«شل» به خریداران نفت ایران پیوست

تلاش برای گذر از درزهای تحریم

شرکت انگلیسی - هلندی «شل» ماه آینده با بارگیری یک محموله نفت خام از جزیره خارک به مقصد اروپا، خرید نفت خام از ایران را از سر خواهد گرفت.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
تلاش برای گذر از درزهای تحریم
نوآوران -

این شرکت دوملیتی نفتی پس از شرکت فرانسوی توتال، دومین شرکت بزرگ نفتی در جهان است که پس از امضای برجام و برداشته شدن تحریم ها، خرید نفت خام از ایران را آغاز کرده است. در ماه های گذشته نیز خبرهایی مبنی بر مشارکت شرکت های بزرگ بین المللی در توسعه میادین نفتی و گازی مشترک و غیر مشترک منتشر شده بود. مشارکت با هندی ها برای توسعه میدان نفتی فرزاد ب، امضای تفاهم نامه با شرکت او. ام. وی اتریش برای توسعه میدان نفتی بندر کرخه ، مذاکرات نفتی با استات اویل هیدرو نروژبرای توسعه میدان گازی مشترک با امارات، توافق با شرکت توتال فرانسه به منظور توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی و... از جمله برنامه های در دست وزارت نفت برای افزایش تولید نفت و گاز در ایران است.

صادرات نفت و گاز ایران پس از گذشت بیش از 3 ماه اجرای برجام (از 26 دی ماه تاکنون) از روزانه یک میلیون بشکه به روزانه دو میلیون بشکه افزایش یافته است. وزارت نفت می گوید هم اکنون روزانه یک میلیون و 700 هزار بشکه نفت در روز صادر می کند و پیش بینی کرده است که از این فروش درسال جاری به حدود 21 میلیارد دلار درآمد دست پیدا خواهد کرد. ایران قبل از تحریم روزانه ٢ و نیم میلیون بشکه نفت صادر می کرد که این میزان در دوران تحریم به یک میلیون بشکه در روز رسیده بود و آنطور که مسئولان دولت یازدهم می گویند، این میزان در صورت به نتیجه رسیدن برجام به صفر می رسید. وزارت نفت می گوید افزایش صادرات نفتی به میزان پیش از تحریم ها دست کم به شش ماه زمان نیاز دارد، چرا که ایران در این مدت مشتری های خود را از دست داده و توسعه میادین نفتی نیز معلق مانده بوده است.

حسن مرادی، کارشناس انرژی با اشاره به قرارداد جدید شرکت شل با ایران به نوآوران گفت: بعد از امضای برجام فضایی ایجاد شده که علی رغم فشارهای امریکا، اتحادیه اروپا متعهد به اجرای برجام است. البته همه دولتمردان امریکا به ایران فشار نمی آورند، بلکه گروهی از آنها که حامی سرسخت اسرائیل هستند، در مسیر اجرای برجام سنگ اندازی می کنند و می خواهد کماکان ایران را ایزوله نگه دارند.

او ادامه داد: با اجرای برجام راه ورود شرکت های بزرگ بین المللی به خصوص در حوزه انرژی به ایران باز شده است . دولت یازدهم نیز از سرمایه گذری این شرکت‌ها در حوزه های گوناگون برای توسعه صنعت و تجارت کشور استقبال می کند و این مبادلات در نهایت به توسعه اقتصادی کشور منجر خواهد شد.

این کارشناس مسائل نفتی با اشاره به کندی آغاز توسعه میایدن نفتی در ایران، تصریح کرد: سایه تحریم ها بر فضای اقتصادی ایران هنوز سنگینی می کند. متاسفانه رفتار برخی از دولتمردان آمریکا نیز به گونه ای است که فضای پیش از تحریم و تخاصم را یادآوری می کند و در اثر همین القائات و جوسازی ها در جلسات مختلف ، شرکت های بین المللی هنوز از نهایی کردن قراردادهای خودشان با ایران هراس دارند.

مرادی افزود: دولت یازدهم باید با تلاش بررای نشان داده هرچه بیشتر حسن نیت ایران فضا را برای حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور فراهم کند و دلواپسان نیز باید بدانند جز از راه ارتباط صحیح با دنیا علی الخصوص کشورهای پیشرفته و صنعتی نمی توان به رشد اقتصادی و اشتغالزایی دست پیدا کرد.

جزییات قرارداد با شل

ایران پس از لغو تحریم ها در دی ماه 94 تلاش کرده است سهم از دست رفته خود را در بازارهای جهانی احیا کند و از سرگیری تجارت نفتی با شرکت های بزرگ نفتی از جمله شل، این روند را تسهیل می کند. بنابر آمارهای کشتیرانی، شرکت شل نفتکش سوئز مکس «دلتا هلاس» را برای بارگیری یک محموله ١٣٠ هزار تن نفت خام ایران از جزیره خارک در تاریخ ١٨ تیر ماه رزرو کرده است. منابع تجاری اعلام کرده اند که شل این محموله نفتی را در پایانه روتردام هلند تخلیه می کند. این شرکت بدهی پیشین خود به ایران را اوایل امسال پرداخته است. علاوه بر توتال، دیگر خریداران اروپایی نفت خام ایران در اسپانیا، یونان و ایتالیا پس از لغو تحریم ها، محموله هایی را از ایران خریده اند. به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، شل درنظر دارد یک نفتکش را ماه آینده میلادی برای بارگیری یک محموله نفت خام به مقصد اروپا روانه ایران کند. این شرکت انگلیسی- هلندی پس از توتال دومین شرکت بزرگ نفتی جهان به شمار می رود که خرید نفت خام را از ایران ازسر می گیرد. بر اساس فهرست نفتکش های اجاره شده که از سوی بلومبرگ گردآوری شده است، شل نفتکش «دلتا هلاس» را برای بارگیری یک محموله یک میلیون بشکه ای نفت خام به قصد اروپا رزرو کرده است. در میان شرکت های بزرگ نفتی جهان، توتال نخستین شرکتی بود که خرید نفت خام از ایران را در پساتحریم ازسرگرفت و در ماه فوریه یک محوله نفت خام را بارگیری کرد. نخستین محموله یک میلیون بشکه ای نفت خام ایران در دوران پس از تحریم بوسیه نفتکش مونته تولدو در یکی از پالایشگاههای شرکت اسپانیایی سسپا در منطقه جبل الطارق تخلیه کرد. طبق اطلاعات کشتیرانی، در ماه فوریه سال جاری میلادی ٢٩ نفتکش محموله های نفت خام ایران را بارگیری کردند که سه فروند از آنها راهی اروپا شدند. براساس آمارهای کشتیرانی، صادرات نفت خام ایران به کشورهای اروپایی به غیر از ترکیه، از رقم صفر در ماه ژانویه به دست کم روزانه ٢٩٠ هزار بشکه در ماه گذشته میلادی رسید. آمارها حاکی از آن است که سه نفتکش سوئزمکس، هر یک با توانایی حمل حدود یک میلیون بشکه نفت خام هم اکنون از طریق دریای سرخ روانه مدیترانه شده اند، که احتمال می رود مقصد آنها بنادری در اروپا باشد. این محموله ها می تواند صادرات ماه گذشته میلادی نفت خام ایران را به مقصد قاره سبز به حدود ٣٩٠ هزار بشکه در روز برساند. شرکت شل در ماه مارس اعلام کرده بود: این شرکت انگلیسی- هلندی که به دلیل خرید نفت خام از ایران پیش از سال ٢٠١٢ (قبل از اعمال تحریم های اتحادیه اروپا) مبلغی را به شرکت ملی نفت ایران بدهکار بود، توانست یک میلیارد و ٧٠٠ میلیارد یورو (یک میلیارد و ٩٠٠ میلیون دلار) بدهی خود را به شرکت ملی نفت ایران بپردازد.

نفتی ها چه می گویند؟

در این رابطه مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت با بیان اینکه مذاکرات با شرکت شل ادامه دارد و قرارداد بلندمدت فروش نفت با این شرکت هنوز امضا نشده است، گفت: صرفا یک محموله نفت تحویل این شرکت انگلیسی شده است. محسن قمصری در گفتگو با مهر درباره از سرگیری فروش نفت خام ایران به شرکت انگلیسی شل، گفت: مذاکرات با این شرکت به منظور امضای قرارداد بلندمدت صادرات و فروش نفت خام ادامه دارد. مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه تاکنون قرارداد بلند مدتی برای فروش نفت خام با شرکت شل امضا نشده است، تصریح کرد: در طول چند ماه اخیر و با لغو تحریم‌ها، صرفا یک محموله نفت خام در قالب قراردادهای «اسپات و تک محموله» به شرکت انگلیسی شل فروخته شده است. این مقام مسئول با تاکید بر اینکه مذاکرات با شرکت شل برای امضای قراردادهای بلند مدت ادامه دارد و پیش بینی می‌شود به زودی توافق نهایی حاصل شود، تاکید کرد: بر اساس قرارداد اسپات و تک محموله، شرکت انگلیسی شل محموله نفت خام خود را در ماه آینده میلادی برداشت خواهد کرد. قمصری همچنین در خصوص مذاکرات از سرگیری فروش نفت ایران به شرکت انگلیسی برتیش پترولیوم هم توضیح داد: مذاکرات با بی پی نیز همچون شل ادامه دارد اما هنوز قراردادی با شرکت برتیش پترولیوم برای فروش نفت خام امضا نشده است.

در راه ایران

در حال حاضر به‌جز شرکت بریتیش پترولیوم نمایندگانی از شرکت‌های رامازل ایتالیا و زاروبژ نفت روسیه نیز با سفر به تهران به‌دنبال فراهم‌سازی بسترهای احداث دفتر نمایندگی در تهران هستند. بعد از اینکه شرکت‌های توتال فرانسه و انی ایتالیا موفق شدند دفاتر نمایندگی خود در ایران را فعال کنند، شرکت بریتیش پترولیوم انگلی  نیز برای تأسیس دفتر نمایندگی در ایران اقدام کرده است. رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ماه گذشته دیداری با نماینده شرکت بریتیش پترولیوم در تهران داشت و بعد از این دیدار از بازگشایی دفتر نمایندگی این شرکت انگلیسی در تهران خبر داد. اکنون پیگیری‌های نمایندگان شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم برای بازگشایی دفتر در تهران در مراحل نهایی است و در تابستان پیش رو شاهد بازگشایی دفتر این شرکت انگلیسی در تهران خواهیم بود. در حال حاضر به‌جز این شرکت انگلیسی، نمایندگانی از شرکت‌های رامازل ایتالیا و زاروبژنفت روسیه نیز با سفر به تهران به‌دنبال فراهم سازی شرایط احداث دفتر نمایندگی در تهران هستند.

حسن مرادی: سایه تحریم ها بر فضای اقتصادی ایران هنوز سنگینی می‌کند. متاسفانه رفتار برخی از دولتمردان آمریکا نیز به گونه ای است که فضای پیش از تحریم و تخاصم را یادآوری می کند و در اثر همین القائات و جوسازی ها در جلسات مختلف، شرکت های بین المللی هنوز از نهایی کردن قراردادهای خودشان با ایران هراس دارند.