ثبت‌نام بیمه کارگران ساختمانی هنوز شروع نشده است

صف 400 هزار نفری

لیلا رزاقی : با گذشت چند سال از اجرای بیمه کارگران ساختمانی هنوز مشکلات متعددی بر سر راه بیمه شدن هزاران کارگر وجود دارد. در چند سال اخیر سازمان تامین اجتماعی با دلایل متفاوتی از جمله کمبود بودجه و بالا بودن تعداد کارگران ساختمانی نسبت به سهمیه بندی کردن بیمه شدگان اقداماتی را انجام داده است. سهمیه بندی که هر سال تنها تعداد محدودی از کارگران ساختمانی را پس از کش و قوس های فراوان به لیست بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی اضافه می کند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
بیمه کارگران ساختمانی
نوآوران -

خبر تاخیر اعلام سهمیه های امسال کارگران ساختمانی باعث نگرانی برخی از فعالان صنفی ساختمانی شده است. اکبر شوکت رییس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور در گفتگویی با نوآوران ضمن اعلام خبر ارسال نامه‌ای به وزیرکار جهت پیگیری وضعیت بیمه کارگران ساختمانی، بحث سهمیه بندی را اساسا مغایر با قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی می داند و معتقد است، معاونت فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با برخی سنگ اندازی ها اجازه بازرسی و نظارت انجمنهای صنفی بر تسهیل روند بیمه شدن هزاران کارگر ساختمانی را گرفته است. در بخشی از نامه کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور به معاون مالی سازمان تامین اجتماعی، به بخشنامه‌های خلاف قانون که به تضعیف جایگاه انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی می‌انجامد، اشاره شده و آمده است: علی‌رغم میل باطنی چنانچه ظرف چند روز آینده این رویه خلاف قانون متوقف نگردد، 300 انجمن صنفی کارگران ساختمانی با هماهنگی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هفته آینده در مجلس حاضر می‌شوند.

تخلف سهمیه بندی

 تاخیر دوماهه در اعلام سهمیه امسال کارگران ساختمانی، حالا دوباره باعث به وجود آمدن نگرانی در بین هزاران کارگر ساختمانی شده است. اجرای پلکانی بیمه کارگران ساختمانی در چند سال گذشته هربار گره ای تازه بر گره های دیگر این کارگران اضافه کرده است که روند بیمه شدن هزاران کارگر جدید را به تاخیر می اندازد.

با وجود اینکه اردیبهشت و خرداد هر سال موعد اعلام سهمیه برای تحت پوشش قرار دادن بیمه کارگران ساختمانی بود، حال با رسیدن به پایان نیمه اول تیرماه هنوز خبری از اعلام سهمیه بیمه شدگان نیست.

فعالین صنفی ساختمانی معتقدند، موضوع سهمیه بندی بیمه شدگان تامین اجتماعی از جمله موارد اصلی است که در کنار سایر موارد دیگر مانند طولانی بودن زمان بازنشستگی و غرامت ایام بیماری و غیره باید مورد توجه قرار گیرد.

از سال 91 که بحث بیمه کارگران ساختمانی پس از کش و قوس های فراوان اجرایی شد تا کنون نزدیک به 800 هزار نفر از کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته اند. اما بحث سهمیه بندی باعث شده خیلی از کارگران تا مدتها در صف انتظار بیمه شدن قرار گیرند.

400 هزار کارگر در صف بیمه

اکبر شوکت رییس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور، با اشاره به این مطلب که تعداد کارگران بیمه نشده در کشور با توجه به نداشتن آمار رسمی قابل ارائه نیست تخمین می زند که همچنان حدود 400هزار نفر از کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند.

 این فعال صنفی در خصوص موضوع سهمیه بندی می گوید: طبق قانون رفع موانع  بیمه اجباری کارگران ساختمانی چندی پیش کارگروهی ایجاد شد که مسولیت آن به عهده معاونت رفاه وزیرکار است. علت تشکیل این کارگروه رفع موانعی است که بر سر راه بیمه اجباری کارگران ساختمانی قرار دارد است.ژ

او ادامه می دهد: مسئله بازنشستگی این کارگران و ثبت نام بیمه شدگان جدید و سهمیه بندی، در این کارگروه پیگیری می شود و تعدادی از وزارتخانه ها و چند نماینده مجلس عضو این کارگروه هستند.بر این اساس قرار شد که یک سامانه ثبت نام و پالایش بیمه کارگران ساختمانی در کشور راه اندازی شود. علی رغم تلاشهای فراوان این سامانه با نقص های فنی زیادی که ناشی از ضعف های سیستم آی تی بود راه اندازی شد.

شوکت به جزییات تشکیل این سامانه اشاره کرده واضافه می کند: پس از ایجاد این سامانه 4شهراز استانهای مازندران،لرستان،خوزستان و کردستان به عنوان پایلوت انتخاب شدند که وظیفه ثبت نامه بیمه شدگان جدید را ظرف یک هفته انجام دهند که این اتفاق انجام شد.مکانیسم عمل این سامانه به این صورت است که ابتدا از طریق بانک اطلاعاتی رفاهی ایرانیان متقاضیان را از نظر میزان دارایی هایشان پالایش می کند و سپس در مرحله دوم انجمن های صنفی وظیفه پالایش و ارزیابی وضعیت را به صورت میدانی به عهده می گیرند.

به گفته او در حال حاضر مرحله دوم شروع شده و بازرسی ها به زودی تحویل کارگروه رفع موانع بیمه اجباری کارگران ساختمانی می شود.

شوکت به کند بودن روال ایجاد سامانه ثبت نام از متقاضیان بیمه کارگران ساختمانی اشاره می کند و می گوید: مسئله اینجاست که این روال کاری که می توانست در حداقل زمان ممکن انجام شود 10 ماه طول کشید و دلیل اصلی آن هم ضعف سیستم اطلاعاتی و آی تی وزارتخانه بود.

به گفته این فعال کارگری در صورتی که ثبت نام سراسری شروع شود ، تعداد افراد باقیمانده جهت اضافه شدن به لیست بیمه شدگان تامین اجتماعی مشخص می شود.

او اضافه می کند: تخمینی که ما میزنیم این است که با 300 تا 400هزار سهمیه دیگر هیچ کارگری دیگر پشت خط بیمه شدن نخواهد ماند.به شرط آنکه موانع دیگری توسط سازمانهای ذیربط بر سر راه بیمه شدگان ایجاد نشود.

سنگ‌اندازی دولت

شوکت به سنگ اندازی های معاونت فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی اشاره می کند و ادامه می دهد:متاسفانه این بخش از سازمان تامین اجتماعی هر بار به دلایل واهی اقداماتی را انجام می دهد که مورد قبول جامعه کارگران ساختمانی نیست.یک بار بیمه تعدادی از کارگران را به دلایل نامعلومی قطع می کند یا در مورد دیگر اخیرا بازرسی کارگران ساختمانی را در اختیار کارگزاری هایشان قرار داده اند.

او در توضیح این مطلب می گوید:این کارگزاری ها اغلب کارکنان بازنشسته سازمان تامین اجتماعی هستند و سازمان تامین اجتماعی اغلب برای اینکه همکاران خودشان را تقویت کنند وظیف بازرسی را به این کارگزاری ها واگذار می کنند.

او در خصوص نظارت های غیرکارشناسانه می گوید: بازرسی ها نشان می دهد از هر 100 نفری که در سال 94 گواهینامه مهارت گرفته اند،40 تا 50 نفرشان کارگر ساختمانی نبودند برای این مسئله باید مکانیسم مشخصی دنبال شود که هرکسی از راه رسیده مدرک مهارت گرفته آن هم به اسم کارگر ساختمانی.

شوکت ادامه می دهد این مسئله هم ناشی از عملکرد غیرکارشناسانه سازمان تامین اجتماعی در خصوص بیمه شدگان است.حالا که خودشان متوجه شده اند بسیاری از مواردی که بیمه شده اند کارگر ساختمانی نبوده اند به جای اصلاح، کار بازرسی را به کارگزاری ها سپرده اند که چندبرابر بیشتر به تسهیل روند بیمه شدن هزاران کارگر ساختمانی لطمه می زند.

شوکت که عضو هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی هم است  در خصوص بیمه شدگانی که بیمه هایشان به دلایل نامعلومی قطع شده است می گوید: برخی از این مسائل ناشی از بازرسی غیرکارشناسانه بوده است. متاسفانه مبنای تحلیل موقعیت زندگی کارگران ساختمانی گاهی اشتباها بر اساس میزان دارائی آنها بررسی می شود و به همین دلیل یک دفعه می بینیم که گروه زیادی از کارگران ساختمانی از لیست بیمه شدگان حذف می شوند.

این فعال صنفی با ذکر مثالی در این باره می گوید: اگر فلان کارگر ساختمانی ،مثلا ماشین مدل بالا سوار می شود اما همچنان بنایی می کند و کارساختمانی انجام می دهد ما نمی توانیم به صرف اینکه ماشینش مدل بالاست او را از لیست بیمه شدگان حذف کنیم چون هنوز کارگر ساختمانی است و حذف نام او از لیست بیمه شدگان ساختمانی تنها زمانی توجیه می شود که در نقش پیمانکار فعالیت کند.

شوکت به این مسئله هم اشاره می کند که مواردی چون حذف بیمه شدگان تقریبا نیم درصد افراد را شامل می شود و ایرادات اصلی متوجه مسائل دیگری است که به گفته او تامین اجتماعی را در موضع عدم حمایت از کارگران ساختمانی قرار می دهد.

ریس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی می گوید:بی توجهی سازمان تامین اجتماعی به مسائلی مانند عدم پرداخت غرامت ایام بیکاری هنوز یکی از موارد اساسی است که حق بسیاری را از کارگران تضعیع میکند. با وجود بند الف و ب ماده 4 بیمه کارگران ساختمانی که به صراحت در آن به پرداخت غرامت ایام بیماری وهم حوادث ناشی از کار اشاره شده که به خصوص درمورد اول هنوز به ما داده نمی شود.و این تخلفی است که کسی به آن توجه نمی کند.همان غرامت ناشی از حوادث کار را هم به سختی به ما پرداخت می کنند و آن هم به دلیل مانع تراشی هاییست که معاونت فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی ایجاد می کند.

این فعال صنفی ادامه می دهد: به این مورد، ندادن کمک هزینه ازدواج و هزینه کفن و دفن را هم اضافه کنیداین در حالیست که ما 30درصد حق بیمه را به صورت کامل پرداخت می کنیم.

ریس کانون انجمن های صنفی کارگران همچنین به نامه اخیر کانون خطاب به وزارت کار و امور اجتماعی اشاره می کند و می گوید: ما امروز(یکشنبه)در نامه ای خطاب به وزیر کار، بر این موارد تاکید کرده ایم که در صورتیکه این موارد اصلاح نشود ما مسئله را از هفته آینده از طریق مجلس پیگیری می کنیم.

او ادامه می دهد: در این نامه به چند مورد به طور خاص اشاره شده است.بحث واگذاری امور بیمه شدگان به کارگزاری ها و بحث پرداخت غرامت ایام بیماری توسط سازمان تامین اجتماعی و مورد دیگر در ارتباط با بخشنامه تازه سازمان فنی و حرفه ای در خصوص انتقال بحث های تمدید و تعویض گواهینامه های مهارت است که قرار است از این پس به دفاتر پیشخوان دولت ارجاع داده شود.در حالیکه در هم در قانون رفع موانع بیمه اجباری کارگران ساختمانی و هم در ماده 18 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار به صراحت گفته شده کل امورات کارگران ساختمانی باید به انجمن های صنفی واگذار شود.اما تامین اجتماعی و فنی و حرفه ای قانون را زیرپا می گذارند و خلاف قانون رفتار می کنند.

به مجلس می‌رویم

شوکت اضافه می کند: با همه این اوصاف بازهم تامین اجتماعی بازرسی را به کارگزاری ها واگذار کرده است و به آنها مبالغی هم از پول بیت المال پرداخت می کند در حالیکه ما معتقدیم بازرسی باید به عهده انجمن صنفی باشد و انجمن های صنفی می توانند به صورت کارشناسانه بدون دریافت ریالی از تامین اجتماعی وظیفه نظارت و بازرسی را انجام دهند.متاسفانه بخشی از سازمان تامین اجتماعی یعنی همان معاونت فنی و درآمد بهایی به همکاری با شرکای اجتماعی که همان انجمن های صنفی هستند نمی دهد به همین دلیل ما اعتراضمان را به اطلاع وزارتخانه رساندیم تا دراین خصوص اصلاحات را هرچه سریعتر انجام دهند و در صورتیکه انجام نشود هفته آینده به مجلس خواهیم رفت تا از طریق تذکر نمایندگان مسئله پیگیری شود.