گزارش نوآوران از چهارمین نمایشگاه پوشاک ایران :

دامپینگ ،صنعت کشور را له کرده است

چهارمین نشست خبری نمایشگاه صنعت پوشاک ایران دیروز با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران و با حضور دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس برگزار شد.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
دامپینگ ،صنعت کشور را له کرده است
نوآوران -

 در این نشست به معضلات و موانعی که در راه این صنعت ملی پوشاک و لباس ایرانی وجود داشته و دارد، پرداخته شد. بر کسی پوشیده نیست که کالای خارجی در طول این سال‌ها در حالی به داخل کشور وارد می‌شده که هیچگونه نظارت مستقیم برای بررسی کمی و کیفی آنها وجود نداشته است. این مسأله البته به درآمدزایی برخی وارد کنندگان برمی‌گردد؛ به گفته کارشناسان امر درصد بسیار زیادی از این لباس‌ها بدون اینکه دارای برند خارجی باشد، وارد می‌شود. در این میان نیز مسئولان هیچگونه حمایتی از تولید داخلی نداشته‌اند و اعلام حمایت آنها تنها در حد و اندازه یک شعار بود است. در این نشست کارشناسان به بررسی و تحلیل موانع متکثری که در راه این صنعت ملی بوده، پرداخته‌اند. موانعی که تنها به یک عزم ملی نیازمند است تا راه برون رفت از آن را پیدا کرد.

    زورآزمایی برندهای ایرانی و خارجی در نمایشگاه «ایران مد»

در ادامه این نشست، مهدی یکتا، دبیر اتحادیه تولید و صادرات پوشاک و نساجی کشور، گفت: سالها بود که می‌خواستیم نمایشگاهی را برای نشان دادن توانایی صنعت پوشاک و نساجی ایران برگزار کنیم و در سال 91 موفق شدیم مجوز این نمایشگاه را اخذ کنیم. متأسفانه هیچ دستگاهی حاضر نبود این کار را انجام دهد و امروز موفق شدیم این نمایشگاه تخصصی و بین‌المللی را به سختی برگزار کنیم. وی ادامه داد: تاکنون یکی از مشکلات عمده‌ای که وجود داشت عدم ارتباط مستقیم میان بخش تولید و توزیع بود که تلاش کردیم با برگزاری این نمایشگاه‌ها این مشکل را حل کنیم و در کنار تقویت ارتباطات میان تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان نگاهی نیز به موضوع صادرات خواهیم داشت. دبیر اتحادیه تولید و صادرکنندگان نساجی و پوشاک کشور افزود: 25 نقطه جغرافیایی که بازارهای اصلی فروش پوشاک هستند را شناسایی کردیم و تیم‌هایی به این مناطق اعزام شدند و 6500 واحد صنفی که مستعد توزیع پوشاک برند ایرانی هستند را شناسایی کردیم و تقریبا می‌توان گفت بانک اطلاعاتی خوبی تهیه شد و از آنها برای شرکت در نمایشگاه دعوت شده است.

    تصمیمات اشتباه و ورشکسته شدن شدن تولیدکننده‌ها

این عضو کمیته اجرایی نمایشگاه ایران مد افزود: متأسفانه تاکنون تصمیمات اشتباهی در حوزه پوشاک کشور گرفته شده است که هیچ وقت کسی پیگیری نکرد که به خاطر این تصمیمات اشتباه چند درصد از تولیدکنندگان ما ورشکسته شدند یکی از این اقدامات اشتباه تعرفه توجیهی بود که در این مدت بررسی نشد چند کارخانه به این دلیل ورشکسته شدند و چقدر از واحدهای صنعتی ریزش پرسنل و نیرو داشتند. متأسفانه همیشه در صنایع کشور اولین صنعت قربانی صنعت پوشاک است. وی ادامه داد: در حالی تمام تلاش‌ها را برای برگزاری هر چه بهتر این نمایشگاه انجام می‌دهیم که در کشورهایی مانند ترکیه نیمی از هزینه‌های برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی را دولت تقبل می‌کند. شاهرخ جعفری، عضو هیأت مدیره اتحادیه تولید و صادرکنندگان نساجی و پوشاک کشور گفت: کل صنعت پوشاک ایران و فعالان در این صنعت صریحاً به این موضوع اعتقاد دارند که باید ورود پوشاک خارجی به کشور وجود داشته باشد و ما دوست نداریم بلد نبودن‌های خودمان را به دیگران تحمیل کنیم و هموطنان را مجبور کنیم محصولات نامرغوب تهیه کنند و دوست نداریم اتفاقاتی که هم اکنون در صنعت خودرو افتاده است در پوشاک نیز بیفتد.

   نداشتن اعتبارنامه رسمی فروشگاه‌ برندهای خارجی

وی افزود: در تمام کشورهای دنیا استراتژی‌های خاصی برای تقویت اقتصادشان وجود دارد، کشور ما نیز تاکنون بر اساس منابع طبیعی خود پیش آمده است و هم اکنون بسیاری از مسئولان به این باور رسیده‌اند که باید کشورمان به یک کشور صنعتی تبدیل شوند و تولیدکنندگان مورد حمایت قرار بگیرند. در همه جای دنیا با هدف دفاع از محصولات داخلی قوانینی را برای ورود محصولات خارجی به کشورشان وضع کنند که متأسفانه این چنین قوانینی در کشور ما ضعیف است و تعرفه‌های واردات به گونه‌ای تعریف شده است که باز هم واردکنندگان ترجیح می‌دهند محصولات خود را به صورت قاچاق وارد کنند. جعفری ادامه داد: باید از تمام فروشگاه‌هایی که خود را به عنوان نمایندگی یک برند معتبر در ایران معرفی کرده‌اند بخواهیم تا اعتبارنامه خود را ارائه دهند اما متأسفانه بر اساس بررسی‌های ما هیچ کدام از این فروشگاه‌ها اعتبارنامه رسمی ندارند و باید بگویم در کشوری مانند ترکیه و چین فقط برای ایران برندهای تقلبی تولید می‌کنند که این موضوع تأسف‌آور است.

          دامپینگ، آفتی برای صنعت ایران

جعفری دامپینگ (صادرات یک کالا با قیمت کمتر از هزینه‌های تمام شده یا به عبارتی دیگر فروش کالا در خارج به قیمتی کمتر از قیمت داخلی) را از موضوعاتی دانست که صنعت کشور را با چالش‌های زیادی مواجه کرده است و افزود: دامپینگ در حال له کردن و از بین بردن صنعت در ایران است همچنین ما معتقد هستیم ارزش افزوده در داخل کشور باید به شیوه‌ جدیدی اجرا شود. در نمایشگاه ایران مد می‌خواهیم بگوییم ما این توانمندی را داریم اما در کشور خودمان غریب هستیم و دستمان به جایی نمی‌رسد. یک سال است درِ تمام وزارتخانه‌ها و سازمان نمایشگاه‌ها را زدیم و شانس آوردیم که همین یک سالن را در اختیار ما قرار دادند این در حالی است که متوجه شدیم هفته گذشته 8‌هزار متر به ترک‌ها داده شده است. عضو هیأت مدیره اتحادیه تولید و صادرکنندگان نساجی و پوشاک کشور در خصوص حضور برندهای ایرانی در نمایشگاه ایران مد گفت: نمایشگاه امسال در فضای 3500 مترمربعی برگزار می‌شود و 50 برند نوپای ایرانی در آن شرکت می‌کند، در خصوص بُعد بین‌المللی نمایشگاه ایران مد باید بگویم که هیأت‌هایی از کشورهای همسایه دعوت شده‌اند تا از این نمایشگاه بازدید کنند و با تولیدکنندگان برای انعقاد قرارداد مذاکراتی داشته باشند. وی افزود: برای حضور در نمایشگاه تقاضاهای زیادی درخواست شد و اولویت‌ها با برندها و شرکتهایی بود که در دوره‌های قبل وجود داشتند. برندها برای شرکت در این نمایشگاه انتخاب نمی‌شوند بلکه فراخوان داده می‌شود اما امسال با توجه به محدودیت فضا اولویت‌بندی شده‌اند.