«نوآوران »در گفت‌وگو با کارشناسان، دلایل کناره گیری جلال پور را بررسی کرد

پس از استعفای رئیس

مخالفان هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران این روزها از همسویی نزدیکان دولت و یکی از نهادهای نظامی در این تشکل صنفی ناراضی اند. همسویی ای که نقطه آغازش، به یک روایت، انتخابات سال گذشته اتاق بازرگانی بود و تاکنون ادامه یافته است. اما استعفای روز گذشته «محسن جلال پور»، رئیس اتاق بازرگانی که دو هفته پیش دچار عارضه قلبی شده بود، دریچه جدیدی را به روی آنها گشوده است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
پس از استعفای رئیس
نوآوران -

جلال پور در متن استعفاء نامه دلایل کناره گیری اش را اینگونه شرح داده است: «قلب من سابقه بیماری داشت، اما گمان داشتم اشتیاق روحی خدمت به ایران عزیز این عضو بیمار را نیز همراه خواهد کرد... مشاهده هجوم یکپارچه دشمنان خارجی ایران درعرصه بین الملل در کنار سنگ اندازی و کلوخ پرانی داخلی دائما قلبم راجریحه ‌دار می‌کرد... هرشب به خود نهیب می ‌زدم که تو ضامن همه آنچه که می ‌گذرد نیستی... اما مگر قلب آدمیزاد زبان آدمی سرش می‌شود؟ می ‌سوزد و کار دستت می‌ دهد. بامداد چهارشنبه دو هفته قبل آنچه پزشکان پیش‌ بینی می‌ کردند پیش آمد و مرگ را به چشم دیدم... حال در بستر بیماری افتاده ‌ام. رمقی نمانده. پزشکان صریحا مرا از اشتغالات سنگین و تنش‌ زا تا پایان عمر نهی می‌ کنند... این استعفا قطعی و از سر وظیفه ‌شناسی و امانتداری و متکی بر عقل و تدبیر است».

ساعاتی بعد هیات رئیسه اتاق بازرگانی اعلام کرد استعفای جلال پور را نمی پذیرد و تا زمان بازگشت سلامتی و بهبود او، انجام وظایف اتاق را برعهده می گیرد. در متن اطلاعیه هیات رئیسه آمده است: «هیأت رئیسه اتاق ایران استعفای ایشان را به رسم امانت تا بهبودی و سلامت کامل محفوظ نگه خواهد داشت و در این مدت عهده دار وظایف اتاق خواهند بود». مخالفان این اقدام هیات رئیسه را غیرقانونی می دانند و عقب انداختن انتخاب مجدد رئیس اتاق بازرگانی را بهانه ای برای زمان خریدن به قصد لابی با هیات نمایندگان می دانند. براساس تبصره 2 ماده 15 قانون اتاق بازرگانی ایران، هیات نمایندگان 7 عضو هیات رئیسه را انتخاب می کند. ماده 11 این قانون می گوید هیات نمایندگان از منتخبان اتاق های سراسر کشور و نمایندگان اتحادیه ها و سندیکاهای وابسته به اتاق تشکیل می شود. یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در این باره می گوید «با کناره گیری جلال پور از ریاست اتاق بازرگانی ایران، در اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، زمان انتخابات رئیس جدید اتاق بازرگانی ایران مشخص می‌شود».

«مجید موافق ‌غدیری» در خصوص استعفای رئیس اتاق بازرگانی ایران معتقد است: برای انتخاب رئیس جدید اتاق بازرگانی ایران، انتخابات مجدد برگزار می ‌شود و استعفای آقای جلال ‌پور به معنای آن نیست که نواب هیات رئیسه جایگزین وی شوند. زمان انتخابات رئیس جدید اتاق بازرگانی ایران در جلسه بعدی اتاق بازرگانی ایران مشخص می‌شود و تا آن زمان خود  جلال ‌پور رئیس اتاق بازرگانی ایران خواهد بود و در صورت کسالت و عدم حضور وی، نواب جلسات را برعهده می ‌گیرند.

می خواهند زمان بخرند

«عباس وطن‌پرور»، عضو اتاق بازرگانی ایران اطلاعیه هیات رئیس این تشکل صنفی را غیرقانونی می داند. او به «نوآوران» می گوید: هیات رئیسه جلسه رسمی برگزار کرده است و استعفاء به آنها تحویل داده شده است. هیات رئیسه یا وظیفه داشت که استعفاء را بپذیرد و دستور برگزاری انتخابات را صادر کند یا به صورت قاطع استعفاء را نپذیرد و از جلال پور بخواهد بعد از سلامتی بازگردد. این که گفته اند استعفاء را به رسم امانت نگه می دارند تا بعد به آن رسیدگی کنند، غیرقانونی است. از امروز هرگونه فعل و انفعالی در غیاب رئیس باید شفاف باشد. آقایان می خواهند برای لابی با هیات نمایندگان زمان بخرند تا خودشان را برای انتخابات آماده کنند.

وطن پرور با نقد عملکرد اتاق بازرگانی در یکسال گذشته ادامه می دهد: ضمن احترام زیادی که برای جلال پور قائلم، از عملکردش در زمان ریاست گله دارم. جلال پور از توانمندی هایی که داشت، از اطلاعاتی که داشت و از اشرافی که بر خواست اعضای اتاق داشت، بهره نگرفت و اتاق را به عنوان یک نهاد رسمی فعال نکرد. اتاق در این مدت به حیاط خلوت وزارت امور خارجه برای پذیرایی از هیات هایی که دولت دعوت می کرد، تبدیل شده بود. اتاق به محل لابی شرکت های دولتی و شبه دولتی تبدیل شده بود.

این فعال اقتصادی می گوید «هیچ کدام از اهدافی که بخش خصوصی از برجام انتظار داشت، محقق نشد» و یکی از دلایل این موضوع را وامدار بودن رئیس اتاق بازرگانی ایران به دولت می داند.  وطن پرور می افزاید: جلال پور بیش از اندازه به جهانگیری و نهاوندیان ارادت داشت بنابراین اتاق به حاشیه رفت و استقلال و جلال و جبروت و شهرت اتاق در برخودر با مسائل به محاق رفت. جلال پور فقط با رئیس جمهور یا اعضای کابینه عکس می گرفت و یا از پرشور بودن جلسات یا زیبایی مناظر فلان کشور خارجی گزارش می داد. ما از آقای خاموشی، رئیس اسبق اتاق گله داریم، اما او دست کم مقتدر بود. هنگامی که می خواستند هیاتی از اتاق را به ریاست معاون وزارت بازرگانی به خارج از کشور اعزام کنند، با سپردن ریاست هیات به معاون وزیر بازرگانی مخالفت کرد. او اتاق را به سازمان تجارت جهانی نزدیک کرد، اما در دوره های بعدی از جمله دوره نهاونمدیان اینگونه اقدامات فراموش شد و به جای تقویت تشکل ها بر روی ازدیاد تشکل ها کار شد تا این تشکل ها در زمان انتخابات نقش آفرینی کنند.

وطن پرور با انتقاد از دخالت دولت در انتخابات سال گذشته هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، می گوید: زمانی که چارچوب بنای شما نادرست باشد، نتیجه این می شود که اتاق بازرگانی در هیچ جایی هیچ نقشی ندارد.

اوضاع نابسامان است

پرویز حسابی، عضو اتاق بازرگانی نیز با انتقاد از شیوه برگزاری انتخابات هیات رئیسه این تشکل صنفی در سال گذشته، معتقد است «گروهی وابسته به نهادهای نظامی و دولت اتاق ایران را قبضه کردند». او به «نوآوران» می گوید: عده ای آمده اند که جیب هایشان را پر کنند و بروند. در حال حاضر در اتاق حقوق های 30، 40 میلیون تومانی پرداخت می شود و اوضاع این تشکل صنفی نابسامان است. اتاق در زمینه اجرای اصل 44 هیچ کاری نتوانسته انجام دهد. ما از سال 84 تاکنون می خواهیم این اصل را اجرا کنیم، اما کارخانه ها و صنایع را در همان سال به ثمن بخش به عده ای واگذار کردند و کارگران را بیکار کدند و بر روی زمین های بر جا مانده برج ساختند.

حسابی در نقد عملکرد رئیس اتاق بازرگانی می افزاید: در روزهای اول پسابرجام بود که جلال پور مطلبی خلاف واقع در مورد گشایش اعتبار به آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت. معاون اول نیز بدون مطالعه، مطلب را به آقای رییس‌جمهور منتقل کرد و به این ترتیب آقای روحانی نیز یک روز پس از برجام اعلام کرد که 1000 ال سی گشایش یافته است. این جمله در حالی گفته شد که شب جمعه لغو تحریم‌ها صورت گرفت و امکان گشایش ال سی به دلیل همزمان شدن با روزهای شنبه و یک‌شنبه که روزهای تعطیل در اروپا است وجود نداشت. چند روز بعد هم آقای جلال‌پور پشت تریبون رسانه ملی نشست و بیان داشت که شنبه و یک شنبه بانک‌های اروپا باز هستند که توهین به آگاهی و دانش تمامی فعالان اقتصادی و مردم بود.

نماد اقتصاد غیردولتی

اما «محمدابراهیم علوی»، عضو اتاق بازرگانی جلال پور را نماد قتصاد غیردولتی و بخش خصوصی می داند که در مدت ریاستش بر اتاق ایران از هرگونه رانت وسودجویی دور بوده است. او به «نوآوران» می گوید: عملکرد جلال پور خوب و مثال زدنی بوده است. فقط در دوره پسابرجام بیش از 80 هیات بازرگانی به ایران آمدند یا به واسطه تلاش های او، هیات های ایرانی زیادی با رئیس جمهوری یا وزیر امور خارجه به کشورهای پیشرفته غربی سفر کردند و همین حجم کاری فشرده و سنگین منجر به ناراحتی قلبی اخیر شد. او با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر حضو اعضای اتاق بازرگانی در جلسات کمیسیون های تخصصی اقتصادی، ادامه می دهد: جلال پور روابط عمومی بالایی دارد و تعامل خوبش به دولت، مجلس و قوه قضاییه در یکسال گذشته کم نظیر بوده است، به علاوه آنکه بر مشکلات بخش خصوصی و قوانین مسلط است و سال ها در عرصه تولید و تجارت فعال بوده است. علوی در ادامه با اشاره به رایزنی های جلال پور با جهانگیری، نهاندیان، باهنر و... به واسطه همشهری بودن یا دوستی قدیمی آنها تاکید می کند: او طرح هایی ارائه می کرد که اگر به نتیجه می رسیدند، می توانست بهره وری در بخش خصوصی را به طور قابل توجهی افزایش دهد. علوی همچنین تصریح می کند که استعفای رئیس اتاق بازرگانی ایران نه از طرف اتاق کرمان و نه از طرف اتاق ایران پذیرفته نشده و او در سمتش ابقاء شده است.