گزارش نوآوران از جمع‌‌آوری گوشی‌های اپل

آیفون نایاب شد

عصر پنج شنبه هفته گذشته خبر رسید که گوشی های تلفن همراه «آیفون» از بازار جمع آوری شدند و مشتریانی که برای خرید محصولات برند «اپل» به مجتمع تجاری علاء الدین یا بازار موبایل ایران مراجعه کردند، دست خالی بازگشته اند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اپل
نوآوران -

دستور جمع آوری گوشی های تلفن همراه آیفون ابتدای هفته گذشته صادر شد، زمانی که مدیرکل دفتر ستاد مبارزه با قاچاق کالا، معامله گوشی های تلفن همراه اپل را به دلیل فقدان نمایندگی این برند در داخل کشور غیرقانونی اعلام کرد.

بر اساس ابلاغیه ستاد مبارزه با قاچاق کالا، همراه با اجرای طرح «رجیستری» از ابتدای مرداد ماه، تنها گوشی‌هایی قابلیت فعالیت و خرید و فروش در بازار را دارند که دارای نمایندگی در کشور باشند. در این طرح که با مشارکت گمرک، اصناف، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت ارتباطات و اپراتورهای تلفن همراه به اجرا گذاشته خواهد شد، خدمات مخابراتی تمامی اپراتورها تنها به گوشی‌های تلفن همراهی ارائه داده خواهد شد که از مبادی رسمی و به‌صورت قانونی وارد شده و کدهای مخصوص این طرح را اخذ کرده باشند.

پس از ابلاغیه جمع‌آوری گوشی های تلفن همراه آیفون از بازار، بهای این محصول نزدیک به 7 درصد افزایش یافت، اما گزارش های میدانی یکی، دو روز پیش از نایاب شدن این سری از گوشی ها از افزایش بهای محصولات برند اپل تا بیش از 100 هزار تومان خبر می دادند. کاربران شبکه های اجتماعی نیز واکنش های متفاوتی به اجرای این طرح داشتند. در حالی که گروهی از کاربران معتقد بودند جمع آوری گوشی های آیفون از بازار به افزایش قاچاق این کالا منجر خواهد شد، شماری دیگر از آنها سعی می کردند پشت پرده این اقدام را روشن کنند. مثلا، یکی از کاربران شبکه های اجتماعی در این رابطه نوشت که «ته این قضیه جمع کردن گوشی‌های آیفون از مغازه‌ها رو هم که نگاه کنی، میبینی یه آقازاده‌ای قراره نمایندگی اپل رو بگیره و داره بازار رو آماده می‌کنه.»

موضوعی که به شائبه مطرح شده در شبکه های اجتماعی دامن می زند، بررسی دقیق وضعیت نمایندگی سایر گوشی های تلفن همراه در کشور است. براساس بررسی اطلاعات به روز سامانه پنجره واحد اصناف و بازرگانان، بخش جستجوی نمایندگی شرکت های خارجی، جز دو برند چینی و کره‌ای هیچ یک از برندهای گوشی در ایران نمایندگی مستقیم ندارند و حتی دو برند از معروف‌ترین موبایل‌ها نمایندگی ندارند.

طبق نتایج این بررسی، نمایندگی تقریبا تمامی برندهای گوشی موبایل در ایران غیر مستقیم است. تنها سه برند چینی و کره‌ای در ایران نمایندگی مستقیم دارند و دو برند از معروف‌ترین گوشی‌ها در ایران اصلا نمایندگی ندارند.

به قاچاق رونق می دهد

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: ابلاغیه جمع‌آوری موبایل‌های آیفون از بازار موجب افزایش قاچاق این کالا خواهد شد.

مهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در گفت‌وگو با ایلنا درباره وضعیت بازار و تاثیر ابلاغیه جمع‌آوری موبایل‌های آیفون از بازار بیان داشت: این کار موجب افزایش قاچاق این کالا خواهد شد.

او در ادامه گفت: سازمان مبازره با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده است که ورود این محصولات به بازار ممنوع است اما این نکته را مدنظر قرار نمی‌دهند که این کار موجب حمایت از قاچاق خواهد شد و در ‌نهایت منجر به این خواهد شد که نرم‌افزاری روی موبایل‌های آیفون نصب خواهد شد تا رجیستری را دور بزند و همین امر این طرح را با شکست مواجه خواهد کرد.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با تاکید بر این که این محصولات طرفدار خاص خود را در ایران دارد، گفت: آیفون فروش خود را در ایران از دست نخواهد داد؛ چرا که واردکنندگان به دنبال راهی برای دور زدن طرح رجیستری خواهند بود و این منجر به این خواهد شد که عوارض گمرکی از دست دولت خارج شده و سود بیشتری به جیب قاچاقچیان سرازیر شود، بنابراین اجرای این ابلاغیه نشدنی است.

او در ادامه بیان داشت: تماس‌های زیادی از طرف مردم داشته‌ایم مبنی بر این که اگر موبایل‌های آیفون پس از این ابلاغیه قابلیت استفاده ندارند، هرچه سریع‌تر اقدام به فروش کنند اما در حال حاضر در خصوص این ابلاغیه و اجرای طرح رجیستری باید بگویم که گوشی‌هایی که در حال حاضر مصرف می‌شود، شامل این مساله نمی‌شوند و صاحبان گوشی‌هایی با این برند نباید نگران باشند.

میرمهدی افزود: واضح و مبرهن است که با این ابلاغیه قاچاقچیان هستند که سود سرشاری نصیب‌شان می‌شود. همچنین این مساله را مدنظر قرار دهید که این ابلاغیه درست پیش از ورود محصول جدید آیفون به بازار همچون اتفاقات دیگر سوال برانگیز است.

او در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا درخواستی برای دریافت مجوز از اپل برای افتتاح فروشگاه رسمی صورت گرفته است یا خیر، گفت: کسانی که ادعای نمایندگی اپل در ایران را داشتند، دروغ گفته‌اند؛ چرا که با توجه به تحریم‌هایی که با آن مواجه بوده‌ایم، شرکت اپل تمایل کمتری به این کار دارد. همچنین با توجه به نگاهی که نسبت به این برند در کشور وجود دارد، بسیاری از این کار هراس دارند؛ چرا که این کار را سیاسی کرده‌اند و کسانی که توان اخذ نمایندگی دارند نیز از این کار امتناع می‌کنند.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی گفت: شرکت های عرضه کننده گوشی تلفن همراه که از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دارند، اما هنوز مراحل تاسیس نمایندگی را در کشور کامل نکرده اند برای فعالیت در این بازار مشکلی ندارند.

گفتنی است اپل از گذشته دور در تلاش بوده تا در بازار ایران وارد شود، اما بنا بر اعمال تحریم‌ها تاکنون نتوانسته فعالیت رسمی خود را آغاز کند. بر این اساس، پاتریک بیروتی، معاون مدیرعامل منطقه خاورمیانه شرکت اپل ضمن اعلام آمادگی این برند برای حضور رسمی در ایران، اعلام کرده است که اپل درخواست‌هایی را از طرف شرکت‌های ایرانی برای اعطای نمایندگی دریافت کرده، اما فعلا هیچ نماینده رسمی ای در ایران ندارد و قصد دارد استفاده غیرقانونی از لوگو و برند اپل در ایران را به صورت حقوقی پیگیری کند.