اولین گام‌های عملی برجام

کارت‌های بانکی چینی و ژاپنی به ایران می‌آیند

ماهها پس از توافق هسته‌ای ایران و پنج قدرت جهانی (برجام) خرده ارتباطات بین المللی با بانکهای خارجی زمینه ساز گسترش روابط بانکی در سایر سطوح شده است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
کارت‌های بانکی چینی و ژاپنی به ایران می‌آیند
نوآوران -

حذف نام ایران از لیست کشورهای گروه اقدام مالی  و برقراری ارتباط با 200 بانک کوچک خارجی شاید در زمره نخستین اقداماتی بود که نظام بانکی ایران را یک قدم به برداشته شدن محدودیت های بانکی نزدیک کرد. اقداماتی که به نظر می رسد اکنون و با ورود نخستین کارتهای بین المللی به نظام بانکی ایران وارد فاز تازه ای شده است. وعده بانک مرکزی مبنی بر گسترش ارتباطات بین المللی در بخش الکترونیک و رایزنی برای ورود کارتهای بانکی اگرچه فعلا محدود به بانکهای چین و ژاپن شده اما به باور کارشناسان بازارهای مالی می تواند پایه های اعتماد به نظام بانکی ایران را در سطح بین المللی مستحکم تر کند.
بابک ابراهیمی، استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی مهندسی مالی دانشگاه خواجه نصیر در گفتگویی با نوآوران معتقد است که زمینه سازی برای ورود کارتهای بین المللی به نظام بانکی ایران می تواند فاکتور ریسک پذیر بودن ارتباط با نظام بانکی ایران را از نظر استانداردهای بین المللی کم رنگ تر کند و به بهبود روابط در دوران پسابرجام منجر شود.

در حالیکه محدودیتهای بانکهای جهانی برای برقراری ارتباط با ایران کماکان به قوت خود باقیست و بانک های جهانی به دلیل ریسک های حقوقی همچنان از همکاری با ایران خودداری می کنند، به نظر می‌رسد مسئولین بانکی کشور شیوه های دیگری را برای جلب اعتماد طرف های خارجی آغاز کرده اند که از هفته های پیش درحال پیگیری است.

حالا خبر می رسد نخستین کارتهای بین المللی از نوع آسیایی تا سه ماه آینده به ایران وارد می شوند. چین و ژاپن اولین کشورهایی هستند که بنابر وعده بانک مرکزی قرار است به زودی کارتهای بین المللی را وارد نظام بانکی ایران کنند.

پیش‌نیاز معامله

در یک ماه گذشته خبر خروج نام ایران از لیست گروه ویژه اقدام مالی زمینه ها را برای گسترش رایزنی با بانکهای کوچک خارجی فراهم کرد. این گروه ماه گذشته و مدتها پس از تصویب قانون مبازره با پولشویی در مجلس ایران سرانجام تصمیم گرفت نام ایران را از لیست کشورهایی که نباید با آنها مبادلات بانکی صورت بگیرد حذف کرد.

در همان ایام خبر رسید که مقامات ایرانی در حال رایزنی برای برقراری ارتباط با موسسات مالی کوچکتر هستند. اقداماتی که به نظر می رسد به صورت آهسته در حال زمینه سازی برای جلب اعتماد طرف های غربی است.

هنوز چگونگی ارتباط گیری و اینکه چه بخش هایی هدف این ارتباطات هستند مشخص نیست اما برخی شرکت های پرداخت الکترونیکی بین المللی که عمدتا محدود به چین و ژاپن دو کشور بزرگ اقتصادی آسیایی می شوند، رایزنی‌هایی را با بانک مرکزی ایران آغاز کرده اند تا اولین کارتهای بین المللی به کشور وارد شود. خبری که نمی دانیم بابت آن شادمان باشیم یا بی تفاوت.

کارشناسان اقتصادی معتقدند در شرایطی که بخش تولید و صادرات کشور به منابع مالی بزرگی نیاز دارد، اتصال شبکه های بانکی ایران به بانکهای بین المللی اهمیت ویژه دارد اما تا زمانی که بازار این فعالیت ها مشخص نباشد نمی توان درباره میزان سود آوری آن بر اقتصاد ایران نظر قطعی داد.

سود بنگاه‌های خرد

یک تحلیل‌گر مالی معتقد است اگرچه این موضوع در مدت زمان اعلام شده بعید به نظر می رسد اما می تواند تکانی به صنایع خرد و بنگاههای اقتصادی کوچک بدهد .

بابک ابراهیمی، عضو هیئت علمی مهندسی مالی دانشگاه خواجه نصیر در ارتباط با ورود کارتهای بانکی بین المللی و اثرات این مسئله بر نظام بانکی ایران می گوید: ما در این زمینه اساسا دو نگاه کلی داریم.اول اینکه ورود این کارتها تا چه اندازه به نفع ماست و سپس به منافع ان و تحولی که در نظام بانکی ایجاد می کند ،دقیقا نکته درستی است چون در حال حاضر بسیاری از افراد مانند دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند تا تجار و بازرگانان نیاز دارند که بتوانند پرداخت های اینرتنشنال داشته باشند و تعدا زیادی از سفرهای این افراد هم محدود به کشورهای آسیایی اطراف می شود بنابراین تا حد زیادی می تواند به نقل و انتقال منابع مالی در بین افرادی که ذکر کردم کمک کند.

او ادامه می دهد: اما اینکه تا چه حدی می تواند نظام بانکی ما را دچار تحول کند باید بگویم،هرچه نظام بانکی ما به نظام بانکی جهانی متصل شود قطعا کارآمدتر عمل خواهد کرد چون فعالیت های بانکی در نظام بانکی بین المللی توسط سایر گروهها و ناظرین بانکی رصد می شود.

ابراهیمی به پایین آمدن میزان ریسک پذیری در ارتباطات بین المللی در نتیجه این اقدامات هم اشاره می کندو می گوید: در دنیا بر اساس فاکتور ریسک بانکها را طبقه بندی می کنند.هرچه ارتباطات کشوردر نظام بانکی بین المللی بیشتر شود و گسترش پیدا کند،طرف های خارجی بیشتر تمایل پیدا می کنند تا با ما کار کنند چون فاکتور ریسکمان به تدریج پایین تر می آید.

گام‌های اول برجام

این استاد دانشگاه می افزاید: در خصوص اینکه برجام هنوز عملیاتی نشده نظر من متفاوت است. برجام عملیاتی شده است اما هنوز به نقطه ایده آلش نرسیده است. معتقدم همین گامهای اولیه می تواند کم کم ما را به اهدافی که تعیین کرده بودیم نزدیک کند.گسترش ارتباطات بانکی و رفع سوء تفاهمات نیازمند بسترسازی هایی از جمله اصلاح نظام بانکی است که به تدریج امکان پذیر خواهد شد و می تواند با همین اقدامات اولیه گامهای دیگر را هم متعاقبا برداشت.

ابراهیمی به گسترش تعاملات بانکی با بانکهای چینی و ژاپنی برای ورود کارتهای بین المللی هم اشاره می کند و می گوید:بانکهای چینی و ژاپنی می توانند گزینه های مناسبی برای ورود کارتهای بانکی بین المللی باشند.به این دلیل که بیشترین ارتباطات مالی ما با همین کشورهاست که جزء کشورهای قدرتمند آسیایی هستند و یکی از دلایل ارتباط گیری می تواند همین موضوع باشد.

این تحلیلگر مالی معتقد است ورود کارتهای بین المللی به بازار بانکی ایران می تواند صنعت و به خصوص بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط را که درگیر رکود هستند دچار تحولات مثبت اقتصادی کند.

ابراهیمی در این باره می گوید:بسیاری از بنگاههای کوچک و متوسط ایرانی که تجارتها خرد داشتند و در بعد بین المملی با مشکل نقل و انتقال منابع مالی مواجه بودند می توانند با در اختیار داشتن کارتهای بین المللی معاملات راحتتری را داشته باشند.

او در خصوص تعیین مهلت 3 ماهه برای ورود بانکهای بین المللی نیز می گوید:تصور می کنم این زمانی که تعیین شده خوشبینانه است اما با توجه به شرایط پیش آمده برای تسریع در ارتباط گیری با بانک های بین المللی می توان به قریب الوقوع بودن این مناسبات تا ماههای باقیمانده از سال امیدوار بود.