بازار به جمع‌آوری کالاهای قاچاق واکنش نشان داد

ویترین‌های خالی، مغازه‌های تعطیل

گروه اقتصادی: اعتصاب مروی‌ها به سومین روز کشید. ماجرا از آنجا آغاز شد که ستاد مبارزه با قاچاق کالا بنری را مقابل چشم کسبه نصب کرد که خبر از بازرسی قریب‌الوقوع مغازه‌ها برای یافتن کالاهای قاچاق می‌داد. کاسب‌ها در اولین اقدام تمامی کالاهای قاچاق را از ویترین و انبارها جمع کردند به طوری که در اولین روز بازررسی عملا کالایی برای یافتن باقی نماند. اما این پایان ماجرا نبود. کسبه ظرف سه روز گذشته دست از کار کشیده‌اند و بازار مروی تقریبا تعطیل شده است. ظاهرا امورات آنها بدون کالای قاچاق نمی‌گذرد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
ویترین‌های خالی، مغازه‌های تعطیل
نوآوران -

حرف مغازه دارها

از یکشنبه صبح طرح ضربتی مبارزه با کالای قاچاق با اولویت کالاهای سلامت‌محور (دارو، مکمل‌های دارویی، لوازم آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی) آغاز شد. بر اساس این طرح، دستگاه‌های نظارتی می‌توانند کالاهای فروشندگان دارو، مواد غذایی، مکمل‌های غذایی، مواد آرایشی و بهداشتی را که فاقد مدارک قانونی و برگ سبز هستند، ضبط و با متخلفان برخورد کنند. گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی و نیروی انتظامی در کوچه مروی مستقر شده‌اند تا به همه مغازه‌ها سرک بکشند و کالاهای قاچاق را بیابند اما کسبه پیش‌دستی کرده و مغازه‌ها را در اعتراض به اینکه مبارزه با قاچاق باید در مبدأ صورت گیرد نه مقصد، خالی کرده‌اند.

حرفهایی که در میانه درگیری و مجادله کاسب‌ها و ماموران به گوش می‌رسد در این مایه‌هاست: «اگر راست می‌گویید مرزهای را کنترل می‌کردید تا کالای قاچاق به بازار نرسد»، «کل این مملکت با کالای قاچاق می‌چرخد، جنس ایرانی که سودی ندارد»، «هرروز کانتینرکانتینر جنس وارد می‌کنند»، «به اندازه وزن خودم چک برگشتی دارم » و...

واکنش دولت به اعتصاب

معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز دیروز به تعطیلی تعدادی از مغازه‌ها در بازار تهران واکنش نشان داد. او گفت: صنوف مختلف باید در زمینه اجرای طرح جمع‌آوری کالاهای قاچاق در سطح عرضه همکاری لازم را داشته باشند، چراکه با بستن مغازه‌ها و پنهان کردن کالاهای قاچاق مسئله حل نمی‌شود.

علیرضا گلستانی زاده درباره اجرای طرح جمع آوری کالاهای قاچاق سلامت محور که روز یکشنبه باعث شد بسیاری از مغازه ها کرکره هایشان را پایین بکشند، گفت: فروش کالای قاچاق ممنوع است و کسی که مرتکب آن شود باید جریمه شود، چون فروش کالای قاچاق جرم محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: بخشی از مشکلی که در سطح عرضه کالای قاچاق وجود دارد طرف تقاضا و مصرف کننده است. اما از طرف دیگر فروشندگان می‌دانند که این کالاها قاچاق است و در عین حال که به این موضوع آگاه هستند مرتکب این خلاف می‌شوند.

معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: به عنوان نمونه طبق قانون، دکه‌ها اجازه فروش سیگار و کالاهای دخانی را ندارند و به عنوان دکه‌های مطبوعاتی مجوز فعالیت دارند اما با این وجود این تخلف را انجام می‌دهند.  

تمرکز بر عرضه

معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه عرضه کالای قاچاق در سطح عرضه باید مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد:‌ نکته دیگر در این زمینه عدم عرضه کالای قاچاق در صنوف است و صنوف باید تعهدشان را نسبت به این امر اجرا کنند. در این باره چند بار از اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی مختلف دعوت کرده‌ایم و آن‌ها پذیرفتند که سامان دهی لازم را انجام دهند.

گلستانی زاده تصریح کرد: تقریبا در هیچ کشور صاحب نظمی حتی در همسایگان مانند ترکیه هیچ مغازه‌داری جرأت فروش کالای قاچاق را ندارد. ‌یعنی اگر از مرز کالای قاچاق عبور کند مغازه داری حاضر به فروش آن نیست، چرا که جریمه‌های سنگینی در پی دارد. در واقع کشورهای دیگر برخلاف ما که می‌گویم باید مبادی را برای ورود قاچاق کنترل کنیم، سطح عرضه را کنترل می‌کنند تا دیگر وارد کردن کالای قاچاق فایده‌ای نداشته باشد.

او درباره اینکه در پی حضور سازمان تعزیرات  در بازار بزرگ برخی کسبه مغازه‌های خود را تعطیل کردند، گفت:‌پنهان کردن کالای قاچاق و بستن مغازه‌ها نمی‌تواند ادامه دار باشد و این کار یک نوع دهن کجی به قانون است. قاعدتا از صنوف و کسبه که بیش از ۹۰ درصدشان در جهت امرار معاش سالم کار و زندگی می‌کنند توقع همکاری وجود دارد. البته جمع آوری کالاهای قاچاق در سطح عرضه به زمان نیاز دارد اما نباید با قهر کردن و بسته مغازه‌ها اصل موضوع را فراموش کرد.