نبود استاندارد واحد در فیلترینگ

نازی‌های مجازی در ایران

مرتضی مدنی: «مردم و جهانیان آدولف هیتلر را جنگ طلب و ستیزه‌جو می‌شناسند، اما واقعیت دیگری در میان است. هیتلر مردی دلسوز نسبت به جامعه و مردم کشورش بود. او مردی بود که رفاه و آسایش مردم خویش را می‌خواست». این عبارات پیش درآمدی برای توصیف «آدولف هیتلر»، پیشوای «رایش آلمان بزرگ» در وبسایت «نازی سنتر» است. وبسایت و تالار گفتگویی که دسترسی به آن در ایران در کمال ناباوری آزاد است. در کانال تلگرامی این وبسایت نیز بیش از 23 هزار کاربر عضویت دارند. بی تفاوتی آشکار نهادهای نظارتی نسبت به فعالیت هواداران وطنی آلمان نازی در فضای مجازی، این پرسش بنیادین را پیش روی ما قرار می دهد -صرف‌نظر از موافق یا مخالف بودن با اعمال محدودیت بر این فضا- که فیلترینگ وبسایت‌ها براساس کدام پروتکل انجام می‌گیرد؟

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۱۲
هیتلر
نوآوران -

نازی سنتر خود را اینگونه معرفی کرده است: مکانی صرفا تاریخی با موضوع تاریخ جنگ جهانی دوم که از سال 1939 تا 1945 را میلادی شامل می‌شود و با محوریت تاریخ کشور آلمان (رایش سوم) و حزب نازی. این سایت هیچ‌گونه موضوعیت و تخصص سیاسی ندارد و از هیچ دسته و حزب و شخصیتی حمایت نمی‌کند. این سایت مخالف اکید هر گونه نژادپرستی است و تمام جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت اعم از قسمی که توسط ارتش آلمان و دیگر کشورهای دول محور و اعم از کشورهای متفقین غربی و شرقی انجام شده را محکوم می‌کند. این سایت با هدف بررسی و نشر تاریخ ایجاد شده است. با امید اینکه همه ما با عبرت آموزی از تاریخ بزرگترین جنگ بشر، مانع از تکرار جنگ‌ها و کشتارهای خونین دیگر بشویم.

اگر بتوان از قرار گرفتن تصاویر هیتلر، گوبلز، هیملر و آیشمن در قسمت بالایی تالار گفگتوی نازی سنتر و همچنین استفاده مکرر از لوگوی حزب نازی در این تالار چشم پوشی کرد، لیست مطالب قرار گرفته بر صفحه اول این وبسایت کماکان خودنمایی می‌کند. در این صفحه مطالبی با عناوین «گوته اولین مبارز علیه قوم یهود»، «آخرین روزهای رایش»، «کلارا هیتلر، مادری دلسوز و مهربان»، «دستاورد هیتلر در عرصه اقتصاد» و «تحلیلی در باب افسانه‌ای به نام هولوکاست» دیده می‌شود. همچنین انتشار مطالب نژادپرستانه علیه یهودیان در کانال تلگرامی مربوطه پیشاپیش هرگونه ادعای نژادپرستانه نبودن جهت‌گیری نازی سنتر را رد می‌کند. نکته تامل برانگیز، ستایش کانل تلگرامی یاد شده از سرلشگر زاهدی، فرمانده سرکوب در کودتای 28 مرداد 32 علیه دولت محمد مصدق است.

در چنین شرایطی روشن نیست نهادهای نظارتی که در مدت زمان بسیار کوتاهی، وبسایت های خبری فارسی زبان که در خارج از کشور اداره می‌شوند، وبسایت های منتسب به مخالفان سیاسی و وبسایت های به اصطلاح نابهنجار را فیلتر می‌کنند، چگونه از فعالیت چندین ساله این مجموعه غافل شدند.

آزادی بحث برانگیز داعش و نازیسم

در همین رابطه، یک کانال تلگرامی منتسب به اطلاح طلبان نوشته است: در حالی که سایت‌های خبری و روزنامه‌های اصلاح‌طلب بخاطر یک انتقاد، فیلتر و توقیف می‌شوند و دامنه فیلترینگ به سایت‌های علمی رسیده، تا چند وقت پیش خبرگزاری داعش آزاد بود و اکنون سایت و کانال نازی در تلگرام آزادانه مشغول به فعالیت است. در حالی که فشارها بر انجمن اسلامی های دانشجویی اصلاح‌طلب کماکان باقی است، مدتی است که انجمن نازیسم ایران و هوداران آدولف هیتلر اعلام موجودیت کرده و جالب‌تر آن که در تابلو اعلانات سایت هم زدند: «این تارنما طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و تحت نظارت کارگروه رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند».

در متن منتشره در این کانال تلگرامی آمده است: از یاد نبریم تصویر پروفایل «واتس‌آپ» دیوید (علی) سنبلی، عامل تیراندازی مونیخ، عکس معروف «آندرس برویک»، مهاجم نژادپرست نروژی در حال دادن «سلام نازی» است. پلیس آلمان گفته دیوید سنبلی، شهروند آلمانی ایرانی تباری که اخیرا در یک مرکز خرید در شهر مونیخ ۹ نفر را کشته، «ارتباط آشکاری» با حملات آندرس برویک، مهاجم نژادپرست نروژی داشته که ۵ سال پیش در آن کشور ۷۷ نفر را کشت. این کانال که در یکم نوامبر 2015 (10 آبان 94) راه اندازی شده است، هدف خود را «انتشار تاریخ جنگ جهانی دوم» و «همکاری با همدیگر برای پیش بردن آرمان نژاد آریایی» می داند.

به نوشته کانال منتسب به اطلاح‌طلبان، مدیر وبسایت در معرفی سایت از اسلام و قرآن و پیامبر آیه و حدیث آورده است. این در حالی است که سایت و کانال او، مملو از توهین به یهودیان، یکی از اقلیت های دینی رسمی کشور است.

ضد سانسور

«احمد شیرزاد»، نماینده سابق مجلس در تحلیل استقبال نسبی کاربران تلگرام از کانال هواداران حزب نازی به «نوآوران» گفت: 23 هزار کاربر برای یک کانال تلگرامی رقم بالایی است. حدود 42 سال پیش که محصل دبیرستان بودم، علاوه بر فعالیت پر شور و حرارت گروه های چپ، 4 یا 5 نفر هم هوادار هیتلر و حزب نازی بودند. آن زمان این ها شبیه جوک و شوخی بودند، اما از آن دسته از جوک هایی که به تدریج جدی می‌شوند. بزرگ تر این جمع به مطالعه کتاب «نبرد من» افتخار می‌کرد که موجب شده بود شیفته افکار هیتلر شود. به هر حال در آن دوره ما جزء بچه مسلمان های مدرسه بودیم و این گروه چند نفری معمولا با مارکسیست‌های مدرسه سرشاخ می‌شدند.

او ادامه داد: پیش‌تر نیز از پیرمردها شنیده بودم که قهوه خانه بروها در دروه جنگ جهانی دوم برای ارتش آلمان سوت می‌زدند. همانطور هم که می دانید رضا شاه پهلوی در مقطعی به آلمان‌ها گرایش پیدا کرده بود. مجموع این موارد نشان می دهد که رگه یهودی ستیزی در جامعه مسلمان ایران از دیرباز وجود داشته است، اما همواره ضعیف بوده است و این زمینه اجتماعی با قدرت نئونازی‌های اروپایی خیلی متفاوت است، چرا که بزرگترین مساله نئونازی‌ها مهاجرت خارجی‌هاست و با مهاجرت کارگران خارجی به کشورشان مخالف هستند. در واقع در کنار احساسات ناسیونالیستی، نوعی عصیان گری را علیه اقلیت مهاجر نمایندگی می‌کنند. نئونازی‌ها در کشورهای مختلف با عناوین مختلف فعالیت می‌کنند و مثلا، در قضیه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا دست بالا را داشتند، اگرچه منافع صنفی کارگران نیز به ماجرای خروج گره خورده بود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر ریشه دار بودن نئونازی‌ها در جوامع غربی، گفت: اخیرا اتفاق ناگواری در مونیخ آلمان افتاد و جوان ایرانی تبار متمایل به این گرایش به جنایت فجیعی دست زد. بنابراین مقامات اطلاعاتی باید این گرایشات را رصد کنند تا بعدا دچار ساده لوحی نشویم. این گرایشات هم اکنون در ایران خطرناک نیستند، نگران کننده نیستند، اما با این حال نمی توانیم بی‌تفاوت از کنارشان عبور کنیم. اما آیا باید چنین گرایش هایی سانسور شوند؟ خیر. من به طور کل با بسیاری از گرایش‌های سیاسی موافق نیستم، اما با برخوردهایی از نوع سانسور هم مخالفم، چرا که سانسور در شرایط کنونی نوعی تبلیغ برای این گروه‌ها محسوب می‌شوند.

شیرزاد با انتقاد از فیلتر تعداد بالایی از رسانه‌های اطلاح‌طلبان، بیان کرد: رسانه های بسیاری از گرایش های بومی‌، سالم و اصلاح طلبانه که خوشایند اصحاب قدرت نیستند، سانسور می شوند، اما رسانه های هوادار حزب نازی آزادانه فعالیت می کند. این تناقض و استاندارد دوگانه زیر سوال است، اما ما برای آنکه بخواهیم از حق آزادی بیان دفاع کنیم، نباید به چنین موضوعاتی دامن بزنیم. همین الان بسیاری از افکار افراطیون غیرمنطقی، خانمان‌سوز، ضد تشیع و ضد اسلام است و البته چاره هیچکدام از اینها سانسور نیست. گستردگی شبکه های مجازی کثرت تفکرات در داخل کشور را نشان می‌دهد، اگرچه مقام های مسئول روی برخی منتقدان دلسوز متمرکز شدند و آنها را محدود کردند، اما بروز چنین تفکراتی در فضای مجازی نشان می دهد که نمی‌توان جامعه را با قفل و سانسور و به اطلاح مهندسی فرهنگی هدایت کرد. البته تعداد اعضای این کانال به معنای موافقت آنها با خط اصلی جریان نیست، اما نشان می دهد جامعه ایران تشنه دانستن است و به واقعیت های مختلف توجه دارد. به عبارتی این جامعه دیگر سانسور بردار نیست.

خاک و خون

حزب نازی از صلیب شکسته و رنگ های قرمز و سیاه که گفته می‌شود نشان دهنده «خاک و خون» هستند به عنوان نماد و سمبل خود استفاده می‌کند. نازیسم به عنوان یک مفهوم تاریخی، نوعی نظام دیکتاتوری سرمایه‌داری است. فاشیسم و نازیسم اشکال مختلف دیکتاتوری سرمایه‌داری هستند، که در شرایط بحران حاد اقتصادی با حمایت گروهی از فرودستان در جامعه حاکم می‌شود و بر علیه سایر بخش‌های سرمایه‌داری و دیگر بخش‌های جامعه نظیر کارگران دست به عمل می‌زند. این واژه بعدها در مفهوم گسترده‌تری به کار رفت و به دیگر رژیم های دست راستی که دارای ویژگی‌های مشابهی بودند، اطلاق شد.  

این اصطلاح بارها در ارتباط با دیکتاتوری آلمان نازی از سال ۱۹۳۳ تا سال ۱۹۴۵ (رایش سوم) استفاده شده است. این تفکر توسط حزب ملی کارگران سوسیالیست آلمان (ان اس دی ای پی یا حزب نازی) و به وسیله آدولف هیتلر مطرح شد. طرفداران نازیسم نظریه برتری «نژاد آریایی» و ملت آلمان را نسبت به سایر نژادها و ملل مطرح کردند. نازیسم در آلمان امروزی غیر قانونی است، گرچه بقایا و احیا کنندگان نازیسم مشهور به «نئو نازی‌ها» در آلمان و خارج از آن مشغول فعالیت هستند.

..........................................................

گفتگوی با ادمین کانال نازی سنتر

علیه هیتلر سیاه‌ نمایی می‌کنند

لیلا رزاقی: وارد کانال تلگرام نازی سنتر که می شوم، اولین چیزی که توجه ام را جلب می کند تعداد اعضاست. بیش از 23 هزار نفر عضو کانالی هستند که ادعا می کند «اینجا  مرکز نقد و بررسی نازیسم و آدولف هیتلر» است. سری به پست‌های کانال می‌زنم. از عکس های جور واجور تکی و خانوادگی هیتلر و یارانش گرفته تا معرفی سردسته های یهودی باندهای مختلف ضد حکومت رایش سوم و نفی بزرگترین کشتار یهودیان جهان با انتشار کلیپی با عنوان دروغی به نام هولوکاست. با این همه هنوز نقدی به سیاست ها وارد نیست و هرچه هست در حمایت از نازیسم و حکومت رایش سوم است. بی اختیار مجددا به سراغ قسمت اطلاعات یا به اصطلاح Info کانال می روم. درست خوانده بودم: مرکز نقد و بررسی نازیسم. با ادمین کانال که نام یکی از اعضای ارشد حزب نازی را به عنوان نام کاربری اش انتخاب کرده وارد دیالوگ می شوم. سوالم از او این است چرا در حالیکه ادعا کرده اینجا مرکزی برای نقد و بررسی نازیسم است، هیچ اثری از نقدی در محتوای فعالیت های حزب در پست ها دیده نمی شود. در حالیکه مدام از پاسخ دادن طفره می رود از من میخواهد نقدم را مطرح کنم. می گویم آیا سیاست های رایش سوم را به خاطر افکار ضد یهودی اش می ستاید یا اینکه به طور کلی مدافع سیاست های ناسیونالیستیش است. پاسخ می دهد هر دو اینها، در واقع ما بیشتر موافق ایدئولوژی ناسیونال سوسیالیتی او هستیم. وقتی از او می پرسم مگر نه این است که ثمره چنین سیاست هایی جز کشتارهای گسترده نبوده می گوید شما چندان به مسئله آگاه نیستید و چند کتاب و فیلم کوتاه به من معرفی می کند. می گوید هدفش آگاه سازی است و با تبلیغ کتاب ها و فیلم هایی که به زعم او حقیقت نازیسم و هیتلر را نشان می دهد سعی در عریان کردن هر آنچه او می پندارد سیاه نمایی در مورد هیتلر و نازیسم است، دارد. گفتگوی ما به دلیل عدم پاسخ روشن به سوالاتم به عنوان یک پرسشگر ساده که تنها درجستجوی چرایی حمایت از نازیسم است نصفه رها می شود. او می گوید «با وجود کارهای سایت، کانال، چندین سوپر گروه وقتی برای چت کردن ندارد و اگر قرار باشد برای هریک از اعضا وقت بحث و گفتگو بگذارد از زندگی روزمره اش عقب می ماند. در جوابش تنها می گویم، اگر وقت ندارد پس هدفش از راه اندازی کانال و چندین سوپرگروه چیست. پاسخم اما ...