تولید خودرو کاهش یافته

ادامه رکود خوردو پس از برجام

سفند ماه سال گذشته بود که عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان از افت ده درصدی تولید خودرو نسبت به سال 93 خبر داده بود وی دلیل این امر را به نتیجه رسیدن برجام و انتظار ایجاد شده در مصرف کنندگان نسبت به کاهش قیمت خودرو دانسته بود.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
ادامه رکود خوردو پس از برجام
نوآوران -

گروه صنعت: میزان تولید خودرو در کشور به دلیل کاهش تقاضا کاهش یافته است و با توجه به اینکه خودرو  یکی از پیشران‌های رشد اقتصادی محسوب می‌شود، ممکن است کاهش تولید آن بر رشد فصل های آینده تاثیری منفی بگذارد.

اسفند ماه سال گذشته بود که عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان از افت ده درصدی تولید خودرو نسبت به سال 93 خبر داده بود وی دلیل این امر را به نتیجه رسیدن برجام و انتظار ایجاد شده در مصرف کنندگان نسبت به کاهش قیمت خودرو دانسته بود.حالا خبرها  از ادامه دار شدن روند رکود در صنعت خوردو طی دوماهه ابتدایی سال جاری حکایت دارد.به گزارش فارس،در این مدت تولید انواع سواری در کشور به 145 هزار و 930 دستگاه رسید که افت 3.9 درصدی را نسبت به دو ماهه اول سال گذشته نشان می‌دهد.

بر این اساس طی فروردین و اردیبهشت امسال 11 هزار و 384 دستگاه وانت در کشور تولید شد که برخلاف خودروهای دیگر، نسبت به مدت مشابه سال قبل روند مثبتی را طی کرده و 26.6 درصد افزایش داشته است.

تولید مینی‌بوس و میدل‌باس نیز در دو ماهه اول امسال با کاهش 60.8 درصدی نسبت به دو ماهه اول سال 94 به 29 دستگاه رسید.

در مورد تولید اتوبوس نیز باید به کاهش 62.4 درصدی تولید طی دو ماهه اول سال جاری اشاره کنیم به طوری که تولید  این محصول در این مدت به 59 دستگاه رسید.

در این مدت، تولید کامیونت، کامیون و کشنده نیز به هزار و 169 دستگاه رسید که با افت 40.9 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است.

در مورد تولید خودرو طی اردیبهشت امسال نیز باید به افت 0.7 درصدی نسبت به اردیبهشت 94 اشاره کنیم، به طوری که در این ماه 102 هزار و 92 دستگاه انواع خودرو در کشور به تولید رسید.

تولید سواری در اردیبهشت امسال 1.8 درصد نسبت به اردیبهشت 94 کاهش داشته است.

تولید ایران‌ خودرو نیز طی دو ماهه اول امسال با کاهش 5.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شد.

طی فروردین و اردیبهشت امسال 80 هزار و 931 دستگاه انواع خودرو توسط گروه ایران‌ خودرو به تولید رسید.

در مورد تولید گروه سایپا نیز باید به افزایش 4.8 درصدی تولید انواع خودرو طی 2 ماهه اول امسال اشاره کنیم.

در این مدت 62 هزار و 924 دستگاه انواع خودرو توسط گروه سایپا به تولید رسید.

در مورد تولید سواری توسط این گروه خودروسازی نیز باید به تولید 56 هزار و 840 دستگاه سواری طی 2 ماهه اول امسال اشاره کنیم که رشد 4 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

تولید خودرو در حالی طی دو ماهه اول امسال روند کاهشی را شاهد است که اخیراً مصوبه‌ای از طرف شورای رقابت برای افزایش قیمت خودروها صادر شده است، البته با توجه به رکود بازار، این مصوبه تاکنون از طرف شرکت‌های خودروساز به نمایندگی‌های فروش آنها ابلاغ نشده است.