گزارش نوآوران از افزایش 50 درصدی تعرفه تلفن ثابت

فرار از ورشکستگی

تعرفه ارئه خدمات تلفن ثابت روبه افزایش است. حالا پس از ماهها چانه زنی بر سر درصد افزایش تعرفه ها، دیروز شرکت مخابرات اعلام کرد از ماه آینده تعرفه های تلفن ثابت از 30 ریال به 45 ریال در هر دقیقه مکالمه افزایش پیدا می کند. این در حالیست که به گفته وزیر ارتباطات،افزایش تعرفه های خدمات تلفن ثابت همزمان در راستای تحقق دو هدف کلی انجام شده است.یکی از این اهداف جبران ضرر و زیان ناشی از کاهش استفاده از تلفن ثابت توسط مشترکین است و دیگری حمایت از سیاست های کلی دولت در راستای حمایت از ورود بخش خصوصی برای ارائه خدمات به مشترکین تلفن ثابت عنوان شده است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
فرار از ورشکستگی
نوآوران -

مسئله ای که نشان از گسترده شدن خوان مخابرات برای شرکتهای واسطه ای بخش خصوصی دارد. سجاد سید احمدیان کارشناس حوزه مخابرات در گفتگویی با نوآوران از مزایا و مضرات این طرح می گوید. او معتقد است گرچه افزایش تعرفه ها می تواند مخابرات را از زیان دهی چند ساله اش نجات دهد اما با توجه به منحصر شدن زیرساختهای ارتباطی به شرکت مخابرات میزان هزینه هایی که در نهایت با ورود بخش خصوصی به کاربر نهایی تحمیل خواهد شد،گزاف خواهد بود.

داستان دنباله دار تعرفه گذاری

از زمانی که شرکت مخابرات وارد داستان خصوصی سازی شد بیش از 6 سال می گذرد.معامله بزرگی که رسانه های حامی دولت دهم به آن لقب بزرگترین معامله تاریخ کشور را داده بودند. با این همه ، ابهامات وارده در این معامله تا مدتها نقل محافل خبری بود از آن زمان به بعد ،راه برای کوچک کردن سازمانی که عمده سرمایه اش توسط مشترکین تامین می شد بازتر شد.

داستان تغییر تعرفه های تلفن ثابت در سالهای گذشته هم هر بار با شکل و شمایلی تازه دنبال می شد.یک بار طول مسافت مبنای تغییر تعرفه قرار می گرفت و بار دیگر میزان ترافیک خطوط است که سقف نهایی مبلغ پرداختی مشترکین را به ازای هر دقیقه مکالمه مشخص می کند.این تغییرات بسته به نوع عملیاتی که پیگیری می شود افزایشی یا کاهشی است .

بحث افزایش تعرفه های تلفن ثابت در واقع در دوماهه گذشته شدت گرفت.وقتی که مدیرعامل شرکت مخابرات ایران از کاهش ۲۰ درصدی درآمد این شرکت در سال گذشته خبر داد و اعلام کرد که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات  در تلاش است برای افزایش نرخ تمامی مکالمات تلفن ثابت اعم از داخل شهری، خارج شهری و بین استانی و همچنین آبونمان مشترکین نرخ های تعرفه تلفن ثابت را افزایش دهد.استفاده گسترده مشترکین از تلفن های همراه ،اجرای طرح هم کدسازی در سطح کشور وثابت ماندن تعرفه ها و نرخ مکالمات در مقایسه با افزایش هزینها و نرخ تورم از دیگر دلایلی بود که باعث کاهش درآمد مخابرات در سال گذشته عنوان شده بود. مسئله ای که  بیش از هر چیز به رفع مشکل کمی درآمد ناشی از استفاده تلفن ثابت برای مخابرات، ارتباط داده شد. و اینکه مخابرات قصد دارد با این کار سرمایه گذاری اش را در بخش های دیگر با سرعت بیشتری دنبال کند

مشکلی که به باور کارشناسان حوزه مخابرات کمتر قابل توجیه است.سجاد سید احمدیان کارشناس مخابرات در این باره به نوآوران می گوید:درست است که مخابرات بابت عدم استفاده مشترکین تلفن ثابت در طول سالهای گذشته زیان دیده اما بحث افزایش سرمایه گذار یها از طریق افزایش تعرفه های تلفن ثابت چندان قابل توجیه نیست.او تاکید می کند که میزان تعرفه تلفن ثابت درصد کمی از هزینهای شرکت مخابرات را پوشش می دهد که اساسا نمی توان با افزایش آن انتظار بهبود سرمایه گذاری ها را داشت.

سید احمدیان ادامه می دهد:عمده ترین سرمایه گذاری های شرکت مخابرات در حوزه های دیگر که عمدتا شامل اینترنت و پهنای باند می شود، خلاصه شده و اساسا سوددهی مخابرات و تجهیز زیرساختهای این شرکت از طریق سرمایه گذرای در این بخش هاست که جبران می شود.

وقتی راه برای بخش خصوصی باز می شود

حتی این روزها که استفاده از تلفن همراه بیش از هر زمان دیگری متداول شده، استفاده از تلفن ثابت در مکالمات داخلی و بین شهری همچنان کاربرد خود را دارد.همچنان بسیاری از روستاها و شهرهای مرزی کشور از خدمات تلفن ثابت استفاده می کنند و شاید عمده مشترکین پرمصرف کشور هم در نقاطی غیر از مراکز استانها متمرکز شده باشند.با این همه مسولین شرکت مخابرات اصرار دارند که میزان استفاده کنندگان از تلفن ثابت کم شده و تلفن ثابت دیگر کارکرد سابقش را ندارد. آنها بیش از هرچیز نگران  کاهش درآمد مخابرات هستند.شرکتی که در تلاش است تا به هر شکل ممکن دایره روابطش را بابخش خصوصی گسترده تر کند.

از جانب دیگر اقدام شرکت مخابرات در افزایش تعرفه های تلفن ثابت درنگاه اول این پرسش را به ذهن متبادر می کند که اگر مبنا را بر میزان عرضه تقاضا در بازار آزاد قرار دهیم باز هم با توجه به کاهش میزان تقاضا از سوی مشترکین تلفن ثابت ، زمینه هیچ توجیه قانع کننده ای را برای افزایش نرخ تعرفه ها ایجاد نمی کند.سید احمدیان در این باره می گوید:این قضیه را نمی توان منحصر به عرضه و تقاضا کرد چون در هر حال با همین میزان زیان دهی بازهم مخابرات مشتریان خطوط ثابت خود را دارد.

سجاد سید احمدیان کارشناس مخابرات درباره باز شدن درهای ارتباطی برای ورود بخش خصوصی به جمع اشتراک دهندگان خطوط ثابت می گوید:قطعا با این شرایط راه برای ورود شرکتهای خصوصی بازتر می شود اما زیرساختها هنوز هم در اختیار مخابرات است و مشکل اینجاست که هزینه خرید این زیرساخت ها برای بخش خصوصی گران تمام خواهد شد.و فعلا فضای رقابت برای بخش خصوصی فراهم نیست.

این کارشناس حوزه مخابرات بر این باور است که نتایج این طرح اگرچه در کوتاه مدت به نفع مخابرات است و جبران زیان دهی چند سال اخیر این شرکت را خواهد کرد اما در نهایت با ورود بی ضابطه بخش خصوصی،این مشترکین خطوط ثابت هستند که ضرر می بینند.

آخرین آمار شرکت مخابرات ایران  که مربوط به دو سال گذشته است ، نشان میدهد این شرکت بیش از 57 میلیون مشترک تلفن سیار و بیش از 29 میلیون مشترک تلفن ثابت دارد. این آمار نشان می دهد جذب مشترکین تلفن ثابت و سیار در شرکت مخابرات ایران طی سالهای اخیر از روند رو به رشد چشمگیری برخوردار بوده است.

سید احمدیان ادامه می دهد:مقصود مسولین مخابرات از افزایش سرمایه گذاری ها قطعا مربوط به افزایش نرخ تلفن ثابت نمی شود چون اساسا تعرفه تلفن ثابت سود چندانی را نصیب مخابرات نمی کند تا به وسیله آن بتواند سرمایه گذاری خاصی انجام دهد.

مقایسه با سایر کشورها

با توجه به نیاز مخابرات به ورود بخش خصوصی ،به نظر می رسد راه برای سرمایه گذاری به سبک اروپایی و آمریکایی از این پس باز خواهد شد. مسوولان مخابراتی معتقدند در بحث تلفن ثابت باید این تعرفه را با دنیا مقایسه کنیم که در قیاس با کشورهای دیگر و با توجه به تورم هر ساله و قیمت تمام شده، تعرفه تلفن ثابت در ایران بسیار پایین است.آنها سالهاست به دنبال افزایش 10 درصدی  تعرفه تلفن ثابت به صورت سالانه هستند.

سید احمدیان در این باره می گوید: درست است که ایران یکی از کشورهایی است که در منطقه کمترین میزان هزینه را از مشترکین برای تعرفه تلفن ثابت دریافت می کند اما باید این مسئله را در مقایسه با تعداد مشترکین و توزیع جغرافیایی آنها هم مد نظر قرار دهیم.

او در ارتباط با ورود بخش خصوصی به بازار فروش خطوط ثابت می گوید:ورود بخش خصوصی  در ایران قابل مقایسه با غرب نیست و باید ضوابطی برای آن طراحی شود.این را هم اضافه می کنم که به دلیل اینکه زیرساختهای به طور کلی در اختیار مخابرات است گرفتن لیسانس ارائه خدمات به مشترکین هزینه هی زیادی را به بخش خصوصی تحمیل خواهد کرد.

سید احمدیان ادامه می دهد:بحث ارائه خدمات تلفنی در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی در انحصار شرکتهای خصوصی است اما باید توجه داشته باشیم که این شرکتها امکانات ویژه ای را به مشترکین ارائه می دهند.به عنوان مثال در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی هزینه های مکالمات داخلی یا درون استانی رایگان است و مشترک بابت این مکالمات هزینه ای به شرکت پرداخت نمی کند و کل هزینه کرد منحصر به هزینه خرید حق اشتراک و میران شارژ مشترکین خواهد شد.که در حال حاضر به دلیل در دسترس نبودن این زیرساختها برای بخش خصوصی، در صورت ورود این بخش به حوزه ارائه خدمات هزینه های گرافی را روی دست مشترکین خواهد گذاشت.

مشتریان همیشگی تلفن ثابت

حتی این روزها که استفاده از تلفن همراه بیش از هر زمان دیگری متداول شده، استفاده از تلفن ثابت در مکالمات داخلی و بین شهری همچنان کاربرد خود را دارد. همچنان بسیاری از روستاها و شهرهای مرزی کشور از خدمات تلفن ثابت استفاده می کنند و شاید عمده مشترکین پرمصرف کشور هم در نقاطی غیر از مراکز استانها متمرکز شده باشند.با این همه مسولین شرکت مخابرات اصرار دارند که میزان استفاده کنندگان از تلفن ثابت کم شده و تلفن ثابت دیگر کارکرد سابقش را ندارد. آنها بیش از هرچیز نگران  کاهش درآمد مخابرات هستند.شرکتی که در تلاش است تا به هر شکل ممکن دایره روابطش را بابخش خصوصی گسترده تر کند.