مبارزه ضربتی با کالای قاچاق به علاءالدین رسید

زهرچشم گرفتن از قاچاقچی‌ها

طرح ضربتی  ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پس از برخورد با قاچاقچیان کالاهای سلامت محور وارد فاز دوم برخورد با قاچاقچیان در صنف تلفن همراه شده است. پس از داستان پرحرف و حدیث جمع آوری گوشی های اپل از بازار ، حالا خبر می رسد این موضوع تنها محدود به یک برند خاص نمی شود و سایر گوشی های قاچاق در بازار نیز باید هرچه سریعتر جمع آوری شوند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
علاالدین
نوآوران -

در همین حال، دوشنبه شب خبر ضبط محموله قاچاق گوشی های تلفن همراه در معروف‌ترین مرکز عرضه کالاهای دیجیتال، پاساژ علاء الدین، از سوی خبرگزاری ها منتشر شد. خبرهایی که البته روایت های متفاوتی از چگونگی برخورد با قاچاقچیان و ضبط و جمع آوری گوشی های تلفن همراه ارائه می داد. از ضبط یک محموله خاور شامل گوشی‌های قاچاق تا دستگیری حدود 4 نفر از مغازه داران پاساژ علاء الدین که در قاچاق گوشی های تلفن همراه فعالیت داشتند همه نشان می دهد طرح ضربتی مبارزه با قاچاق کالا تنها مربوط به یک برند نمی شود و فروشندگان گوشی های قاچاق حالا با برخورد تندتری از سوی نهادهای قضایی مواجه می شوند. حسین کریمی رییس اتحادیه دستگاههای مخابراتی استان تهران در گفتگو با نوآوران، پیرامون ثبت و ضبط محموله قاچاق گوشی تلفن همراه در علاء الدین و حواشی به وجود آمده در خصوص برخورد با کالهای قاچاق می گوید: بحث قاچاق تلفن های همراه با توجه به پایین آمدن تعرفه واردات این کالا منتفی است و باید برخوردهای قاطعانه تری در این خصوص با فروشندگان قاچاق صورت بگیرد تا مصرف کنندگان بیش از این متضرر نشوند.

شرح اتفاق

شب دوشنبه خبری دست به دست می شد که بیانگر برخورد ضابطین قضایی با یک محموله قاچاق تلفن همراه در پاساژ علاء الدین بود. خبرهای رسمی و غیر رسمی نشان می داد یک خاور گوشی قاچاق به ارزش تقریبی 2 تا 3 میلیارد تومان از این پاساژ ضبط شده و چند نفر از فروشندگان نیز دستگیر شده اند. اما ماجرا به اینجا ختم نشد و  تعقیب قاچاقچیان توسط پلیس به صبح روز سه شنبه هم کشیده شد. شنیده ها حکایت از این داشت که ماموران پلیس با مراجعه به ۳ مغازه تعدادی گوشی قاچاق را کشف وضبط کرده و در نهایت 4 نفر را هم بازداشت کرده اند. در اعتراض به وضعیت پیش آمده و شیوه برخورد مامورین ، پاساژ علاء الدین تا ظهر روز سه شنبه به صورت نیمه تعطیل درآمده بود.

یادآوار کوچه مروی

تعطیلی نیم روزه مغازه های پاساژ علاء الدین پس از برخورد ضابطین قضایی با قاچاقچیان تلفن های همراه یادآور ماجرای تعطیلی مغازه های خیابان مروی در ماه گذشته بود.  طرح ضربتی برخورد با کالاهای قاچاق که از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیری می شود در یک ماه گذشته با توقیف محصولات فروشندگان کالاهای سلامت‌محور (دارو، مکمل‌های دارویی، لوازم آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی) شروع شد. برخوردی که با واکنش تند مغازه داران یکی از معروف ترین خیابان های فروش مواد غذایی و لوازم آرایشی یعنی کوچه مروی مواجه شد و مغازه داران در اعتراض به اینکه مبارزه با قاچاق باید در مبداء صورت بگیرد نه در مقصد، مغازه ها را به تعطیلی کشانده و اعتصاب کردند.

اعتصابی که واکنش دولت را در پی داشت و دولت از مغازه داران خواست تا با پنهان کردن کالای قاچاق در اجرای این طرح اختلال ایجاد نکنند. با این همه برخورد مسولین ستاد قاچاق کالا در مواجه با موضوع قاچاق تلفن همراه با تناقض هایی همراه است که خبرهای مربوط به رد جمع آوری گوشی‌های اپل آن را تشدید می کند. در همین راستا، خبرگزاری ها روز سه شنبه گزارش دادند که با وجود بلوای ده روزه در خصوص جمع آوری گوشی های اپل از بازار، ریس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرای طرح را کنسل اعلام کرده و اجرای طرح رجیستری را تنها راه حل مشکلات مربوط به قاچاق در این حوزه دانسته است. این در حالی است که در ده روز گذشته با اعلام جمع آوری تلفن های همراه اپل از بازار، تا 150 هزار تومان بر قیمت گوشی های اپل اضافه شده است و سودجویان بازاراز فرصت به دست آمده برای فورش محصولات اپل حداکثر استفاده را کرده اند. این مسئله باعث شده اعضای صنف اتحادیه فروشندگان تلفن همراه در خصوص موضع واقعی ستاد مبارزه با قاچاق کالا در ارتباط با محصولات قاچاق در این بازار دچار تناقض شوند.

جمع‌آوری اپل

در راستای برخورد با کالاهای قاچاق طرح های دیگری هم در یک هفته اخیر در دستور کار قرار گرفت. دستورالعمل جمع آوری گوشی های تلفن همراه اپل هفته گذشته  از سوی مدیر کل ستاد مبارزه با قاچاق کالا صادر شد، و طی آن معامله گوشی های تلفن همراه اپل به دلیل فقدان نمایندگی این برند در داخل کشور غیرقانونی اعلام شد.بر اساس ابلاغیه ای که ستاد مبارزه با قاچاق کالا، صادر کرده بود همزمان با اجرای طرح «رجیستری» از ابتدای مرداد ماه، تنها گوشی‌هایی قابلیت فعالیت و خرید و فروش در بازار را دارند که دارای نمایندگی در کشور باشند. در این طرح تاکید شده بود که خدمات مخابراتی تمامی اپراتورها تنها به گوشی‌های تلفن همراهی ارائه داده خواهد شد که از مبادی رسمی و به‌صورت قانونی وارد شده و کدهای مخصوص این طرح را اخذ کرده باشند.

با این همه خبر حذف ایفون از بازار موبایل ایران این هفته ابتدا با اطلاعیه ستاد مبارزه با قاچاق کالا در خصوص بی ارتباط بودن طرح رجیستری با جمع آوری گوشی های آیفون دستخوش تغییراتی شد. پس از این اطلاعیه برای آگاهی اذهان مردم منتشر شده بود خبرگزاری ها روز سه شنبه پنجم مرداد ماه از قول ریس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گزارش دادند که اجرای طرح جمع آوری تلفن های همراه اپل کنسل شده و با اجرای طرح رجیستری مشکلات در خصوص قاچاق این کالا به خودی خود حل خواهد شد.

این تناقضات در نهایت به ضرر خریداران تمام شد و افزایش قیمت گوشی های ایفون را در روزهای گذشته در پی داشت. برخی گزارش ها نشان می داد در پی اعلام جمع آوری گوشی های آیفون از بازارتا 150 هزار تومان بر قیمت گوشی ها اضافه شد و سودجویان بازاراز فرصت به دست آمده برای فروش محصولات اپل حداکثر استفاده را کرده اند. این مسئله باعث شده اعضای صنف اتحادیه فروشندگان تلفن همراه در خصوص موضع واقعی ستاد مبارزه با قاچاق کالا در ارتباط با محصولات قاچاق در این بازار دچار تناقض شوند.

قاچاق توجیهی ندارد

حسین کریمی ریس اتحادیه دستگاههای مخابراتی استان تهران در خصوص ماجرای برخورد با قاچاقچیان تلفن های همراه در پاساژ علاء الدین با اعلام اینکه از جزییات این موضوع خبر دقیقی در دست نیست می گوید: من اطلاع دقیقی از جزییات ماجرا ندارم . اما اطلاعات رسیده نشان می دهد کالاهای حدود سه مغازه را در انبار آنها واقع در طبقه منفی دو توقیف کرده اند ودر نتیجه این اقدام چند نفر هم بازداشت شده اند. ممکن است بحث محموله خاور مربوط به کالاهایی باشد که در انبار این مغازه ها بوده و از طریق خاور بارگیری انجام می شده  و برای انتقال به مکان دیگری آماده می شده است.

 او در خصوص شایعاتی مبنی بر متشنج شدن جو پاساژ علاء الدین می گوید: پاساژ علاء الدین هم پس از این اقدام تا حدود ساعت 11 صبح روز سه شنبه تعطیل بوده و پس از آن فعالیت ها به صورت عادی از سرگرفته شده است.

او در خصوص پیگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا برای جلوگیری از ورود تلفن همراه قاچاق می گوید: مسئله قاچاق تلفن های همراه موضوع دیروز و امروز نیست و پیچیده گی های خاص خودش را پیدا کرده که امیداوریم با برخورد هوشمندانه بتوانند این مسئله را جمع کنند.

کریمی با توضیح این مطلب که این کالا یک کالای صد درصد های تک و وارداتی است و نمی توان به تولید داخلی در این خصوص امید بست، تاکید می کند با توجه به اینکه تعرفه واردات کاهش پیدا کرده نمی توان با مسئله قاچاق گوشی های تلفن همراه منفعلانه عمل کرد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا باید با عزم جدی در برخورد با قاچاقچیان اقدامات لازم را انجام دهد.

او ادامه می دهد: در حال حاضر هیچ توجیهی برای ادامه دار شدن روند قاچاق وجود ندارد. شاید یک زمانی که تعرفه ها حدود 60 درصد یا 25 درصد بود نمی توانستند جلوی قاچاق گوشی های همراه را بگیرند اما حالا که تعرفه های واردات به پایین ترین حد خودش یعنی 5 درصد رسیده است دیگر هیچ توجیهی برای قاچاق آن وجود ندارد.

به گفته کریمی، تلفن های همراه امروز در سبد خانوار جای بیشتری را به خود اختصاص داده است بنابراین قاچاق کالاهایی از این دست تنها مصرف کننده را دچار ضرر خواهد کرد  و به همین دلیل باید برای جلوگیری از برهم خوردن ثبات بازار از ادامه دار شدن این مسئله جلوگیری کرد.

او در خصوص وضعیت واردات تلفن های همراه و گلایه های برخی فروشندگان از پرداختی های حاصل از واردات می گوید:  در حال حاضر واردکنندگان گوشیهای تلفن همراه ارزش افزوده 9 درصد را هم جزء هزینه واردات در نظر می گیرند که از نظر قانونی وجاهتی ندارد به این دلیل که طبق قانون سازمان نظام مالیاتی کشور ، واردکنندگان کل این 9 درصد را از بنکدار یا توزیع کننده دریافت می کنند و به این شکل هزینه های وارداتی صفر می شوند. بنکدار نیز هزینه را از فروشنده نهایی می گیرد و د رنهایت مصرف کننده همین میزان ارزش افزوده را متحمل می شود . به همین دلیل باز هم توجیهی برای فروش قاچاق وجود ندارد و ناامنی ایجاد کردن در کار بازار است و باید ساماندهی در امر توزیع تلفن های همراه صورت بگیرد.

کریمی در خصوص طرح جمع آوری تلفن های اپل می گوید: جمع آوری گوشی های اپل  هم نتیجه اطلاع رسانی غلط است. اساسا قرار نبود که هر کسی در مغازه اش اپل می فروشد برخورد شود و گوشی هایش جمع شوند. بحث اصلی مبارزه با کالای قاچاق بود که اپل هم شامل آن می شد. با این تفاوت که شرکت اپل اساسا نمایندگی در کشور ما ندارد و به همین دلیل برای الزام شرکت برای ایجاد نمایندگی مستقیم در ایران چنین مسئله ای مطرح شد و هدف برخورد با نمایندگی هایی بود که به صورت غیرمستقیم برای فروش و توزیع اپل کار می کردند و وضعیت خودشان را به سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده  یا سازمان صنعت و معدن و تجارت اعلام می کردند . با توجه به اینکه اینها علی رغم یک سال فرجه قانونی  اقدام به اعلام وضعیت و ثبت نکرده اند به همین دلیل بسیاری از مراکزی که به صورت غیرمستقیم محصولا اپل را به فروش می رساندند و به اصطلاح "دیلر" بودند پلمپ شدند.

کریمی معتقد است بحث مبارزه با کالای قاچاق نباید جنبه سیاسی پیدا کند و محدود به کالاهای خاصی مثل آیفون که متعلق به کشورهایی چون آمریکا هستند شود. در حال حاضر بیش از 2000 فروشگاه در تهران اقدام به فروش اپل می کنند نمی شود جلوی همه اینها را گرفت. تنها ضرری که از جمع آوری محصولات با هدف سیاسی صورت می گیرد تنها مشتریان و مصرف کنندگان نهایی را متضرر می کند .