خرید و فروش گوشی های آیفون در بازار از سر گرفته شد

2 هفته هیاهو برای هیچ

کمتر از یک هفته از جمع آوری ناگهانی گوشیهای تلفن همراه آیفون از بازار می گذرد که گزارش های مردمی از خرید و فروش این برند، بدون کمترین محدودیت قانونی، در پاساژ علاءالدین و بازار موبایل ایران خبر می دهند. ایلنا نوشته است که برخلاف انتشار اخباری مبنی بر این که فروشندگان آیفون از نمایش این محصول در ویترین های خود هراس دارند

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
2 هفته هیاهو برای هیچ
نوآوران -

تمامی مغازه ها انواع محصولات این برند را به نمایش گذاشتهاند، اما اصرار دارند که مشتریان در صورت تمایل سریعتر اقدام به خرید کنند، به  طوری که این جمله به دفعات از فروشندگان شنیده می شود: «اگر قصد خرید داری، همین امروز بخر، فردا معلوم نیست قیمت چقدر بالا بره».

دستور جمع آوری گوشی های تلفن همراه آیفون ابتدای هفته گذشته صادر شد، زمانی که مدیرکل دفتر ستاد مبارزه با قاچاق کالا، معامله گوشی های تلفن همراه اپل را به دلیل فقدان نمایندگی این برند در داخل کشور غیرقانونی اعلام کرد. ستاد مبارزه با قاچاق کالا در بیانیه هشدار داده بود که از ابتدای مردادماه و همزمان با اجرای طرح «رجیستری» تنها گوشیهایی قابلیت فعالیت و خرید و فروش در بازار را دارند که دارای نمایندگی در کشور باشند. در این طرح خدمات مخابراتی تمامی اپراتورها تنها به گوشیهای تلفن همراهی ارائه داده خواهد شد که از مبادی رسمی و بهصورت قانونی وارد شده و کدهای مخصوص این طرح را اخذ کرده باشند.

حالا بعد از گذشت حدود ده روز از صدور این بیانیه، فروش محصولات این برند از سر گرفته شده و فروشندگان در پاسخ به این سوال که آیا از ضبط کالاهای خود نگران نیستند، تنها لبخند میزنند. از سویی، روز سه شنبه، ماموران پلیس در طرحی ضربتی یک محموله خاور حاوی گوشیهای قاچاق را ضبط کرده و 4 نفر از مغازه داران پاساژ علاء الدین را بازداشت کردند. تحولات دو هفته گذشته بازار موبایل را به شدت تحتالشعاع قرار داده است. ایلنا در این رابطه می نویسد بازار با دو گروه از مشتریان مواجه است: کسانی که از ترس جمع آوری این محصول به بازارها هجوم می آورند و به افزایش قیمت دامن می زنند و مشتریانی که به دنبال ایجاد ثبات در شرایط هستند وخرید خود را به زمانی دیگر موکول
خواهند کرد.

          چرا نگران نیستند؟

مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت می گوید که قرار نیست گوشی های تلفن همراه آیفون جمعآوری شوند. او در تازهترین اظهارنظر دولتی در این باره اعلام کرده که جمعآوری تلفنهای همراه از مغازههای سطح شهر صحت ندارد و قرار نیست آیفونها جمعآوری شوند، بلکه با اجرای طرح رجیستری، مشکلات مربوط به قاچاق در این خصوص برطرف خواهد شد.

خسروتاج الزام به ایجاد نمایندگی اپل را نیز رد کرده و گفته است: در بحث نمایندگی قانون میگوید در کالاهای سرمایهای باید مساله خدمات پس از فروش رعایت شود. بنابراین سازمان حمایت مصرفکنندگان و تولیدکنندگان باید شرکتهایی که حاضرند خدمات پس از فروش ارائه کنند را شناسایی کرده و به همانها در این زمینه پیشنهادهای لازم را ارائه کند.

فارس در رابطه با این اظهارنظر نوشته است که نتیجه 10 روز جنجال در بازار موبایل بر سر گوشیهای آیفون، افزایش قیمت 150 هزار تومانی در زمان رکود معاملات بوده است. به گفته فعالان بازار موبایل، در حالی که بازار فروش گوشیهای آیفون راکد شده بود و قیمت نیز به درستی مشخصی نبود، برخی فروشندگان قیمت آیفون ها را حدودا 150 هزار تومان بالاتر نسبت به هفته گذشته اعلام می‌‌کردند.

          مردم تحمل کنند

رئیس اتحادیه صنفی دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تهران نیز با تایید بروز مشکل در خرید و فروش گوشی های تلفن همراه آیفون، گفت: اگر مردم کمی تحمل کنند با قانونمندشدن واردات این کالا، قیمت آن نیز کاهش خواهد یافت.

غلامحسین کریمی خراسانی در گفتوگو با ایرنا با اشاره به اجرای طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه (رجیستری) افزود: اجرای این طرح به خودی خود برای کاهش کالای قاچاق اقدام خوبی است، اما از طرف دیگر مشکل هایی را برای خرید و فروش گوشی های تلفن همراه آیفون ساخت شرکت آمریکایی اَپل بدنبال داشته است. او ادامه می دهد: مشکل ایجاد شده برای خرید و فروش آیفون به زودی برطرف خواهد شد و واردات قانونی آن همه مشکل ها را حل می کند.

کریمی خراسانی در ادامه با بیان اینکه هیچ یک از مسئولان کشوری مخالف تکنولوژی و استفاده از پیشرفته ترین های آن نیستند، گفت: طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه تنها با هدف جلوگیری از ورود غیرقانونی کالا اجرا شده و به هیچ عنوان ممانعت از فعالیت قانونی هیچ تولیدکننده خارجی را در بازار ایران دنبال نمی کند.

رئیس اتحادیه صنفی دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تهران همچنین از کاهش تعرفه واردات تلفن همراه به 5 درصد خبر داد و تصریح کرد: اکنون زمینه برای واردات قانونی فراهم است و واردات غیرقانونی گوشی تلفن همراه دیگر مقرون به صرفه نیست .بهزودی کالای شناسنامه دار از طریق مبادی ورودی رسمی به کشور وارد خواهد شد و همه مشکل  ها
 برطرف می شود.

او از مردم خواست کمی تحمل کنند زیرا با واردات قانونمند علاوه بر برخورداری از خدمات پس از فروش مناسب، قیمت ها نیز کاهش خواهد یافت.

طرح رجیستری یا کددار کردن گوشی تلفن همراه طرحی است که برای مقابله با قاچاق تلفن همراه در دستور کار قرار گرفته است. این طرح یک بار دیگر در سال 1385 اجرا شد و در عمل با شکست مواجه و متوقف شد. کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهشهای مجلس نیز پیش از این با هشدار نسبت به این موضوع، گفه بود: تجربه ناموفق سال 85 در اجرای رجیستری موبایل ما را میترساند و شایعاتی در آن زمان مطرح شد که افرادی میخواستند از این شرایط منفعت مالی کسب کنند و بعد از اینکه به این هدف دست یافتند، طرح لغو شد. این شایعات به اعتماد عمومی مردم ضربه میزند.