اتاق بازرگانی بازوی مشورتی مجلس دهم می‌شود

اعتراض کارفرمایان صنعتی به حضور تجار در مجلس

علی لاریجانی، رئیس مجلس دهم گفته است اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران از این پس می تواند در جلسات کمیسیون‌های تخصصی، کمیسیون تلفیق و صحن علنی حضور داشته باشند. اگرچه لاریجانی این تصمیم را در راستای تعامل با بخش خصوصی و اطلاع بیشتر نمایندگان مجلس و دولت از نکات و مسائل مربوط به جامعه خوانده است، اما مخالفان می گویند در این تصمیم جایی برای حضور نمایندگان بخش صنعتی اقتصاد و نمایندگان نیروی کار دیده نشده است.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
اعتراض کارفرمایان صنعتی به حضور تجار در مجلس
نوآوران -

علی لاریجانی، رئیس مجلس دهم گفته است اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران از این پس می تواند در جلسات کمیسیون‌های تخصصی، کمیسیون تلفیق و صحن علنی حضور داشته باشند. اگرچه لاریجانی این تصمیم را در راستای تعامل با بخش خصوصی و اطلاع بیشتر نمایندگان مجلس و دولت از نکات و مسائل مربوط به جامعه خوانده است، اما مخالفان می گویند در این تصمیم جایی برای حضور نمایندگان بخش صنعتی اقتصاد و نمایندگان نیروی کار دیده نشده است.

تولید بر روی زمین

در سال های گذشته، به خصوص در دوران 8 ساله دولت های نهم و دهم، تولید در ایران همواره با مشکلات جدی مواجه بوده است، مشکلاتی که موجب شدند فعالان بخش صنعتی اقتصاد و نمایندگان کارگری از رابطه تنگاتنگ دولت ها و نمایندگان مجلس با اتاق بازرگانی، که به عنوان نماینده بخش تجاری اقتصاد ایران شناخته می شود، ناراضی باشند. به نظر می رسد مجلس دهم نیز تحت تاثیر نفوذ گسترده این نهاد صنفی بخش خصوصی قرار گرفته است و در اولین گام هایش بی توجه به نمایندگان کارگری و نمایندگان کارفرمایی بخش تولید، از اعضای اتاق بازرگانی در جلسات کمیسیون های مختلف دعوت کرده است. این تصمیم با تغییر آیین نامه مجلس امکان پذیر شده است. این در حالی است که نمایندگان کارگری معتقدند قوانین مجلس فقط در شرایطی فرصت عملی شدن پیدا می کنند که همه بخش های اقتصاد ایران از جمله تشکل های کارگری مورد توجه نهادهای حاکمیتی قرار بگیرند.

اصغر آهنی ها، عضو هیات مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایی ایران در این رابطه به نوآوران گفت: نگاه ها در ایران اصلاح نشده و تجارت و دلالی کماکان با حمایت بی چون و چرای دولت و مجلس همراه است، اما برعکس از تولید حمایتی به عمل نمی آید. این موضوع هرگز از نظرها پنهان نبوده که کانون انجمن های صنفی کارفرمایی نهادی غیر دولتی است، در حالی که حضور دولت در اتاق بازرگانی همواره مشهود بوده است.

او ادامه داد: جای تاسف دارد که مجلس دهم در ابتدای کار نمی داند کدام تشکل ها را به نمایندگی از بخش خصوصی در جلسات کمیسیون های تخصصی دعوت کند و کدام تشکل ها را دعوت نکند. اگر تولید بر روی زمین مانده است، به این خاطر است که حاکمیت در تمام این سال ها به اتاق بازرگانی و تجارت بها داده است.

این فعال کارفرمایی تصریح کرد: اتاق بازرگانی به نوعی خانه خلوت دولت است، اما کانون کارفرمایی بخش های مستقل صنعتی، خدماتی و... را نمایندگی می کند. ما تنها مجموعه غیر دولتی هستیم که سازمان بین المللی کار به نمایندگی از کارفرمایان به رسمیت می شناسد و جالب است که این مهم از دید نمایندگان مجلس پنهان مانده است. ما در اولین جلسه هیات مدیره کانون این موضوع را مطرح می کنیم و در این رابطه گلایه مندی خود را از طریق نامه به گوش رئیس مجلس خواهیم رساند.

گل سرسبد تشکل ها

اما محمود دودانگه، عضو اتاق بازرگانی با حمایت از تصمیم مجلس دهم برای حضور اعضای این نهاد صنفی در جلسات کمیسیون های مختلف مجلس، گفت: اتاق بازرگانی صنایع، معدن و بازرگانی ایران از اساس به عنوان مشاور سه قوه مطرح بوده است. این موضوع در قانون تاسیس اتاق های بازرگانی نیز قید شده است. بنابراین اگر بخواهیم بخش مشاوره ای اتاق بازرگانی را پررنگ کنیم، تصمیم اتخاذ شده از جمله تصمیم های خوب است که پیگیری شده است، زیرا حضور اعضای اتاق بازرگانی در مجلس اعتبار این نهاد قانونگذاری را بیشتر می کند و می توانیم امیدوار باشیم قانونگذاری در مجلس در فضایی واقعی تر صورت بگیرد.

او ادامه داد: تصمیم گیری نمایندگان مجلس با نظر مشورتی دولت شاید در وهله اول ساده تر به نظر آید، اما در عمل بارها دیده شده که کم و کاستی های قانون بخاطر یکجانبه بودن مشکل ساز شده است.حضور اعضای اتاق بازرگانی می تواند به حرکت صحیح نمایندگان در مسیر قانونگذاری کمک کند.

دودانگه در پاسخ به انتقاد تشکل های کارگری و کارفرمایی از حضور یکجانبه اتاق بازرگانی در مجلس، بیان کرد: تشکل های بخش خصوصی باید در تصمیمات مجلس شورای اسلامی ذینفع باشند و این اعتقاد درستی است. اما پرسش این است که آیا این امر شدنی است؟ یعنی مجلس می تواند نمایندگان همه بخش ها را دعوت کند تا در جلسات کمیسیون ها شرکت کنند؟ به نظر من این موضوع امکان پذیر نیست. اتاق بازرگانی گل سرسبد تشکلها است. ما باید اتاق بازرگانی را به گونه ای اداره کنیم که به طور کامل به عنوان نماینده بخش خصوصی شناخته شود. اما در حال حاضر متاسفانه اتاق بخش خصوصی را به طور کامل نمایندگی نمی کند.

عضو سابق هیات مدیره اتاق بازرگانی تهران گفت: از طرفی این مشکل همواره وجود داشته است که افرادی که از اتاق بازرگانی یا سایر تشکل ها در جلسات کمیسیون های مجلس شرکت می کنند، به جای آنکه دیدگاه های مصوب تشکلی را که نمایندگی می کنند در جلسات طرح کنند، نظرات شخصی خودشان را طرح می کنند و کمیسیون های مجلس را به انحراف می برند. امیدوارم این موضوع نیز با نظارت مجلس و اتاق بازرگانی و سایر تشکل ها حل شود.

قدرت اصلی

هادی ابوی، دبیرکل کانون انجمن های صنفی کارگران ایران نیز با انتقاد از تصمیم مجلس دهم برای دعوت یکجانبه از اتاق بازرگانی به جلسات کمیسیون های مختلف مجلس، گفت: ما در رابطه با بحث شورای گفتگو در استان ها نیز این مشکل را داشتیم. بخش کارگری در شوراهای گفتگوی بخش خصوصی و دولت نیز جایی نداشت. در شوراهای گفتگو همیشه از اعضای اتاق بازرگانی و کانون کارفرمایی دعوت می شود، اما نمایندگان کارگری جایی در این شوراها ندارند. ما این قضیه را پیگیری کردیم تا بالاخره وزیر کار به وزیر کشور نامه نوشت و از او خواست تا در شوراهای گوناگون در استان ها از نمایندگان کارگری دعوت شود. این پیگیری ها باعث شده است که کارگروه های اشتغال استانی در ماه های اخیر از نمایندگان کارگری دعوت کنند.

او ادامه داد: بعضی از نمایندگان مجلس ظاهرا فراموش کردند با رای چه کسانی وارد این نهاد حاکمیتی شدند. شاید مراوده با کارفرمایان در وهله اول به نظر نمایندگان مجلس جذاب تر برسد، اما قدرت اصلی در دست کارگران است. ما از مجلس می خواهیم نمایندگان کارگران را هم به مجلس دعوت کنند و از نظر مشورتی تشکل های کارگری در تصویب قوانین استفاده کنند. شرایط فعلی ظلم در حق کارگران است.

این فعال کارگری افزود: در صورتی که ما دعوت می شدیم و دیگر تشکل ها دعوت نمی شدند، باز هم معترض بودیم. تنها زمانی که نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در کنار نمایندگان مجلس به بحث پیرامون تصویب قوانین بپردازند، می توان انتظار داشت قوانینی همه جانبه تصویب شود. هم اکنون بسیاری از قوانین بخاطر دید یکجانبه نگری حاکم بر مجلس های گذشته قابلیت عملیاتی شدن ندارند.

ابوی تصریح کرد: ورود نمایندگان کارگری به کمیسیون ها جز زحمت مزیتی برای آنها ندارد، اما حضورشان می تواند روند یکجانبه قانون گذاری را اصلاح کند تا مسائل بهتر حل و فصل شوند. برای مثال اگر جلسه ای بین هیات وزیران و نمایندگان کارگری برگزار می شد تا طرفین درباره حق مسکن کارگری صحبت کنند، این مساله تاکنون حل شده بود. اما در حال حاضر هم بر کارگران فشار می آید، هم دولت زیر فشار کارگران قرار دارد.

او در بخش دیگری از این گفتگو بیان کرد: ما از آن دسته از نمایندگان مجلس که ادعای حمایت از کارگران دارند، به شدت گلایه مندیم. معلوم نیست این نمایندگان در زمان تغییر آیین نامه مجلس برای حضور اعضای اتاق بازرگانی در کمیسیون ها مشغول چکاری بودند.

نوشتارهای مرتبط

تازه های صنعت