پیشبینی کارشناسان از آینده بازار طلا

غول سکه بیدار می‌شود

اتفاقی در شرف رخ دادن است. اگر در حرفه دلالی سکه فعالیت نمی‌کنید این اتفاق به زیان‌تان است خاصه اگر سرمایه‌تان در بخش تولید جریان داشته باشد یا مزدبگیر باشید. سود‌سپرده‌های بانکی 3 درصد کاهش یافته و نقدینگی به دنبال راه دیگری برای تولید سود است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
غول سکه بیدار می‌شود
نوآوران -

قصد مسئولان اقتصادی از کاهش سود سپرده‌های بانکی، هدایت نقدینگی به بازار تولید و خروج از رکود بود اما با افزایش ناگهانی قیمت سکه این بیم می‌رود که آنها دچار اشتباه محاسباتی شده باشند و نقدینگی رها شده از بانک‌ها سر از بازارهای سکه و ارز درآورده باشد. نشانه‌ها این ادعا را تصدیق می‌کنند. قیمت سکه در روز شنبه به بالاترین سطح در دو سال گذشته رسیده است. بازار بورس هم پس از افت شدید یک ماه اخیر، چند روزی است که تکانی خورده. هرچند بعضی تحلیلگران افزایش ناگهانی قیمت سکه را ناشی از شوک خروج انگلستان از اتحادیه اروپا (برگزیت) و تابع جهش قیمت طلای جهانی تحلیل می‌کنند اما چند واقعیت چنان به هم تنیده شده‌اند که تشخیص علت اصلی گرانی سکه برای کارشناسان اقتصادی دشوار است. اما واقعیت غیر قابل انکاری است که در این رکود جاسنگین، سرمایه‌های نقدی به بخش تولید مهاجرت نمی‌کنند و سر از بازارهای موازی که سود تضمین‌شده‌ای داشته باشند در می‌آورند. سکه، ارز و سپس خودرو و مسکن... صاحبان نقدینگی رها شده از بانک‌ها نمی‌توانند خاطره اوج‌گیری ناگهانی این کالاها را در تلخ‌ترین دوران احمدی‌نژاد فراموش کنند. کنار گذاشتن رویای یک شبه پول‌دار شدن و احساس مسئولیت در برابر اقتصاد کشور هم انتظاری معقولی از آنان نیست. آنها به دنبال فرصت‌اند.

حال تولید خوب نیست

خسرو صداقت کارشناس بازار سرمایه معتقد است افزایش قیمت سکه و طلا مردم را ترغیب می کند تا سپرده های خود را به سمت بازارهای طلا و سکه و ارز سرریز کنند و این مسئله آنچنان که در گذشته تجربه کرده بودیم، به رونق اقتصادی و خروج از رکود که انتظارش را داشتیم، کمکی نخواهد کرد.

این کارشناس بورس در  خصوص افزایش جهانی قیمت طلا و تاثیر آن بر بازار سکه ایران به نوآوران گفت: به دنبال  کاهش نرخ سود بانکی این فرضیه مطرح شد که تولید مجددا رونق خود را باز می یابد اما افزایش ناگهانی قیمت سکه و طلا در ایران با فاصله زمانی کم نسبت به بازار جهانی نشان داد تمایل دلالان بازار در جهت هدایت سرمایه های بانکی مردم به سمت خرید سکه و طلا مجددا امکان هرگونه تغییر در روند خروج از رکود را از بین خواهد برد.

صداقت به تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سکه و طلا اشاره کرد و ادامه داد: درست است که این مسئله تا حد زیادی متاثر از بازار جهانی اما سرعت انجام آن نشان می دهد که عوامل داخلی هم در این افزایش قیمت نقش پررنگ تری دارند. واقعیت این است که وضعیت تولید ما اصلا خوب نیست .ورشکستگی مراکز و کارخانه های صنعتی به خوبی این مسئله را نشان می دهد. لذا کاهش نرخ سود بانکی به خودی خود نمی تواند تغییری در سرریز سرمایه ها به سمت مسکن یا سایر کالاهای مصرفی با دوام داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی می گوید: وقتی از رونق تولید حرف می زنیم باید ببینیم منظورمان کدام نوع تولید است. تولید ما از لحاظ تامین مواد اولیه به دو شکل است. یک سری از تولیدات که تحت تاثیر میزان نقدینگی در بانکها و سرریز شدن این نقدینگی هاست با کاهش سود رشد پیدا می کند اما نکته اینجاست که در نقطه مقابل این گروه، سری دوم تولیداتی قرار دارند که  مواد اولیه شان از خارج تامین می شود و تحت تاثیر فاینانس هستند در مورد این گروه از تولیدات بعید است در چند ماه آینده اتفاق خاصی بیافتد.

صداقت می افزاید: عمده این مسئله ناشی از دوران تحریم و پسا برجام است بنابراین نمی توان امید داشت که به زودی تغییری در رکودی که دامن گیر تولید شده رخ دهد. از طرفی ادامه دار شدن حالت انتظار در بین مردم و صاحبان سرمایه باعث شده که با گذشت چند ماه پس از برجام هنوز آن حالت ثبات بر اقتصاد ایران حاکم نشود و به همین دلیل افراد نمی توانند به بازار اعتماد کنند و خروج حساب ها نمی تواند در جهت رونق تولید در برخی بازارها مانند بازار مسکن باشد.اگر هم اتفاقی بیفتد خروج سرمایه ها به سمت بازارهای مقطعی چون طلا و سکه وارز است که هنوز اعتماد بیشتری به آنها وجود دارد.

این کارشناس اقتصادی نوسانات بازار را دلیل خروج سپرده های بانکی به سمت طلا و سکه و ارز می داند و می گوید: در حقیقت اگر این سرمایه ها خروج هم پیدا کند به سمت سکه و طلا می رود. نوسانات قیمتی بازار کالاهای بادوام و تولیدات صنعتی باعث شده ،صاحبان سرمایه ریسک خروج نقدینگی برای ورود به بازار تولید را نپذیرند .به همین دلیل در شرایط فعلی هم با توجه به افزایش قیمت سکه و طلا این احتمال قوی تر می شود که سرریز نقدینگی در چند ماه آینده به سمت بازار سکه وطلا و ارز رونق بگیرد.از طرفی گمان می کنم،کاهش نرخ سود بانکی در رونق یافتن بازار کالاهای اساسی و غذایی هم اثرگذار باشد.

به عقیده وی عامل داخلی بیش از آنچه فکر می کنیم در اقتصاد ایران اثرگذار است.

او در توضیح این مسئله می گوید: یکی از دلایل آن این است که اقتصاد ایران در پیوند با اقتصاد جهانی نیست و تحت تاثیر شرایط ناامن بازار است. یعنی تا زمانی که ثبات بازار توسط سیاستگذاران تضمین نشود ریسک ورود به بازار تولید در بین صاحبان سرمایه بالا می رود پس در نتیجه نمی توان به رونق تولید امیدوار بود.

صداقت ادامه می دهد: به عنوان مثال در بخش مسکن ما با مشکلات جدی روبرو هستیم که ناشی از مناسبات حاکم بر بازار مسکن است و به این زودی ها هم قابل حل شدن نیست مگر اینکه سیاست گذاری ها در این خصوص به سمتی هدایت شود که تعادل را در نوسانات قیمتی بازار مسکن حاکم کند.مسکن مهر یکی از عوامل برهم زننده عرضه وتقاضا در کشو رما بود و خلاء بزرگی که پس از آن در صنعت فولاد و تامین مواد اولیه ساخت وساز به وجود آمد باعث شده هنوز نتوانیم به رونق مسکن در ماههای آینده امدیوار باشیم.با این شرایط من به رونق تولید در چند ماه آینده و حتی در سال 96 خوشبین نیستم و معتقدم تنها با تغییر برخی سیاستگذاری ها در دو سال آینده می توانیم شاهد رونق در تولید باشیم.

هدف تولید نبود

غلامحسین دوانی کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در خصوص چرایی تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر افزایش ناگهانی قیمت سکه و طلا به نوآوران می‌گوید: این مسئله تا حدود زیادی تحت تاثیر افزایش قیمت طلا در بازار جهانی است از طرفی همزمان با آن سقوط پوند در اثر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قیمت سکه و طلا در بازار ایران هم افزایش پیدا کرد که این وجه آن اگرچه در پیوند با سقوط ارز در جهان نیست اما می تواند با توجه به کاهش نرخ سود بانکی قابل ارزیابی باشد.

دوانی ادامه می دهد: اساس این تصور که کاهش نرخ سود بانکی به خودی خود می تواند نقدینگی را به سمت رونق تولید هدایت کند تصور غلطی است. پروژه کاهش نرخ سود بانکی در واقع با اهداف دیگری دنبال شد که مهمترین آن جبران ورشکستگی بانکها از جیب سپرده گذاران بود.

این کارشناس اقتصادی اضافه می کند: از همان زمان که بحث کاهش نرخ سود سپرده مطرح شد، طرح این فرضیه که این امر به خودی خود سرمایه ها را به سمت رونق تولید هدایت می کند خوشبینانه بود.به دلیل اینکه برای رونق تولید و رشد اقتصادی در صنعت ما نیازمند کاهش نرخ تسهیلات بانکی هستم.لذا حتی در صورت درستی خبر کاهش نرخ سود سپرده بانکی این مسئله نمی تواند کمکی به تولید کند.به همین دلیل در شرایط فغ=علی با افزایش قیمت سکه و طلا ،نقدینگی که در بانکها وجود دارد به سمت سرمایه گذرای در این بخش سرازیر می شود و این مسئله در مورد ارز هم قابل پیش بینی است.

دوانی ادامه می دهد: اگر واقعا به فکر رونق تولید و خروج از رکود در بازارهای اساسی مثل مسکن هستیم باید نرخ سود تسهیلات را کاهش دهیم که عملا این اتفاق نیفتاده و هنوز سود تسهیلات همان 22 درصد است. مگر می شود در یک بازار پولی نرخ سود سپرده بانکی 4-5درصد کاهش پیدا کند اما نرخ تسهیلات کاهش پیدا نکند واضح است که این عمل یک نوع برداشت از جیب سپرده گذاران به نفع بانکهاست و هیچ تاثیری در تولید ندارد.

این کارشناس اقتصادی در ادامه پیش بینی می کند در صورتیکه دولت راهکاری برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی نیابد،با ادامه روند  افزایش نرخ سکه و طلا ،در آینده ای نه چندان دور شاهد نوسانات ارزی نیز خواهیم بود.دوانی می گوید:در چنین شرایطی چون سپرده گذاران منطق بازار ایرانی را می شناسند به سمت بازارهایی با نرخ سود بیشترمثل سکه و ارز حرکت می کنند.پیش بینی من این است که اگر دولت راهکاری برای وجوه سرگردان نیابد سیل نقدینگی به سمت بازارهای ارز و طلا و سکه سرازیر شود ومجددا شاهد افزایش قیمت و دلار و ارزهای دیگر در بازار خواهیم بود که این مسئله می تواند آثار مخربی بر جای بگذارد.