اوج‌گیری بلیت هواپیما در تعطیلات

زمین ترافیک، هوا سر گردنه

گروه اقتصادی: اتوبان‌ها که تبدیل به پارکینگ می‌شوند با چشم غیر مسلح هم می‌توان ناکارامدی سیستم حمل و نقل زمینی را دید. اما مشاهده اشکلات شیوه‌های دیگر حمل و نقل که باعث انتخاب جاده‌ها به عنوان تنها مسیر سفر می‌شود به این سادگی نیست.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
هواپیما
نوآوران -

چند ماه پیش بود که با اجرای طرح آزاد سازی نرخ بلیت هواپیما، قیمت بلیت‌ها در برخی از روزهای تعطیل به شکلی قابل توجه بالا رفت و این موضوع باعث شد سازمان هواپیمایی کشوری به مساله ورود کرده و قدری بازار را کنترل کند، اما حالا به نظر می‌رسد زیر سایه تعطیلات چند روزه عید فطر بار دیگر فضایی برای افزایش قیمت‌ها به وجود آمده است.

اجرایی شدن طرح آزاد سازی به معنای آن است که شرکت‌های هواپیمایی اجازه آن را خواهند داشت که با توجه به شرایط بازار و تقاضای موجود نسبت به مدیریت عرضه و تقاضا اقدام کنند، با این حال افزایش ناگهانی قیمت‌ها که با واقعیت‌های بازار ارتباطی ندارد شاید تصمیم‌گیری‌ها در آینده را با تردید مواجه کند.

خبرگزاری ایسنا برای نشان دادن تغییرات بی‌معنای نرخ بلیت هواپیما در تعطیلات عید فطر، بلیت پروازهای تهران به مشهد را به عنوان یکی از پرترددترین و پرتقاضاترین مسیرهایی که در ایام تعطیل وجود دارد انتخاب کرده و گزارش داده است: قیمت بلیت‌های این خط پروازی در روزهای منتهی به تعطیلات عید فطر به شکلی پلکانی افزایش پیدا کرد تا آنکه در روز سه‌شنبه پانزدهم تیرماه به اوج خود رسید.

در شرایطی که نرخ‌های اعلام شده از سوی شرکت‌های هواپیمایی برای بازگشت از مشهد به تهران در همان روز منحنی قیمتی بین ۱۷۱ تا ۲۱۱ هزار تومان را نشان می‌دهد که می‌توان آن را رقمی معمول و منطقی برای بازار به حساب آورد، اما برای رفتن از تهران به سمت مشهد نرخ‌ها به شکل قابل توجهی فرق می‌کند.

 

در این روز تعدادی پرواز به سمت این شهر حرکت کردند که کمترین نرخ بلیت آنها ۳۰۶ هزار تومان بود. پس از آن قیمت‌ها به سمت ۴۰۰ هزار تومان حرکت کرده تا آنکه در پرواز ساعت ۲۰:۴۵ شرکت هواپیمایی‌ آتا نرخ قیمت‌هایی که از سوی سامانه‌های اینترنتی فروش بلیت اعلام شد به ۴۶۱ هزار تومان برای هر نفر برسد، نرخی که شاید بیش از دو برابر قیمت معمول در پروازهای این مسیر است.

با وجود آنکه ورود چندباره سازمان هواپیمایی کشوری به بازارها به خصوص در ایامی مانند تعطیلات عید نوروز و اربعین باعث شد قیمت‌ها تغییرات بسیار کمی را تجربه کند و نرخی توافقی در این بین به کار بسته شود، اما آنچه در عمل اتفاق افتاده اینگونه بوده است که در شرایط پیک سفر قیمت‌ها به شکلی قابل توجه افزایش پیدا می‌کند، موضوعی که شاید آینده این بازار را به شکل قابل توجه تحت‌الشعاع خود قرار دهد.