یکی از موتورهای جستجوی تورنت از دسترس خارج شد

جنگ چند دولت و یک سایت

همزمان با تلاش دولت‌های مختلف جهان برای مقابله با وبسایت های به اشتراک گذاری فیلم و سایر کالاهای هنری، یک موتور جستجوی مشهور فایل های تورنت از دسترس خارج شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تورنت
نوآوران -

موتور جستجوی لهستانی Torrentz.eu که از سال 2003 به کاربران امکان می داد فایل های تورنت را در وبسایت های مختلف پیدا کرده و دانلود کنند، به تازگی ارائه خدمات به کاربران را متوقف کرده است و جستجوی فایل های تورنت از طریق این سایت دیگر ممکن نیست. توقف فعالیت این موتور جستجوی فایل های تورنت در حالی اتفاق افتاده است که یک مقام قضایی در آمریکا حدود دو هفته پیش از بازداشت مدیر وبسایت KickAssTorrents خبر داده بود. «کیک اس تورنت» از مهم ترین وبسایت های فعال در حوزه به اشتراک گذاری فیلم و موسیقی در جهان است. توالی این دو رخداد احتمالا نشانه برنامه همه جانبه دولت آمریکا برای برخورد با شبکه تورنت و سایر وبسایت های دانلود فیلم، موسیقی و... است. کمپانی های صوتی و تصویری می گویند شبکه تورنت و وبسایت های دانلود کالاهای فرهنگی سالانه به اقتصاد این شرکت ها  میلیاردها دلار ضربه می زنند. در سال 2012 نیز مدیران مگا آپلود، وبسایت به اشتراک گذاری فایل به اتهام وارد کردن خسارت 500 میلیون دلاری به صاحبان آثار به اشتراک گذاشته شده بازداشت شدند.
استفاده از شبکه تورنت در کشورهایی که قانون کپی رایت را به رسمیت شناخته اند، با محدودیت همراه است. کاربران فضای مجازی در این کشورها حق دانلود آثار مشمول حمایت قانون کپی رایت از این شبکه را ندارند و در صورتی که مرتکب این عمل شوند، با اخطار سرویس ارائه دهنده اینترنت مواجه می شوند و در صورت تداوم ماجرا به پرداخت جریمه نقدی و حبس محکوم خواهند شد.

جایگزینی علی بابا

«انگجت» نوشته است که کاربران اینترنت در صورت کلیک بر روی ابزار جستجوی وبسایت Torrentz.eu تبلیغات وبسایت علی بابا را مشاهده خواهند کرد. پیش از این نیز مدیر وبسایت کیک اس تورنت در لهستان بازداشت شده بود. «آرتم والین»، مدیر این وبسایت که به نقض قانون کپی رایت متهم شده، ممکن است به دستگاه قضایی آمریکا تحویل داده شود. ارزش فیلم ها و موسیقی هایی که از طریق فایل های تورنت این وبسایت در اختیار کاربران فضای مجازی قرار گرفته است، بیش از یک میلیارد دلار برآورد می شود. این وبسایت هفتادمین وبسایت پربازدید در جهان بود که از زمان بازداشت والین با آدرس دیگری فعالیت می کند. وبسایت جدید تنها بعد از دو هفته در رتبه 2314 پربازدیدترین وبسایت های جهان براساس سیستم نمره دهی الکسا قرار گرفته است. دادستان پرونده بازداشت والین به رسانه ها گفته است: «والین یکی از پر بازدیدترین سایت های اشتراک گذاری غیر قانونی فایل را راه اندازی و مدیریت کرده و گمان می رود از طریق راهکارهای ارائه شده توسط او، قانون کپی رایت برای محتوایی به ارزش یک میلیارد دلار نقض شده باشد. او برای اینکار از سرورهایی در سرتاسر جهان بهره گرفته و البته دستگیری اش در لهستان نشان می دهد که ناقضان کپی رایت می توانند برای بازه ی طولانی از دست قانون گریزان باشند ولی قادر نخواهند بود تا ابد مخفی شوند».

ماجرای بازداشت مدیر کیک اس

یکی از ماموران ویژه سازمان دارایی ایالات متحده امریکا در نوامبر ۲۰۱۵ به صورت ناشناس با یکی از دست اندرکاران وقت کیک اس تورنت مذاکره می کند تا آگهی ای را بر روی این وبسایت به نمایش درآورد. این آگهی بازدیدکنندگان را به شکل مستقیم به تارنمایی که توسط همین مجموعه راه اندازی شده بود، هدایت می کرد. این مذاکره به نتیجه می رسد و تبلیغی که مرتبط به یک برنامه ی ویژه برای تحصیل در ایالات متحده می شد، در ازای پرداخت روزانه ۳۰۰ دلار بر روی کیک اس تورنت به نمایش در می آید. در نهایت آگهی یاد شده از ۱۴ مارس ۲۰۱۶ در کیک اس تورنت و زیر دکمه ی دانلود تورنت ها به کاربران نشان داده می شود و کمپینی کوتاه مدت و ۵ روزه آغاز می گردد که البته هدف آن چیزی به جز جمع آوری اطلاعات نبوده است.

به گزارش دیجیاتو، این مدت زمان اندک برای ماموران دارایی کفایت می کرده تا بتوانند حساب بانکی مرتبط به مالک کیک اس تورنت در لیتوانی را با ۳۱ میلیون دلار سپرده شناسایی کنند. این تلاش ها باعث می شوند که ماموران یک ایمیل مهم را نیز شناسایی کنند، ایمیلی با آدرس  [email protected]اما اندکی بعد در می یابند از این ایمیل نه تنها برای ارتباط با کاربران و پاسخگویی به پرسش های شان استفاده می شود، بلکه اشتراک های کیک اس تورنت در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک هم بر اساس آن ثبت شده اند و تحت همین اکانت مدیریت می شوند.

اپل علیه تورنت

ماموران از طریق جستجوی معکوس DNS و با ابزارهای نسبتا ساده ای موفق می شود هاست یا میزبان هفت دامنه ی مرتبط به کیک اس تورنت را کشف کنند. پس از کشف این موضوع، آنها  به دو آی پی آدرس مرتبط به شیکاگو می رسند که برای چهارسال متوالی به عنوان نام سرورهای تارنمای تحت تحقیق مورد استفاده قرار گرفته بودند. ماموران همچنین موفق می شوند کپی ای از کلید دسترسی به سرورهای مورد اشاره را هم به دست آورند.

اندکی بعد نوبت به WHOIS کردن نام های دامنه ای می رسد که کاربران را به سایت جعلی راه اندازی شده توسط مسئولان پرونده هدایت می کردند.WHOIS  کردن نام دامنه ممکن است نام، آدرس فیزیکی، ایمیل و شماره تلفن کسی که آن را ثبت کرده را مشخص کند. بررسی دامین kickasstorrents.biz هویت آرتم والین متولد شهر «خارکف» واقع در کشور اوکراین را فاش می کند. همچنین WHOIS کردن مشخص می کند که والین برای ثبت دامنه از یک آدرس سرویس ایمیل اپل بهره گرفته است و همین آدرس ایمیل تحقیقات را سرعت می بخشد و آن را وارد فاز تازه ای می کند.

تورنت به زبان ساده

تورنت پروتکلی است که به منظور ارسال فایل طراحی شده است. در واقع نوعی ارتباط دو به دو می باشد که کاربران مستقیما به یکدیگر متصل می باشند و به ارسال و دریافت قسمتی از فایل می پردازند. فلسفه کلیدی تورنت این است که کاربران باید همزمان با دانلود کردن اطلاعات، آن را آپلود نیز کنند.

به زبان ساده تر تورنت یک ضابطه به اشتراک گذاری فایل ها است که در آن لازم نیست شخصی فایل را بر روی یک سرور آپلود کرده و دیگران آن را از روی سرور دانلود کنند، بلکه در تورنت گیرنده فایل ها را به صورت مستقیم از روی کامپیوتر شخص فرستنده دریافت می کند و دوباره آن فایل رو برای دیگری ارسال می کند.

یک مثال ساده

تورنت را می توان به گروهی از افراد تشبیه کرد که دور یک میز نشسته اند. هر کدام از این افراد سعی دارند که کپی کاملی از یک کتاب را دریافت کنند. نفر اول اعلام می کند که صفحات ۱ تا ۱۰ ، ۳۰ تا ۴۵ و ۶۰ تا ۷۰ را دارد و نفرات سوم و چهارم و پنجم هر کدام قسمت هایی از این صفحات را ندارند. بنابراین هر یک برای گرفتن صفحات خود را با نفر اول هماهنگ می کنند. نفر دوم اعلام می کند که صفحات ۱۱ تا ۲۲ ، ۳۱ تا ۵۵ و ۷۵ تا ۸۰ را دارد. نفر اول و چهارم و پنجم به نفر دوم می گویند که بعضی از صفحات او را می خواهند و او هم یک کپی به آن ها می دهد. این روند ادامه می یابد تا وقتی همه افراد کپی تمام کتاب را به دست آورند. همچنین در این میز شخص دیگری وجود دارد که کپی کل کتاب را دارد. بنابراین احتیاج ندارید که برایش کپی صفحه ای ارسال کنید. او صفحاتی را که هیجکس ندارد بین افراد پخش می کند. در ابتدا هنگامی که افراد دور میز می نشینند، باید از او بخواهید که اولین سری کپی صفحات خود را بدهد. بدین ترتیب این فرد می تواند کتابی را که دارد در اختیار افراد زیادی قرار دهید بدون اینکه مجبور باشد کل کپی را به تمام افراد بدهد. او می تواند در عوض قسمت های مختلفی از کتاب را به افراد متفاوت بدهد و آن ها قادر خواهند بود که این قسمت ها را در بین خود پخش کنند. بدین ترتیب این فرد کل کتاب را در اختیار دارد.

...

قانون کپی رایت

ویکی: مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورنده یک اثر منحصر به ‌فرد تعلق می‌گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را شامل می‌شود. در بیشتر حوزه‌های قضایی، حق نشر از آغاز پدیدآمدن یک اثر به آن تعلق می‌گیرد و نیازی به ثبت اثر نیست.

دارندگان حق تکثیر برای کنترل تکثیر و دیگر بهره‌برداری‌ها از آثار خود برای زمان مشخصی حقوق قانونی و انحصاری دارند و اثر بعد از آن وارد مالکیت عمومی می‌شود. هرگونه استفاده و بهره‌برداری از این آثار منوط به دریافت اجازه از ناشر یا پدیدآورنده آن اثر است. استفاده در شرایطی که طبق قانون محدودیت یا استثنایی وجود دارد، مانند استفاده منصفانه، به دریافت اجازه از دارنده حق تکثیر نیاز ندارد. دارنده حق تکثیر می‌تواند حقوق خود را به شخص دیگری منتقل کنند.