تورهای ترکیه چراغ خاموش ادامه دارند

مانع ناچیز کودتا در راه توریست های ایرانی

در حالی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با استناد به نظر نهادهای امنیتی اعلام کرده است هیچ یک از آژانس‌ های مسافرتی اجازه برگزاری تورهای گردشگری به مقصد ترکیه را ندارند، گزارش‌ های رسیده به خبرنگار «نوآوران» از تعلیق دست کم یک آژانس مسافرتی متخلف از این دستور خبر می دهند. یکی از مقام های این سازمان دولتی پیش از این گفته بود از نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نهادهای امنیتی برگزاری تورهای گردشگری به مقصد ترکیه ممنوع است و با آژانس‌های متخلف برخورد می شود.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
تور ترکیه
نوآوران -

ثبت نام متقاضیان در تورهای گردشگری به مقصد ترکیه در پوشش فروش بلیت پرواز به این کشور اتفاق افتاده است که مجوزش را سازمان هواپیمایی کشوری در روزهای پایانی تیر ماه صادر کرده بود. این سازمان دولتی زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده بود: ایرلاین‌ها با توجه به بهبود شرایط در کشور ترکیه می ‌توانند پروازهای برنامه ‌ای خود به مقصد ترکیه را ادامه دهند.

رضا جعفرزاده، مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در توضیح حواشی پیش آمده گفته است: در روزهای گذشته سوال های زیادی مبنی بر چگونگی از سرگیری پروازهای ایران به ترکیه با وجود ممنوعیت فروش تور مطرح شد. از این رو سازمان هواپیمایی به طور رسمی اعلام می کند که تمامی آژانس های مسافرتی که مجوز رسمی خود را از این سازمان دریافت کرده اند، می توانند از طریق سامانه های فروش بلیت وابسته به شرکت های هواپیمایی ایرانی اقدام به فروش بلیت انفرادی کنند.

به گفته او، این موضوع ارتباطی با تورهای مسافرتی ندارد، زیرا برگزاری تورها بر اساس دستور میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ممنوع است و مرجع تصمیم گیری درباره برگزاری دوباره آنها نیز این سازمان خواهد بود. بر اساس این توضیحات، آن دسته از شرکت های هواپیمایی ]ایرلاین[ که زمان پروازهای خود به مقصد ترکیه را مشخص کرده اند، می توانند بلیت این پروازها را از طریق سامانه های رسمی بفروشند، اما در عین حال سفر ایرانی ها به مقصد ترکیه از طریق تور های مسافرتی ممنوع خواهد بود.

منابع نوآوران می گویند در روزهای گذشته بخشنامه ای صادر شده که فروش بلیت انفرادی پرواز به مقصد ترکیه را از طریق آژانس های مسافرتی ممنوع کرده است، بخشنامه ای که احتمالا در راستای تخلفات اخیر اتفاق افتاده است. ایسنا در رابطه با این تخلفات نوشته است: برخی آژانس‌های مسافرتی در قالب پیامک‌های تبلیغاتی کار خود را برای آغاز دوباره سفر به مقصد استانبول آغاز کردند. در نظر گرفتن قیمت ۸۴۰ هزار تومانی برای سفر به استانبول در حالی صورت گرفته که پیش از این نرخ‌ها بسیار بالاتر از قبل مطرح می ‌شدند. این موضوع نشان می ‌دهد احتمالا در کنار پروازهای برنامه‌ای به مقصد این کشور پروازهای چارتر نیز کار خود را به شکل خاموش آغاز کردند. تورهای جدید به شکل کامل و با در نظر گرفتن بلیت رفت و برگشت، امکانات هتل و برنامه کامل سفر فروخته می ‌شوند و البته تنها یکی از ایرلاین‌ های فعال در کشور این امر را به انجام برساند.

به نظر می رسد زیان هنگفت آژانس های مسافرتی، شرکت های هواپیمایی و سایر واسطه گران دخیل در برگزاری تورهای گردشگری به ترکیه که در ماجرای کودتای نافرجام این کشور ضرر کردند، هر چه زودتر برنامه دارند مقدمات عادی سازی برگزاری مجدد این تورها را فراهم کنند، برنامه ای که روشن نیست نسبت به حفظ امنیت مسافران این تورها تا چه میزان حساس است. البته رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری در واکنش به اخبار منتشر شده، برگزاری تورهای مسافرتی به مقصد ترکیه را شائبه می خواند و برقراری مجدد این تورها را به جبران ضرر و زیان آژانس های مسافرتی توسط دولت ترکیه منوط می داند.

واقعیت ندارد

«محمدحسن کرمانی»، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری با اشاره به زیان گسترده آژانس های مسافرتی از کودتای ترکیه به «نوآوران» می گوید: بعد از اتفاقات ترکیه کلیه پروازها به این کشور برای مدت کوتاهی لغو شد که این موضوع به شوک اول مربوط بود و ما به آن کاری نداریم، چرا که اتفاق افتاد و تمام شد. اما در حال حاضر جمع بندی مسئولان این بوده که تورهای به مقصد ترکیه از سر گرفته نشوند، اما پروازهای انفردای آزاد باشند. او ضمن تکذیب شائبه مطرح شده درباره برخی آژانس های مسافرتی مبنی بر از سرگیری خاموش تورهای ترکیه، تاکید می کند: این شائبه استنباط افراد است و صحت ندارد. فرض کنید خانواده ای به تعداد 10 نفر بلیط می خرند و محل اسکان می خواهد و آژانس مسافرتی ای که به آن مراجعه کرده اند، اقدامات لازم را برای رفاه حال آنها انجام می دهد. این اتفاقات به معنای برگزاری تور مسافرتی نیست. آژانس های مسافرتی بلیط انفرادی را می فروشند، اما فعلا برنامه ای برای پروازهای چارتر یا اجاره ای در دستور کار ندارند. کرمانی می گوید تا زمانی که ترکیه وضعیت فوق العادع در این کشور را لغو نکند، پروازهای چارتر و اجاره ای از سر گرفته نمی شود، چرا که به گفته او، امنیت مسافران برای آژانس های مسافرتی مهم است. این فعال صنفی در عین حال با اشاره به گزارش خبرگزاری آناتولی از اظهارات سفیر ترکیه مبنی بر جبران زیان مالی آژانس های مسافرتی ایرانی، ادامه می دهد: فقط زمانی که ترکیه زیان های وارده بر آژانس های مسافرتی را پرداخت نکند و احساس کنیم که توازن منطقی در روابط بین دو کشور برقرار شده است، تورهای مسافرتی به این کشور را آغاز می کنیم.

تعلیق آژانس متخلف

اما یکی از صاحبان آژانس های مسافرتی که نمی خواهد نامش فاش شود، می گوید آژانسی که در روزهای گذشته برای سفر به ترکیه تدارک تور مسافرتی دیده بود، تعلیق شده است. او ادامه می دهد: تقاضای سفر به ترکیه از بعد از کودتای نافرجام در این کشور کاهش پیدا کرده، اما صفر نشده است. او در گفتگو با نوآوران به بخشنامه ای اشاره می کند که در روزهای گذشته صادر شده و فروش هرگونه بلیط پرواز به مقصد ترکیه را ممنوع کرده است، بخشنامه ای که کرمانی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری از وجودش ابراز بی اطلاعی می کند. او می گوید تور استانبول و به خصوص آنتالیا پرتقاضاترین تورهای مسافرتی در ایران هستند و اتفاقات کشور ترکیه ضرر و زیان هنگفتی به ایرلاین ها و آژانس های مسافرتی وارد کرده است، زیانی مالی ای آژانس های مسافرتی بسته به حوزه فعالیت کمی بیشتر یا کمی کمتر متحمل شده اند.