کم خواهد بود.

مهاجران از کاهش ورود کالای قاچاق در اثر تشدید برخوردها سخن می گوید و ادامه می دهد: کسی که قاچاق میوه انجام می دهد، مرتبا در کمین نشسته است تا به هر شکلی و در هر فصلی ولو بدون نیاز داخلی میوه های خارج فصل را وارد کند و کارش را پیش ببرد.در صورت تشدید برخوردها با قاچاقچیان میوه می توانیم تا چند ماه آینده باید شاهد کاهش قاچاق برخی اقلام باشیم.

مهاجران در پاسخ به این پرسش که تبعات دو نرخی شدن بازار میوه با توجه به ورود برخی میوه های قاچاق چه خواهد بود می گوید: میوه ها هم عیار دارند مانند گوشت و چیزهای دیگر.یعنی همانطوری که گوشت کیلویی 24هزار تومانی را بسته به عیارش 40 هزار تومان می خرید میوه هم همینطور است.در حال حاضر مثلا در مورد گیلاس تفاوت قیمت در بازار داخلی وجود دارد که منجر به چند نرخی شدن برخی محصولات می شود. چون عیار میوه ها قیمت آنها را تعیین می کند و در مورد سایر میوه ها هم به همین شکل است بنابراین نمی توان دو نرخی شدن میوه ها را به میوه های قاچاق خارجی نسبت داد.

سود تحریک کننده

رییس اتحادیه میوه و سبزی در خصوص مکانیسم نظارتی گمرکها و نقش آنها در ورود میوه قاچاق هم موضع بی طرفی دارد. حسین مهاجران می گوید: در ارتباط با گمرکات باید بگویم، نمی توان در این مورد اظهار نظر به خصوصی داشت. در این ارتباط که ظرف میوه دقیقا کجا جابه جا می شود و در این میان گمرک چقد مقصر است نمی توان به وضوح اظهارنظر قوی کرد. وقتی میوه ای وارد می شود چند برابر اصل پول سود می کند به نظر می رسد این سود امکان تحریک خیلی ها را دارد. ولی اینکه دقیقا گمرک کجای این قضیه قرار دارد مشخص نیست.

رییس اتحادیه میوه و سبزی در ادامه چاره را در استفاده از برخی دستگاههای بازرسی ترانزیتی می داند و ادامه می دهد: بنابر این بود که از دستگاههای ریزه یاب در گمرکات استفاده کنند تا به این شکل هر شئی که در داخل ترانزیت ها هست شناسایی شود اما هنوز از چند و چون کار و اینکه این اتفاق افتاده یا نه اطلاع دقیقی نداریم.

علی رغم اعلام بی خبری ریس اتحادیه میوه وتره بار مبنی بر مشخص نبودن محل ورود میوه قاچاق به کشور، برخی شنیده ها حکایت از این دارد که در تازه ترین شگردهای قاچاق چیان میوه ، ترانزیت های حامل میوه های خارجی که مقصدشان کشورهای همسایه است با تخلیه بار در گمرکهای کشور و جابه جایی آن با میوه های هم وزن داخلی زمینه ورود میوه قاچاق به کشور را فراهم می کنند.

مهاجران در این باره هم با اظهار بی اطلاعی می گوید: من چیز خاصی در مورد مکانیسم این قضیه نمی دانم ولی اینکه ما با همان تناژ میوه صادراتی داشته باشیم عجیب است.به شخصه تا به حال این مسئله را نشنیده ام اما به نظر بعید می رسد که چنین اتفاقی در مرز بیفتد.

قانون داریم

اما عنایت‌ا... بیابانی، قائم مقام دبیر کل خانه کشاورزی درباره میزان نقش گمرک در ورود کالاهای قاچاق نظر متفاوتی دارد.او به صراحت می گوید که با وجود قانون برخورد با کالاهای قاچاق گمرکات می توانند با استفاده از مکانیسم های کنترل و بازرسی جلوی ورود میوه قاچاق را بگیرند.

او ادامه می دهد:اگرچه به تازه گی برخوردها در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و به خصوص محصولات کشاورزی شدت گرفته اما تا زمانی که قانون به طور کامل نسبت به ورود این کالاها واکنش نشان ندهد، نمی توان به بسته شدن راههای نفوذ امیدوار بود.باید تمام راههای نفوذ بر افراد سودجو بسته شود تا از ورود کالای قاچاق جلوگیری شود این مسئله نیاز به عزم جدی نهادهای نظارتی و پیگیری کنترل های اخیر دارد.

بیابانی درخصوص علل افزایش میوه های قاچاق در بازار میوه می گوید:اینکه چرا بازار میوه  این چنین درگیر مسئله قاچاق و ورود میوه های بدون مجوز شده البته دلایل زیادی دارد.اساسا چون این بازار پول بیشتری عاید فروشنده می کند اتفاقات حاشیه ای بیشتری هم در آن می افتد.آنهایی که تمایل به سود جویی دارند از فرصتی که این بازار در اختیارشان قرار می دهد جهت سودجویی و افزایش سرمایه های خودشان استفاده می کنند.اگر یک پارت یا دو پارت قاچاق کالا را انجام دهند و به نتیجه برسند به این کار ادامه می دهند.

بیابانی در خصوص مکانیسم های کنترل ورود میوه قاچاق به کشور از طریق نهادهای نظارتی می گوید: مسئله این است که ما نمی خواهیم با این مسئله مبارزه کنیم.وزارت کشاورزی می گوید من به محصولات باغی مجوز ندادم اگر مجوز نداده است پس هر کالایی که وارد می شود قاچاق است.

او ادامه می دهد : راه کنترل قضیه بسیار ساده است.وقتی یک کالای غیرعرف در یک میوه فروشی به عنوان کالای لوکس عرضه می شود هر سازمان نظارتی می تواند عامل فروش را ملزم به پاسخگویی در خصوص چگونگی تهیه این کالاها نماید و فروشنده هم باید پاسخگو باشد.

این کارشناس کشاورزی همچنین به نامعلوم بودن تعداد دقیق میوه های قاچاق هم اشاره می کند و میگوید: دقیقا مشخص نیست تعداد میوه های قاچاق چقدر است و من هم اطلاع دقیقی در این مورد ندارم اما با مشاهدات میدانی میتوان دید که برخی از میوه ها اساسا تا پیش از این جایی در بازار میوه و تره بار ما نداشته اند و به تازه گی به بازار اضافه شده اند.اما اینکه تعداد اینها به چهار قلم رسیده از نظر من قابل تایید نیست.

 

کنترل مرزی

قائم مقام دبیر کل خانه کشاورزی در خصوص ضرورت افزایش کنترل نهادهای نظارتی می گوید: مرز ما ، یک مرز بسیار وسیعی است با ورادات گسترده و کنترل این حجم از واردات برای نهادهای ذیربط مشکل است اما اگر یک کانتینری با بار گلابی از همین مرز وارد می شود نمی توانیم بگوییم که قاچاق کوله باری هست،کاری که در این شرایط می توان انجام داد این است که ثبت وورد و خروج این کانتینرها انجام شود و اگر چنین شود و گمرک نظارت کامل داشته باشد و سازمانهای نظارتی مثل ستاد مبارزه با کالای قاچاق روی قضیه نظارت داشته باشد قطعا مبداء این کار مشخص می شوند و میتوان مافیای این داستان را شناسایی کرد.

عوارض قاچاق

آلودگی محصولات باغی و عدم گذر از فیلتر قرنطینه برای بهداشتی شدن محصولات قاچاق یکی دیگر از مواردی است که این کارشناس کشاورزی در راستای گسترش قاچاق میوه مطرح می کند.

بیابانی می گوید:عوارضی که قاچاق برای محصولات کشاورزی دارد، آلودگی های نباتی و بهداشتی است.اینکه از کشو رمبدا چه چیزی وارد کشور ما می شود و اینکه آیا مدت زمان ماندن در قرنطینه را برای زدودن مواد سمی طی کرده یا نه بر خطرناک بودن استفاده از کالای قاچاق می افزاید.بالارفتن آمار سرطان ها ناشی از مصرف بی رویه کالاهایی باشد که مبداء ورودشان مشخص نیست.در حالیکه در تولیدات داخلی مان ما حداکثر  نظارتهای آزمایشگاهی را برای کنترل محصولات انجام می دهیم.

او اضافه می کند: نمی توان از کنار این مسئله با این توجیه گذشت که اگر هزار تن تولید داخلی داریم ،100 تن کالای قاچاق نمی تواند به بازار میوه ما آسیب برساند.مسئله تنها ورود غیرقانونی 100 تن میوه قاچاق نیست مسئله اصلی آلوده شدن محصولات باغی مان است که بسیار حساسیت زاست.اینها مواردی است که دولت و سازمانهای نظارتی باید نسبت به کنترل آن اقدامات لازم را انجام دهند.