23 مامور دولتی به اتهام قاچاق دستگیر شدند

انهدام بزرگ‌ ترین باند قاچاق

پلیس ایران از دستگیری شمار زیادی از کارکنان دستگاه‌های دولتی در بندرعباس به اتهام دست داشتن در قاچاق کالا خبر داده و گفته که "بزرگترین محموله قاچاق پس از انقلاب" را کشف کرده است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
بورس
نوآوران -

در روزی که خبرگزاری‌ مهر از دستگیری یازده نفر از کارکنان دولت در جریان انهدام «یک باند بزرگ قاچاق» و تشکیل پرونده‌ای 23 میلیارد تومانی خبر داده بود، ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت در خبری مجزا از دستگیری 23 مامور دولتی و 17 قاچاقچی کالا در پرونده ای به ارزش یک هزار و 900 میلیارد ریال در هرمزگان خبر داد. به نظر می‌رسد این دو خبر مربوط به یک رویداد است که اطلاعات آن به طور جداگانه در اختیار این دو رسانه قرار گرفته‌اند.

مشارکت مأموران و قاچاقچی‌ ها

اما نحوه فعالیت مشترک قاچاقچی‌ها و ماموران دولت حاوی نکات قابل توجهی است. سرنخ‌های اولیه محموله یاد شده ابتدا از طریق سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجاری گمرک شناسایی و با همکاری نیروی انتظامی و گمرک در شبکه اصلی این باند بزرگ قاچاق دستگیر شدند.

بر این اساس، پس از راه‌اندازی پنجره واحد تجاری در گمرک امکان کنترل ورود خروج غیر مجاز کالا از انبارها و از محوطه‌های گمرکی فراهم شد اما با این حال به دلیل اینکه امکان انبارگردانی در محوطه‌های بندری وجود نداشت تعدادی از شرکت‌های پیمانکار سازمان بنادر و دریانوردی از این موضوع استفاده کرده و با صدور بیجک‌های جعلی و تبانی اقدام به خروج غیر مجاز کالا از محوطه‌های بندری و انبارها بدون اظهار در گمرک و صدور پروانه‌های گمرکی می‌کردند.

این گزارش حاکی است نیروی انتظامی پس از کشف برخی از محموله‌‌های قاچاق اقدام به استعلام الکترونیکی این کالاها از پنجره واحد تجاری گمرک کرده و با کمک سامانه جامع مشخص شد این کالاها بدون اظهار به گمرک و با صدور بیجک‌های جعلی از بندر خارج شده است.

براساس اطلاعات به دست آمده 8 نفر از پرسنل انبار سازمان بنادر و دریانوردی و نیز 3 نفر بارشمار گمرک بازداشت شده‌اند در این ارتباط علاوه بر بنادر پای شرکت راه‌آهن هم در میان است و یک محموله 18 کانتینری از این شرکت کشف و ضبط شده است.

براساس توافق و همکاری گمرک و ناجا تعدادی از پرونده‌های قاچاق جهت سیر مراحل قضایی به قوه قضاییه ارسال شده است.

 یک مقام مسئول در گمرک در این باره توضیح داده است: در حال حاضر یک خلاء در زمان تخلیه بار از کشتی در بنادر جنوبی کشور وجود دارد، به طوری که زمانی که بار از کشتی تخلیه و بر روی زمین می‌نشیند، باید در سامانه‌های الکترونیکی گمرک ثبت شود، این در حالی است که در این خلاء اطلاعات این بار در همان زمان در سامانه ثبت نمی‌شود، بلکه سازمان بنادر می‌گوید که اطلاعات مذکور را باید از شرکت‌های زیرمجموعه بخش خصوصی که با این سازمان همکاری می‌کنند، دریافت کنید. بر این اساس تا زمانی که این شرکت‌های خصوصی اطلاعات بار را به گمرک ارائه دهند، نسبت به زمانی که بار از کشتی تخلیه شده است، مدت زمانی طول می‌کشد و در همین حین مشکلات بسیار بزرگی برای قاچاق‌ کالا به کشور صورت می‌گیرد.

این مقام مسئول دولتی گفت: در حال حاضر همه رویه‌ها در گمرک از لحظه‌ای که بار اظهار می‌شود تا زمانی که از گمرک خارج می‌گردد، به صورت الکترونیکی است، در عین حال امکان جعل پروانه گمرکی وجود ندارد. همچنین روزانه نیروی انتظامی حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ استعلام پروانه از گمرک دارد. گمرک نیز طی ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه اطلاعات بار را اعلام می‌کند.

در یکی از نمونه‌ها، این شرکت‌ها با صدور بیجک جعلی کالا را برای بارگیری راهی می‌کردند. اما در چندین مورد نیروی انتظامی با استعلام‌هایی که از گمرک در مورد برخی از کامیون‌ها جهت تایید می‌گرفت و گمرک آنها را تایید نمی‌کرد، ماموران متوجه وجود چنین باند قاچاقی شدند.

این مقام مسئول گفته است «اختلاف کانتینرهای ثبت شده در سامانه جامع با دیگر آمارها ۲۱۷ کانتینر است که حدود ۸۴ کانتینر آن در این قاچاق پذیرفته شده و بقیه نیز در دست رسیدگی است.»

جزئیات کار

در این میان سردار عزیزالله ملکی، فرمانده انتظامی هرمزگان توضیحات کامل‌تری داده است.  به گفته او، متهم اصلی این پرونده یکی از بازاریان بزرگ است که در پوشش واردات اسباب بازی، سایرکالاها را با استفاده از اسناد جعلی و تبانی و تطمیع و پرداخت رشوه، بدون پرداخت عوارض گمرکی قانونی وارد کرده است.

وی ادامه داد: این تخلفات گسترده درقالب یک باند سازمان یافته از شهرهای مختلف کشور انجام می شد که به دنبال ورود نیروی انتظامی هرمزگان به این پرونده، سرشبکه های اصلی این باند اقدام به فراخوان و تشکیل نشست اضطراری در بندرعباس کردند که با توجه به شناسایی، تعقیب و مراقبت‌های قبلی، بسیاری از افراد این باند در محل تشکیل این نشست در بندرعباس دستگیر شدند.
به گفته سردار ملکی میلیاردها تومان اموال منقول و غیرمنقول از اعضای این شبکه کشف شد و از محل تجمع اصلی آنان مقدار قابل توجهی اسناد و مدارک جعلی شرکت های صوری، پلمب تقلبی کشورهای مختلف کشف و صورت حساب های گردش مالی و اسناد پرداخت رشوه نیز به دست آمده است.
وی تاریخ کشف اولین محموله کالای قاچاق این باند را اسفند سال گذشته و به تعداد 11 کانتیر در ایست بازرسی شهید میرزایی بندرعباس اعلام کرد که به دنبال آن حدود 200 کانتینر دیگر کالای قاچاق از ابتدای سال جاری تاکنون از این باند کشف شده است.