22 سال از ورود تلفن همراه به ایران گذشت

موبایل همه چیز را تغییر داد، تجارت را بیشتر

دیروز، سه شنبه، بیست و دومین سالگرد ورود تلفن همراه به ایران بود. اتفاقی که در نیمه ابتدایی دهه 70 به وقوع پیوست و یادآور صف های طولانی مردم برای خرید شماره های تلفن های همراه است، آنهم در برهه ای که دولت وقت هنوز نتوانسته بود امکان سرویس دهی تلفن خانگی را در بسیاری از نقاط تهران فراهم کند. البته که اوضاع در سایر شهرستان ها به مراتب بدتر بود.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تولد موبایل
نوآوران -

  از آن روزها 22 سال می گذرد و اینک همه طبقات جامعه و گروه های مختلف اجتماعی از بچه تا مسن از تلفن همراه و امکاناتش استفاده می کنند، امکاناتی که تا آن حد گسترده شده که به تدریج جایگزین بستر اولیه می شوند. چند سال پیش بود که با گسترش نرم افزارهای وایبر و واتس آپ و تلگرام استفاده از شبکه پیام رسان مخابرات به شدت کاهش پیدا کرد و جدالی بر سر فیلتر این نرم افزارها آغاز شد. این جدال خیلی هم به سود سرشاری که دیگر نصیب شرکت مخابرات نمی شد، بی ارتباط نبود.

خوب یا بد ما در برهه ای از تاریخ زندگی می کنیم که این فناوری برای نسل‌های پیشین اعجاب آور و رویایی، و پیش پا افتاده برای نسل های آتی در اختیارمان قرار گرفته است، فناوری ای که امکان دسترسی کاربران به یکدیگر را به طرز بی سابقه ای افزایش داده است. اگر روزگاری ارتباط تلفن های خانگی با یکدیگر دیوار سانسور سیاسی را شکست و موتور محرک انقلاب 57 شد،  امروزه تلفن همراه با گسترش امکاناتی که در اختیار کاربرانش قرار داده است، امکان انتشار هرگونه صدا متفاوتی را فراهم کرده است. در این میان این فناوری در کنار گسترش شبکه وب انقلابی در عرصه تجارت به وجود آورده است، و دسترسی بازرگانان به یکدیگر را که در گذشته از طریق ارتباط های رو در رو یا نامه یا تلفن میسر بود، و معمولا محدود به یک منطقه یا کشور خاص بود، آنچنان گسترش داده که زمینه انجام مبادلات تجاری از راه دور را فراهم کرده است.

تلفن همراه در تجارت

«حمید صافدل»، رئیس سابق سازمان توسعه تجارت در این باره به «نوآوران» گفت: تلفن همراه به واقع سرعت عمل در کارها و اطمینان از در دسترس بودن مخاطبان را به طرز بی سابقه ای افزایش داده است. پیش از این هیچ تکنولوژی ای مانند تلفن همراه نتوانسته بود تا این حد فراگیر شود، به طوری که از بچه های دبستانی و کاسب های جزء تا مدیران دولتی کاربر آن باشند.

او ادامه داد: امروز از تلفن همراه می توان با عناوینی نظیر همراه تجاری، بانک همراه، حافظه همراه و... یاد کرد. در واقع می توان القاب مختلفی را برای این تکنولوژی برگزید، به این دلیل که کاربردهای گوناگونی دارد. از کمک به رانندگان در خیابان ها و جاده ها برای موقعیت یابی تا دسترسی به خدمات مختلف. هیچ تکنولوژی ای مانند تلفن همراه نتوانست سرعت عمل در فعالیت های اقتصادی از جمله بازاریابی، تجارت و... را افزایش دهد.

صافدل افزود: تلفن همراه در کشور پاکستان دو، سه سال پیش از ایران وارد شد، اما در دو دهه ای که استفاده از این دستگاه در ایران رایج شده است، هر روز اتفاقات جدیدی در حوزه IT رخ داده که هر کدام نقشی مکمل برای تلفن همراه داشته اند، اما بستر اصلی را تلفن همراه فراهم کرده است. شبکه های اجتماعی در ایران تا زمانی که بر روی تلفن های همراه نیامده بودند، فراگیر نشدند. بنابراین فعالیت های بازاریابی، آگاهی رسانی، سیاسی و... در فضای مجازی که امروز بر سرش بحث و دعوا وجود دارد، تنها در بستر تلفن های همراه به چنین گستره مخاطبی دست پیدا کردند.

«محمدرضا برکتین»، رئیس خانه صنعت و معدن استان اصفهان نیز در این باره به «نوآوران» گفت: موبایل و کامپیوتر های خانگی تقریبا همزمان در اختیار مردم قرار گرفتند و کاربردشان گسترش پیدا کرد و اولین تاثیرشان انفجار اطلاعات در کشور بود. اما هر دستاوردی جنبه های منفی نیز دارد.

او ادامه داد: اگر موبایل با افزایش بهره وری و کارایی نیروی انسانی و سرمایه همراه بود، با خود فرهنگی به داخل کشور آورد؛ فرهنگ جنب و جوش و تغییرات لحظه به لحظه و حرکت از نقطه ای به نقطه دیگر. فرهنگی که در تضاد با ارامش زندگی صاف و ساده گذشته قرار دارد. بنابراین موبایل از یکسو به افزایش بهره وری سرمایه و نیروی کار منجر شد و از سوی دیگر آرامش را تا حد زیادی از میان ما برد.