تکذیب تلاطم در بازار اجاره بها

درست در روزهایی که بازار اجاره‌بهای خانه تحت تاثیر کاهش نرخ سپرده‌های بانکی روزهای پر تلاطمی را سپری می‌کند، معاون وزیر راه و شهرسازی، بازار اجاره را آرام توصیف کرد و گفت: بخش اجاره امسال همچون دو دهه گذشته روند منظم خود را دنبال می‌کند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تکذیب تلاطم در بازار اجاره بها
نوآوران -

حامد مظاهریان اظهار کرد: بازار اجاره روندی مطابق با سال‌های قبل دارد و امسال پیچیدگی بیشتری نسبت به سابق نمی‌بینیم. طی دو دهه گذشته معمولا در بازار اجاره شوک قیمتی سالیانه ایجاد نشده است و هر ساله نرخ اجاره بها حدود نرخ تورم بالا می‌رود. امسال نیز همان طور بوده و اجاره بها حدود ۱۰ درصد افزایش یافت.

این سخنان از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی در حالی بیان می‌شود که ناظران بازار مسکن از تمایل مالکان به دریافت اجاره بیشتر و رهن کمتر خبر می‌دهند. این اتفاق مشخصا از آن جهت برجسته شده است که با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی از 18 به 15 درصد، برخی مالکان که از سود پول رهن در بانک‌ها بهره می‌برند تمایل پیدا کرده‌اند به جای دریافت پول رهن، بر اساس فرمول یک میلیون سی هزار تومان اجاره دریافت کنند.

مظاهریان در آخرین اظهار نظر با تکذیب تلاطم در بازار اجاره بها، درباره بازار خرید و فروش مسکن گفت: این بازار پلکانی است و در بازه‌های زمانی مشخصی دچار رونق و رکود می‌شود اما بازار اجاره معمولا روند منظم‌تری را دنبال می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی درخصوص تاثیر کاهش سود بانکی بر بازار اجاره گفت: همان‌طور که گفتم بازار اجاره روند خطی را دنبال می‌کند و با کاهش سود بانکی دچار تلاطم نشده است. البته ممکن است با تاثیر متغیرهای اقتصادی، تناسب بین میزان اجاره و ودیعه تغییر کند.

به گفته مظاهریان، اقتصاد بازار حکم می‌کند موجران و مستاجران کاهش سود بانکی را به رسمیت بشناسند و در قراردادهای خود این محاسبات را لحاظ قرار دهند. بدین ترتیب معادله ۳۰ هزار تومان اجاره در مقابل یک میلیون تومان پول پیش می‌تواند کاهش پیدا کند.

وی در عین حال، دخالت دولت در بازار اجاره را غیراصولی دانست و گفت: روند دستوری و دخالت در این بازار می‌تواند نتیجه معکوس ایجاد کند. تجربه هم نشان داده این دخالت‌ها در هیچ جای جهان موفق نبوده است.