مقایسه حقوق و وظایف مدیران بانکی با سایر مزدبگیران

چند می‌گیری مدیریت کنی

مرتضی مدنی: شاید باورش سخت باشد اما حقوق‌های رویایی مدیران عالی‌رتبه دولت، مدافعانی هم دارد. صحبت از مسئولیت‌های سنگین مدیریتی است و احتمال فرار نخبگان دولتی به بخش خصوصی و...

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
فاصله حقوقی
نوآوران -

در این گزارش تلاش کرده‌ایم بفهمیم باقی مزدبگیران در قبال مسئولیتی که بر عهده دارند چقدر حقوق می‌گیرند. به سراغ نمایندگانی از جامعه کارگری، آموزگاران و نیروی کار بهداشت و درمان رفته‌ایم و با توصیف مسئولیت‌های شغلی آنان، میزان حقوق دریافتی‌شان را اعلام کرده‌ایم. برای آنکه امکان مقایسه مسئولیت و حقوق مزدبگیران با مدیران عالی‌رتبه را فراهم کنیم، در گفتگو با یک کارشناس مدیریت توصیفی نیز از وظایف مقامات عالی‌رتبه بانکی ارائه داده‌ایم.

کمین خطر مرگ

بهرام حسنی نژاد، کارگر معدن سنگ آهن در توصیف کار در معدن به «نوآوران» گفت: کار معدن برخلاف باور عامیانه بسیار تخصصی است و به چندین قسمت تقسیم می شود. قسمتی این از کارها مربوط به فرایند استخراج و قسمتی دیگر مربوط به فراوری مواد استخراجی در کارخانه مجاور معدن است. ناخالصی های سنگ آهن استخراجی در کارخانه پالایش می شود و جزییات مواد تشکیل دهنده سنگ مطابق با استانداردهای علمی و سفارش داده شده تطبیق داده می شود. برای مثال اگر گوگرد سنگ آهن استخراجی از 80 درصد بیشتر باشد، سنگ شکننده خواهد بود.

پس از مرحله گمانه زنی و شناسایی، اولین مرحله کار در معدن انفجار است که خطرناک ترین کار به حساب می آید و برعهده کارگران آتش باری قرار دارد. آتش بارها به صورت دائمی با خطر مرگ رو به رو هستند. حمل مواد انفجاری، جاگذاری این مواد و بستن فیتیله برعهده آنها قرار دارد. این مواد انفجاری بخاطر نیترات موجود در آنها سمی هستند و ممکن است پوست کارگران با این مواد سمی تماس بگیرد. مرحله بعد حفاری است.

دریل های 24 متری وارد زمین می شوند که سر و صدای بسیاری زیادی دارند. 95 درصد از اپراتورهای این ماشین ها بخاطر لرزش شدید از ناحیه کمر آسیب می بینند. راننده های دامپتراک و به خصوص شاول (Shovel) نیز در معرض خطر جدی اند. شاول ماشینی غول آساست که از داخل گودال به بیرون حفاری می کند. در صورتی که بیل شاول به اتاق مصالح برخورد کند، راننده از جا کنده می شود و به سقف برخورد می کند. یا اگر مصالح از ارتفاع نادرست در اتاق مذکور ریخته شوند، ماشین بخاطر وزن زیاد مصالح دچار لرزش می شود که در نهایت منجر به آسیب دیدگی گردن و کمر راننده خواهد شد. رانندگان شاول پس از آسیب دیدگی یا اخراج می شوند یا در شغل دیگری در همان معدن با دستمزد پایین مشغول به کار می شوند.

دامپتراک ها و شاول ها با برق فشار بالا کار می کنند. البته مدل دیزلی هم دارند، اما مدل برقی هم تمیزتر است و هم به صرفه تر. در مدل برقی کابل های فشار قوی توسط کارگران حمل می شود تا برق این ماشین ها تامین شود. کارگران حامل این کابل ها در معرض سرطان و برق گرفتگی قرار دارند و بارها دچار برق گرفتگی های شدید شدند و می شوند. دامپتراک ها سنگ های خرد شده در حفاری را در سنگ شکن می ریزند و از آنجا به انبار می برند. کارگران کارخانه مجاور معدن نیز سنگ ها را به کنستانتره (شکلی از ماده است که اکثر اجزای اصلی تشکیل‌دهنده یا حلال آن را حذف کرده اند) یا ذرات میکرونی تبدیل می کنند تا برای عملیات نهایی در کارخانه سفارش دهنده سنگ آهن آماده شوند. در این مرحله کنستانتره را با قطار به کارخانه های سراسر کشور حمل می کنند.

کار در معدن 24 ساعته است که شیفت ها هر 12 ساعت عوض می شود، اما دستمزد پرداختی به کارگران معادل حقوق پایه به علاوه کارانه است. کارانه کارگران معدن کمی بیش از حقوق پایه است. به علاوه اینکه کارگران 24 روز کار می کنند و 6 روز در تعطیلات به سر می برند و در حد فاصل روزهای کاری امکان بازگشت به خانه به ندرت برای آنها فراهم می شود، مگر آنکه خانه کارگری در نزدیکی معدن قرار داشته باشد.

تحت فشار عصبی

مهدی بهلولی، معلم آموزش و پرورش در این باره به «نوآوران» گفت: در کشورهای پیشرفته غربی شاخص میانگین حقوق ملی تعریف می شود، اما من تاکنون اطلاعاتی در رابطه با این شاخص در ایران ندیده ام. میانگین حقوق ملی در سوئیس 60 هزار دلار است و معلمان این کشور 68 هزار دلار در سال دستمزد دریافت می کنند. حقوق معلمان در سایر کشورها غربی نیز در محدوده حقوق میانگین ملی تعریف شده است. اما این شاخص یا در ایران تعریف نشده است یا محاسبه می شود و آن را اعلام نمی کنند.

شغل معلمی سختی های خاص خودش را دارد. بسیاری از معلمان در زمان بازنشستگی دیسک کمر می گیرند یا بسیاری از زنان معلم بعد از 25 سال سابقه کار بخاطر فشار توامان کار مدرسه و خانه درخواست بازنشستگی می دهند. البته این آمار درمردان کمتر است، چرا که می خواهند با حقوق بیشتری بازنشسته شوند. بسیاری از معلمان پس از مدتی عصبی می شوند، چراکه برای مثال در کلاسی با ظرفیت 25 دانش آموز، باید با 40 دانش آموز سر و کار داشته باشند و بی انگیزگی های آنها را که به شرایط عمومی جامعه باز می گردد، تحمل کنند. از سویی رفتارهای خلاف عرف در دانش آموزان در نسل جدید بیشتر شده است و این شرایط کاری برای معلمان را چندین برابر سخت تر کرده است. سن اعتیاد به 11 سال رسیده است و بسیاری از دانش آموزان یا سیگاری شدند یا «گل» مصرف می کنند. بنابراین زمانی که معلم بعد از 6 یا هفت ساعت حضوردر کلاس درس به خانه باز می گردد، بسیار خسته است، به خصوص اگر بخواهد رفتار دموکراتیکی در باربر دانش آموزان اتخاذ کند.

من همکاری داشتم که معلم ریاضی بود. شب همان روزی که بخاطر شرایط کلاس درس بسیار برافروخته شده بود، سکته کرد و یک ماه بعد فوت کرد. این فشارها در حالی به معلمان تحمیل می شود که ظاهرا میانگین حقوق آنها 2 میلیون تومان است. البته ناگفته نماند که معلمان پیش از سایر گروه ها نسبت به پرداخت رقم های نجومی هشدار دادند و اولین گردهمایی بزرگ آنها در اعتراض به همین موضوع بود که با برخورد شدید دولت وقت مواجه شد. بنابراین در حالی که فشار وارد بر کارگران از جنس فیزیکی است، معلمان فشارهای روحی شدیدی متحمل می شوند.

در معرض سندروم کاروشی

محمد شریفی مقدم، پرستار در رابطه با سختی های کار پرستاری به «نوآوران» گفت: پرستاری جزء مشاغل سخت و زیان آور به شمار می آید و در همه جای دنیا به چشم دیگری مشاهده می شود. این تفاوت از ماهیت متفاوت این شغل ناشی می شود. در بهترین حالت مراجعان برای تشخیص به بیمارستان آمده اند که بخاطر تغییر عادات روزانه کلافه می شوند و این مساله کار را برای بهیاران و پرستاران به خودی خود سخت تر می کنند، اما مراجعان به طور معمول بیماراند و از درد شدیدی رنج می برند و یکی از ویژگی های انسانی که درد را تحمل می کند، کاهش آستانه تحمل است.

بیماری را در نظر بگیرید که سرطان دارد و بخاطر این بیماری امید به زندگی را از دست داده و افسرده شده است. بنابراین بیماران در بیمارستان به مثابه بمبی هستند که هر لحظه ممکن است منفجر شوند و در این انفجار نزدیک ترین افراد به آنها صدمه می بینند، یعنی پرستاران و بهیاران. از سویی پرستاران در صف اول خطر ابتلای به بیماری مراجعان قرار دارند. همین چند وقت پیش پرستاری هنگام دادن شوک احیاء به بیمار مبتلا به آنفولانزای خوکی، به این بیماری مبتلا شد و جان باخت.  شریفی مقدم تصریح کرد: افرادی که ایدز دارند ممکن است تا ده سال ناقل باشند و خودشان خبر نداشته باشند. حالا ممکن است خون مراجعی که ایدز دارد و به دلیل بیماری در بیمارستان بستری شده است، به طریقی وارد بدن پرستار شود. یا بیماری را در نظر بگیرید که سل دارد و به شکل مداوم سرفه می کند. نزدیک ترین فرد به او بهیار و پرستار است که در فضای اطراف بیمار تنفس می کند. در مقام مقایسه، پرستاران در معرض تهدید نرم قرار دارند و کارگران معدن در معرض تهدید سخت. مدتی پیش پرستاری در سیستان و بلوچستان دچار ایست قلبی شد و فوت کرد. در واقع مبتلا به سندروم کاروشی شد که در پرستاران بخاطر استرس زیاد و فشار کاری رایج است.

90 درصد پرستاران در سال های اول کار به شکل کلامی یا فیزیکی از طرف پزشک یا از همراهان بیمار مورد خشونت قرار می گیرند به گونه ای که بسیاری از آنها تمیال دارند در آموزش و پرورش مشغول به کار شوند. کار پرستار تعطیل بردار نیست و در ایام تعطیل که حوادث زیادتر می شود، کار آنها نیز زیاد تر می شود. اما دستمزد پرستاران دبین یک تا 2 میلیون تومان در ماه است و کارانه ای معادل 500 هزار تومان هم دریافت می کنند.

امضای چک و مطالعه دستورالعمل ها                     

سعید اسلامی بیدگلی، کارشناس مدیریت در تشریح مسئولیت‌های شغلی در سطوح بالا مدیریتی به نوآوران گفت: وظایف مدیریتی شامل تدوین استراتژی های سازمانی، هماهنگی بین بخش های مختلف و مدیریت منابع و مصارف است، اما مدیر سازمان این کارها را در سطح عملیاتی اجرایی نمی کند، بلکه در سطح تدوین پروژه ها درگیر این مسائل می شود. در واقع مدیران بیش از آنکه درگیر کارهای جزئی شوند، از فاصله دورتر و به صورت کلان تر با مشکلات سازمان مواجه می شوند. اولین وظیفه یک مدیر بانکی برقراری تعادل بین منابع و مصارف است. در سازمان های ما ایرادهای عمده ای وجود دارد. یکی از این ایرادها وقت بسیار زیادی است که از مدیران می گیرد. به عبارتی بیشتر وقت مدیران ما صرف امور جاری می شود؛ صرف اموری نظیر رفع تعارضات با سازمان های بیرونی یا امضای چک ها و نامه ها و ارجاع آنها و مطالعه دستورالعمل ها و فهم آنها. حالا اگر مدیری بیش از حد درگیر امور جاری شود، فرصتی برای تجزیه و تحلیل فضای رقابتی برایش باقی نمی ماند و برای مسائل استراتژیک سازمان زمان نمی گذارد که در این صورت سازمان مربوطه به مشکل بر می خورد.